terminów gramatycznych online
narzędnik przypadek
Język: polski
- 1 Prawidło przypadkowania: Oż/1883
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział VI. O imieniu: Kop/1817
- Cz. II. O wnętrzności języka polskiego. Rozdział IV. O składni czyli konstrukcji zawisłej od myśli: Kop/1817
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. O Imieniu: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Deklinacja I (Nominativus singularis ...., Nominativus pluralis ... Locativus dualis): Łoś III/1927
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dopełnienie. Wezwanie. Przypadek. Przyimek: Czep/1871–1872
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- Główne przepisy: Łoś/1918
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- O Partykułach: Malin/1869
- O biernoposiłkowem słowie jest, są prawidło ogólne: Oż/1883
- O rzeczowniku: Kam/1870
- O składni w ogólności: DwBg/1813
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- O zdaniu wykształconém czyli określoném: Gr/1861
- Odmiennia (fleksja) uwagi ogólne: Łoś III/1927
- Składnia: Mał/1879
- Skłanianie rzeczowników: Malin/1869
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Własność, abecadła i podział głosek polskich wyjaśniłem powyżej dostatecznie jakie mamy każdy widzi: Oż/1883
Instrumentalis (narzędnik). Przypadek używany przede wszystkim w funkcji wyrażaniu narzędzia, zwykle także sposobu.
Cytaty
Przyp. szósty, narzędnik albo narzędziowy, odpowiadający na pytanie czém? kim? wystáwiá rzecz w tym stanie, ilé jest narzędziem czego, np. okiem.
Nie nazywámy tych przypadków po łacinie: nominativus, genetivus, dativus, accusativus, vocativus, ablativus, ani przełożonemi po polsku słownie: mianujący, dájący, oskárżający, wzywaiący, odbiérający, bo té nazwiska nie znaczą, co znaczyć powinny, nazwiémy jé: 1. mianownik, 2. dopełniacz, 3. célownik, 4. biérnik, 5. wołacz, 6. narzędnik, 7. miescownik, albo nazwiemy ié po imionach początkowych: piérwszy, drugi, trzeci, czwárty, piąty, szósty, siódmy.
Narzędnik i tego wyrazy pręciuchno usłuchają, gdy ich zapytá, kim?, czém?, jakim? na te zakończénia trudno podobnémi zakończéniami odpowiedzieć, np. człowiekiem jesteś [...]
Mamy więc siedm przypadków, następującemi nazwiskami oznaczonych: 1) mianownik, 2) dopełniacz, 3) celownik, 4) biernik, 5) wołacz, 6) narzędnik, 7) miejscownik.
6ty przypadek nazywa się: Narzędnik, a kładzie się na pytanie: kim? czém?.
Isza odmiana. P. ma końcówkę: -a (dawniejsza -u). C i Mj. ma końcówkę: -u. N. ma końcówkę: -em.
Uwaga II. Orzecznik rzeczowny stoi zwykle w narzędniku; niekiedy jednakże kładzie się w mianowniku i to wtedy, gdy wyraża przymiot lub stan przyrodzony, a zatem podmiotowi ciągle służący [...].
Jeżeli orzecznikiem jest czasownik lub przymiotnik dodaje mu się według potrzeby rzeczownik w jednym ze spadków zależnych*) t. j. w dopełniaczu, celowniku, bierniku, narzędniku i miejscowniku, a rzeczownik taki stojący w spadku zależnym nazywa się przedmiotem czyli objektem.
*Mianownik i wołacz nazywają się spadkami niezależnemi dla tego, że nie zawisły od żadnego wyrazu w zdaniu; inne spadki zowią się zależnemi dla tego, że zależą od czasowników, przymiotników i innych wyrazów.
Narzędzie, którego podmiot w swéj czynności używa, wyraża się zwykle narzędnikiem, który też stąd ma swoje nazwisko.
