Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zaimek

Hasło w cytatach: záimek, zaimki, Zaimki
Język: polski
Geneza: łac. pronomen
Dział: Fleksja (współcześnie)
EJO 1999, s. 654 Definicja współczesna

Zaimek. Klasa wyrażeń uznawanych wprawdzie za odrębną część mowy, ale z zastrzeżeniem, ze jest to część mowy wyróżniana na podstawie innych kryteriów niż rzeczownik, przymiotnik, czasownik czy przysłówek

Cytaty

Naprzod się tedy termin dzieli u Fráncuzow ná dziewięć części, to jest z dziewięciorákiégo terminu powstáje mowá. á té są: ártykuł, imię, záimek, słowo, uczęstnictwo, przysłowié, przekłádánié, przyłączenié i wtrącęnié, po Fráncusku l'article, le nom, le pronom, le verbe, le participe, l'adverbe, la préposition, et l'interjection.

Zaimek jest część mowy, która sie kłádzie zá imię.

§. 6. Jest jeszcze jeden podział piérwiastków, t. j. a) na piérwiastki imion, b) piérwiastki czasowników, c) piérwiastki zaimków. Z piérwszych powstają imiona, z drugich czasowniki, z trzecich zaimki i pokrewne im przyimki, spójniki i niektóre przysłówki.

Najprawdopodobniejszém jest, że w przyrostkach upatrywać należy po największéj części zaimki, jako określające bliżéj czyli oznaczające względnie (in concreto) stan, czynność, własność..., które piérwiastek bezwzględnie (in abstracto) wyraża.

ROZDZIAŁ VI. Zaimki.

§. 127. Zaimki i pokrewne z nimi przyimki, spójniki i przysłówki stanowią niezawodnie najtrudniejszy ustęp w całej morfologii naszéj.

II. Wyrazy jako całości ze względu na znaczenie (części mowy): A. Wyrazy ★samodzielne: 1. imiona (nomina): a) ★rzeczownik (substantivum), b) ★przymiotnik (adiectivum), c) ★liczebnik (numerale); 2) ★zaimek (pronomen); 3) ★czasownik (słowo, verbum); 4. ★przysłówek (adverbium); 5) ★wykrzyknik (interiectio).

Zaimki (pronomina) - wyrazy zastępujące imiona i przysłówki.