Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

słowo pochodzące

Hasło w cytatach: pochodzące słowo, pochodzący, pochodzący z, słowa pochodzące, słowo pochodzącé
Język: polski
Dział: Słowotwórstwo, Kultura języka (współcześnie)

Cytaty

Pochodzący z drugiego. Derivatus, Cicer. παράγωγος [parágōgos]. Derivativa Nomina et Verba, opposita Primitivis. Priscian. Diomed. Declinata Varro vocat. Derivata alij, wyciągnione z drugich, ábo uformowane, poszłe z drugich.

Derivativa Nomina & Verba, quae ab alijs formantur. Diomedi, Priscian. τὰ παράγωγα [tà parágōga]. Derivata, alijs.

Derivativus. Derivatus. Pochodzący.

Postáć po Fr. l'espèce biérze sie tu zá tęn przymiot, przes który sie poznáje, czyli słowo jest Originálné, to jest z inszégo terminu niepochodzącé, jáko náp. jeść manger; czyli pochodzącé, jáko náp. náuczáć [...] pochodzi od náuki.

Czemu pochodzące słowo mowi się ojczym, ojczyzna etc., nie: oczym, oczyzna?

A takich początkowych słow najdziesz wiele, od nich zaś pochodzących daleko więcej, jako to: mowię, odmawiam.

P. Gdzie się powinny pisać wielkie litery? O. I. W tym słowie Bog i innych własnych [...] i w pochodzących od nich, nap: Pallas [...] Warszawa, Polski ettc.

Wielkie litery pisać się powinny: 1. w tym słowie Bòg, i innych własnych [...] i w pochodzących od nich, nap. Jowisz [...] Litwa, Polski etc:

Przed k i inszemi literami, czyli sie ma położyć d czyli t, pilnie potrzeba uważać słowa, od tego, w ktorym jest wątpliwość, pochodzące; tak dochodzę iż prędki przez d nie t wyraża się, ponieważ od niego pochodzi: prędzej:

Słowa pochodzące od innych, tak się piszą, jak one, od których pochodzą, n. p. obrzy-dły [...] bo mówi się: obrzy-dzam.

O Słowach pochodzących. Nie masz prawie żadnego słowa, od którego by wiele innych słów nie pochodziło, już w różnych częściach mowy, już w tejże samej.