terminów gramatycznych online
imiesłów bierny
Język: polski
- Cz. II. O słowach osobno wziętych: Gddk/1816
- Części mowy: ZwO/1924
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część III. O przymiotniku. O słowie i imiesłowie: Jak/1823
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Część trzecia. Czasowniki: Lor/1907
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Fizyjologiczny opis spółgłosek: Malin/1869
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Imiesłów: Br/1848
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Słowie: Malin/1869
- O imiesłowie: Kam/1870
- O odmianie słów biernych: Czep/1871–1872
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O słowie: Kam/1870
- O wyrazach osobno wziętych: Ant/1788
- Składnia: Mał/1863, Kurh/1852, Łaz/1861
- Słowniczek: Gaert/1927
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
Cytaty
Imiesłów biérny [słowa posiłkowego To have mieć] had miany.
Imiesłów biérny [słowa foremnégo to love kochać] Loved ukochany.
Z trybu bezokolicznego formuje się czas teraźniejszy, przeszły, imiesłów bierny; a z tych znowu wszystkie inne czasy, podług prawideł niżej w §. 15. będących.
IMIESŁOWY (PARTICIPIA).
[Imiesłów] Czynny (Activium).
znający, a, e,
[Imiesłów] Bierny (Passivum).
znany, a, e [...].
Imiesłów bierny nie ma powszechnego jednego prawidła formowania, lecz w każdej formie regularnej i półregularnej formuje się inaczej, jednakże zawsze z trybu bezokolicznego, np. znać, znany; mówić, mówiony; uczyć, uczony.
O Imiesłowach (Participia). [...]
B. Imiesłowy są czworakie: 1) Czynny, np. znający, a, e, 2) Bierny, np. znany, a, e. 3) Teraźniejszy, np. znając. 4) Przeszły, np. znawszy.
C. Imiesłowy czynne i bierne odmieniają się, a to przez rodzajowanie, przypadkowanie, liczbowanie, a niektóre i przez stopniowanie, np. znany, a, e.
Bierny imiesłów, participium passivum.
Imiésłowy na ny, ty zakończone, zawsze są bierné, mają ich więc tylko słowa czynné biérnie wzięté.
Imiésłowy osobliwé z uwágą i przestrogą 90, 91, czynné, lub nijakié i biérné 91, 92.
Imiesłów Bierny, eu miany.
Słowa Bierne w Francuzkim Języku nie znajdują się, lecz zamiast ich czasują Francuzi słowo Être przez wszystkie Tryby i Czasy, dodając wszędzie Imiesłów Bierny tego słowa, które chcą wyrazić Bierne.
Wszystkie [...] Słowa czynne mają od siebie pochodzące Imiesłowy bierne nazwane.
Wszystkie bowiem słowa czynne, mają od siebie pochodzące imiesłowy bierne nazwane: przyzwoicie jest bowiem, iżby którém słowem wyraża się czynienie, témże i skutek tegoż czynienia był wyrażony.
