terminów gramatycznych online
część składowa wyrazu
Język: polski
Cytaty
Dawniéj ten wyraz był w postaci białagłowa i odmieniano go w obu częściach: białągłowę, białéjgłowie i t. d. Ale ponieważ w liczbie mnogiéj takie wyrazy rzadko się odmieniać mogą w obu częściach składowych, [...] przeto słusznie tylko w drugiéj części odmieniać się powinny.
Dwadzieścia w przypadkach odmiennych nadaje także i piérwszéj składowéj części końcówkę -u.
W następującym przykładzie unaocznią nam się najlepiej składowe części wyrazu.
Rzeczownik złożony z przymiotnika stojącego w I-szym przypadku i z rzeczownika, odmienia się w obu częściach składowych wedle właściwych im prawideł; np. I i IV przyp. Krasnystaw (miasto w Lubelskiem), ma: II p. Krasnego|stawu, III p. Krasnemu|stawowi, V p. Krasny|stawie! VI p. Krasnym|stawem, VII p. w Krasnym|stawie.
W ten sposób w każdym wyrazie można odszukać pewne części składowe, połączone celowo w całość, z których każda ma swoje znaczenie. Temi częściami składowemi wyrazu są: pierwiastek, przedrostek, przyrostek i końcówka.
Części składowe wyrazu. § 168. Pomimo tych zmian fonetycznych i analogicznych, którym wyrazy ulegały, możemy odszukać zawsze części składowe (znaczeniowe, morfologiczne) każdego wyrazu.
Przyimki złożone są te, których częściami składowemi są dwa lub trzy przyimki, albo też przyimek łącznie z innym wyrazem.
[...] więcej nazw niż części składowych, co się jednak tłumaczy tem, że dzierżak i bijak wcale nie wszędzie jednakowo są połączone, że mamy tu przynajmniej trzy typy.