terminów gramatycznych online
część mowy
Język: polski
Geneza: łac. pars orationis
Części mowy. Klasy funkcjonalne leksemów dające się wyodrębnić w zasobie słownikowym języka na podstawie określonego dla każdej z tych klas swoistego zespołu cech gramatycznych właściwych leksemom należącym do danej klasy funkcjonalnej.
Cytaty
O Słowach pochodzących. Nie masz prawie żadnego słowa, od którego by wiele innych słów nie pochodziło, już w różnych częściach mowy, już w tejże samej.
Części mowy odmieniające się przez przypadki są: najprzód rzeczownik przedstawiający rzecz np: człowiek, głowa, drzewo; powtóre przymiotnik, malujący przymiot, materyją, lub zależność np. dobry, drewniany, ojcowski; po trzecie imiesłów, malujący czynność lub stan, w kształcie przymiotnika wystawiony np: pałający, zbadany, stojący: po czwarte zaimek, zastępujący imię rzeczowne, lub je określający np: ja, ty, on, méj, ten; po piąte imię liczebne, określające zbiór rzeczy np: jeden, dwa, pięć, dwadzieścia.
W pracy téj objąłem te części mowy, które się przez przypadki odmieniają; a zatém: imię rzeczowne, przymiotne, liczbowe, zaimek i imiesłów uważany pod względem przypadkowania.
Pod względem różności znaczenia dzielą się słowa na dziewięciorakie rzędy, które się częściami mowy nazywają; te są: 1. Rzeczownik 2. Przymiotnik 3. Liczbownik 4. Zaimek 5. Czasownik 6. Przysłówek 7. Przyimek 8. Spójnik 9. Wykrzyknik.
Powiązane terminy
- czasownik (verbum)
- część mowy nieodmienna
- część mowy odmienna
- imiesłów
- imię (rzeczownik)
- imię liczebne
- imię przymiotne
- imię rzeczowne
- koniunkcja
- liczbownik
- liczebnik
- prepozycja
- przedsłowie
- przedzgłoska
- przyimek
- przymiotnik
- przysłowie (przysłówek)
- przysłówek
- rzeczownik
- słowo (czasownik)
- słowo liczbowe
- spójnik
- werbum, verbum
- wykrzyknik (część mowy)
- zaimek