O formowaniu imiesłowów biernych, czasu przeszłego nieosobistego i rzeczowników słownych. Imiesłów czasu przeszłego bierny […] mają tylko słowa czynne biernie wzięte. Imiesłów ten kończący się na any, ony, ęty, formuje się od czasu przeszłego, zamieniając zakończenie 3ciéj osoby l. p. tego czasu, w jednych na ny, w drugich na ony, ona, one, a w innych na ęty, ęta, ęte, z stosownemi odmianami [...]. I. Imiesłów na any formuje się, w zakończeniu 3ciéj osoby czasu przeszłego, ł zamieniając na ny. Ten imiesłów mają 1) Słowa czynne, mające przed ał miękką spółgłoskę [...]. 2) W tymże 140. §fie pod liczbami 2, 4, 5, 6, 7, [...], 9, 10, 11, umieszczone zakończenia; także niektóre z należących pod liczbą 12stą i te, których zakończenie pod liczby 14 i 16 jest podciągnięte [...] 3) Wszystkie słowa formy 4téj, mogące mieć ten imiesłów, kończą go na any [...]. II. Na ony mają: 1) Słowa formy 1wszéj i 2giéj, które go tym sposobem formują, że, po odrzuceniu zakończenia ił, ył, przybierają ony, przed którém takie się robią zamiany głosek, jakie miały miejsce w czasie teraźniejszym [...]. 2) Słowa formy 3ciéj, które przed ł mają jaką spółgłoskę, prócz ch i c [...]; i tu miękczy się z stosownemi odmianami [...] przed samogłoską o, stojąca spółgłoska [...]. III. Mają na ty. 1) Zakończone na nął, czynne jednozgłoskowe [...]. 2) Wyliczone w §. 140 pod liczb. 8. [...]. 3) pod liczbę 15. rzeczonego §fu należące [...]. 4) które w czasie przeszłym przed ł głoskę r mają [...]. IV. Mają ony i ty. Pochodzące od słów cofnął, dźwignął, garnął, mknął [...].
Co wynika z tego znaczenia imiesłowu [...]? Że część ta mowy rządzi się prawidłami słowa, z któremi łączą się znamiona przymiotnikowe. Podobnie więc jak słowa, imiesłowy mogą wyrażać czasy, są czynne, bierne, jednokrotne, częstokrotne, dokonane i często dokonane. Podobnie jak przymiotniki mogą się spadkować w dwóch liczbach i trzech rodzajach, a podług dwóch wzorów w l.m.
Imiesłów [...] bierny (odmienny, przymiotnikowy) grany-,a-,e.
W piérwszym razie słowo czynne zmienia się na imiesłów czynny, a w drugim na bierny. Np. Człowieka mającego (zam. który ma) czyste sumienie, nic przerazić nie zdoła. Wiadomość odebrana (zam. którą odebrano) była powodem radości.
Słowa zaimkowe, formę bierną zastępujące, mając przy sobie 1szy przyp. przymiotnika „który", mogą się zmieniać na imiesłów bierny. Np. Owad czerwcem zwany (zam. który się zowie czerwcem) znajduje się na korzonkach rozmaitych drobnych roślin.
[…] Rzeczownik czasownikowy tworzy się z imiesłowu biernego przez dodanie e, np cierpian, cierpienie; kładzion, kładzienie […].
Czas dokonany przeszły czasowników zwrotno-zaimkowych przybiera końcówkę imiesłowu biernego, np. Nędza, która z niezliczonemi spiknęła się chorobami=nędza z niezliczonemi spikniona choroby […].
Dwa imiesłowy bierne, t. j. niedokonany i dokonany; np. dobywany, a, e; kupowany, a, e; mijany, nazywany, kładziony, brany; — zdobyty, a, e; kupiony, miniony, nazwany, położony, wzięty.
[...] W spájaniu słów, jeżeli w 1. osobie przed ę jest spółgłoska twardá, wtedy w dalszych osobach używá się przed jotowanym e zmiękczeniá wtórorzędnego, np. [...] plotę-pleces[...] itd., i tak samo w jimiesłowach biernych: [...] plecony [...] itd. Jeżeli w 1. osobie przed ę jest już piérworzędne zmiękczenie, w dalszych zaś osobach w miejsce ę następuje i, wtedy przed i używa się wtórorzędnego miękczenia.
[...] Jeżeli piérwotnik słówny nie urábiá temátu częstotliwego, samo się przez się rozumié, że nie mogą jistnieć w spájaniu takowego piérwotnika wyżéj wymienione formy częstotliwe. Podobnie, jak już tyle razy powiedziáno, słowa nijakie jak w pokrewnych językach tak i w naszym nie urábiają jimiesłowów biernych.
Imiesłowy. Osobliwy czasu teraźniejszego. Wołając. Osobliwy czasu przeszłego. Zawoławszy. Imiesłów zwyczajny czasu teraźniejszego. Wołający. Imiesłów bierny. Wołany. Zawołany.
