terminów gramatycznych online
zgadzać (się)
Język: polski
- Chapitre VI. De la convenance de nom avec le verbe / Rozdział VI. O zgadzaniu się nominis cum verbo: Fook/1768
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część III. O Składni: Mucz/1825
- Część III. Składnia zgody: Mucz/1825
- Część trzecia prawideł gramatycznych, szykownia: Szum/1809
- De syntaxi, abo o złączeniu słów: Sty/1675
- O Składni: Rew/1845
- O imieniu: Nał/1774
- O posiłkowych częściach mowy: Lub/1778
- O rzeczowniku i przymiotniku: Bor/1830
- O składni: Ryk/1850, Bor/1830
- O składni zgody: DwBg/1813
- O syntaxie: Mal/1700
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- Przymiotnik: Br/1848
- Rzeczowniki: Desz/1846
- Składnia: Mał/1863, Kurh/1852, Kon/1920, Łaz/1861, ZwO/1924
- Składnia syntetyczna (zbiorowa): Kam/1870
- Syntaxis: SzyPocz/1770
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp do Gramatyki: SzyPocz/1770, SzyGram/1767
- Zdanie dziesiąte: Klecz/1767
- Zdanie ósme: Klecz/1767
- Zebranie krótkich nauk. Jako te części mowy zgadzać się powinny (O syntaxie): Dąb/1759
Cytaty
Imię istotne powinno sie zgadzáć z imieniem przydátnym w licbie i w rodzáju, jáko ná przykład. Dio Benedetto Boże błogosłáwiony.
Słowá znáczącé jáką pássyą ( to jest przymiót dusze álbo ciáłá ) zgadzáją sie tymże sposobęm, ále bez ártykułu, tylko z pártykułą de. náp. je suis tourmenté de douleur [...]. jestem strapióny boleścią.
Trzeba wiedzieć, że Imiona znaczące cztery części ziemie, Krolestwa, Państwa, Xięstwa, Margrabstwa, Chrabstwa, rzeki, wyspy, gory, i jakiekolwiek prowincyje, zgadzają się z Artykułem determinowanym.
Jako te części mowy zgadzać się powinny. NAUKA I. O zgadzaniu Artykułow.
Że ponieważ nie mowiemy Polszka, lecz Polska, w inszym przypadku w środek więcej liter wtrącać nie powinniśmy, ponieważ każdy spadek (casus) z mianującym powinien się zgadzać, a tylko różnymi literami, kończyć się powinien.
Jeżeli Ociec mowić się powinno? czemuż następujące spadki tegoż Imienia, z mianującym się nie zgadzają?
Aby słowa przydatne (adjectiva) z osobistemi (cum substantivis) zgadzały się: nie tylko w rodzaju, liczbie i spadkach.
P. Wiele jest części Grammatyki? [...] P. Czego ktora naucza? [...] O. Syntaxis słowa w mowie dobrze zgadzać.
Le Nominatif et l'Accusatif concordent avec le verbe.
[...]
Nominativus i Accusativus zgadzają się cum verbo.
Syntaxis uczy, jak słowa z sobą w mowie łączyć i zgadzać.
Zgadzać się z sobą powinny I. Adjectivum z swoim Substantivum. II Verbum z Spadkiem Mianującym lub Wzywającym. III. Zaimki odnoszące czyli Relativa. IV. Dwa lub więcej Substantiva z sobą samemi.
Słowo zgadzać się powinno z Spadkiem Mianującym, lub Wzywającym w tych dwoch rzeczach: w osobie i liczbie [....]
Dodane Imie ma się zgadzać z Jestotnym Imieniem w Rodzaju.
1.) Ze Zaimki Себя siebie, i свой swój, ze wszystkimi trzema osobami, i w obojgu liczbach zgadzaią się: Я себѣ не льщу, jа sobie nie pochlebiam.
Choć często bywa Rzeczownik wypuszczony i Czytelnikowi trzeba się go domyślić, Przymiotnik musi jednak zawsze się z nim zupełnie zgadzać.
Słowo zgadza się zawsze z Zaimkiem swoim osobistym, czy to wyraźnym, czy domyślnym trojako: w liczbie, osobie i rodzaju.
Przymiotnik z rzeczownikiém, czy wyraźnym, czy domyślnym, zgádzá się zawsze we trzech przymiotach, w rodzaju, w liczbie i w przypádku.
