Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo jednosylabne

Hasło w cytatach: jedno-sylabny, jednosylabne, jednosyllabne słowo, słowo jednosyllabne, wyrazy jednosyllabne
Język: polski
Dział: Fonetyka (współcześnie)
  • Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
  • Dowody. (Kopczyński. „Gram. Jęz. Pol. r. 1817 str. 31) War.: Oż/1883
  • O formach gramatycznych. Uwagi nad zakończeniem trybu bezokolicznego (J. Mroziński): Rozp/1830
  • O imieniu: Lub/1778
  • O słowie: Lub/1778
  • Ogólne wykłady poprzedzające: Nał/1774

Cytaty

Kiedy się t we Francuskim [...] wymawia? [...] W następujących [słowach] jednosylabnych, czyli jednospojnych; jako to: brut; surowy, nieobrobiony, chut! cicho!

Jednosylabne (Monosylaba) w Rodzącym małej liczby przy[j]mują Ю; край kraj, краю kraju i края. [...] Imiona z ucześnictwami i przydatnemi spowinowacone, kończące się na ЕЙ. i ОЙ. skłaniają się, jak przydatne.

Wszystkie te jednosylabne słów pochodzenia mają. 1.) Moc-Czynoucześnictwa: глядь на меня, молвилъ, zyrk na mnie, szemrał. to jest: взглянулъ на меня вдругъ, молвилъ, wręcz na mię pojrżawszy, szemrał.

[Всѣ сїи односложенныя глаголовъ произведенїя имѣютъ 1) силу дѣепричастїя: глядь на меня, молвилъ: то есть, взлгянувъ на меня вдругъ, молвилъ. Łomonosow, 1757, § 422.]

Samo przez się rozumie, iż mówiąc o jedno -[syllabnych] albo wielo- syllabnych słowach, rozumiemy przez to zawsze słowa niezłożone, np. bić, pić, gdyż złożone są prawie zawsze wielosyllabne, np. zabić, wypić.

Wszystkie [słowa] jednosyllabne na ić, mają częst. na ijać, np. bić, bijać.

Wszelako, gdy w słowach jednosyllabnych ostatnią samogłoskę wypuściwszy, nie można by ich wymówić, więc zamienia się e, na yj, ie na iy, y na yj, np. np. drze, drzyj; tnie, tnij; ciągnie, ciągnij.

Jak Polacy ton samogłosek na końcu zniżają, tak miękczą najpospoliciéj w tém miejscu spółgłoski przez formacye grammatyczne; a gdzie lego czynić nie mogą, tam twardą od twardéj przedzielają przez e podręczne. Tym sposobem przez zakończenia grammatyczne pozbywają się wyrazów jednosyllabnych: most, moście, mostu; czas, czasie; matką, matek.

[Onufry Kopczyński]"W wyrazach złożonych, a mających ostatnią zgłoskę jedno-sylabną, przedłuża się trzecia od końca, a skracają się dwie ostatnie; np. Włādysław, Bōlesław, Nōwogrod i t. d.".