Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

deklinacja piąta

Hasło w cytatach: 5 deklinacja, dekl. V, deklinacja V, deklinacya piąta, deklinacya V, deklinacya V., piąta deklinacja, piąta deklinacya, piąta deklinacyja
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Quinta Declinatio quot habet terminationes? Unam, videlicet ES, Ut Species. Quis est Character Quintae declinationis? [Po czym mam poznáć, gdy imię jest piątej Deklinacjej?] Cum Genitivus et Dativus eius, iuxta EI, divisas syllabas desinunt.

[Piąta deklinacja ile ma zakończeń? Jedno, to jest "-es", jak "species" ('rodzaj, gatunek'). Jaki jest charakter piątej deklinacji? [...] Gdy jego (danego słowa) dopełniacz i celownik kończą się na "-ei" w oddzielnych sylabach.]

P. Ktore imiona są piątej Deklinacyi? O. Te, co mają Rodzący spadek na y Greckie.

De la Cinquième Déclinaison. La Cinquième Déclinaison a la terminaison de son gen. singulier en ei.

[...]

O Deklinacji Piątej. Piątej Deklinacji casus Genitivus singularis kończy się na ei.

DEKLINACYA V. Pod piątą Deklinacyą liczą się Imiona, ktorych Rodzący spadek kończy się na y Greckie. A takie są wszystkie i same rodzaju niewieściego zakończone literą a [...] opończa, opończy; rada, rady, etc.

Przykład piątej Deklinacyi Imion kończących się na ba, ca, da.

Pewna, tknięta, taka, zmarszczona, grubszaDeklinacji V.

Deklinacya V.

§.121. Do deklinacyi piątéj należą rzeczowniki nijakie, zakończone na ę, np. cielę, źrebię, imię, ciemię.

[…] A że podług niezbędnych práw analogiji, temáta pochodne, t. j. urobione za pomocą przydanych pogłosów do piérwiástku urábiają się i urábiać muszą według normy temátów piérwotnych, przeto w polskim skłánianiu rzeczowników nie ma ani jednego temátu, tak piérwotnego, jak i pochodnego kończącego się na samogłoskę, czyli: w skłánianiu polskich i starosłowiańskich rzeczowników każdy temát kończyć się koniecznie musi na jakąkolwiek spółgłoskę, a nigdy na samogłoskę, nie jak np. w łacinie w 4 i 5 deklinacyji [...].

D deklinacyi V. na koniec należą rzeczowniki nijakie, zakończone w I prz. na ę; np. cielę, źrebię i imię, ciemię.

§ 12. Deklinacja V, nijakie w M. l. poj. na -ę [...].

§ 25. W dekl. V już w najdawniejszych zabytkach wyłącznie końcówka -a [...].

W deklinacji V wyłącznie formy na -u: w imieniu Fl. 19.

W języku polskim jednak deklinacja na -i- zachowała się tylko w zakresie rzeczowników żeńskich, mianowicie dawne tematy na -i- tworzą deklinację V a dawne tematy na -ja- lub -ī- należą do deklinacji IV.

§ 15. Podział na deklinacje jest więc w pewnych granicach dowolny, ponieważ opiera się nie na zupełnej tożsamości formacyj, należących do jednej deklinacji, lecz na ich zgodności w pewnym tylko stopniu [...]. Kierujemy się przy podziale na deklinacje zasadą praktyczną, z którą najlepiej się godzi podział na 5 deklinacyj: I męską, II, III nijakie i IV, V żeńskie.

W gramatyce stsł. odróżniamy deklinacje: I. tematów męskich i nijakich na -o; II tematów na -a; III tematów na -i; IV tematów na -u; V tematów spółgłoskowych i na -u [...].

Deklinacja V.

§ 255. Do tej deklinacji należą rzeczowniki rodzaju żeńskiego, utworzone od (dawnych tematów na -i, a kończące się w N. sg. na spółgłoskę miękką lub stwardniałą, np. kość, noc, twarz, straż, mysz, jako też stp. formy liczebników, kończących się na takąż spółgłoskę, np. pięć, ośm; tu również należą stp. formy żeńskie liczebnika trzy, oraz formy: oczy, uszy.