Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przypadek siódmy miejscownik

Hasło w cytatach: 7 p., 7 przypadek, 7. P., 7. prz., 7. przyp., 7. przypadek, 7my, 7my przyp., 7my przypadek, przyp. VII., przypadek 7, przypadek 7-my, przypadek 7-y, przypadek 7., przypadek 7my, przypádek siódmy, przypadek VII, przypadek VII-y, siodmy przypadek, siódmy, siódmy przypadek, siódmy przypádek, VII p., VII przypadek, VII-y przypadek, VII. przyp., VII. przypadek
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Siódmy przypádek, taki jest pospolicie jak piąty.

LICZ. POJED. PRZYPADEK VII

PRZYPADEK, -dku, m., [...]. – c) Gramm. Przypadek, przypadkowna odmiana zakończenia imion, casus, spadek [...]. Szósty i Siódmy przypadek [...] Ablativus [...].

5ty i 7my przypadek, kończy się pospolicie, jednakowo, a to u imion kończących się na c, g, k, l, y, ż, b', ć, m', ń, p', ś, ź, cz, sz, rz, ch, na u, u innych zaś na ie.

Siódmy przypadek l. p. kończy się tylko w tych imionach na u , które przed e albo o mają głoski c, g, k, l, ź, i.

Przez ułomkowe rozumiemy imiona takie, które tylko kilka, dwa, trzy albo cztery przypadki mają.

Tylko jeden przypadek mają: [...]

7my przyp. po omacku, na podręczu.

Przyp. siódmy taki jest ogólnie, jak i przypádek piąty, np. dziobie, korabiu.

Przypádek siódmy, miescownik albo miescowy, nigdy się bez przyimka nie kładzie, przeto sám przez się żádnégo osobnégo stanu nie wyráżá.

Siódmy przypádek licz. pojed. i mnog. 13-15, 27 [...] 48-55.

Przypadek na pytanie w kim? w czém? gdzie? zupełnie odpowiada naszemu siódmemu, a łacińskiemu Ablativus localis.

Nie nazywámy tych przypadków po łacinie: nominativus, genetivus, dativus, accusativus, vocativus, ablativus, ani przełożonemi po polsku słownie: mianujący, dájący, oskárżający, wzywaiący, odbiérający, bo té nazwiska nie znaczą, co znaczyć powinny, nazwiémy jé: 1. mianownik, 2. dopełniacz, 3. célownik, 4. biérnik, 5. wołacz, 6. narzędnik, 7. miescownik, albo nazwiemy ié po imionach początkowych: piérwszy, drugi, trzeci, czwárty, piąty, szósty, siódmy.

Siodmy przypadek Rzeczowników zakończonych na twardą spółgłoskę formuje się przez zmiękczenie społgłoski i przybranie samogłoski e.

Formując siódmy przypadek od Rzeczownika dół, miękczymy w nim końcową głoskę ł, i przydajemy do niej zakończenie e, w dole.

Dobierając zakończenie 7go przypadku do tych dwóch wyrazów, mieliśmy wzgląd na spółgłoski końcowe.

W odmianach Rzeczowników Polskich liczymy siedm przypadków

1szy na pytanie kto? co? Król słońce,

2gi - czyj? czego? Król-a słońc-a

3ci - komu? czemu? Krol-owi słońc-u,

4ty - kogo? co? Król-a słońce,

5ty - [kogo? co?] Król-u słońce,

6ty - kim? czém? Król-em słóńc-em,

7ym - w kim? w czém? w Król-u w słońc-u.

Rodz: męzki Rodz: żeński Rodz: nijaki.

forma dołącz: forma poprzyimkowa forma poprzyimkowa forma dołącz: forma poprzyimkowa

  1. P. on – – on-a – on-o – –

  2. P. j-ego go ni-ego j-ej ni-ej -j-ego go ni-ego

  3. P. j-emu mu ni-emu j-ej ni-ej j-emu mu ni-emu

  4. P. j-ego go ni-ego j-ą ni-ę j-ego go ni-ego

  5. P. – – – – – – – –

  6. P. ( – n-im ( ni-ą (* – ni-ém

7. P. – – w n-im – w ni-ej – – w ni-ém

() Brakuąjcy 6ty przypadek zastępuje się przez tenże przypadek formy poprzyimkowej: nim nią*.

