terminów gramatycznych online
temat fleksyjny, słowotwórczy
Język: polski
- Asymilacja morfologiczna, semazjologiczno-morfologiczna i semazjologiczna: BdC/1915
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek. Projekt ortografii polskiej w podręcznikach szkolnych: Uchw.AU/1891
- Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1879
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- Pisownia spółgłosek: Uchw.AU/1891
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- Przypisy do rozdziału VIII: Kop/1785
- Przypisy na klassę drugą: Kop/1780
- Skłanianie rzeczowników: Malin/1869
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 3: N-Ó: SW/1900-1927
- Słownik, t. 7: T-Y: SW/1900-1927
- Słownik, tom IX (T-Wyf): Dor/1958–1969
- Słowotwórstwo: PolTerm/1921, Król/1922
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp obejmujący pogląd na Głosownią i pojęcie Pierwoskładni: Malin/1869
Temat fleksyjny (pień, osnowa). Część wyrazu odmiennego, która pozostaje po odcięciu końcówek fleksyjnych w formach tego wyrazu
Cytaty
[...] naprzód co za źrzódło naznaczyć wszystkim Słowóm dokonanym, które nié mają wcale owégo mniemanégo tematu, wszyskié jednak mają tryb bezokoliczny.
[...] Słownik narodowy, w którym wszystkié wyrazy dobrze pisané w porządku abecadłowym łatwo się naleźć i obaczyć dadzą, przynájmniéj w swojem Źródle czyli Temacie.
W pierwszéj części wykázaliśmy jilość brzmień i głosów języka polskiego, jich podziáł na samogłoski i spółgłoski, jednych i drugich rodowód, jich przemiany w skutek jich wzajemnego wpływu na siebie i przyczyny tychże przemián w wyrazach polskich. A poniewáż te wyrazy, w których zachodzą rzeczone przemiany głosek, tych nájpiérwszych i nájpiérwotniejszych żywiołów każdéj mowy ludzkiéj, pod względem gramatycznym nie są jednego i tego samego składu i budowy, i gramatyka porównáwczá prócz głosek odróżniá w składzie i budowie wyrazów i jinne gramatyczne cząstki składowe wyrazów, przeto wyjáśniając prawa głosowe głosek, musieliśmy się mimowolnie spotykać z dopiéro rzeczonemi gramatycznemi cząstkami w skłád wyrazów wchodzącemi, jakiemi są piérwiástek (etymon, radix, niemieckie Wurzel), pień czyli temat (thema, Stamm), nágłos (praefixum, Vorsylbe), pogłos (afformativum, affixum, Nachsylbe, Wortbildungssuffix), końcówka (suffixum, Biegungssuffix albo Endung), spójka (Bindevocal), nasuwka (prothesis, Vorschlag), wsuwka (epenthesis, Einschiebsel), zasuwka (epithesis lub paragoge) itd.
[…] Pień czyli temát urábiá się przez przydanie do piérwiástku na jego początku lub końcu głosek […].
[…] Temát zaś czyli pień jest to ta część wyrazu, którá, pozbawioná końcówek tak rodzajowych jak i skłonnikowych, jest podstáwą skłánianiá […].
Przez temat (thema, Stamm) albo inaczéj źródłosłów rozumiemy owę pierwszą, z jednéj albo i z kilku zgłosek złożoną część danego czasownika, która w nim pozostaje wśród wszystkich, albo przynajmniéj wśród połowy odmian konjugacyjnych, jako rdzeń całego wyrazu, niezmienną i nieruchomą.
Używałem dawniéj na określenie téj [...] części czasownéj za przykładem Kopczyńskiego i prawie wszystkich następnych gramatyków, wyrazu źródłosłów, jednakże obecnie od tego odstępuję: nazwa ta bowiem nie tylko jest urobiona najwadliwiej, ale i nie wyraża bynajmniéj rzeczy tutaj potrzebnéj. [...] nie ma żadnéj trafnéj polskiéj nomenklatury, gdyż np. osnowa, pień, rdzeń, tło, podścielisko czasownika itp. wszystko to są niezręczne i nieodpowiednie nazwania: najlepiej przeto będzie poprzestać tu już na tym obcym wyrazie temat, ile że takowy już jest w całéj lingwistyce tegoczesnéj przyjęty.
Lingwistyka tegoczesna kładzie cały przycisk na tak zw. tematach (Stamm) i do tego stopnia nie turbuje się w Etymologii o nic więcéj, jak tylko o wyjaśnienie składu tych martwych bo abstrakcyjnych wyrazowych tematów, że się ta część gramatyki i sama już przezwała "tematorodem" (Stammbildungslehre).
Osnowa A, Osnowa I i t. d. (ale nie A-Osnowa (A-Temat) i t. d.)
Thema (temat) Osnowa –wny.
