terminów gramatycznych online
zaimek
Geneza: łac. pronomen
- Czasowanie. Zaimek osobisty. Osobowanie. Liczbowanie. Rodzajowanie. Trybowanie: Czep/1871–1872
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Podział zaimków: Czep/1871–1872
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
Zaimek. Klasa wyrażeń uznawanych wprawdzie za odrębną część mowy, ale z zastrzeżeniem, ze jest to część mowy wyróżniana na podstawie innych kryteriów niż rzeczownik, przymiotnik, czasownik czy przysłówek
Cytaty
[…] W powyższych przykładach takiem wyrazami są: ja, zastępujące imię Boleś, i twój, zamiast papy. Takie wyrazy nazywają się zaimkami, bo się kładą zamiast imion […].
Podmioty trzech osób, tj. istotniki lub zamiast nich stojące zaimki ja, ty, on, odmieniają się przez liczby i różnego są rodzaju, zatém i słowa dla zgody z niémi odmieniamy przez liczby, co się nazywa liczbowaniem, a w czasie przeszłym i z niego urobionych i przez rodzaje, i to się nazywa rodzajowaniem [...].
Zaimki dzielą się na rzeczowne i przymiotne. Rzeczownemi są te, które zastępują miejsce rzeczowników czyli istotników, a w zdaniu są podmiotem, lub dopełnieniem […]. Przymiotnemi są te, które określają istotniki, albo téż razem i określają je i zastępują, a odmieniają się jak przymiotniki, w zdaniu zaś są określeniem; lecz gdy są użyte bez istotnika mogą być podmiotem lub dopełnieniem [...].
Widzimy, że te wyrazy: ja, ty, wy, zastępują imiona rzeczowne, tj. rzeczowniki: nauczyciel, Stanisław, uczniowie; podobne wyrazy zastępują także (jak później zobaczymy) i imiona przymiotne oraz imiona liczbowe, stąd takie wyrazy, które zastępują imiona, zowią się zaimkami (za-imek, za-imię).
Zaimek [...] 2. mka, lm. mki, † Zaimię gram. część mowy odmienna zastępująca imiona rzeczowne lub przymiotne
Zaimek [...] 2. mka, lm. mki, † Zaimię gram. część mowy odmienna zastępująca imię rzeczowne lub przymiotne.
Powiązane terminy
- zaimek dzierżawczo-zwracający
- zaimek dzierżawczy
- zaimek dzierżawczy nieodmienny
- zaimek dzierżawny
- zaimek łączący (zaimek względny)
- zaimek nieokreślny
- zaimek nieoznaczony
- zaimek nijaki
- zaimek osobisty
- zaimek osobowy
- zaimek przymiotny
- zaimek pytający
- zaimek rzeczowny
- zaimek wskazujący
- zaimek względny
- zaimek złączający
- zaimek zwracający
- zaimek zwrotny
- zaimek żeński