Imiona nasze ledwie nie wszystkie po Przyimkach o, na, przy, po, w, odpowiadając na pytanie o kim? o czém? na czém? przy czém? po czém? po kim? w czém? przybierają różne od innych przypadków zakończenie: któremu przeto dajemy w rzędzie przypadków miejsce 7me, lubo nie zdaje się bydź całkowicie przypadkiem, bo sam przez się nie jest zdolnym wydać względu; a że zawsze kładzie się z Przyimkami o, na, przy, po, w: dlatego nazwiéjmy go przyimkowym.

[…] Lecz gdy rz w odmianie wyrazów (o czém najlepiéj porównanie siódmego przypadku piérwszéj formy przekonać nas może) tém jest dla głoski r, czém inne miękkie są dla odpowiadających im twardych; przeto pod względem grammatycznym jako miękkie uważać by się powinno. Ale że rz w polskim języku nigdy nie stoi przed cieńszą samogłoską i, przeto dla dokładniejszego rozróżnienia téj głoski od spółgłosek prawdziwie miękkich, nazwiemy ją niby miękką.

Siódmy przypadek stoi po przyimkach: na, o, w, po. Nadto używa się 1) jako miejscownik na pytanie gdzie? po przyimkach na, po, przy, w [...]. 2) przy oznaczeniu czasu na pytanie o któréj godzinie? o drugiéj, trzeciéj. 3) na pytanie kiedy? liczba lat i inne wyrażenia czasu, kładą się w przyp. 7mym [...].

Przypadek 6ty i 7my przymiotników w rodzaju nijakim ma e ściśnione, np. tém, piękném, uczoném, przyjemném, mądrém i t. d. dziełem.

Jakoż w przymiotnikach, w 6tym i w 7mym przypadku, język nasz nie wymagał koniecznie odróżnienia rodzaju nijakiego. W przypadkach w których nie odszczególniają swych rodzajów rzeczowniki przez oddzielne zakończenia, przymiotniki obchodzą się zwykle także bez rodzajowych zakończeń.

W przypadku siódmym bez przyimka żadnego względu wystawić nie możemy; przeto używamy go zawsze z przyimkami, które wyobrażenia podług swéj natury i przeznaczenia dla osoby lub rzeczy zmieniają i cieniują, np. W Bogu wszechmocnym pokładam nadzieję. – Po Bogu piérwsza cześć rodzicom. – Na ojca i matce piérwsze wychowanie dzieci zależy.

16.Na pytanie: kiedy? którego dnia, miesiąca, roku? odpowiadamy przyp. 2gim np. Kiedy byłeś? odp. dnia wczorajszego, 26 Marca, r. b. Od tego prawidła [...] wyjmują się dni w tygodniu, tudzież wyraz święto, bo się kładą w przypadku 4tym z przyimkiem [...]; tudzież kładą się w przypadku przyimkowym zwanym [przypadek] 7my, imiona miesięcy położone bez oznaczenia dnia, oraz imiona pór roku [...].

VII. Przypadek czyli przyimkowy.

Cztery są powody główniejsze, dla których używamy przypadku przyimkowego, [przypadkiem] 7mym zwanego.

  1. Na pytanie: gdzie?

7my przypadek nazywa się: Miejscownik, a kładzie się po pięciu Przyimkach: w, o, po, na, przy, na pytania: w kim? w czém? o kim? o czém? itp.

Przypadki zależne używają się z przyimkami, lub bez nich, wyjąwszy przypadek 7my, który bez przyimka nigdy się nie używa.

Między, przed, za, pod, nad (z 6. prz.) na, w (z 7. prz.).

Rzeczowniki zakończone w przypadku I, l. p. na: e, ę, mię, oje, oro mają przypadek VII, l. p. zupełnie taki jak przypadek III, l. p. np. słońce, rączę, cielę, siemię [...] przypadek VII, l. p. w słońcu, rączęniu, cielęciu, siemieniu.

Przypadek 7, L. P. R. N. D. III. Ten przypadek, albo jest zupełnie taki, jak przypadek III, l. p, albo też kończy się na: e, ie.

Przypadek piąty miejscowiący .... Przypadek siódmy, (localis).

7. przypadek po przyimkach: w, o, po, na, przy; - na pytanie: gdzie? w kim, w czém? Itd.

