Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pochodzić z...

Hasło w cytatach: pochodzący z, pochodzący z..., pochodzi z..., pochodzić z, pochodzić z ...
Język: polski
Dział: Etymologia (współcześnie)

Cytaty

Pochodzący z drugiego. Derivatus, Cicer. παράγωγος [parágōgos]. Derivativa Nomina et Verba, opposita Primitivis. Priscian. Diomed. Declinata Varro vocat. Derivata alij, wyciągnione z drugich, ábo uformowane, poszłe z drugich.

[...] oprocz tych słow ktore z języká łácińskiego pochodzą, te sobie záchowują swą przyrodzistą rubość, jáko Gloria Chwałá

W następujących jednak terminach, koniecznie pisać trzeba y, nie i. Naprzod w pochodzących z Greczyzny.

I które pochodzą z Łaćińskiego kończącego śię na ia/ napr: Philosophey etc.

Pochodzę. [...] 2) Gramm. herkommen, abstammen. [...] Gramm. deriver. [...] 2) słowo to z francuskiego języka od słowa charge pochodzi.

Wiele imion twardo pojedyńczo kończących się, z łacińskiego języka pochodzących, mają przyp. 1wszy l. m. na a.

Wyrazy pochodzące z jednego źródła. Np. Nie naśladuj prześladujących.

Pochodzić, , i, sn. dk. [...] B) = [...] brać swój początek, poczynać się, wieść swój ród, wypływać, rodzić się, wynikać (w tém znaczeniu używa się także sł. określone Pójść). Duch Św. pochodzi od Ojca i od Syna. Ona pochodzi z książąt. Ród Paców z Włoch pochodzi. Z lenistwa pochodzi niedostatek. Skąd to pochodzi? pochodzi stąd, żeśmy niebaczni. Wyraz ten pochodzi z łacińskiego. Wyraz Rodzeństwo pochodzi od wyrazu Ród, t. j. wyrazu rodzeństwo, pierwotnikiem jest wyraz ród. Z dobrego serca to poszło[...].

pochodzi z...

Zresztą stale na wszystkie rodzaje -om, w przeważnej części Polski pochodzące z -åm.

Wszystkie jednak różnią się wyraźnie od reszty: slidenikis karczemo z e odpowiadającem pierwotnemu słabemu ь, komaters z e = drugorzędnemu jerowi; kexti, jeżeli pochodzi z pol., z e = słabemu ъ, wreszcie sabatico z i na miejscu ъ.

Przed przyrostkiem -nik mamy miękkie albo stwardniałe spółgłoski, gdyż przyrostek przymiotnikowy -ny pochodzi z prasł. -ьnъ.