Imiesłów bierny pochodzi także od słowa czynnego, i wyraża czynność spływającą na jakąś osobę lub rzecz, która ją pobiera od działającéj osoby, a kończy się na ony, any, ty.
[…] Wyrażenia bierne obcych języków rozmaicie oddajemy. I tak […] albo je na czynne przerabiamy […]. Albo używamy imiesłowu biernego na ny, ty ze słowem być, bywać, zostać […]. Albo przez użycie słowa zaimkowego w trzeciéj osobie liczbie pojedyńczéj albo mnogiéj [...]. Albo używając słowa nieosobiście w czasie teraźniejszym i przeszłym w trzeciéj osobie liczby mnogiéj, a w czasie przeszłym imiesłowu biernego rodzaju nijakiego liczby pojedyńczéj na no, to z biernikiem zaimka lub istotnika [...].
Imiesłów odmienny, kończący się na ący-a-e, a nieodmienny ną ąc, szy, nazywa się czynnym; ten zaś, który się kończy na : ny-a-e, ty-a-e, nazywa się biernym; — ły-a-e, imiesłowem nijakim.
Uwaga. Tak samo odmienia się imiesłów bierny, kończący się na ty-ta-te, np. szyty-ta-te.
Imiesłów bierny (participio passivo), zakończony w I. klasie na ado, w II. i III. klasie na ido; jest odmienny, t. j. w rodzaju żeńskim kończy się na ada, ida; w liczbie mnogiej na ados, idos, adas, idas. Na prz.: chamado wołany, chamada wołana, chamados wołani, chamadas wołane [...].
Strona bierna składa się z odmiany czasowników posiłkowych: być, bywać, zostać, i z imiesłowów, zakończonych na ny — na — ne lub ty — ta — te, czyli imiesłowów biernych.
Imiesłów współczesny i uprzedni. Imiesłów przeszły czynny. Imiesłów bierny.
Imiesłów bierny: bity, (prze)czytany-a-e.
Imiesłów bierny tworzy się od tematów czasu przeszłego przed dodanie przyrostka -ny, -ony lub -ty.
[...] że to formy analogiczne, widać z tej mięszaniny, jak i z pojawiania się nieznanych na Śląsku: rozkaźnika mlẏi ̯ (Olkuskie, Dobrzyńskie) i imiesłowu biernego zemlǫny (Sandomierskie) [...].
Najszerzej rozszedł się imiesłów bierny na -ony [...].
Imiesłów (Participio)
Czynny (Presente - Activo) | Bierny (Passado - passivo)
tendo - mając | tido - miany
II. Formy słowotwórcze: 1. ★bezokolicznik (infinitivus); 2. ★imiesłów (participium): ★przymiotnikowy i ★przysłówkowy; ★współczesny i ★uprzedni; imiesłów ★przeszły czynny; ★imiesłów bierny.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Coniugatio — czasowanie [...], participium flexible — imiesłów, uczestnik (t. 2, przyp.), imiosłów (wyd. z r. 1817) zwyczajny, inflexible — osobliwy, activum — czynny, passivum — bierny [...].
Powiązane terminy
- imiesłów czasu przeszłego strony biernej
- imiesłów na ny, ty
- imiesłów teraźniejszy bierny
- active participle
- Mittelwort, leidend
- particípio passado
- particípio passivo
- participium passivi
- passive participle
- страдательное причастие
- imiesłów bierny czasu przeszłego odmienny
- imiesłów bierny czasu teraźniejszego odmienny
- imiesłów bierny częstotliwy
- imiesłów bierny dokonany
- imiesłów bierny formy częstotliwej
- imiesłów bierny na -ny, -ty
- imiesłów bierny niedokonany
- imiesłów bierny nieforemny
- imiesłów bierny prawidłowy
- imiesłów bierny przeszły dokonany
- imiesłów bierny teraźniejszo-czasowy