Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

znak zapytania

Hasło w cytatach: ?
Język: polski
Dział: Składnia (współcześnie)

Cytaty

W piérwszém słowie okresu po kropce; również po znaku zapytania, i po znaku wykrzyknienia, jeżeli po nich nowy zaczyna się okres.

Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:

1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).

2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).

3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).

Kiedy używa się głosek wielkich? [...] Głosek wielkich używa się na początku pisma, po punkcie, znaku zapytania, dwukropku i wykrzykniku. Nazwiska osób, wyraz godność oznaczające, nazwiska krajów, miast, wsi, rzek, piszą się także wielkiemi głoskami [...].

(?) Znak zapytania służy do wyrażenia że się pytamy.

Pisze się także początkowa litera większa po znaku zapyłania i wykrzyknienia, gdy po nich nowy okres następuje, również po cudzysłowie gdy przytoczone wyrazy nie są wcielone w skład okresu.

Znak zapytania albo pytajnik, ( ? ) używa się po zdaniach pełnych albo urwanych, zapytaniem będących, ostrzega o potrzebie użycia głosu zgiętego w tonie wyższym, a nisko zakończonym.

[…] Duża litera początkowa pisze się: […] 3). Po znaku zapytania i wykrzyknienia piszemy dużą literę początkową, gdy odpowiedź lub inna myśl następuje […].

Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).

Z przestankowaniem w zdaniu wykształconém ma się tak samo, jak w zdaniu pierwotném, t. j. tylko na końcu zdania kładziemy kropkę, znak zapytania lub znak wykrzyknienia, n. p. W złe serce duch Boży nie wchodzi. Synu, nie odwracaj oczu twoich od ubogiego! Jakim sposobem można sobie czas do nauki przedłużyć?

Są to tak zwane znaki przecinkowe (Interpunctionszeichen).

Są one następujące:

1) , Przecinek czyli komat (comma),

2) ; Średnik (semicolon), [...]

5) ? Znak zapytania (Fragezeichen).

Znak zapytania (?). To znamię kładziemy zamiast przecinka albo zamiast punktu po takich zdaniach, które są pytaniem. np. Z gorszącej kłótni waszéj co będzie? czy wiecie?

Znak zapytania kłądziemu zamiast przecinka lub punktu po zdaniach, w których pytanie się mieści.

[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).

Znak zapytania oznacza, że się tem zdaniem, przy którem stoi, pytamy, np. Dla czego nie byłeś wczoraj w szkole? Czy będziesz dziś w domu? Znak zapytania stoi po zdaniach pytajnych niezależnych zamiast przecinka lub zamiast kropki.

Znak zapytania-? gdy pytamy, lub wołamy z pewnem zadziwieniem.

Po zdaniu pytającem kładzie się znak zapytania (?).

(?) Pytajnik czyli znak zapytania. Znak ten ostrzega, że czytający powinien myśl daną przeczytać głosem pytającym. Znak ten kładziemy po zdaniach pytających.

Zaczynamy pismo od wielkiej litery, od której też rozpoczynamy zdanie po kropce a także po dwukropku, ale tylko w tym razie, kiedy przytaczamy mowę cudzą, zwłaszcza w cudzysłowach; wreszcie po znaku zapytania lub po wykrzykniku, jeżeli po nich zaczyna się okres.

Znak pytania (?).

§ 198. Chcesz pochwały i nagrody? Zapracuj na nie. [...].

Znak zapytania (pytajnik) kładziemy po zdaniach lub słowach, któremi się pytamy.

Znaki pisarskie

(Signaes graphicos — Pontuação) [...]

Znak zapytania ? Ponto de interrogação [...].