terminów gramatycznych online
partykuła część mowy
Język: polski
Geneza: łac. particula 'cząsteczka'
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Etymologia: SzyGram/1767
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Nauka o wyrazach. Nauka o znaczeniu wyrazów: Król/1922
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka o znaczeniu wyrazów (semantyka): Szob/1923
- O Etymologii: Kon/1759
- O Zgadaniu Części Mowy albo o Syntaxym: Gott/1766
- Partykuły: Trz/1865
- Semantyka: PolTerm/1921
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom VI (P-Prę): Dor/1958–1969
- Traktat II. O częściach dyskursu: Dąb/1759
- Zasady pisowni polskiej: Kr/1917
- Źródłosłowy zaimków: Trz/1865
Partykuła - jedna z części mowy, tworzy klasę szczególnie trudną do oddzielenia od innej sąsiadującej z nią, a mianowicie od przysłówków.
Cytaty
Tu notuj iż są w Francuskim niektore Recipoca, choć w Polskim nie są takie; co poznasz, kiedy się przy temie w Dykcjonarzu jest partykuła se; nap: leżeć se coucher.
Optativus poznáie się z partykuł: Oby, o gdyby.
Kiedy Słowa Trzeciosobne approbuią albo neguią co, na ten czas Partykuły man y es kładą się przed niemy.
Słowa Trzeciosobne przyimuiące partykułę man rządzą Spadkiem Oskarżaiącym rzeczy, a Dawaiącym osoby.
Do trzeciej osoby czasu niedoskonałego dodaje się partykuła bym, tak: czytał bym.
Przydawszy zaimki: ja, ty, on, po nich zaraz, lepiej się kładzie Pronomen: się, niżeli po słowie, tak: Ja się radzę [...] co rozumieć potrzeba i jeszcze bardziej o inszych słowach lub partykułach przed werbami położonych: nap: niech się radzą, gdybym sie poradził , ettc. II. W czasach składanych gdzie nie masz żadnej partykuły, tam zaimek ma miejsce między słowem staczającym się i posiłkującym, nap: radziłem się byś, gdzie zaś jest partykuła, to zaraz przy niej kładzie się, jako: poradziłbym się był.
W trybie rozkazującym z partykułą nie, używamy prawie zawsze słowa niedokonanego za dokonane. Przyczyna tego jest, że partykuła nie, w tym razie używa się nie jako przecząca, ale jako odradzająca, zabraniająca; przeto musi po niéj następować słowo niedokonane, bo to tylko odradzać, lub tego zabraniać możemy, czego jeszcze nie zrobiono, a słowa dokonane, jak wiadomo, wyrażają czynność ukończoną np. wywróć, nie wywracaj [...]. Ale chcąc wyrazić czynność, która już raz skończona powtórzyć się nie da, czyli sprawę jednotliwą, albo czynność jaką pewną i oznaczoną, używamy trybu rozkazującego słów dokonanych z partykułą nie, np. nie zgub [...]. Co innego jest nie zabijaj a co innego nie zabij, tamto ściąga się do nieoznaczonych przypadków, to zaś używa się tylko mówiąc o pewnym i oznaczonym.
Zresztą utrzymało się i tylko w partykułach: sanskr. i-ha (tu); zend. i-da, i-tra (tu); łać. i-ta, i- bi; grec. οδτοσ-ί, εκεινος-ί.
ROZDZIAŁ VII. Partykuły.
Mówiąc o zaimkach wskazaliśmy niektóre partykuły, co są niezawodnie zaimkowego pochodzenia.
§. 179. 9. prze- (pra-); starosłow. pro-. Partykuła ta zdaje nam się mieć dwojakie pochodzenie: jedno (n. p. w słowach prze-dać, prze--łamać, prze-spać, prze-kop, prze-wóz i t. p.) odpowiada sanskr. pra zam. pa-ra zam. apa-ra [...] Drugie prze- (n. p. w słowach prze-mądry, prze -dobry, prze-widzieć, prze-dłużyć) odnosi się do sanskr. pra zam. pi-ra zam. api-ra [...].
Partykuła, y, lm. y 2. a. Partykuł gram. przedimek, cząstka, cząsteczka, słówko bez samodzielnego znaczenia; część mowy nieodmienna
Partykułę to pisać osobno: byli to sami chłopi, była to trzecia noc itd.
Partykułę to pisać osobno, np. byli to sami chłopi, a to była trzecia noc, dzień to był straszny i t.d.
Przyimek. – Spójnik. – Partykuła. (wyrazek). – Wykrzyknik.
