terminów gramatycznych online
odmiana słów, wyrazów
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- O Składni: Rew/1845
- Podział spółgłosek na twarde i miękkie oraz według narzędzi mownych. Zwątlanie samogłosek. Spółgłoski mocne, słabe i płynne. Pochylanie samogłosek: Czep/1871–1872
- Rodzaje i liczby istotników: Czep/1871–1872
Zob. fleksja (odmiana)
Cytaty
Składnia będąc jedną z ważniejszych części Głoskowni, wskazuje nam przyczyny i sposoby łączenia wyrazów pod względem szyku, zgody, i rządu; wyszczególnia, gdzie który z nich i dlaczego umieszczać, gdzie jakiej użyć odmiany, iżby w składzie swoim, utworzyły wysłowienie jasne, ścisłe, i zgodne z tokiem mowy zwyczajnej, ludzi wykształconych.
Liczbą w gramatyce nazywamy końcową odmianę istotników czyli imion rzeczownych, dla oznaczenia jednéj albo téż wielu istot. Liczb jest dwie: pojedyńcza, w któréj używamy istotnika, gdy mówiemy o jednéj istocie […]; mnoga, w któréj używamy istotnika, gdy mówiemy o dwóch, kilku lub więcéj istotach [...].
Wyrazy, zakończone na spółgłoskę mocną, mają w ostatniéj zgłosce samogłoskę otwartą, a jeżeliby była pochylona, to ona nie przechodzi na otwartą w odmianie wyrazu; nosowe również nie zmieniają się […].
FLEKSJA czyli nauka o odmianach, albo odmiennia.
Powiązane terminy
- czasowanie (koniugacja)
- deklinacja
- koniugacja
- liczbowanie
- odmiana przymiotnikowa
- odmiana rzeczownikowa
- odmiana rzeczowników
- odmiana słowa (koniugacja)
- odmiana zaimkowa
- odmiana złożona
- osobowanie
- postać słowna
- przypadek (fleksja)
- przypadkowanie
- rodzajowanie
- skłonienie
- spadkowanie
- spajanie
- stopniowanie (przymiotników, przysłówków)
- trybowanie