[...] Każdą formę rzeczownika oznaczającą jeden s tych siedmiu stosunków, nazywámy skłonnikiem; stąd wypływá, że w naszym języku jest siedem skłonników w każdéj liczbie, które to skłonniki s kś. Kopczyńskim nazywámy jak następuje, lecz w jinnym porządku: 1. Mianownik, 2. Biernik, 3. Wołácz, 4. Miejscownik, 5. Dopełniácz, 6. Celownik, 7. Nárzędnik. Skłonniki te różniące się od siebie pospolicie swemi zakończeniami, które gramatyka łacińská wymieniá cáłkiem w jinnym porządku, nazwáł kś. Kopczyński w swej Gramatyce dlá Szkół Národowych przypádkami, skłánianie zaś samo przypadkowaniem [...].
[...] Pomiędzy przysłówkami rzeczownikowemi widzieliśmy nárzędniki tak liczby pojedyńczéj jako i mnogiéj, jako to: ukrádƙem, ⴅilcƙem, nurƙem lądem, morem [...] itd.; tutaj zaś pomiędzy przysłówkami przymiotnikowemi znajdujemy wpráwdzie bierniki, miejscowniki i celowniki, lecz żádnego nárzędnika [...].
Według J. Muczkowskiego, przypadki te nazywają się: 1-y Mianownik, 2-gi Dopełniacz, 3-ci Celownik, albo osobowy, 4-ty Biernik, 5-ty Wołacz, 6-ty Narzędnik, 7-my Miejscownik.
Ile jest przypadków? Język polski ma w obu liczbach po siedm spadków, którym od względów, jakie oznaczają, dano szczególne nazwy. [...] Narzędnik używa się na pytania kim? czém? oznacza istotę, będącą narzędziem działania lub stanu, t.j. taką istotę, przy pomocy któréj coś się stało, coś jest [...]. Narzędnik oznacza także istotę, która jest w przejściu z jednego stanu do drugiego w skutku działania podmiotu [...].
Jakie przypadki nazywają się bezwzględnemi, a jakie względnemi? Bezwzględnemi są mianownik i wołacz, bo one nie wyrażają żadnego względu,—: dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik i miejscownik.
Mianowicie zlany tu jest właściwy Genitivus i Ablativus, którego to ablatiwu mieszać nie trzeba (np. za przykładem łaciny) z naszym VItym przypadkiem; ten bowiem jest u nas „narzędnikiem“ (instrumentalis) i nie ma żadnéj wspólności z ablatiwem właściwym, wyrażającym rozbieg i odbieg jednéj rzeczy od drugiéj.
Narzędnik |z Mężem |z Żoną |z Sercem
Wzór 1, mnoga. licz.
Mia. Narody
Pos. Narodów
Cel. Narodom
Bier. Narodów
Woł. O Narody!
Nar. Narodami
Miej. w Narodach
W łacinie to słowo zawsze wymaga pierwszego przypadku np. Terra est rotunda; homo est felix. Przeciwnie w polszczyźnie zawsze się wymaga 6 przypadku zwanego narzędnikiem.
Przypadki mają nawet swe nazwy osobne. Nazwy te są: 1. Mianownik. 2. Dopełniacz. 3. Celownik. 4. Biernik. 5. Wołacz. 6. Narzędnik. 7. Miejscownik. Nazw tych używać będziemy w odmianach rzeczowników.
M. ten
D. tego
C. temu
B. jak Dop. lub jak M.
N. tym
M. (w) tym
Rzeczowniki odmieniające się podług tego wzorca, miewają w Dop. i Narzęd. liczby pojed., także zakończenie rzeczowe: -y.
Nazwy tych przypadków są: 1. mianownik; 2. dopełniacz; 3. celownik; 4. biernik; 5. wołacz; 6. narzędnik; 7. miejscownik.
Mian. ci nasi bracia, księża.
Dopełn. tych naszych braci, księży.
Celow. tym braciom, księżom.
Biernik = dopełniaczowi: tych braci, księży.
Wołacz = mianow.: nasi bracia, księża.
Narzęd. braćmi, księżmi. Miejscow. w braciach, księżach.
§ 96. Rzeczownik dziecię [...] w liczbie zaś mnogiej ma osnowę deklinacyjną skróconą dzieć- i odmianę taką samą, ja k rzeczowniki rodzaju żeńskiego, zakończone w mianowniku liczby pojedyńczej na spółgłoskę miękką (np. kość), to jest: M. dzieci, D. dzieci, C. dzieciom, B. i W. dzieci, N. dziećmi, Mc. w dzieciach.
