Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

pochodzenie derywacja

Hasło w cytatach: pochodzenie słowa
Język: polski
Dział: Słowotwórstwo (współcześnie)

Cytaty

POCHODZENIE [...] derivacio, deviacio vel pochodzenie i. processio R h (m p).

Dērīvātio. Prowádzenie. Náciągánie. Pochodzenie.

Uczęstnictwo [...] wzięło nazwisko, od tego, że jest uczęstnikięm przymiotów od imięnia i od słowa. Od słowá ma deriwácją, to jest pochodzęnié [...]. Od imięnia zaś ma náchylánié, bo sie ták deklinuje jáko imióná.

Pochodzenie słowa. Gramm. Derivation, Abstammung, Ableitung eines Worts; abgeleitetes Wort. Gramm. dérivation, un dérivé.

Uważać należy pochodzenie słow jednych od drugich, rożne ich odmiany i łączenie się z innemi. I tak na przykład nie powinno się pisać: mof, ale mow, bo pochodzi od mowię, nie Bug Stworca, ale Bòg, bo odmieniwszy mowi się: Boga.

Aby tej pomyłki uniknąć, uważać należy pochodzenie słow jednych od drugich, rożne ich odmiany i łączenie się z niemi. I tak np. nie powinno się pisać: mòf, ale mòw, bo pochodzi od: mòwię, nie Bug Stworca, ale Bòg; bo odmieniwszy, mowi się: Boga.

Zgodnobrzmiące litery, Г.Ж.К.Х.Ч.Ш. nazywają się odmiennemi: przeto że w pochodzeniach (Derivatio) i sprzężeniach (Coniugatio) odmianom podpadają: Богъ, Bóg, божество, Bóstwo, божусь, Bogiem się klnę, вижу, widzę, видишъ, widzisz, видѣнъ widzian.

ROZDZIAŁ, V. o Pochodzeniu (de derivatione) Dzierżących (possesivorum), Ojczystych (patriorum) i Ojcowskich (et Patronimicum) Imion, i Białogłowskich od Męskich.

W pochodzeniu przeszłych jednokrótnych i dawnoprzeszłych, trzeba pójść za przepisami o tym ustanowionemi, dla pierwszego prostych sprzężenia.

[Въ произведенїи прошедшихъ единственныхъ и давно прошедшихъ должно послѣдовать правиламъ предписаннымъ о семъ для перваго простыхъ спряженїя. Łomonosow 1757, § 387. ]

Kończąc przepisy o Słowach, nie godzi się nie upomnieć o niejakiej szczegulniejszej własności prostego Rossyjskiego języka, wyrażającej prędkie czynności, które pochodzą od przeszłych niedoskonałych: od глядѢевъ patrzał, глядь zyrk. [...] Wszystkie te jednosylabne słów pochodzenie mają.

Grammatycy ówcześni nie troszczyli się o ulepszenie form języka; wyjąwszy niektóre wnioski, wyprowadzone z uwag nad pochodzeniem słów (derivatio), nie rozwiązywali wątpliwości drogą rozumowania [...].

Pochodzenie, a, blm. n. 1) przejście się, przechadzka. Wyszedłem z domu dla pochodzenia trochę, v. pochodzenia sobie. 2) = ród, rodowość, początek, źródło. Szlachetnego są oni pochodzenia. Nie mógł dojść swego pochodzenia. Wspólne mamy pochodzenie. Różne jest zdanie co do pochodzenia Ducha Ś. Dobrze wiedziéć pochodzenie każdego wyrazu w swoim języku.

Pochodzenie i rodowód słów.

Ze słowa Stawać Stać, utworzyliśmy zo-Stawać zo-Stać, dodajmy teraz po do słowa Zostawać, Zostać; będziemy mieli częstotliwe po-Zostawać, po-Zostać, które czasują się jak powyższe wszystkie, Stoję, Zostaję i po-Zostaję.