terminów gramatycznych online
słowo pochodzące
Język: polski
- O etymologii: Mal/1700
- O ortografii albo nauce dobrego pisania: Gott/1771, Gott/1774
- O ortografii albo o nauce dobrego pisania: Gott/1766
- O pisowni albo o nauce dobrego pisania: Gott/1794
- O rozłączeniu sylab: Dudz/1776
- O słowach pochodzących: Dudz/1776
- Ortografia: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Skróceń grammatycznych wyłuszczenie: L/1807–1814
- Słownik: Tr/1764, Kn/1644 (I wyd. 1626), Kn/1643 (I wyd. 1621)
- Zdanie dziewiąte: Klecz/1767
- Zdanie ósme: Klecz/1767
Cytaty
Pochodzący z drugiego. Derivatus, Cicer. παράγωγος [parágōgos]. Derivativa Nomina et Verba, opposita Primitivis. Priscian. Diomed. Declinata Varro vocat. Derivata alij, wyciągnione z drugich, ábo uformowane, poszłe z drugich.
Derivativa Nomina & Verba, quae ab alijs formantur. Diomedi, Priscian. τὰ παράγωγα [tà parágōga]. Derivata, alijs.
Derivativus. Derivatus. Pochodzący.
Postáć po Fr. l'espèce biérze sie tu zá tęn przymiot, przes który sie poznáje, czyli słowo jest Originálné, to jest z inszégo terminu niepochodzącé, jáko náp. jeść manger; czyli pochodzącé, jáko náp. náuczáć [...] pochodzi od náuki.
Pochodzę. [...] 2) Gramm. herkommen, abstammen. [...] Gramm. deriver. [...] 2) słowo to z francuskiego języka od słowa charge pochodzi. [...] pochodzące słowo. Gramm. abstammendes Wort. Gramm. un dérivatif.
Litery słow pochodzących, nigdy się nieodmieniaią, ale się tak piszą, iak ich początkowe słowa, od ktorych pochodzą, np.: die Gabe podarunek, ich gebe daię, piszą się przez g y b, tak iak gib od ktorego pochodzą.
Czemu pochodzące słowo mowi się ojczym, ojczyzna etc., nie: oczym, oczyzna?
A takich początkowych słow najdziesz wiele, od nich zaś pochodzących daleko więcej, jako to: mowię, odmawiam.
P. Gdzie się powinny pisać wielkie litery? O. I. W tym słowie Bog i innych własnych [...] i w pochodzących od nich, nap: Pallas [...] Warszawa, Polski ettc.
Wielkie litery pisać się powinny: 1. w tym słowie Bòg, i innych własnych [...] i w pochodzących od nich, nap. Jowisz [...] Litwa, Polski etc:
Przed k i inszemi literami, czyli sie ma położyć d czyli t, pilnie potrzeba uważać słowa, od tego, w ktorym jest wątpliwość, pochodzące; tak dochodzę iż prędki przez d nie t wyraża się, ponieważ od niego pochodzi: prędzej:
Litery słow pochodzących, nigdy się nie odmieniaią, ale się tak piszą, iak ich początkowe słowa od ktorych pochodzą.
Litery słow pochodzących, nigdy się nieodmieniaią, ale tak się piszą, iak ich początkowe słowa od ktorych pochodzą. np. Gabe podarunek, ich gebe daię, piszą się przez g y b, tak iak gib od ktorego pochodzą.
Słowa pochodzące od innych, tak się piszą, jak one, od których pochodzą, n. p. obrzy-dły [...] bo mówi się: obrzy-dzam.
O Słowach pochodzących. Nie masz prawie żadnego słowa, od którego by wiele innych słów nie pochodziło, już w różnych częściach mowy, już w tejże samej.
Ustawa 1. Głoski słow pochodzących, nigdy się nie odmieniaią, ale się tak piszą; iak ich początkowe słowa, od ktorych pochodzą, np. die Gabe podarunek, ich gebe daię, piszą się przez g, i b, tak iak gieb, od ktorego pochodzą.
Skróceń Grammatycznych wyłuszczenie. [...]
Pochodz., znaczy Pochodzące, Derivata.