terminów gramatycznych online
deklinacja nijaka
Język: polski
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- Porządek i wykaz rzeczy w Tomie I: Mał/1879
- Słowniczek: Gaert/1927
- Wstęp: Król/1922
Cytaty
2.Deklinacya (nijaka).
Z tych, rzeczowniki na: um (gimnazyum, kolegium, muzeum), pozostają, w liczbie pojedyńczéj wprawdzie nieodmienne, lecz w liczbie mnogiej odmieniają się wzorowo podług deklinacyi nijakiéj, z wyjątkiem Dopełniacza, który ma formę męską na ów.
Deklinacja II, nijaka, do której należą wszystkie rzeczowniki rodzaju nijakiego, zakończone w mianowniku liczby pojedyńczej na o, e, ę, um; np. drzewo, miasto, pole, pytanie, imię, kurczę, muzeum.
Deklinacja rzeczowników – męska, żeńska, nijaka, mieszana.
Deklinację rzeczowników podzielił Zjazd na męską, żeńską, nijaką i mieszaną a więc wprowadził praktyczną nowość.
W podręcznikach Kryńskiego i Steina-Zawilińskiego były również 4 deklinacje: męska, nijaka (o - e, ę), żeńska na a, i, żeńska na spółgł. zmiękczoną).
Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.
Do deklinacji nijakiej, należą rzeczowniki rodzaju nijakiego, zakończone w mianowniku liczby pojed. na -o, -e, -ę, nap. koło, skrzydło, okno; pole, zboże; imię, jagnię.
★Deklinacja, odmiana imion i zaimków przez przypadki: 1. deklinacja rzeczowników: a) ★męska, np. syn, syna i t. d. b) ★żeńska, np. rzeka, rzeki i t. p. c) ★nijaka, np. dziecko, dziecka i t. d. d) ★mieszana, np. wojewoda, wojewody..., wojewodowie...
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Fleksja, deklinacja męska, żeńska, nijaka, mieszana, odmiana, forma męskoosobowa, rzeczowa, rzeczownikowa przymiotników [...].