terminów gramatycznych online
imiesłów czasu teraźniejszego
Język: polski
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część III. O przymiotniku. O słowie i imiesłowie: Jak/1823
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- III. Część mowy. Słowo: Marc/1833
- Imiesłów: Br/1848, Czep/1871–1872
- Imiona przymiotne czyli przymiotniki: Desz/1846
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Składni: Rew/1845
- O Słowie: Malin/1869
- O pewnych zmianach w zdaniu złożoném: Gr/1861
- O składni, czyli o należytém wyrazów ułożeniu: Ant/1788
- O słowie: Ryk/1850
- Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Podział jimiesłowów klasyczny i porównanie: Oż/1883
- Prawidła słów ułomnych w układzie: Oż/1883
- Słowa: Desz/1846
Cytaty
Imiesłów czasu térazniéjszégo kończy się zawsze na ing, i może się kłaśdź, albo rzeczownie, albo przymiotnie. Gdy się kładnie rzeczownie czy przymiotnie, służy mu to, cośmy mówili o rzeczownikach i Przymiotnikach.
Imiesłowy czasu teraźniejszego.
Imiesłowy od Słów niedokonanych pochodzące, mogą tylko dwa czasy wyrazić: teraźniejszy i przyszły niedokonany [...]. I tak od Słów niedokonanych: rosnąć, zielenieć, płynąć; pochodzą Imiesłowy czasu teraźniejszego: rosnący, rosnąc; zieleniejący, zieleniejąc; płynący, płynąc.
Słowa niedokonane nijakie mają trzy imiesłowy 1) czasu teraźniejszego, np. płynący; 2) czasu przyszł. mający płynąć. 3) imiesłów nieodmienny czyli osobliwy 1wszy płynąc […].
O formowaniu imiesłowów czynnych lub nijakich na szy i ąc, oraz imiesłowu czasu teraźniejszego na ny. I. Imiesłów na szy […] formuje się od 3ciéj osoby liczby pojedyńczéj rodzaju męskiego w następujący sposób. 1) Jeżeli przed ł jest samogłoska, ł przed szy zamienia się na w, dlatego, że tak samogłoska, jak i zakończenie imiesłowu szy, wymawiają się bez dotknięcia podniebienia językiem; głoska więc zębowa w, jest dogodniejszą pomiędzy niemi, aniżeli głoska odbita podniebienna ł [...] 2) Jeżeli przed ł jest spółgłoska, po ł dodaje się szy [...]. II. Imiesłów na ąc formuje się przez dodanie e do 3ciéj osoby czasu ter. l. m. [...]. III. Imiesłów na ący tak się formuje, i od takich słów pochodzi, jako imiesłów na ąc, dodając po c na rodzaj męski samogłoskę y, na żeński a, na nijaki e [...].
TRYB BEZOKOLICZNY.
Czas teraźnieyszy.
Bydź być but.
Imiesłów czasu teraźniejszego:
Będąc budam’s.
Imiesłowy służą do krótszego, jaśniejszego i ozdobniejszego wyrażenia myśli naszych, [...]. Imiesłów czasu teraźniejszego; zastępuje słowo w trybie okolicznym z przysłówkiem: jak, z spójnikiem: gdy, lub z zaimkiem: co, który, a, e.
Ten wzór mało ma stopniujących się przymiotników: bo zakończenie cy jest pospolicie imiesłowów czasu teraźniéjszego, zakończenie czy pospolicie nadané przymiotnikóm bardzo odznaczonego i wysokiego w myśli stopnia [...], zakończenie rzy nie ma żadnego.
Ponieważ tu najwięcéj jest słów dokonanych [...[ przeto słowa tego wzoru niemają czasów teraźniéjszych [...] z zatém i imiesłowów teraźniejszych niemają.
Słowa dokonane nie mają imiesłowu czasu teraźniejszego, ponieważ działanie dokonane już nie jest teraz odbywające się; nie mogą go nawet mieć, ponieważ słowa te nie mogą mieć czasu teraźniéjszego, z którego trzeciéj osoby l. m. tworzyć się powinien imiesłów [...].
Imiesłów [...] czasu teraźniejszego czynny i niijaki od Czków nijakich (nierodzajowany, przysłówkowy) grając, (rodzajowany, przymiotnikowy) grający, a, e, bierny (odmienny, przymiotnikowy) grany-, a-, e.
Be. 1. Znaczy byt, istnienie, stan, służy do czasowania słów biernych, oraz z imiesłowem czasu teraźniejszego do wyrażenia ciągłej ale niedokonanej czynności, lub gdy się co innego w ciągu jej dokonywania wydarzyło.
Powiedzieliśmy mówiąc o imiesłowie czasu teraźniejszego [...] że on dodaje się do każdego czasu słowa posiłkowego to be dla oznaczenia ciągle trwającéj ale niedokonanéj czynności, lub gdy co innego w czasie jéj dokonywania zdarzyło się.
[...] Są także czasowniki dokonane, które nie mają odpowiednich niedokonanych, te są dwojakie: a). Czasowniki: kazać, darować, rzec, pomnieć, i zdołać używają się tak w znaczeniu dokonaném jako i niedokonaném, np. Oto daruję (teraz) ci ten zegarek. Jak sobie kupię złoty zegarek, daruję ci (czas przyszły dokonany) mój srebrny. Te czasowniki mają także imiesłowy tak dokonane jako i niedokonane, co w innych czasownikach jest rzeczą niesłychaną, np. rzekąc (imiesłów czasu teraź.), rzekłszy (imiesłów czasu dokonanego). Czasu niedokonanego przeszłego i niedokonanego przyszłego nie mają [...].
