Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

rzeczownik męski

Hasło w cytatach: męski rzeczownik, męskie, męskie rzeczowniki, rzecz. męskie, rzeczownik męzki, rzeczowniki meskie, rzeczowniki męskie, rzeczowniki męzkie, Rzeczowniki męzkie, rzeczowniki nijakie
Język: polski
Dział: Fleksja (współcześnie)

Cytaty

Rzeczowniki męzkie przypadkują się podług 7 następujących wzorów.

Rzeczowniki męzkie kończą się

a) albo na spółgłoskę twardą brat, wół, dąb, głos,

b) albo na spółgłoskę miękką krol, wódz, pokoj, koniec,

c) albo nakoniec na samogłoskę a, Monarcha.

W przypadkowaniu zatem Rzeczowników męzkich odróżniamy dwa tylko zakończenia: twardą spółgłoskę, i miękka spółgłoskę.

Przypadkowanie Rzeczowników męzkich liczby mnogiej rożni się od przypadkowania Rzeczowników rodzaju nijakiego, w 1szym tylko i w 4tym przypadku.

Ponieważ więc rzeczowniki męzkie kończą się na spółgłoski, łącząc je przeto z cechą zdrobniałości, nie okrzesujemy ich z końcowych głosek, czyli z ich piętna rodzaju męzkiego: pies pies-ek, las las-ek, młyn młyn-ek.

[...] przetwarzając zatém rzeczowniki żeńskie i nijakie na wyrazy zdrobniałe, uskuteczniamy dwa działania [...].

Rzeczownik [...]— męzki, gdy jest nieżywotny, a należy podług swego zakończenia do rodzaju męzkiego, np. grad, grat, i t. d. lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie jego gatunki żywotne, nieżywotne i t. d. — żeński, gdy jest nieżywotny, lub gdy się ogulnie i bezwarunkowo mówi o Rzeczowniku tego rodzaju, obejmując wszelkie gatunki jego i zakończenia.

FORMA SPADKOWAŃ.RZECZOWNIKI MĘZKIE dzielą się na cztéry Przedziały mające w 5tym. spadku liczby pojedyńczej e, ie, u, iu, ju [...] PRZEDZIAŁ I. [...] Pawle!,[...] PRZEDZIAŁ II. [...] Kapłanie [...] PRZEDZIAŁ III. Dziedzicu! [...] PRZEDZIAŁ IV. [...] Gołębiu! [...] Kraju!

Rzeczowniki pochodnie męskie tworzą się zwykle z piérwotnych rzeczowników męskich a niekiedy ze słów […].

Są pisarze, którzy dają rzeczownikom tego wzoru w drugim spadku zakończenie na ów, ale zasady języka są przeciwne temu, przynajmniéj o ile się to ściąga do rzeczowników mających zakończenie złagodzone. Rzeczowniki te bowiem należą ze swojego zakończenia do rodzaju żeńskiego, a ile razy zajmują miéjsce pomiędzy rzeczownikami męskiemi, to zawsze tylko wyjątkowo; niewłaściwie więc jest dawać im w drugim spadku zakończenie na ów, które jest wyłączną cechą rzeczowników rodzaju męskiego. Wszakże tam gdzie rzeczownik tego wzoru ma spółgłoskę naczelną zaostrzoną i oznacza osobę mężczyznę, zakończenie na ów może się usprawiedliwić.

Wołacz zaś Rzeczowników męzkich równy jest Miejscownikowi.

Podobnaż składnia zachowuje się w takich zdarzeniach, do których rzeczowniki męzkie dają się zastosować.

[…] Jak cienkie spółgłoski powstały ze zlewu ze samogłoską i, tak na odwrot rozkładają się na i, np. sukien=sukni […] (zob. 2. przyp. 1. m. w rzeczownikach męskich i żeńskich).

[...] Rodzaju dwojego są: 1. Imiona osób i zwierząt na a zakończone, są rodzaju męskiego i żeńskiego stosownie do płci, jaką wyrazić chcemy, np. […] wierny sługa, wierna sługa […]. 2. Niektóre imiona rzeczy nieżywotnych, utraciwszy cechę rodzaju żeńskiego a, i, przechodzą do rzędu rzeczowników męskich, tj. jedni używają ich w starym rodzaju (żeńskim) drudzy w nowym (męskim). W pierwszym razie należą bez różnicy znaczenia do 2éj formy, w drugim do 3éj; jako to: ta magiel, tej magli, i ten magiel, tego maglu [...]. 3. Jak rzeczowniki żeńskie, tak też i niejakie, odrzuciwszy końcową samogłoskę, jako cechę rodzaju, przechodzą do rodzaju męskiego, i w tym przechodzie są nijakiego i męskiego rodzaju, dopóki ostatni zupełnie się nie upowszechni, np. kopyto=kopyt, białko=białek [...].

Deklinacja pierwsza.

§. 122. Rzeczowniki męskie z źródłosłowem nie przybierającym w przyp. Iszym l. poj. żadnego zakończenia.

