terminów gramatycznych online
mowa ustna
Język: polski
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Do czytelnika: DwBg/1813
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Główne podstawy mowopisowni polskiej: Oż/1883
- Mowopisownia polska (Grammatica Polonica): Oż/1883
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- O grammatyce: Kam/1870
- O grammatyce w powszechności: DwBg/1813
- Pisownia: Mał/1879
- Przedmowa: Rozp/1830
- Przedmowa do Gramatyki: Malin/1869
- Słowa: Desz/1846
- Słownik: Mon/1780
- Wstęp: Morz/1857, Such/1849, Szt/1854, Jak/1823, Szum/1809
- Wstęp. O językach: Mucz/1825
Cytaty
Gramatyka, po Gr. Grammatice, po łac. Literatura, podług krotszego opisu: jest Nauka szykowania słow, czyli Konstrukcyi, albo Nauka porządnego mowienia i pisania; podług zaś dłuższego; jest: zbior porządny potrzebnych uwag nad mową ustną i pisaną.
Grammatyka jest to porządny zbiór prawideł języka, czyli mowy ludźkiej, ustnej i pisanej.
GRAMMATYKA, jest porządnym zbiorém uwág nad mową ustną i pisaną, podającá do tego sposoby, aby sie ludzie jak nájjaśniéj między sobą rozumieli.
Nie miescé tu wytykać, jakie się w pisaniu i ustnej mowie zagęściły błędy.
Taka mowa objawia nam cudze myśli [...] przez zmysł słuchu. [...] Sztuka taka mówienia nazywa się mową albo mową ustną.
[…] Mowa jest trojaka: migowa, ustna i pisana; piérwsza i trzecia są przedmiotem oka, druga jest przedmiotem ucha, a przez wszystkie trzy, lubo z nierówną dokładnością, malujemy to, co myślimy.
[..] tudzież w rękopismach i ustnéj mowie mieszkańców różnych prowincyj [...]
GRAMMATYKA jest nauką prawideł mowy ustnej i pisanej, a mowa składa się z wyrazów.
Toż się rozumié o zakończeniu piérwotnika na kał np. płókał (2. 6. w 7) bo i znajdują się dobrégo przykłady użycia w mowie ustnéj i w starych księgach, i inne słowa nie mogą téj odmiany przyjąć np. chrzakał, ciokał, ciskał.
Mowę ustną tyloma językami oddawać można, ile jest ludów na ziemi.
Cel mowy jest wzajemne rozumienie się ludzi między sobą; jest ona trojaka: ustna, pisana i migowa czyli jestowa [...]. Można by także przydać znakową, np. telegraf i głosową, np. dzwonienie, trąbienie, bębnienie i t.d.
Znamiona, czyli cechy mowy każdego gatunku z osobna, są następne: Ustnéj: głos ludzki zrozumiały, który pochodzi z płuc, a urabia się za pomocą ust, krztani, gardła, języka, podniebienia, zębów, nosa i t.d, którego wyrazy są nieprzeliczone, a podług różności narodów rozmaite.
Mowa wykonywa się głosem, lub też rozmaitemi znakami; piérwsza jest ustną, druga pismem albo mimiką.
[...] Nareszcie spróbujmy téj pisowni, czy ona nam dość jasno każdą myśl odda: w mowie bowiem ustnéj częstokroć przycisk położony na słowie, czyni myśl zrozumiałą, w piśmie zaś na ten przycisk nie masz znaku, stąd pochodzi potrzeba uwydatnić pisownią to, co by nie dość zrozumiałém było [...].
W potocznéj mowie ustnej zasada ta tém bardziéj jeszcze przemaga; tak iż godzi się twierdzić, że wciskanie się form zakończonych na ę do książek w tych ostatnich prowincyach ma swój powód daleko więcéj w reflexyi gramatycznéj, która mniemaną nieregularność języka 'niby to usiłuje naprawiać, aniżeli w instynktowém poczuciu i rzeczywistém w owych stronach w taki sposób mówieniu.
[...] Pismo więc głoskowe jest nader wáżnym organem pośredniczącym pomiędzy autorem gramatyki i jego czytelnikiem, i nawzajem umiejętność, którą nazywámy Gramatyką, jest daleko więcéj wynikiem badáń opartych na mowie pisanéj, aniżeli na mowie żywéj i ustnéj, któréj piérwszá má być wiernym obrazem ostatniéj [...].
P. Iloraka jest mowa? O. Trojaka: ustna jakiéj używamy w rozmowie; piśmienna, którą się posługujemy w listach lub dziełach pisanych, i migowa , właściwa dzieciom maleńkim i głuchoniemym ludziom. P. Z czego się mowa tworzy? O. Mowa tworzy się ze zdań, w których się myśli nasze zawierają [...].
Mowa nasza — w saméj istocie jedna i zawsze ta sama — jest ustną mową albo pisaną, wedle tego czy drugim udzielamy myśli naszych wprost do nich przemawiając, czy też za pośrednictwem pisma.
Prawda, że to samo abecadło przyjęliśmy; ale nie wyrzekliśmy się tego, co więcej mamy od łacinników w mowie wrodzonej i starszej od abecadła łacińskiego, nim ono do nas doszło, już mowa ustna prastarych Sławian Mazow czyli Mazurów była bogatszą o wiele od łacińskiej i od innych. Są nato liczne dowody, naprzód z porównania żywej wymowy a później z pism.
Mowa ogólnie uważana jest trojaką: ustną, pisaną i migową. Ustną jest, gdy rozmawiamy między sobą; pisaną, gdy czytamy pisma, książki i d. i migową gdy przez migi, to jest znaki chcemy zmówić się z głuchoniemym, lub niemowlęciem w kolebce, alboli też z dorosłymi nieumiejącymi.
Używamy w mowie krótszych lub dłuższych przestanków: ponieważ zaś pismo zastępuje nam ustną mowę, konieczną jest więc rzeczą, ażeby i oko nasze widziało pewne znaki takiego przestankowania.