terminów gramatycznych online
mowa potoczna
Język: polski
- Alfabet. Wymawianie samogłosek. Wymawianie spółgłosek: Ryk/1850
- Część II. O imionach liczbowych: Mucz/1825
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głosownia: Mał/1879
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863
- Nauka o głoskach: Łaz/1861
- O Partykułach: Malin/1869
- O języku w ogólności: Br/1848
- O wymawianiu: Nał/1774
- Oddział III. Wyjątek z gramatyki samskrytu: SkorM/1816
- Ogólne wykłady poprzedzające: Nał/1774
- Pisownia: Mał/1879
- Składnia: Kurh/1852
- Wstęp: Szt/1854
- Wstęp obejmujący pogląd na Głosownią i pojęcie Pierwoskładni: Malin/1869
- Zdanie jedenaste: Klecz/1767
Cytaty
Chociaż albowiem mowa potoczna wielkiego nie potrzebuje przygotowania: ta jednak, ktorej pożądany skutek mieć chcemy, czyli w Przemowach, czyli w Kazaniach, czyli w inszych podobnych okolicznościach, albo pracy, albo długiego wzwyczajenia wyciąga.
W ostatnich syllabach słow [...] Społgłoski nie wymawiają się w Potocznej mowie (dans le langage familier) albo się też tylko jedna wymawia.
P. Wielorakie jest Wymawianie Francuskiego Języka? O. Dwojakie: Jedno, ktorym wiersze, i (le discours soutenu) Mowę poważną wymawiają Francuzi. Drugie, ktorym wymawiają każdą Potoczną Mowę.
Uczeni, których podania nie podejrzanemi bydź się zdają, twierdzą: że Samskryt dotąd jest niektórych przestrzeni pospolitą mową, gdy tym czasem inni są tego zdania, że język ten w potocznej mowie używanym nie był, leczy jedynie za połączeniem się całego Indostanu uczonych, utworzonym został.
[...] W potocznéj mowie często po wyrazie kroć dla skrócenia opuszcza się sto tysięcy […].
Tytuły te podobnie jak wyraz Pan usiłowano zastąpić w potocznéj mowie i pisaniu zaimkiem Wy, czyli drugą osobą liczby mnogiéj, a to szczególniéj dla uniknienia ciągłego powtarzania tytułu […].
W szybkiéj potocznéj mowie, my, by, wymawia się krótko mè, bè, w dobitniejszych zaś wyrażeniach i w uroczystéj mowie mają zawsze powyższe wymawianie.
Na znak uszanowania, niekiedy w potocznej mowie używa się słowo w osobie zam. 2.
Każda z trzech wyżéj wymienionych mów [ustna, pisana i migowa, czyli jestowa] dzieli się jeszcze na potoczną, czyli wolną, albo prozę i na wiązaną, czyli wiersze albo rymy.
Znamiona, czyli cechy mowy każdego gatunku z osobna, są następne: [...] Potocznéj; gładkie i wolne wysłowienie się, to także jest jednostajne u wszystkich narodów.
[...] W środku słów wymawiamy ą, ę, dobitnie nosowo, np. cielęcia, cielątko, ale na końcu tudzież przed ł mało co je przez nos przepuszczamy, zbliżają się przeto do brzmień: o, e; w potocznéj mowie i z ust ludu prostego brzmi końcowe ę zupełnie jak e, np. imię. książę, ciele [...].
W niektórych wyrażeniach używamy nawet w potocznéj mowie i teraz jeszcze właściwych form przyp. IVgo; jako to iść w sołdaty, w rekruty, w chłopy itp.
Nawet i takie, jak zapaleńcy, mędrcy, starcy, młodzieńcy, potępieńcy itd., które mogą wprawdzie mieć i zakończenie e, najczęściej w mowie potocznéj zakończamy w tym przypadku na y.
[…] Do tych policzyć náleży rzeczowniki pospolite potocznéj mowy, których nágłos jest piérwiástkiem słównym […].
[...] W mowie potocznéj zwłaszcza ludowéj, urábiá nasz język za pomocą zakończeń uɦno, utko, uteɳko [...] przysłówki zdrobniałe, które prof. Muczkowski niesłusznie zaliczá do jakiegoś bezwzględnego stopniowaniá, będącego sprzecznością samą w sobie [...].
Oprócz tych 47 głosek dają się słyszeć w potocznéj mowie, szczególniéj pomiędzy ludem niektórych naszych prowincyj różne jeszcze takie brzmienia, których język piśmienny i ogół wykształconéj klasy społeczeństwa polskiego nie używa i nie uwzględnia.
Samogłoska ę czasem spływa w mowie potocznéj z prostém e; pamiętać zatém należy, że mamy pisać np. idę, czynię, imię, [...].
Z dawnych form, należących do osnowy teraźniejszości, pozostały dotąd w języku: czerpaj, kopaj, drapaj [...]. Formy te rozkaźnika, nie używane ani w mowie potocznej, ani książkowej, dają się tylko słyszeć w mowie powszedniejszej, gminnej, a do ich podtrzymania przyczynia się analogja form blizkoznacznych konjugacji V-ej: sięgaj, zabieraj, wierzgaj, trzymaj, i t. p.
Nosowość ginie zupełnie:
a) gdy ę znajduje się na końcu wyrazu, np. chcę, kartę wymawia się w mowie potocznej bez nosowości,
b) przed ł, np. wziął, wzięła w mowie potocznej również vźoł, vźeła.
e. skracanie wyrazów w potocznej mowie, zwłaszcza mniej ważnych lub często powtarzanych.