terminów gramatycznych online
narzecze
Język: polski
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Historyczny rozwój Grafiki polskiéj na podstawie alfabetu łacińskiego; wyszczególnienie i rozbiór abecadeł polskich; gramatyczne abecadło wszechsłowiańskie: Malin/1869
- Ostateczny rozbiór abecadła, i uporządkowanie: Oż/1883
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przedmowa: Oż/1883, Rew/1845
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, tom IV (L-Nić): Dor/1958–1969
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp: Kr/1897, Mał/1863, Mał/1879
- Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869
Zob. dialekt ludowy
Cytaty
Życzyćby należało, aby znający narzecza (dyalekta) Sławiańskiéj Mowy, napisał Grammatykę porównawczą 3ch przynajmniéj: Rossyjskiego, Polskiego i Czeskiego, a ujrzelibyśmy gruntowniejszą znajomość każdego z takowych.
Idjom, u, v. Idjomat, u, lm. ta, v. ty, m. (z grec.) właściwość, mian. językowa; djalekt, narzecze, język prowincjonalny.
Narzecze, a, lm. a, n. djalekt; sposób mówienia miejscowości jakiéj właściwy, wyróżniający się czémś od ogólnéj narodowej mowy, wszakże od niéj pochodzący.
Ruski, a, ie, p. od Rusi, z Rusi. Ziemie ruskie. Język ruski, narzecze ruskie. Kalendarz ruski. Cerkiew’ ruska. Ruskie pirogi [...].
Mowa nie jest jedna i dla wszystkich powszechna, ale są przeróżne języki i narzecza czyli dyalekty; każdy bowiem naród ma swój odrębny język.
[...] Z tym wszystkim, według wyniku mojich badáń, wszystkie te tak zwane słowiańskie języki, mając jednę i w gruncie rzeczy spólną Gramatykę, pomimo różnic zachodzących pomiędzy niemi, są wobec umiejętności językowéj ni mniéj, ni więcéj jak tylko nárzeczami jednego i tego samego słowiańskiego języka [...].
Wschodnich Słowián, obejmujący dwa nárzeczá: 6. Wielkoruskie s podrzeczem nowogrodzkim. 7. Małoruskie s podrzeczem biáłoruskim.
Najdzielniejszym punktem wśród tych porównawczych dochodzeń jest ze wszystkich szczepu naszego narzeczy język starosłowiański - [...] jest to język najrychléj ze wszystkich pobratymczych powołany do piśmiennéj praktyki, język posiadający zawiązek swojéj literatury z IX jeszcze stulecia.
Wezmijmy np. Francję, ukochaną, kraj ich składa się z mieszkańców dziesięciu narodowości różnych, mową i obyczajami, i 30 narzeczami po prowincjach, a jednak Francuzi nazywają ich braćmi Francuzami, i uczą się djalektów innych ludowych, osobliwie urzędnicy, wojskowi i kupcy przebywający w owych prowincjach.
Narzekania wielu autorów polskich na Mazurów, że niewymawiają grubiej przyciskowych liter, a tylko powierzchu, opuszczają wszędzie literę przydaną z, do s-z do c-z i t. d. bo nierozumieją tego składu liter, dla nich nie znanego, odwiecznie w ustnej mowie ich praojców, była na szesć wieków przed Chr. i 15 po Chr. aż do wprowadzenia druku do Polski, na wszyskich tych wielkich przestrzeniach od Adrjatyku aż do Niemna, znajduję tę samą własność wymowy u ludu prostego wszystkich tych krajów bez różnicy narzeczy, które w późniejszych wiekach wytworzyły się, dźwięk mowy, iloczas, i unikanie grubiej przyciskowych form, mało u nich znane było i dotąd tak jest, w największej nawet liczbie mieszkańców tych krajów.
Dialect Narzecze, a w ściślejszym znaczeniu Gwara (Mundart).
Gwara Dialect, Mundart (w ściślejszym znaczeniu. Porówn. Narzecze).
Mundart Gwara, –owy. (porówn. Narzecze).
Narzecze, –oznawstwo Dialect, –ologie.
Te różne odmiany jednego języka ogólnego, polegające na różnicy pewnych jego właściwości tak w pojedyńczych dźwiękach, jako też w wyrazach i wyrażeniach, nazywamy narzeczami albo djalektami tego języka.
W każdym znowu narzeczu, właściwym pewnej części kraju, dają się odróżniać w wymawianiu ludowym drobniejsze jego różnice i odcienie, które nazywają się gwarami ludowemi.
Idiomat, u, lm. y, Idjom właściwość, szczeg. językowa, narzecze, gwara, djalekt, język prowincjonalny. Sł. wil.
Narzecze, a, lm. a gwara, djalekt: N. kaszubskie, zakopiańskie, podlaskie. <Na + RZEK / ROK>
Dialekt, u, lm. y język właściwy pewnej miejscowości jakiego kraju, narzecze, gwara <Gr. dialectos>
Gwara, y, lm. y [...] 2. [G. a. Hwara] = a) † mowa, rozmowa, język: póki mowa służy i w uściech dostaje gwarze przechodu, słowa et na wiatr podaje. Żebr. Godnie się ozniemóg: wcora jesce gadał, ba dziś od rania zamknon gware, nie pedział nic. [...] 3. narzecze, dialekt, idioma: G. wielkopolska, kaszubska, opolska, zakopiańska. G. złoczyńców. <GW(AR)>
Narzecza. § 73. W różnych okolicach Polski (jak w każdym innym kraju) dają się spostrzec pewne różnice w wymawianiu wyrazów, a nawet i w ich znaczeniu, np. wyrazy: dusza, człowiek, żona lud na Mazowszu wymawia: du-sa, cłowiek, zona; albo wyrazy: biały, piwo Kurpie wymawiają: bziały, psiwo itp. Te różne odmiany jednego języka nazywamy jego narzeczami (djalektami, gwarami).
