Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

przysłówek

Hasło w cytatach: dosłowie, przysłowek
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)
  • O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
  • Rozdział II. Rozbieranie mowy na ośm części: Kop/1778
  • Rozdział III. O nieodmiennych częściach mowy: Kop/1778
  • Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
  • Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
EJP 1991, 278 Definicja współczesna

Przysłówek jest częścią mowy skupiającą wyrazy, których prymarną funkcją jest funkcja określenia adwerbalnego.

Cytaty

Przysłowek, (Adverbĭum), np. nie, non.

Przysłowek (Adverbĭum) tak jest nazwany, że się pospolicie kładzie przy Słowie, pomagając mu do wyrażenia okoliczności jakiej.

Dosłowie, a, lm. a, n. gram. ob. Przysłówek.

Przysłówek, wka, lm. wki, m. gram. ogólna nazwa wyrazów, zaliczonych do jednéj z nieodmiennych części mowy, noszącéj to nazwanie. Pod względem znaczenia wewnętrznego, przysłówki dzielą się następnie: a) na służące do wyrażenia pytania, np. gdzie? kiedy? jak? b) do wyrażenia twierdzenia, np. tak, zaiste, niewątpliwie, zapewnie; c) przeczenia, np. bynajmniéj, inaczéj, przeciwnie; d) czasu, np. dziś, teraz, zawsze, zaraz, nigdy; e) miejsca, np. tu, tam, wszędzie, nigdzie; f) przymiotu albo sposobu czynności, stanu, np. pięknie, dobrze, źle, skrycie, otwarcie, ogólnie, szczegółowie, szeroko, wązko, długo, krótko; g) stopnia przymiotu, np. dostatecznie, arcy, bardzo, wielce; h) ilości wielkiéj lub małéj ogólnie, np. dużo, sporo, wiele, mało. Przysłówki jedne są całkiem nieodmienne, jak wyrażające pytanie, twierdzenie, przeczenie, miéjsce; inne odmieniają się przez stopnie, jak wyrażające przymiot, sposób czynności i niektóre stopień przymiotu (bardzo, bardziéj); inne wyrażające ilość, oprócz odmiany niektórych przez stopnie, biorą się często za rzeczowniki liczebne blm. rodz. n., odmieniają się przez przypadki i w zdaniach słowo musi od nich zależéć, np. bez mała, wśród wielu, niemało rzeczy zginęło, wielu członków przyszło do sali. Przysłówki wyrażające stopień przymiotu i ilość kładą się ze słowami, przymiotnikami, przysłówkami oznaczającemi przymiot i rzeczownikami; inne tylko ze słowami Znaczenie każdego w szczególności znajduje się na właściwém miejscu.

Przysłówki na—o, użyte nieosobowo (n.p. zimno, cicho i t. p.) są to właściwie przymiotniki rodzaju nijakiego w formie niezłożonej; później, kiedy zatracono poczucie, że to są przymiotniki, i zaczęto je uważać za przysłówki, to według ich analogii zaczęto tak samo używać i przysłówków na (jak dobrze, źle i t. p.) oraz stopnia wyższego na -ej (jak lepiej, gorzej i t.p.), tak iż obecnie mamy wyrażenia nieosobowe przysłówkowe na -o, na -e i na -ej.