Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

wyraz odmienny

Hasło w cytatach: wyraz odmiénny, wyráz odmienny, wyrazy odmienne
Język: polski
Dział: Części mowy (współcześnie)

Cytaty

Wszystkie wyrazy (tak tu słowa zwać będziemy) składające mowę, dzielą się na dwa głowne szeregi: pierwszy wyrazów nieodmiennych, drugi wyrazów odmiennych, a każdy szereg podziela się na cztery części, z których każda ma własne nazwisko.

W szérégu wyrázów odmiennych, pierwsze jest Imie, (Nomen) którym nazywamy rzéczy, i ich przymioty.

[...] wypádá mu podziáł części mowy ludzkiéj na dwa szeregi; piérwszy, wyrazów odmiénnych, drugi, wyrazów nieodmiénnych.

Słowo jest wyráz odmiénny przez tryby, czasy, liczby, osoby i rodzaje, czyli má trybowanié, czasowanié, li­czbowanié, osobowanié i rodzajowanié.

Wszystkie wyrazy, składające mowę polską, dzielą się na dwa główne szeregi: piérwszy wyrazów odmiennych, drugi wyrazów nieodmiennych; a każdy szereg podziela się na cztéry części, z których każda ma własne nazwisko. Te nazwiska są następujące: w szeregu wyrazów odmiennych: 1) Imie, 2) Zaimek, 3) Słowo, 4) Imiesłów.

W téy mieszaninie tracą często wyrazy pierwiastkową swą naturę, i z odmiennych stają się w łączeniu nieodmiennemi: rzeczowniki, słowa lub zaimki z przyimkami, zamieniają się na wykrzykniki, przysłówki lub spojniki, np. przebóg, dajgobogu, wpodłuż, wszérz, wpoprzecz, nakrzyż, tojest [...].

Uchybiałbym więc przeciw porządkowi, żebym nie przechodził od wyrazów odmiennych do nieodmiennych, a tém samém od rzeczy wiadomej do niewiadomej.

Wyrazy odmienne są te, w których bez żadnéj zmiany znaczenia zachodzi zamiana, przybyt, ubyt, albo przekład głosek zwłaszcza środkowych lub końcowych np. Bóg Boga, góra góry, zwierzę zwierzęcia, imię imienia, biały białe białe, bielszy bielsza bielsze, trąbić trąbią trąbił, który którzy, stary starzy.

Odmiany, którym podlegają wyrazy odmienne bez żadnéj zmiany swojego znaczenia, zowią się grammatyczne, dla tego że nauka o nich podaje się w Grammatyce.

W wyrazach odmiennych szczególniéj uważać mamy na pierwotne zakończenie, od którego się formują inne zakończenia, jak to widzieliśmy w powyższych przykładach, gdzie od wyrazów pierwotnego zakończenia: Bóg, góra, zwierzę, biały, trąbić, który, stary, uformowały się inne: Boga, góry, zwierzęcia zwierzęta, imienia imiona, biała białe, bielszy bielsza bielsze, trąbią trąbił, którzy, starzy.

Na końcu wyrazów odmiennych pisze się ch, którato głoska przed e nie miękczy się przez dodanie i, np. groch, grochem (a nie grochiem); głuchy, głuche (a nie głuchie).

Wszystkie atoli [wyrazy] dadzą się podzielić: 1. Na odmienne, a temi są: imię rzeczowne, przymiotne i liczebne, zaimek, słowo i imięsłów. 2. Nieodmienne: przysłówek, przyimek, spójnik i wykrzyknik.

Wyrazy czyli części mowy odmienne zowią się te, które przyjmują rozmaite zakończenia, stósowne do myśli i do zwyczaju narodowego; takich my Polacy mamy sześć: rzeczownik, przymiotnik, liczebnik, zaimek, słowo, imięsłów.

[...] Nie odmieniają się imiona własne nowożytne, jeżeli mają końcówkę niepodobną do końcówek rzeczownikowych i przymiotnikowych. Dla oznaczenia przypadków dodaje się do nich jaki wyraz odmienny, np. […] pan Landau; pana Landau […].

Przyimków nie można odłączać wyrazami odmiennemi od spadków zależnych od nich, ani kłaść ich po imieniu odnośném, n. p. źle byłoby: Addison kiedy po pracy i sławy pełném życiu czuł, że już jego ostatnia nadchodzi godzina, kazał do siebie zawołać młodzieńca, którego losem się zajmował. Ma być: Addison kiedy po życiu pełném pracy i sławy czuł [...].

Wyraz odmienny jest to taki wyraz, który może zmieniać swoją końcówkę bez zmiany swego znaczenia. Odmienne są: Imię, Zaimek, Słowo, Imiesłów zwyczajny.

Słowo bierne, jest to słowo, które oznacza czynność wywieraną na podmiot, na dopełnienie, czyli na wyraz odmienny w 4-ym przypadku; słowo bierne powstaje z imiesłowu biernego i ze słów: być, zostać, stać się, i t.d.

Nadto cząstki: by (bym, byś), byśmy, byście, i inne nie w pływają również na zmianę akcentu, gdy dodane są nie tylko do słowa, ale do jakiegokolwiek innego wyrazu (odmiennego lub nieodmiennego) w tymże zdaniu ; np. samiby, tydzieńbyśmy (czekali).

Jeżeli słowa są złożone z dwóch wyrazów odmiennych, połączonych łącznikiem, to zwykle oba wyrazy przyjmują końcówkę liczby mnogiej:

a obra-prima - arcydzieło [...].

Ze względu na zasadniczą różnicę systemu, a także naturę stosunków składniowych, wszystkie wyrazy odmienne dzielimy na typ deklinujący się, do którego należą imiona (rzeczowniki, przymiotniki z imiesłowami i liczebniki) oraz zaimki, i na typ konjugujący się, t. j. czasowniki.

Są jedne wyrazy, jak np. rzeczowniki, przymiotniki, niektóre liczebniki i zaimki, które mogą zmieniać swą postać, w przypadkach, albo czasowniki w osobach [...] Stąd powiadamy, że jednym wyrazom właściwa jest odmienność albo że są odmienne.