[…] Trzeci i siódmy przypadek przybierają, zawsze po twardéj spółgłosce e miękczące, po grubo-miękkiej y, po cienkiej i np. woda, wodzie; noga, nodze […].

Odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce przypadkami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to: [...]

Przypadek siódmy - localis, na pytanie w kim? w czém?

W piérwszym razie powstało n. p. mie-tî staropolskie mie-ci nasze mieć z mie-ti- î (przyp. III. od mie-ti), w drugim razie z mie-ti-i (przyp. VII. od mie-ti).

Nasz wyraz bezokoliczny jest właściwie trzecim albo siódmym przypadkiem rzeczownika słownego przyrostkiem -ti (ci, ć) urobionego, gdyż przypadki te mają funkcyję wyrazu bezokolicznego.

Przypadek VII. l. poj. miał na wszystkie trzy rodzaje bi-wsz-y, szed-sz-y i t. d., i to jest jedyna forma tego imiesłowu, która się dzisiaj jako przysłówek imiesłowny używa.

[...] Według tego łacińskiego porządku nazwáł kś. Kopczyński w swéj Gramatyce dla Szkół Národowych, wydanéj po ráz piérwszy w Warszawie roku 1785, Mianownik piérwszym przypádkiem, Dopełniácz drugim, Celownik trzecim, Biernik czwártym, Wołácz piątym, Nárzędnik szóstym, Miejscownik siódmym. Prof. Fr. Bopp w swojéj gramatyce sanskrytu, w którym jest 8 skłonników, nie bez słusznego powodu zestáwiá te skłonniki w następującym porządku, jako to: 1. Mianownik, 2. Biernik, 3. Nárzędnik. 4. Celownik, 5. Odbierácz, 6. Dopełniácz, 7. Miejscownik, 8. Wołácz.

[…] Są to także piérwotnie przypádki 7me liczby pojedyńczéj jimiesłowów nijakich rzeczownie deklinowanych podług wzoru pole, serce, który w najdáwniejszym stánie języka miáł przypádek 7my liczby pojedyńczéj zakończony na i […].

Przypadek 7-y pokazuje miejsce naszego działania, gdy odpowiada na pytanie: w kim? w czem? np. palę w piecu, kładę na stole, żyję w wspomnieniu, siedzę przy biureczku i t.d. Z przyimkiem o pokazuje osoby lub rzeczy będące przedmiotem rozmowy, pisma albo myśli, np. myślę o mamie, mówię o Tobie.

Siódmy przypadek odpowiada na pytanie: w kim? w czem? na czem? przy czem? o czem? Siódmego przypadka używamy, jeżeli oznaczyć chcemy, gdzie, kiedy, lub w jakim stanie coś jest, albo się dzieje. Siódmy przypadek oznacza miejsce, na którem coś jest lub dzieje się, albo czas, w którym się coś stało, albo stan, w jakim się coś znajduje. Siódmego przypadka używamy zawsze w połączeniu z przyimkami: przy, po, na, w, o.

Podobne odmiany jednego i tego samego imienia ojciec nazywają się w gramatyce PRZYPADKAMI albo skłonnikami (casus); przypadków mamy zaś w języku naszym w każdéj liczbie siedm. Nazywamy je albo liczebnie, albo z łacińska, jako to: [...]

Przyp. VII. - locativus, na pytanie w kim? w czém?

W języku polskim jest 7 przypadków, podług siedmiu pytań, które są jednakowe na każdy rodzaj i na każdą liczbę. Przypadek 1. Mianujący: Kto? co? 2. Posiadający: do, od kogo? czego? czyj? 3. Dający: Komu? czemu? 4. Ulegający: Kogo? co? 5. Wołacz albo Wołający! 6. Narzędziowy: Kim? czém? z kim? z czém? 7. Przyimkowy: w, na, o, przy, po, Kim? czém?

Środkujące między 1em a drugiem prawidłem, i kończące się na spółgłoski czysto gardłowe g, k, i gardłowo dechowe h, ch, nieuginające się w 7m przypadku liczby pojed. i w pierwszym przypadku liczby mnogiej, zatem ma to prawidło osobne i zawiera wszystkie na te spółgłoski kończące się rzeczowniki pierwotne, pochodne, zdrobniałe rozmaite i składane ile jich tylko jest.

