terminów gramatycznych online
osnowa temat fleksyjny, słowotwórczy
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Dane morfologiczne: BdC/1915
- Deklinacja II (Nominativus, Vocativus, Accusativus singularis...): Łoś III/1927
- Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Główne przepisy: Łoś/1918
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1879
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
- Pisownia: Król/1907
- Pisownia spółgłosek: Uchw.AU/1891
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, t. 7: T-Y: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom IX (T-Wyf): Dor/1958–1969
- Słowotwórstwo: PolTerm/1921, Król/1922
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Znaki: KarłT/1885
Zob. temat fleksyjny
Cytaty
Co łacińskiemu przy osnowie położonemu odpowiada przełożeniu.
Używałem dawniéj na określenie téj [...] części czasownéj za przykładem Kopczyńskiego i prawie wszystkich następnych gramatyków, wyrazu źródłosłów, jednakże obecnie od tego odstępuję: nazwa ta bowiem nie tylko jest urobiona najwadliwiej, ale i nie wyraża bynajmniéj rzeczy tutaj potrzebnéj. [...] nie ma żadnéj trafnéj polskiéj nomenklatury, gdyż np. osnowa, pień, rdzeń, tło, podścielisko czasownika itp. wszystko to są niezręczne i nieodpowiednie nazwania: najlepiej przeto będzie poprzestać tu już na tym obcym wyrazie temat, ile że takowy już jest w całéj lingwistyce tegoczesnéj przyjęty.
Osnowa Thema; –ny Thematisch.
Osnowa A, Osnowa I i t. d. (ale nie A-Osnowa (A-Temat) i t. d.)
Stamm Osnowa. S-bildung Urabianie osnów. S-bildend Urabiający osnowy. S-schwächung Wątlenie osnów. S-abstufung Ustopniowanie osnów.
Thema (temat) Osnowa –wny.
ˉ∨ Osnowa (temat); np. ˉ∨ A = Osnowa A.
Oprócz piérwiastku wyróżniamy w wyrazie także jeszcze i źródłosłów czyli temat, który nazywa się także osnową. Źródłosłowem zowiemy tę część wyrazu, która, pozbawiona końcówek rodzajowych, deklinacyjnych i konjugacyjnych, tworzy stałą podstawę odmiany; np. w wyrazie: urod-a, urod-y, urod-ę, urod-ą, itd.,— urod jest właśnie źródłosłowem, tematem czyli osnową odmiany. Źródłosłów urabia się jużto z piérwiastku przez dodanie przybranek lub przyrostków, już też bywa nim niekiedy i sam piérwiastek.
Wyrazy z przyrostkami -ski, -sko, -skość, -stwo, pisać należy zawsze przez s; wyrazy z przyrostkami -ki, -ko, -ka, -kość, których osnowa kończy się na z, pisać przez z, a więc: boski, praski, francuski, męskość, zwycięstwo i t. d. lecz: wązki, grzązki, blizki, ślizki, nizki, Francuzka, wiązka, wazka.
W bezokolicznikach pisać źć, gdzie z jest w osnowie n. p. wieźć (wiozę), gryźć (gryzę), lecz wieść (wiodę), pleść, nieść.
W sprawie dzielenia wyrazów zawiera memoryał p. Karłowicza następującą uwagę: "Prawdziwie naukową podstawą dzielenia wyrazów byłoby zaniedbane dotychczas uwzględnienie w tym razie pni i osnów. Jeżeli trzeba np. przenieść cisnąć, to najracyonalniejby było oddzielić pień od przyrostków i dzielić: cis-nąć, ale nie ci-snąć; wszakże prawidła tego bezwzględnie polecać nie można, bo któżby np. chciał pisać wróc-ić, coby zbyt niezgodnem było z tradycyą".
Osnowa widoczna jest, gdy w wyrazie usuniemy jego zakończenie; tak np. osnową wyrazu pole jest pol-; osnową wyrazu matka jest matk-; albo np. słowa: daje-sz, daje-my, daje-cie mają wspólną osnowę daje-, itp.
Osnowa czyli temat składa się zwykle z pierwiastku i jednego lub więcej przyrostków; np. osnowa da-je- powstała z pierwiastku da i przyrostka -je.
§ 48. Części morfologiczne wyrazu. W każdym wyrazie rozróżniać należy: 1. Pierwiastek albo pień, inaczej rdzeń [...]; 2. Osnowę albo temat wyrazu, to jest część mniej lub więcej stałą w wyrazie, z której wytworzyły się różne formy tegoż wyrazu.
W czasie teraźniejszym używają się: padam, padasz,... padają, należące do słowa pada-ć (konjug. V), oraz formy: padnę, padniesz... (od osn. padnie-, konjug. II) ze znaczeniem czasu przyszłego.
Z [...] Wyjątkowo z zachowuje się stale w przyimkach roz i bez (rozdać, rozpiąć), i w wyrazach, których osnowa kończy się na z, stykające się z k i c przyrostka blizki, nizki, wązki, ślizki, grzązki [...]
Temat, u, lm. y [...] 2. gram. osnowa, źródłosłów wyrazu, część wyrazu po odcięciu końcówki powstała.
Przegub, u, lm. y [...] gram. ostatnia spółgłoska osnowy wyrazu przed jego końcówką.
Osnowa, y, lm. y [...] 7. gram. część wyrazu utworzona z pierwiastku przez dodanie przyrostka osnownego, źródłosłów, temat: O. imienna, słowna, samogłoskowa; spółgłoskowa a. pierwiastkowa (rdzenna). Osnowy pochodne.