Partykuły czyli wyrazki: -kolwiek, -bądź, -ś, -li, -ż ... (ktokolwiek, ktobądź, ktoś, znasz-li, ciż.
Partykuły (wyrazki) są to wyrazy, które albo silniej podkreślają lub wskazują na pewne zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe, jakie mówiący nadaje wyrazom samodzielnym. [...] Partykuły no, że wzmacniają lub łagodzą (zależnie od tonu, w jakim jest wygłaszane wypowiedzenie) rozkaz lub życzenie: chodźże! dajże!. Partykuły czy, li nadają wypowiedzeniu charakter pytania, nap. Znasz-li ten kraj?.
Podobnie z partykułami, np. z gʒ'e, zamiast czego ka lub kai ̯ w całej Małopolsce (aż poza Lublin, ale po lewej stronie Wisły z wyłączeniem części bliższych Mazowszu), na Śląsku (prócz pn.-zachodu), w Wielkopolsce (prócz zachodu i północy).
Znamy jednak tylko formy zaimkowe i partykuły o takim wyglądzie, a te tworząc normalnie grupy z innemi wyrazami, stosują się do ogólnej zasady i miały jery mocne lub słabe.
§ 333. Inne formacje zrostów: [...], prawdopodobnie też przymiotnik powszedni — quotidianus Fl. pierwotnie był przysłówkowem wyrażeniem po wsze dni; partykuły z dawnych wyrażeń: bowiem, albowiem, bodaj < Bog daj.
Od najdawniejszych czasów ukazuje się forma dzie — 'mówi', np. jać, dzie, nie mogę być święt Gn. 172 a, gdy, dziewszytko uczynicie R. XXII, 239, także w znaczeniu partykuły bez ściśle określonego znaczenia: Dawid mowi: będę dzie nasycon R. XXII, 240; [...].
Partykuła, p. wyrazy II.
II. Wyrazy jako całości ze względu na znaczenie (części mowy): A. Wyrazy ★samodzielne: 1. imiona (nomina): a) ★rzeczownik (substantivum), b) ★przymiotnik (adiectivum), c) ★liczebnik (numerale); [...] B. Wyrazy ★niesamodzielne: 1) ★przyimek (praepositio); 2) ★spójnik (coniunctio); 3) ★wyrazki, ★partykuły.
Są wyrazy, które same nie posiadają znaczenia, ale wyrazowi, któremu towarzyszą, nadają swoiste zabarwienie, tzn. oznajmiają rozkaz, życzenie, zdradzają zniecierpliwienie, niechęć itp. [...] Nazywa się je partykułami.
Partykuła ż IV, CMs. -ule 1. jęz. «nieodmienna część mowy spełniająca w zdaniu rolę wyrazu pomocniczego (przez podkreślanie, wzmacnianie, osąd), np. no, bądź, li, by, że»: Znamieniem trybu przypuszczającego jest partykuła by występująca po imiesłowie przeszłym. DOR. Gram. I, 265. Partykuły (wyrazki) są to wyrazy, które albo silniej podkreślają treść wyrazów, albo wskazują na pewne zabarwienie znaczeniowe lub uczuciowe, jakie mówiący nadaje wyrazom. SZOBER Gram. 97. Partykuła nadaje członowi zdania, z którym stoi w związku, pewien odcień uczuciowy, wzmacnia go lub łagodzi, wskutek czego partykuła, nazywana zwykle emfatyczną, zbliża się do znaczenia wykrzyknika. ŁOŚ Krótka 231. [...] // SWil. <łc. particula = cząstka>.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Semantyka [...]; zaimek odpowiednikowy, osobowy, zwrotny, wskazujący, nieokreślony, przysłowny, czasownik (nie)przechodni, przysłówek liczebnikowy, zaimkowy; partykuła, wyrazek.
Powiązane terminy
- cząstka (morfem gram., partykuła)
- cząstka nieokreślona
- partykuł
- partykuła niedeklinująca się
- podrzędne części mowy
- przyrostek (partykuła)
- wyrazek
- particule
- Partikel
- cząstka epideiktyczna
- *partykuła comparationis
- partykuła deiktyczna
- partykuła emfatyczna
- *partykuła intendendi
- partykuła pojedyncza
- partykuła polubowna
- partykuła pomocnicza
- partykuła prefiksalna
- partykuła prosta
- partykuła pytajna
- partykuła sufiksalna
- partykuła wskazująca
- partykuła wzmacniająca
- partykuła złożona
- pytajnik (partykuła pytająca)