Oprócz piérwiastku wyróżniamy w wyrazie także jeszcze i źródłosłów czyli temat, który nazywa się także osnową. Źródłosłowem zowiemy tę część wyrazu, która, pozbawiona końcówek rodzajowych, deklinacyjnych i konjugacyjnych, tworzy stałą podstawę odmiany; np. w wyrazie: urod-a, urod-y, urod-ę, urod-ą, itd.,— urod jest właśnie źródłosłowem, tematem czyli osnową odmiany. Źródłosłów urabia się jużto z piérwiastku przez dodanie przybranek lub przyrostków, już też bywa nim niekiedy i sam piérwiastek.
Dz przed sufiksami -ski, -stwo, -ka i w tematach na d: n. p. ludzki, dowództwo, śledztwo, wychodźtwo, schadzka.
Zgodnie z utartym od wieków, choć ze stanowiska umiejętnego nieuzasadnionym zwyczajem, pisać dz nie c w bezokolicznikach od tematów na g: biedz, ledz, módz, zaprządz, strzedz, strzydz, przysiądz i t. p.
W memoryale p. Kryńskiego czytamy: [...] "Z etymologii zaś wiadomo, że zarówno imiesłów na szy jak imiesłów na ł (ł, ła, ło) powstają jeden niezależnie od drugiego przez łączenie właściwych im przyrostków z tematem trybu bezokol., bynajmniej zaś forma jednego imiesłowu na ł nie jest podstawą do utworzenia drugiego na szy [...]".
Przed sufixami: — ski, — sko, — skość, — stwo, i — ki — ko, po tematach: ma ż — , z — , g — , pisze się s: Boski (Boż + ski), męski (męż + ski), kaliski, praski, brzeski, francuski, bóstwo, męskość; bliski , wąski . . . z wyjątkiem rzeczowników żeńskich z sufixem — ka, w k tórych pierwiastkowe z pisze się przez z: wiązka, wiązek; Francuzka, Francuzek.
Osnowa czyli temat składa się zwykle z pierwiastku i jednego lub więcej przyrostków; np. osnowa da-je- powstała z pierwiastku da i przyrostka -je.
§ 48. Części morfologiczne wyrazu. W każdym wyrazie rozróżniać należy: 1. Pierwiastek albo pień, inaczej rdzeń [...]; 2. Osnowę albo temat wyrazu, to jest część mniej lub więcej stałą w wyrazie, z której wytworzyły się różne formy tegoż wyrazu.
Temat, u, lm. y [...] 2. gram. osnowa, źródłosłów wyrazu, część wyrazu po odcięciu końcówki powstała.
Osnowa, y, lm. y [...] 7. gram. część wyrazu utworzona z pierwiastku przez dodanie przyrostka osnownego, źródłosłów, temat: O. imienna, słowna, samogłoskowa; spółgłoskowa a. pierwiastkowa (rdzenna). Osnowy pochodne.
Na zasadzie «dwuczłonowości» budowy morfologicznej możemy każdy element morfologiczny, dodawany czy to na początku, czy też na końcu syntagmy, przeciwstawić reszcie elementów połączonych, które dla tego nowego elementu będą stanowić temat czyli osnowę (pień).
Ujednostajnienie typów pni czyli tematów jednoczy tematy w grupy formalne bliższe. [...] W wyrazach [ov-c-a || ov́-eč-k-a], [doń-ic-a || doń-ič-k-a], [vilč-ic-a || vilč-ič-k-a]... mamy typ obocznościowy [-c- || -č-k-]. Ten sam typ został przeniesiony na [śv́ec-a || śv́eč-k-a], chociaż, gdyby to była po prostu kontynuacja składu wymawianiowo-słuchowego w języku plemiennym, mogłoby być tylko śv́ec-a || śv́ec-k-a.
Osnowa. § 30. Prócz końcówki wyróżniamy w wyrazie osnowę (albo temat), to jest niezmieniającą się część wyrazu. Np. w wyrazach: prac-a, prac-ę, prac-e, prac-om mamy osnowę: prac- [...].
Ta część wyrazu, która podczas odmiany jego nigdy całkowicie się nie zmienia, nazywa się źródłosłowem albo tematem wyrazu. Pan- i skał- są źródłosłowami czyli tematami rzeczowników pan i skała.
Rdzeń (pierwiastek). Temat (osnowa), zmienny i niezmienny.
Temat czasu teraźniejszego i temat czasu przeszłego.
Część wyrazu nie zmieniająca się przez całą odmianę n. p. ogrodnik (bez końcówki) nazywa się tematem (osnowa) i może być równy rdzeniowi, np. pan, pan-a, pan-u i t. d.
Koniugacja [...] Tematy: Temat czasu teraźniejszego: pisz-ę, nios-ę... Od tego tematu tworzy się czas teraźniejszy, tryb rozkazujący, imiesłów współczesny.
Część wyrazu, pozostała po odrzuceniu przyrostka przypadkowego, nazywa się osnową albo tematem.
Ze zmienionych drugorzędnie godne uwagi: 1. Chełmińsko-dobrzyńskie masc. ńuzam [...], gdzie wskutek fonetycznego przejścia -em w -am różnica rodzaju uwydatnia się tylko w temacie.