Końcówka y, podobnie jak w imiesłowie czasu teraźniejszego, (np. niechcący to zrobiłem) jest tu 7mym p. ;. p. starożytnéj odmiany rzeczownikowéj.
Gdy zdanie zaczyna się od zaimka względnego: który, kto, co, lub téż od spójników podrzędnych: gdy, skoro, ponieważ i t. d.; opuszczamy w celu skrócenia zdania zaimek lub spójnik, a orzecznik zamieniamy na imiesłów odpowiedni, t. j. czas teraźniejszy, przeszły niedokonany i przyszły niedokonany zamieniają się na imiesłów czasu teraźniejszego, czasy zaś dokonane na imiesłów czasu przeszłego.
Imiesłów czynny czasu teraźniejszego, używa się albo jako przymiotnik, t. j. odmiennie na wszystkie rodzaje, liczby i przypadki, np. idący, idąca, idące, - kochający, będący; - albo jako przysłówek, nieodmiennie, np. idąc, kochając, będąc.
Ułatwiwszy się ze spájaniem końcówek osobowych w języku polskim i starosłowiańskim, przystępujemy obecnie do spájaniá końcówek bezosobowych, a nájpiérw do końcówki nt jimiesłowu czasu teráźniejszego, którá jest spoiną temu jimiesłowowi w sanskrycie, greczyznie, łacinie i litewskim języku [...].
Imiesłowy są różne według znaczenia słów. Imiesłów czynny czasu teraźniejszego kończy się na ący […].
W formie czynnej używają się następujące imiesłowy: 1. imiesłów czasu teraźniejszego, używa się go albo przymiotnie tj. odmiennie, przez rodzaje, liczby i przypadki, np. napominający-a-e, chwalący-a-e, kochający-a-e, albo przysłówkowo tj. nieodmiennie, np. napominając, chwaląc, czytając, kochając.
Imiesłów czynny czasu teraźniejszego, używa się albo jako przymiotnik, t. j. odmiennie na wszystkie rodzaje, liczby i przypadki, np. idący, idąca, idące, - kochający, będący; - albo jako przysłówek, nieodmiennie, np. idąc, kochając, będąc. Nazwijmy sobie te formy przysłówkowe imiesłowem współczesnym.
Nieumieszczałem słów przez wszystkie trzy rodzaje, bo o drugie tyle prawie niepotrzebnie papieru by zajęło; dosyć w Jmiesłowach czasu teraźniejszego one wykazałem wszędzie, i na wstępie czasowania.
Jimiesłowy czynne czasu teraz. Od słowa Wzywają tworzy się Wzywają-c Wzywający-ca-co.
§ 104. W języku naszym mamy w stronie czynnej następujące cztery imiesłowy:
1.Imiesłów czasu teraźniejszego, a to:
a) przymiotny, odmienny: biorący, dźwigający, siedzący, mogący, uczący się,
b) przysłówkowy czyli współczesny (nieodmienny): biorąc, dźwigając, siedząc, mogąc, ucząc się.
Powiązane terminy
- imiesłów przymiotny odmienny czasu teraźniejszego
- imiesłów teraźniejszo-czasowy
- imiesłów teraźniejszy
- present participle
- imiesłów bierny czasu teraźniejszego
- imiesłów bierny czasu teraźniejszego odmienny
- imiesłów cierpiętliwy czasu teraźniejszego
- imiesłów czasu teraźniejszego czynny
- imiesłów czasu teraźniejszego nierodzajowany
- imiesłów czasu teraźniejszego nijaki
- imiesłów czasu teraźniejszego przymiotnikowy
- imiesłów czasu teraźniejszego przymiotny
- imiesłów czasu teraźniejszego przysłówkowy
- imiesłów czasu teraźniejszego rodzajowany
- imiesłów czasu teraźniejszego strony biernej
- imiesłów czasu teraźniejszego strony czynnej
- imiesłów przymiotny
- imiesłów przysłówkowy
- imiesłów równoczesny
- imiesłów teraźniejszy czynny nieodmienny
- imiesłów współczesny
- imiesłów bierny czasu przeszłego trzyrodzajowy dokonany
- imiesłów bierny czasu przeszłego trzyrodzajowy niedokonany
- imiesłów bierny czasu przeszłego wspólny
- imiesłów cierpiętliwy czasu przeszłego trzyrodzajowy niedokonany
- imiesłów czasu przeszłego wspólny
- imiesłów czynno-posiłkowy czasu przeszłego trzyrodzajowy dokonany
- imiesłów czynno-posiłkowy czasu przeszłego trzyrodzajowy niedokonany
- imiesłów czynno-posiłkowy czasu przeszłego wspólny
- imiesłów czynno-posiłkowy czasu teraźniejszego
- imiesłów czynny czasu przeszłego trzyrodzajowy niedokonany
- imiesłów konieczności
- imiesłów omowny czasów niedokonanych ze słowami posiłkowymi być albo zostać
- imiesłów omowny teraźniejszy
- przysłówek imiesłowny
- wtrącanie nieorganiczne
- participium necessitatis