Różnica, poznaje się prawideł, z przypadków trzech głównych! t. j. pierwszego i siódmego liczby pojedyńczej i pierwszego liczby mnogiej, inne zaś przypadki są podrzędnemi, uważać pilnie na to trzeba.

Całkowita deklinacya rzeczownika ojciec tak się nam przedstawi:

W liczbie pojedyńczéj:

Przypadek 1: (kto?) ojciec [...]

[przypadek] 7: (w kim?) w ojcu

Mamy przyimki, rządzące przypadkiem II-gim, są także takie, które rządzą III-cim, IV-tym, VI-tym, albo VII-ym.

Rzeczownik złożony z przymiotnika stojącego w I-szym przypadku i z rzeczownika, odmienia się w obu częściach składowych wedle właściwych im prawideł; np. I i IV przyp. Krasnystaw (miasto w Lubelskiem), ma: II p. Krasnego|stawu, III p. Krasnemu|stawowi, V p. Krasny|stawie! VI p. Krasnym|stawem, VII p. w Krasnym|stawie.

Przy: dwoje, troje, czworo... kładzie się rzeczownik w przypadku II-gim; tylko w III-m i VII-m przypadku tych liczebników przybiera także i rzeczownik końcówki deklinacyjne odpowiednie tym przypadkom.

Nazwisko Woltera było przez długie lata w ustach szerokich warstw społeczeństwa, Rousseau natomiast znany był tylko licznym zresztą jednostkom, które nad to używał y nawet więcej języka francuskiego, niźli polskiego; zresztą trudność deklinacyi, zwłaszcza w 3. i 7. przyp. była tu także niezawodnie ważnym czynnikiem: można się spotkać z formami „Russa" lub „Russem", ale nikt nie powie a zwłaszcza nie napisze: „Ruśsie" lub "w Ruśsie".

VI. i VII. przypadek l. poj. w deklinacyi przym. i zaim. pisać w rodzaju męskim ym (im), w nij. em: pilnym uczniem — na tym koniu — z małem dzieckiem — w swojem dziele.

Podług przymiotnika dobra" [odmieniają się]: a) nazwiska żon na owa: bratowa, królowa, Radziwiłłowa, b) nazwiska wsi i miast na — owa: Brzozowa, Kolbuszowa. [...] c) nazwy wsi i miast, będące zwykłymi przymiotnikami na — a: Biała, Dobra, Wesoła, Wyżna; (2 p.) do (2) Białej, Wyżnej; (7 p.) w Białej, źle: w Biały.

Przy słowach nieos. zbywa i brakuje podmiot logiczny może stać także w 7. przyp. z przyimkiem na.

[…] LOCALIS. (7. przypadek) […] Siódmy przypadek (localis) używał się pierwotnie bez przyimka na oznaczenie okoliczności miejsca (na pyt. gdzie); a kiedy pojęcia czasowe zaczęto wyrażać według analogii pojęć przestrzennych, to 7. przyp. służył również na wyrażenie okoliczności czasu (na pyt. kiedy). W takim znaczeniu napotyka się niekiedy 7. przyp. bez przyimka u dawniejszych naszych pisarzy [...]. Dziś jednak 7. przyp. używa się wyłącznie z przyimkami: przy, w, o, na, po, i dlatego nazywa się niekiedy także przypadkiem przyimkowym (praepositionalis) [...].

Miejscownik, a, lm. i, X Miejscowiący, X Przypadek miejscowy, gram. siódmy przypadek w deklinacji.

y w końcówkach przymiotników, zaimków, liczebników i imiesłowów VI. i VII. przyp. l. p.

Przypadek 7-my zastępuje przyimek em (w): em Roma w Rzymie, em Christo – w Chrystusie [...].

Wreszcie takie postaci rzeczowników, jak np.: ojcu, książce, polu i t. p. i w liczbie mnogiej: ojcach, książkach, polach i t. p. — to postaci przypadku siódmego albo miejscownika.

§ 27. Przypadków mamy w języku polskim siedm, jako to:

Przypadek I na pytanie kto? co? [...]

[Przypadek] VII [na pytanie] w kim? w czem?

§ 32. VII przypadek licz. poj. kończy się na e albo na u.

Przypadek 7-my (o kim, o czem) zastępuje się przyimkiem em (w kim, w czem), n. p. em ti (w tobie), no ceo (w niebie), na torre (na wieży), nos paizes (w krajach), nas pontes (na mostach).