[…] INSTRUMENTALIS (6. przypadek) […] Szósty przypadek, zgodnie z nazwą swoją (instrumentalis—narzędnik) pierwotnie służył na oznaczenie narzędzia, za pomocą którego się odbywa czynność podmiotu. Za tym poszło użycie 6. przyp. na oznaczenie środka, który jest tym w sferze pojęć oderwanych, czym jest narzędzie w sferze przedmiotów materialnych [...].
X Ablatyw, u, lm. y szósty przypadek w deklinacji łacińskiej, narzędnik <Łć. ablativus, dom. casus = przypadek>.
Narzędnik, a, lm. i gram. szósty przypadek <Od Narządzić>
Jeszcze inne postaci rzeczowników, jak np. ojcem, książką, polem w licz. pojedyńczej, a ojcami, książkami, polami i t. p. w licz. mn. — to szósty przypadek czyli narzędnik.
Tak np. przy dopełniaczu liczby pojedynczej rzeczownika przymiotnik musi mieć też postać dopełniacza liczby pojedynczej, przy narzędniku liczby mnogiej przymiotnik spotykany musi być użyty również w narzędniku liczby mnogiej.
Narzędnik l. poj. ma końcówkę em, która nie miękczy poprzedniej spółgłoski (pan-em, z wyjątkiem k i g, zmieniających się na k', g' (kruki-em, rogi-em).
Formy liczby mnogiej bracia i księża, są to właściwie dawne formy liczby pojedynczej rzeczowników zbiorowych rodzaju żeńskiego: ta bracia, ta księża, które odmieniały się według deklinacji żeńskiej: D. C. Mc. tej braci, księży, B. N. bracią, księżą itd.
Też same rzeczowniki w znaczeniu części ludzkiej twarzy mają w liczbie pojedyńczej taką samą odmianę; w liczbie mnogiej jednak odmieniają się inaczej: w pewnych przypadkach zachowują formy dawne liczby podwójnej, w innych zaś (dopełniacz, celow., narzęd. i miejscownik) mają formy nowe, z osnową ocz-, -usz [...].
W deklinacji zaimkowo-przymiotnikowej, o ile mianownik liczby pojedynczej lub mnogiej kończy się na -e (-o), pisze się w końcówkach narzędnika i miejscownika l. poj -em, oraz narzędnika l. mn. -emi.
Przypadek: mianownik (nominativus), dopełniacz (genetivus), celownik (dativus), biernik (accusativus), wołacz (vocativus), narzędnik (instrumentalis), miejscownik (locativus).
Nazwy przypadków: 1. Mianownik, 2. dopełniacz, 3. celownik, 4. biernik, 5. wołacz, 6. narzędnik, 7. miejscownik.
Nazwy przypadków [...]. Skrócenia M. D. C. B. W. N. Mc.
Narzędnik (instrumentalis) [...]. Mianownik odpowiada na pytania: kto? co? dopełniacz - na pytania: kogo? czego? czyj?, celownik - komu? czemu? biernik - kogo? co? narzędnik - kim? czem? miejscownik - w kim? w czem? o kim? o czem? i t. d.
Południowy Śląsk mówi [...] w narzędniku přisłov'im [...].
Narzędnik kończy się w wielu dialektach na -om [...].
Według deklinacyj odmieniają się imiona, imiesłowy i zaimki; według konjugacyj — czasowniki. Głównych deklinacyj jest dwie: imienna i zaimkowa z 7 przypadkami, które nazywamy: mianownik (M.), wołacz (W.), biernik (B.), dopełniacz (D.), celownik (C.), narzędnik (N.), miejscownik (Ms.). Liczby oznaczamy: pojedyncza (l. poj). mnoga (l. mn.), podwójna (l. podw.); rodzaje: męski (r. m.), żeński (r. ż.), nijaki (r. n.).