W przym. i rzecz. utworzonych za pomocą przyrostka ski, stwo od osnów na d i odpowiadającym imionom ski i ctwo pisać dz, a więc: sąsiedztwo, sąsiedzki [...].
Wyrazy, kończące się nie na n w osnowie, mają tylko jedno n przyrostkowe, jak: pełny, srebrny, żelazny, lub też: szklany, miedziany, drewniany, druciany, posrebrzany itp.
Na zasadzie «dwuczłonowości» budowy morfologicznej możemy każdy element morfologiczny, dodawany czy to na początku, czy też na końcu syntagmy, przeciwstawić reszcie elementów połączonych, które dla tego nowego elementu będą stanowić temat czyli osnowę (pień).
W deklinacji polskiej przeważa wielopostaciowość końcówek (morfem syntaktycznych) nad wielopostaciowością pni (tematów, osnów). Przeciwnie w konjugacji wielopostaciowość końcówek jest niewielka, natomiast bardzo rozwinięta wielopostaciowość pni.
Osnowa. § 30. Prócz końcówki wyróżniamy w wyrazie osnowę (albo temat), to jest niezmieniającą się część wyrazu. Np. w wyrazach: prac-a, prac-ę, prac-e, prac-om mamy osnowę: prac- [...].
Osnowa więc, jak widzimy, jest to postać wyrazu bez końcówki.
Niektóre wyrazy mają w osnowie w jednych przypadkach samogłoskę e, w innych zaś samogłoskę o lub a, np.: ziel-e — zioł-a, w lesi-e — las-y [...].
Również przez -ski piszą się przymiotniki, urobione od rzeczowników z osnową na -g, więc np. praski (Praga).
Rdzeń (pierwiastek). Temat (osnowa), zmienny i niezmienny.
Część wyrazu nie zmieniająca się przez całą odmianę n. p. ogrodnik (bez końcówki) nazywa się tematem (osnowa) i może być równy rdzeniowi, np. pan, pan-a, pan-u i t.d.
Część wyrazu, pozostała po odrzuceniu przyrostka przypadkowego, nazywa się osnową albo tematem.
Wobec tego powstanie pierwszych wyrazów złożonych odnosimy do bardzo dawnego okresu, kiedy w języku praarjoeuropejskim na równi z formami przypadków używano tematów czyli osnów.
Dziś te rzeczowniki z dawnym suf. -ije mają G. pl. dwojaki: na spółgłoskę, lub na -i. W Gramatyce Steina i Zawilińskiego, wyd. I z r. 1907 str. 160 powiedziano, iż w ogólności rzeczowniki te mają końcówkę -i, a tylko rzeczowniki słowne na -nie, -cie, o ile tworzą liczbę mnogą, mają w dopełniaczu czystą osnowę: wołań, dociekań, starć, zaklęć.
Osnowa, p. wyrazy I C.
I. Części wyrazów: A. Głosowe: [...] B. Słowotwórcze: [...] C. Fleksyjne:
1) ★temat (★osnowa) — część wyrazu, powtarzająca się w całej odmianie, np. groch, groch-u, groch-em i t. d.; czyta-m, czyta-sz i t. d. Tematy ★zmienne i ★niezmienne.
Temat [...] 2. jęz. «część wyrazu wyodrębniana w nim przez oddzielenie końcówek przypadkowych (temat fleksyjny) lub formantu słowotwórczego (temat słowotwórczy); dawniejszy termin: osnowa».
Niektóre z przytoczonych terminów znaleźć można i u A. A. Kryńskiego [...].
Etymologia — etymologija: radix — pierwiastek, pień, rdzeń, suffixum — przyrostek, thema — osnowa, temat, terminatio — końcówka, aspectus — postać.
Istniejące w pewnych kategoriach nowe zamieszanie terminologiczne wywołało oczywiście chęć likwidacji istniejącego stanu rzeczy przez ustabilizowanie dla danych pojęć pewnych określeń. Ich projektu wraz z uwagami teoretycznymi dostarczył J. Karłowicz [...].
Etymologia — słowotwór: compositio — złożenie, radix — pień, praefixum — rostek, suffixum — przyrostek, infixum — wrostek, thema — osnowa, terminatio — końcówka.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Słowotwórstwo [...]; osnowa, temat (nie)zmienny; końcówka, przyrostek fleksyjny; wrostek, stopniowanie (bez)względne, proste, opisowe, rodzaj (nie)dokonany, jednokrotny, wielokrotny.
Powiązane terminy
- ‾ᐯ
- [ˉ∨]
- czas początkowy
- pień
- pierwiastek (3 os. lp. cz. przeszłego lub ter.)
- pierwiastek (rdzeń, źródłosłów)
- początek
- początek słowa (temat)
- podstawa odmiany
- podścielisko
- rdzeń
- temat (fleksyjny, słowotwórczy)
- tło (temat)
- źródłosłów (rdzeń, temat)
- źródłosłów (temat fleksyjny)
- Etymon
- étymon
- etymum
- Stamm
- thema
- Thema
- корень
- словопроизведение
- osnowa bezokolicznika
- osnowa czasu teraźniejszego
- osnowa deklinacyjna
- osnowa dzierżawcza
- osnowa imienna
- osnowa liczebnikowa
- osnowa niedzierżawcza
- osnowa pierwiastkowa
- osnowa pierwotna
- osnowa pochodna
- osnowa przymiotnikowa
- osnowa przyrostkowa
- osnowa rdzenna
- osnowa rzeczownika
- osnowa rzeczownikowa
- osnowa samogłoskowa
- osnowa słowna
- osnowa spółgłoskowa
- osnowa teraźniejszości
- osnowa trybu bezokolicznego
- osnowa zaimkowa
- osnowa-A