terminów gramatycznych online
przecinek
Język: polski
- Abecadło ogólno naukowe klasyczne w porządku: Oż/1883
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O głosie pisanym: Kop/1817
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O znamionach: Jak/1823
- Część II. O wykładaniu. & 1. O znamionach grammatycznych (słowniczek łacińsko-polski): Gott/1794
- Część II. Rozdz. 3. Nauka o zdaniu (Składnia): Jes/1886
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- Część V. O pisowni: Jak/1823
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Dopełnienie. Wezwanie. Przypadek. Przyimek: Czep/1871–1872
- Fundamenta grammatyki: Marc/1833
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Nauka XI. O znamionach czyli znakach pisarskich: Sier/1838
- Nauka XII. O błędach w wymawianiu i pisaniu: Sier/1838
- O Etymologii. §. I. O wyrazach grammatycznych (słowniczek łac.-pol., s.12-13): Gott/1787
- O co głównie chodzi naszym badaczom w poprawieniu abecadła?: Oż/1883
- O pewnych zmianach w zdaniu złożoném: Gr/1861
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O pisowni: DwBg/1813, Such/1849
- O pisowni polskiej: Kop/1780
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- O użyciu znaków pisarskich: Kam/1870
- O większych początkowych literach (J. Mroziński): Rozp/1830
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Pisownia: Kurh/1852, Desz/1846, Br/1848, Morz/1857, Łaz/1861
- Pisownia cz. Ortografia: Mał/1863
- Pisownia czyli ortografia: Lerc/1877
- Pisownia prawidłowa poprawna: Oż/1883
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału I: Kop/1785, Kop/1778
- Przypisy na klassę drugą: Kop/1780
- Rozdział I. O wymawianiu łaciny na wzór polszczyzny: Kop/1778
- Składnia: Łaz/1861
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, t. 6: S-Ś: SW/1900-1927
- Słownik, tom VII (Pri-R): Dor/1958–1969
- Wspólne z sobą odmiany: Malecz/1882
- Wstęp. O zdaniu w ogólności: Kras/1897
- Wyobrażenie, pojęcie, wyraz, znaki pisarskie, głoska, zgłoska, podziały wyrazów: Czep/1871–1872
- Znaki pisarskie: Kon/1920, ZwO/1924
- Словосочиненiе [Składnia]: Grub/1891
Cytaty
, Przecinek, (Comma,) znak małego przestanku w wymawianiu.
Comma, obacz Przécinék,
Przecinek, gdzie się czyni mały przestanek w głosie równo przeciętym [...]
Kędy głos przestaie równo, to jest ani się podnosi , ani spuszczá; tam się má pisać Przecinek (Comma ,).
Przecinek jest pospolicie przedziáłém części mniejszych.
Daléj, z powszechnéj przestrogi Kwintyliiana o potrzebie i użyciu téj nauki o Znamionach Pisarskich; pokazuję w szczególności, jaki przestanek i urábianie głosu má być na Przecinku, Dwukropku, Śrzedniku, Kropce.
Comma przecinek.
Comma, przecinek.
1wszy Znak nazywa się Przecinek (Comma). Pisze się tak , Oznacza on małą przerwę głosu, i tylko jednę część myśli jakiej, np. Dzięki Bogu, że Ojciec i Matka najmilsi Rodzice moi, są zdrowi.
Na przecinku (,), który jest pospolicie przedziałém części mniejszych; robi się przestanek mały, przecinający głos, który się ani podnosi, ani spusczá.
Takich Czert rachuje się w Polszczyźnie 10: 1) Przecinek(,), 2) Kropka (.), 3) Dwukropek (:), 4) Średnik (;), 5) Zapytnik (?), 6) Wykrzyknik (!), 7) Połącznik (-), 8) Nawias ( ), 9) Cudzosłow („), 10) Odsyłka (⁕) lub (a) lub (1) z pomnażaniem gwiazdek, albo przybieraniem dalszych głosek lub czyseł według dalszej potrzeby.
, Przecinek, jest znakiém przestanku małego, między wyrazami, które rozdziéla, nie podnosząc ani nie spusczając głosu, np. idź do mrówki, a uwáżając etc.
Przecinek (,) (cząstka) jest znakiem każdéj myśli prostéj niezupełnéj, wiele by ichkolwiek było w jedném zdaniu złożoném zupełném; albo w jednéj części zdania złożonego; przerwy zaś głosy najmniéjszéj, jakiéj pociągnięcie jedno tchu wymaga.
Przecinek (cząstka, incisum, virgula).
Myśli takowe jedne wspólne zwane, drugie rozwijające wydają się w głosie najmniejszym przestankiem, w piśmie zaś przecinkiem (incisum, virgula) znaczą się. Można to znamie cząstką nazywać, że jest znakiem najmniejszej niezupełnej części okresu.
[…] , Przecinek jest znakiem przestanku małego między wyrazami, które rozdziela, nie podnosząc ani spuszczając głosu, np. idź do mrówki, a uważając itd.
[...] Przecinek pisze się tam, gdzie się czyni mały przestanek, a głos ani się spuszcza, ani podnosi, np. król, senat, rycerstwo, miasta i włościanie, równemi sią w obliczu prawa […].