Najcharakterystyczniejsze narzecza języka polskiego są następujące: kaszubskie (najbardziej odrębne); krajniacko- borowiackie, chełmińsko-dobrzyńskie, kujawskie, wielkopolskie; kociewskie, malborsko-lubawskie, warmińskie; śląskie, północno-zachodnie małopolskie, wschodnie małopolskie, góralskie małopolskie, południowo-zachodnie małopolskie; mazowieckie, podlaskie.
Zwłaszcza godne uwagi resztki wymowy ścy'na, nap'isy'nie pod Inowrocławiem, bo łączą Kujawy blisko z 2. ziemią Chełmińsko-Dobrzyńską, której narzecze, jeszcze bardziej jednolite, różni się od kujawskiego zupełnym brakiem dyftongizacji o: pole, [...] zatratą palatalizacji w grupie Ṡv- [...].
Nie mamy ani szczegółowej historycznej gramatyki polskiej, uwzględniającej także najbliższe polskiemu języki i narzecza, ani systematycznego obrazu prasłowiańskiego stanu rzeczy i rozwoju. Jedni, mówiąc o prasłowiańskiej fazie, nawiązują bezpośrednio do fazy praindoeuropejskiej, drudzy przedstawiają raczej przytem stan rzeczy pralechicki, praruski itd., inni wogóle nie rozróżniają epok, zapominając, że prasłowiańska faza to przestrzeń długich wieków.
Otóż w tem trudność, że bogaty materjał, jakiego dostarcza starszy język polski i dzisiejsze narzecza, właściwie prawie wcale nie został dotąd wyzyskany, poza pewnemi, powszechnie znanemi i wiecznie powtarzanemi ujęciami. A szkoda, bo zasób pochyleń i jasnych samogłosek różni się znacznie od stanu dzisiejszej kulturalnej polszczyzny, między innemi także w zakresie pierwotnie krótkich samogłosek.
Narzecze n I, Im D. -y 1. «mowa regionalna, miejscowa różniąca się pewnymi cechami od języka ogólnonarodowego (w językoznawstwie używane albo jako synonim gwary i dialektu, albo jako określenie odmiany językowej o zasięgu terytorialnym szerszym niż gwara)»: Pod względem językowym przypuścić należy w dobie prasłowiańskiej istnienie różnych narzeczy, na tyle jednak bliskich, że wzajemne rozumienie nie przedstawiało żadnych trudności. SŁOŃ. Hist. 37. Znaczenia i różnice wyrazów jak „dialekt", „narzecze", „gwara" wcale nie są ściśle rozgraniczone, jedynie chyba o tyle, że gwarą zwie się zwykle mowę niewielkiej okolicy, wsi jednej. NITSCH Wyb. III, 325. Dopiero w XVI wieku [...] odgradza się język piśmienny, wykształcony, od niepiśmiennego, ludowego, grubego, chłopskiego; przepaść, dzieląca język i narzecza, pogłębia się coraz bardziej. BRÜCK. Jęz. 93. Na najdalszych kresach Polski zachował kaszubski rybak starą swą piękną mowę — odrębne pomorskie narzecze polszczyzny. SMOL. J. Morze 75. Różne odmiany jednego języka ogólnego, polegające na różnicy pewnych jego właściwości tak w pojedynczych dźwiękach, jako też w wyrazach i wyrażeniach, nazywamy narzeczami albo dialektami tego języka. KRYŃ. A. Gram. 6. W Chinach każda niemal prowincja [...] mówi innym narzeczem. Tyg. Ilustr. 43, 1904. Pod koniec życia [Linde] zajmował się układem słownika porównawczego wszech narzeczy słowiańskich. BARTOSZ. Hist. 488. [...] // SWil.
Powiązane terminy
- narzecza kaszubskie dzisiejsze
- narzecza kaszubsko-pomorskie
- narzecza pomorskie
- narzecza północne
- narzecza północne dzisiejsze
- narzecza północne kaszubskie
- narzecza słowiańskie
- narzecza wielkopolskie
- narzecza wielkopolskie zachodnie
- narzecze atyckie
- narzecze bułgarskie
- narzecze chorwackie
- narzecze czeskie
- narzecze dolnołużyckie
- narzecze górnolitewskie
- narzecze górnołużyckie
- narzecze jońskie
- narzecze kaszubskie
- narzecze kaszubsko-słowińskie
- narzecze kościelne
- narzecze kujawskie
- narzecze lechickie
- narzecze ludowe
- narzecze łużyckie
- narzecze małopolskie
- narzecze małoruskie
- narzecze mazowieckie
- narzecze nowopolskie
- narzecze pierwotne
- narzecze polskie
- narzecze połabskie
- narzecze pomorskie
- narzecze pomorskokaszubskie
- narzecze północnokaszubskie
- narzecze romańskie
- narzecze ruskie
- narzecze serbskie
- narzecze słowackie
- narzecze słoweńskie
- narzecze słowiańskie
- narzecze słowińskie
- narzecze słowińsko-kaszubskie
- narzecze starosłowiańskie
- narzecze śląskie
- narzecze śląskie niemieckie
- narzecze urzędowe
- narzecze warmińsko-ostródzko-lubawskie
- narzecze wedyjskie
- narzecze wielkoruskie
- narzecze wschodnio-lechickie
- narzecze zachodnio-lechickie
- narzecze zakopiańskie
- podrzecze