Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

Cytaty 285 poz. • Strona 1 z 15  SzyPocz 1770

Litery są znaki potrzebne do formowania sylab i słow.

Słowa złożone są z sylab kilku, lub jednej, np. BOG Stwor-ca wszyst-kie-go.

Grammatyka jest nauka jakiej mowy. Mowa, jest wyrażenie myśli słowami.

Litery są znaki potrzebne do formowania sylab i słow.

Słowa złożone są z sylab kilku, lub jednej, np. BOG Stwor-ca wszyst-kie-go. Sylaba składa się z jednej lub więcej liter razem wymawiających się, np. O-po-wia-dacz.

Sylaba składa się z jednej lub więcej liter razem wymawiających się, np. O-po-wia-dacz. Litery są znaki potrzebne do formowania sylab i słow.

Liter Polską mowę składających liczy się dwadzieścia sześć; Litery wielkie: ABCDEĘFGHIJKLŁMNOĄPRSTUWYZ. Litery małe: a b c d e ę f g h i j k l ł m n o ą p r s t u w y z.

Litery są dwojakie, Wokale i Konsony.

Gdy dwie Wokale w jednę łączą się w sylabę, nazywa się to z Greckiego słowa Dyftong.

Konson jest siedmnaście, to jest wszystkie litery procz wokal i litery h, która się nazywa aspiratio.

Konson jest siedmnaście, to jest wszystkie litery procz Wokal i litery h, ktora nazywa się aspiratio.

Liter Polską mowę składających liczy się dwadzieścia sześć; Litery wielkie; ABCDEĘFGHIJKLŁMNOĄPRSTUWYZ. Litery małe; a b c d e ę f g h i j k l ł m n o ą p r s t u w y z.

Liter Polską mowę składających liczy się dwadzieścia sześć: Litery wielkie; ABCDEĘFGHIJKLŁMNOĄPRSTUWYZ. Litery małe; a b c d e ę f g h i j k l ł m n o ą p r s t u w y z.

Litery są dwojakie, Wokale i Konsony [...] Konsony w wymawianiu zdają się łączyć z Wokalami, gdy bowiem wymawiamy literę b, zdaje się, jakbyśmy ją mowili razem z literą e, tak be.

Wokala jedna może uczynić sylabę owszem i słowo, a bez niej żadna sylaba być nie może, np. A-dam i E-wa.

Wokala jedna może uczynić sylabę owszem i słowo, á bez niej żadna sylaba być nie może, np. A-dam i E-wa.

Wokale swój tylko jeden głos wydają, gdy je wymawiamy, takich jest sześć a e i o u y Greckie. Od tych pochodzą dwie Polskiemu językowi własne: ę i ą.

Wokale swój tylko jeden głos wydają, gdy je wymawiamy, takich jest sześć a e i o u y Greckie. Od tych pochodzą dwie Polskiemu językowi własne: ę i ą.

Dyftongow w szczerych Polskich słowach jest sześć: aj, ej, ij, yj, oj, uj, jako: Maj, lej, pij, Stryj, mój, wuj. W słowach zaś z Łacińskiego lub Niemieckiego pochodzących, w ktorych jest Dyftong au, tenże sam i w polszczyznie zachowuje się, jako: August, Auszpurg.

Ortografia uczy litery dobrze wymawiać, i bez błędow z kreskami i innemi znakami pisać.