Z rzeczowników należą tutaj: a) męskie na -in, -yn: staropol. gospod-yn źródł. gospoda-, Grecz-yn źródł. Grek-.

Ponieważ pogłos c w rzeczownikach męzkich jako téż i d jest tylko zmiękczeniem głosek k, g, przeto według analogiji cłoɣece i Boże rzeczowniki osobowe męzkie zakończone na c […], jako też ksąđ mają w wołaczu: ɦłopce, kupce, ksęƶe.

[...] Ta okoliczność zaś, że pęć itd. mają formę rzeczowników liczby pojedyńczéj, dała powód, że końcówkę u łączym z liczebnikami w celowniku, pomimo że pęć itd. mają formę żeńską, a końcówka u jest główną końcówką celownika rzeczowników nijakich, i poniekąd w naszym języku, męzkich.

Deklinacya I. obejmuje rzeczowniki męskie, w przyp. Iszym licz. poj. zakończone na odkrytą spółgłoskę, np. chłop, pan, orzeł, koń, kraj.

Męskie, niektóre polskie, a po większej części łacińskie używane rzeczowniki z zakończ. ż ta, odmieniają się podług 1 prawidła i wzoru tu wyż. w dziale.

Przeszło 150 takich łatanych rzeczowników męskich.

W pisowni koniecznie się wymaga, zamieniając rzeczowniki męskie, żeńskie, i średnie na zbiorowe, nie kaleczyć składu rzeczowników tychże, gdzie z, dz, c, na końcu jest rzecz. zostaje niezmienną, osobliwie w następnych rzecz. Mąż, męża męz-stwo; męż-ny, a nie męsny męstwo i t. d.

Dotychczasowa zasada jest tu taka: Przymiotnik, odnoszący się do rzeczownika męskiego, kończy się w Narzędniku i Miejscowniku liczby pojedyńczéj na-ym lub -im.

Zakończenie ay. I. a) Przyswojone rzeczow. z łacińskiego i greckiego, tam nijakie a u nas męskie, mają w 1. przyp. l. m. — a (na 1. miejscu) obok — y.

Zakończenieówy (i) w 2 . przyp. l. mn. rzeczowników męskich.

Męski [...] 11. gram. Rodzaj M. a. † płeć męska = jeden z trzech rodzajów gramatycznych. Rzeczownik M. (= rzeczownik rodzaju męskiego).

W zakończeniu na „ów” 2 p. l. m. rzecz. męskich: synów, domów, krajów, mowców, ojców (dom), Wojciechów (las).

Przykłady rzeczowników męskich na ão: o pão chleb (bułka), o peão parobek, o anão karzeł, o ancião starzec, [...].

Pierwotną końcówką celownika liczby mnogiej rzeczowników żeńskich było -am (rękam, głowam), ponieważ jednak rzeczowniki męskie i nijakie miały w tym przypadku końcówkę -om, więc przeniesiono ją i do form rodzaju żeńskiego, stąd postaci: rękom, głowom, zamiast dawnych: rękam, głowam.

Trudności przedstawiają nazwiska na -e, odmieniane według wzoru rzeczowników męskich.

§ 3 . Podług pierwszej odmiany odmieniają się rzeczowniki męskie, zakończone na spółgłoskę — np. stół, koń, anioł — dalej imiona męskie zdrobniałe, zakończone na o, np. Tadzio, Stefcio, Józio, wujcio, ojcunio i t. p.

Rozróżniamy deklinację rzeczowników: a) męską, rzecz. męskie zakończ. na spółgłoskę i zdrob. na o, b) żeńską, na a, i oraz na spółgłoskę zmiękczoną lub powstałą ze zmiękczenia, c) nijaką, na o-e, ę, d) mieszaną męskie rodowe na o i pospolite na a, nijakie obce na um.

Że jednak mówi się tam już v'iśńovy, ruzovy, a naodwrót końcówka dat. sg. -ev'i lub -ei ̯i cechuje tam wszystkie rzeczowniki męskie, bez względu na rodzaj spółgłoski [...].

Końcówka -y (-i) także wyjątkowo tylko w dekl. III: pod wargi Puł. 13, 5, częściej przy rzeczownikach męskich [...].

Nazwy miejscowe na -e -o, poprzedzone niepalatalną spółgłoską, Podgórze Borzymino Gdańsko.... wcześnie dosyć (2. poł. XVI w.) przechodzą w typ męskich rzeczowników.

§ 30. Suf. -iji w językach słowiańskich służył do formowania rzeczowników męskich lub żeńskich, zachowanych w języku stsł. np. sǫdiji — 'sędzia', laniji — 'łania' i t. d.

W Apokalipsie Reja rzeczowniki męskie z tematami twardemi mają końcówkę -e z wyjątkiem tych, których tematy kończą się na spółgłoskę tylnojęzykową: na brzegu 180 r, w grzechu 164 r, [...].