Ale i tutaj w pewnym stopniu zaszło pomieszanie: wskutek wspólności końcówek niektórych przypadków: celownika, narzędnika i miejscownika l. pojed. nastąpiło wyrównanie także we wszystkich innych przypadkach niektórych rzeczowników; częściowo zachowały się formy oboczne stare i nowe np. obierza i obierz, tarcza — tarcz, pieczenia — pieczeń i in.
Do deklinacji wchodzą formy, wyrażające przypadki (mianownik, wołacz, biernik, dopełniacz, celownik, narzędnik, miejscownik), z któremi też się wiążą cechy rodzaju (męskiego, żeńskiego, nijakiego) i liczby (pojedyńczej, mnogiej, podwójnej); [...].
Rzeczowniki, należące do tej deklinacji, miały w okresie prapolskim formy [...] Liczba pojedyncza. M. wilkъ [...] W. *wilče [...] B. [...] D. [...] C. [....] N. [...] Ms. [...]
Narzędnik, p. przypadki.
★Przypadki - formy imion i zaimków, wskazujące na ich funkcję znaczeniową w stosunku do innych wyrazów w zdaniu: 1. ★mianownik (★nominativus) [...], 6. ★narzędnik (★instrumentalis, ablativus).
Narzędnik m III jęz. «szósty przypadek deklinacji, odpowiadający na pytania: kim? czym?»: Formę narzędnika ma przymiotnik często w połączeniach z czasownikiem w bezokoliczniku, np. „nie należy być upartym", „trzeba być rozsądnym" itp. DOR. Rozm. II, 112. Użycie narzędnika jest bardzo różnorodne; łączy się on, tak jak i inne przypadki, z czasownikami i rzeczownikami, może więc mieć znaczenie przypadka zarówno przystawnego, jak przyrzeczownikowego. SZOBER Gram. 355. Szósty przypadek, zgodnie z nazwą swoją (instrumentalis = narzędnik) pierwotnie służył na oznaczenie narzędzia, za pomocą którego się odbywa czynność podmiotu. KRASN. Składnia 167. // SWil.
Tego zresztą nie zrobił [O. Kopczyński] wówczas, por. natomiast P. Dworzecki, Grammatyka języka polskiego według prawideł J. ks. Kopczyńskiego, Wilno 1813: nominativus — czynnik, czynny, genetivus — dopełnik, dopełniający, dativus — dążnik, dążący, accusativus — biernik, bierny, vocativus — wzywacz, wzywający, instrumentalis — narzędnik, narzędziowy, localis — miescownik, miescowy.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Declinatio — przypadkowanie, deklinacyja [...], casus nominativus — przypadek mianownik, genetivus — dopełniacz, dativus — celownik, accusativus — biernik, vocativus — wołacz, instrumentalis — narzędnik, localis — miescownik.
Powiązane terminy
- narzędziowy (przypadek)
- przypadek determinacji zewnętrznej
- przypadek działający
- przypadek pomagalny
- przypadek szósty (fleksja, = narzędnik)
- skłonnik szósty
- spadek instrumentalny
- spadek szósty
- spadek złączający
- casus instrumentalis
- casus septimus
- Instrumental
- Instrumentalis
- kłausymas szesztas (wsp. lit. įnagininkas = narzędnik)
- творительный падеж
- narzędnik apozycyjny
- narzędnik bezpoimkowy
- narzędnik celu
- narzędnik czynnika głównego
- narzędnik instrumentalny
- narzędnik instrumentu pomocniczego
- narzędnik kondycjonalny
- narzędnik lokatywny
- narzędnik materii
- narzędnik materii pomocniczej
- narzędnik nowszy
- narzędnik obiektu
- narzędnik poimkowy
- narzędnik porównania czysty
- narzędnik predykatywny
- narzędnik przyimienny
- narzędnik przymiotnikowy predykatywny
- narzędnik przyrzeczownikowy
- narzędnik przysłowny
- narzędnik socjatywny
- narzędnik socjatywny istotny
- narzędnik tautologiczny
- narzędnik temporalny
- narzędnik towarzysza
- narzędnik z opuszczonym lub przypuszczalnie opuszczonym imiesłowem