terminów gramatycznych online
zaimek
Język: polski
Geneza: łac. pronomen
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział VII. O zaimku: Kop/1817
- Deklinacja: ŁośFl/1923
Zaimek. Klasa wyrażeń uznawanych wprawdzie za odrębną część mowy, ale z zastrzeżeniem, ze jest to część mowy wyróżniana na podstawie innych kryteriów niż rzeczownik, przymiotnik, czasownik czy przysłówek
Cytaty
Zaimek jest trzeciá część mowy odmienná, tak nazwaná, że się pospolicie kładzie za imié, np. czyś to ty braciszku, Jám jest. Kłádzie się jednak i z imiéniém, jak jest w tym samym przykładzie, ty braciszku. Jestto tedy, albo zastępca, albo sługa imiénia.
Reszta zaimków mają wszystkie trzy rodzaje, bo są przymiotnikami.
Według deklinacyj odmieniają się imiona, imiesłowy i zaimki; według konjugacyj — czasowniki. Głównych deklinacyj jest dwie: imienna i zaimkowa z 7 przypadkami, które nazywamy: mianownik (M.), wołacz (W.), biernik (B.), dopełniacz (D.), celownik (C.), narzędnik (N.), miejscownik (Ms.). Liczby oznaczamy: pojedyncza (l. poj). mnoga (l. mn.), podwójna (l. podw.); rodzaje: męski (r. m.), żeński (r. ż.), nijaki (r. n.).
Zaimki odróżniające rodzaj. § 52. Odróżniamy śród nich utworzone od tematów twardych i utworzone od tematów miękkich; prapolską deklinację łatwo można odtworzyć drogą metody porównawczej; jako wzór bierzemy zaimek wskazujący tъ oraz zaimek jь; na miejscu tych form w najdawniejszej polszczyźnie mamy formy złożone z przyrostkiem -nъ [...].
Powiązane terminy
- zaimek bezrodzajowy
- zaimek dzierżawczy
- zaimek foremny
- zaimek nieforemny
- zaimek nieokreślny
- zaimek odróżniający rodzaj
- zaimek osobisty
- zaimek osobowy
- zaimek pierwszej osoby
- zaimek przymiotny
- zaimek pytajny
- zaimek rzeczowny
- zaimek ukazujący
- zaimek utworzony od tematu miękkiego
- zaimek utworzony od tematu twardego
- zaimek wskazujący
- zaimek względny