Tymczasem wspomnieliśmy już o zjednoczonych grupach afiksów z rdzeniem, które nazwaliśmy pniami (tematami), a dadzą się też łatwo odnaleźć i złożone sufiksy np. w zdrobniałych: mil-utki, dzieciąt-eczko, i takich złożonych sufiksów jest więcej, niżby to na pierwszy rzut oka zdawać się mogło [...].
Odpowiednio do formy pierwszego członu wyrazy złożone dzielą się na dwie główne gromady: do pierwszej zaliczamy te, w których pierwszej części mamy formację imienną (zaimkową) lub czasownikową; jeżeli ta występuje pod postacią, zwaną tematem, wówczas mamy złożenie w ścisłem tego słowa znaczeniu [...].
Temat, p. wyrazy I C.
I. Części wyrazów: A. Głosowe: [...] B. Słowotwórcze: [...] C. Fleksyjne:
1) ★temat (★osnowa) — część wyrazu, powtarzająca się w całej odmianie, np. groch, groch-u, groch-em i t. d.; czyta-m, czyta-sz i t. d. Tematy ★zmienne i ★niezmienne.
Temat [...] 2. jęz. «część wyrazu wyodrębniana w nim przez oddzielenie końcówek przypadkowych (temat fleksyjny) lub formantu słowotwórczego (temat słowotwórczy); dawniejszy termin: osnowa».
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Etymologia — etymologija, źrzódłosłów, słoworód (t. 3, przyp.); verbum simplex — niezłożone, compositum — złożone; thema — źrzódło (t. 1, przyp., s. 170), tema (t. 1, przyp., s. 163), temat (t. 2, przyp., s. 215), terminatio — zakończenie, terminacyja (t. 1, przyp., s. 118) [...].
Podobną popularność, jaką za czasów Oświecenia zyskał podręcznik Kopczyńskiego, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku osiągnęła gramatyka A. Małeckiego [...].
Radix — pierwiastek, praefixum — przybranka, suffixum — przyrostek, thema — słoworód, temat (1879), terminatio — końcówka (1879) [...].
Szereg nowości z wyjątkiem terminologii składniowej przynosi gramatyka F. K. Malinowskiego [...].
Etymologia — pierwoskładnia, słowotwórstwo: radix — pierwiastek, praefixum — nagłos, suffixum — pogłos, thema — pień, temat, terminatio — końcówka, gradus incomparabilis — przymiotnik zdrobniały, zgrubiały.
Niektóre z przytoczonych terminów znaleźć można i u A. A. Kryńskiego [...].
Etymologia — etymologija: radix — pierwiastek, pień, rdzeń, suffixum — przyrostek, thema — osnowa, temat, terminatio — końcówka, aspectus — postać.
Powiązane terminy
- budowa fleksyjna wyrazów
- budowa wyrazów
- cząstka fleksyjna
- cząstka składowa (wyrazu)
- części morfologiczne (wyrazu)
- części wyrazów fleksyjne
- ‾ᐯ
- czas początkowy
- forma zasadcza
- osnowa (temat fleksyjny, słowotwórczy)
- pień
- pierwiastek (3 os. lp. cz. przeszłego lub ter.)
- pierwiastek (rdzeń, źródłosłów)
- początek
- początek słowa (temat)
- podstawa odmiany
- podścielisko
- rdzeń
- tło (temat)
- źródłosłów (rdzeń, temat)
- Etymon
- étymon
- etymum
- Stamm
- thema
- Thema
- корень
- словопроизведение
- czyno-uczestnictwo czasów przeszłych
- czyno-ucześnictwo czasu teraźniejszego
- I-temat
- temat 1.
- temat czasowny
- temat częstotliwy
- temat dawny na -i
- temat dawny na -i ̯ o
- temat dawny na -o
- temat dawny na -tēr
- temat dawny na -u
- temat deklinacyjny
- temat imienny
- temat imionowy
- temat jednozgłoskowy
- temat jotowany
- temat liczbowy
- temat liczebnikowy
- temat męski
- temat miękki
- temat na -nt
- temat nalepowy
- temat narośnięty
- temat niepodniebienny
- temat niezmienny
- temat nijaki
- temat nominalny
- temat nosowy
- temat obcy
- temat oboczny
- temat palatalny
- temat perfecti
- temat perfektowy
- temat pierwotny
- temat pierwotny na -n-
- temat pierwszoczłonowy
- temat płynny
- temat pochodny
- temat podniebienny
- temat prasłowiański pierwotny
- temat przerobny
- temat przymiotnikowy
- temat reduplikowany
- temat rzeczownikowy
- temat samogłoskowy
- temat semantyczny
- temat skłaniania
- temat słowny
- temat słowotwórczy
- temat spółgłoskowy
- temat teraźniejszoczasowy
- temat twardy
- temat werbalny
- temat wielozgłoskowy
- temat zaimkowy
- temat zaimkowy względny
- temat zmienny
- temat zmiękczony
- temat żeński
- U-temat
- źródłosłów czasowników pierwiastkowy
- źródłosłów czasowników przyrostkowy