Składnia dzieli się na: 1) składnią zgody, która nas uczy, jak jeden wyraz z drugim zgadzać należy. 2) składnią rządu, dającą poznać, jak wyrazy jedne od drugich zawisły, czyli które wyrazy innemi, i w jakim względzie rządzą. 3) składnią szyku, wskazującą, jak wyrazy jedne przy drugich ustawiać, czyli jak je szykować, żeby mowa i z zwyczajem narodowym zgodna i jasna była.
Zaimek względny który, która, które, i zaimek przymiotny jaki, jaka, jakie, kiedy się za który, lub w jego znaczeniu bierze, z rzeczownikiem poprzedzającego zdania, do którego się ściągają, zgadzają się w rodzaju i liczbie; w przypadku stosują się do rządu słowa zdania, w którém ony stoją [...].
Liczba mnoga spólna [...] niekiedy zaś i męźczyńskim, gdy się te ostatnie zgadzają z rzeczownikami zakończenia żeńskiego, czyli wziętemi w poniżającym lub poniżonym sposobie.
Rzeczownik uczennica zgadza się także w rodzaju, liczbie, i spadku, z przymiotnikami ta, pilna, chwalona, i słowem była.
Zaimek jaki, a, e, jeżeli używamy za zaimek względny, który, a, e, wtedy zgadza się z rzeczownikiem w rodzaju i liczbie, a w przypadku zaś stosuje się do rządu słowa, lub przyimka; np. człowiek, któremu mówiłem; książki, za jakieśmy zapłacili [...].
Książę skłońnikuje się też i w skróceniu księciu, księcia, księciem, ale tylko w licz. pojedyńczéj i podwójnéj. Oprócz tego, ten rzeczownik był zawsze rodzaju nijakiego i dla tego 1, 2 i 5ty Skł. we wszystkich liczbach miał jednostajne i przymiotniki powinny w tym rodzaju z nim się zgadzać.
1.) Przymiotniki zgadzają się z rzeczownikami do których się odnoszą, w spadku, rodzaju i liczbie […].
Wyraz jeden zgadza się z drugim, kiedy się nieróżni od niego w liczbie, rodzaju, osobie lub przypadku.
Słowo z przedmiotem zdania zgadza się w osobie i liczbie, w czasie zaś przeszłym zgadza się także w rodzaju.
Całe wyrażenia, tudzież słowa [...] uważają się za rzeczowniki rodzaju nijakiego, liczby pojedyńczej; zgadzając więc z niemi słowo lub przymiotnik, trzeba je kłaść w tymże rodzaju i liczbie.
[…] Czasownik zgadza się z podmiotem co do osoby, np. Ja pracowałem, to mogę teraz się bawić; ty bawiłeś się, to pracujże teraz.
UWAGA I. Orzecznik rzeczowny nie potrzebuje jednak zgadzać się z podmiotem w rodzaju, jeżeli nie masz rzeczownika tegoż rodzaju, n. p. Matka jest moim aniołem stróżem.
Orzeczenie stosuje się do podmiotu pod następującymi względami:
1) Jeżeli orzeczeniem jest słowo, natenczas zgadza się z podmiotem w osobie i liczbie, a gdzie to widoczne, t. j. w cz. przeszłym, przyszłym i w trybie warunkowym, także i w rodzaju.
Składnia zgody jest to zbiór prawideł, podług których wyrazy odmienne zgadzać się z sobą powinny.
Przymiotnik jest to część mowy odmienna, która nadaje przymiot rzeczownikowi i z nim się zgadza w rodzaju, liczbie, przypadku [...] Przymiotnik odmienia się przez: rodzaje, liczby, przypadki, stopnie i formy.
Ponieważ przymiotnik zgadzać się powinien z rzeczownikami w trzech różnych rodzajach , musi przeto posiadać także trzy osobne formy rodzajowe .
Przymiotnik więc w odmianie swej stosuje się do rzeczownika, czyli, jak się zwykle mówi: przymiotnik zgadza się ze swoim rzeczownikiem w rodzaju, liczbie i przypadku.
Orzeczenie czasownikowe zgadza się z podmiotem w osobie i liczbie. Jeżeli zaś jest użyte w czasie przeszłym, w innym jakim czasie złożonym lub w trybie warunkowym, to zgadza się z podmiotem także i w rodzaju.
Łącznik (są, był, była, będzie i t. d.) zgadza się z podmiotem w osobie i liczbie, a wedle możności i w rodzaju.
Składnia zgody
(Syntaxe do concordancia)
I MIĘDZY PODMIOTEM A CZASOWNIKIEM
1) Czasownik zgadza się z podmiotem w liczbie i osobie: irei (eu) á cidade (pójdę do miasta, na miasto).