Ostrzegają najprzód, że myśl, którą zamykają, jest zapytaniem lub wykrzyknieniem; przytém zaś zastępują albo kropkę, albo dwukropek, albo średnik, albo nakoniec przecinek.
Znamiona przestankowe. Przecinek (,); znak przestanku małego i równo przeciętego głosu. Srednik (;); znaczy przestanek większy podniesionego i zawieszonego głosu. Dwukropek (:); znaczy przestanek jeszcze większy nieco spusczonego głosu. Kropka (.); znaczy przestanek największy gdy głos spusczony zupełnie ustaje. Znak wykrzyknienia (!); kładzie się po wyrazach mających się wymawiać wyższym i mocniejszym głosem. Znak pytania (?); pokazuje, iż głos podniesiony ma być niejako zakręcony. Znak zamilczenia (.....); kładzie się w miejscu wyrazów opusczonych. Ustęp; jest-to miesce próżne w pismie między końcem linii poprzedzającej, a początkiem następującej. Dyktując mówi się, Od ustępu. Oddzielnik (—);-znak pospolicie kładący się abo zamiast od Ustępu, między frazą zupełnie skończoną a nowozaczynającą się, lub też dla niepowtarzania wyrazu wyżej położonego. Paragraf (§); znak oddziału w pismie.
§. 2. Znaki pisarskie.
Znokay rasztu ira tie, kurie diadas terp żodziu: lenkiszkay wadynas:
Przecinek (,) Mażas perstojams skaytyme.
Srzednik (;) Didesnis' bałsu nuleydymas.
Przecinek, znak małego przestanku w wymawianiu.
Nareszcie liczne trafiają się błędy w opuszczaniu lub nienależytém pisaniu znaków przestankowych; tu rzeczywista zachodzi trudność, zwłaszcza w używaniu średnika i dwukropka, z których pierwszy używa się niekiedy zamiast przecinka, o czém ma być wyłożona nauka dopiéro aż w ostatniéj części Grammatyki.
Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:
1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).
2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).
3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).
Z wszystkich znaków pisarskich najobszerniejsze ma pole przecinek, różni różnie go kładą, i dla tego jedno położenie jego można usprawiedliwić kilku powodami: już dla odznaczenia wyliczeń, już uczynienia podmiotów wyraźniejszemi, już dla zastąpienia nawiasu i t. p.
Przecinek oznacza najmniejszy przestanek, to jest cząstkę okresu.
(,) Przecinek oznacza najkrótszą przerwę głosu. W pisaniu używa się bez względu nawet na okres, kiedy z kolei wyrażamy kilka jednakowych części mowy […].
Przecinek (,). Przecinek (koma) oznacza mały przestanek w mowie, a głos przy nim ani się podnosi, ani zniża.
- Każde zdanie, całkowicie wyrażone albo téż skrócone, oddziela się przecinkiem lub innym znakiem przestankowym. 2. Przecinkiem (запятая) rozdzielają się [...].
Przecinek, dawniéj comma zwany, ( , ) wskazuje potrzebę przestanku najkrótszego, używany jest na przedzielenie działek w zdaniu, a nawet na przedzielenie części działek złożonych pomiędzy sobą.
Apostrof, u, lm. y, m. v. apostrofa, y, lm. y, ż.gram. znak pisarski skrócenia, w kształcie przecinka czyli komy, używający się w niektórych językach, w środku wyrazów lub pomiędzy niemi, u góry, dla pokazania, że w tém właśnie miejscu opuszczono jednę lub kilka głosek; w polskim używa się np. dla skrócenia, zam. głoski u, w pmku ku, np. k’ tobie, zam. ku tobie, i t. p.
Przecinek, nka, v. nku, lm. nki, m. 1) znak małego przestanku w wymawianiu, bez zniżenia i podwyższenia głosu; koma (, ). Położyć przecinek. Zrobić przecinek. 2) = nieuż. zdanie odgradzające się znakiem pisarskim przecinkiem.
[...] Piąty przypadek równie jak pierwszy jest niezależny (casus rectus), używamy go tylko wtenczas, gdy na kogo wołamy, Inb do kogo przemawiamy. W pierwszym razie, tj. gdy na kogo wołamy, jest przydatnią 2éj osoby, ukrytéj w czasowniku, i oddziela się znakiem wykrzyknienia lub przecinkiem, np. Pawle! daj mi wody [...].
[...] Przecinek rozdziela tak części pojedyńczego rozszerzonego, jako też złożonego zdania, jeżeli te są stosunkowo małéj objętości, i w ścisłym są ze sobą związku […].
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
W środku zdania pierwotnego nie kładziemy żadnego znaku przestankowego, ponieważ przecinek, średnik i dwukropek służą tylko do oddzielania jednego zdania od drugiego i dla tego tylko w zdaniu złożoném używać się mogą, n. p. Róża pachnie. Czas upływa.
Odznaczamy je [zdanie wtrącone], gdy jest obszerniejsze lub gdy podnieść chcemy jego znaczenie, dwoma domyślnikami lub nawiasem, wreszcie dwoma przecinkami, n. p. Opierając się ręką o ścianę, trafiłem na wyżłobienie i znalazłem w niém kawałki szkła potłuczonego — musiał tu więc być człowiek — i oto ujrzałem się w próżnéj przestrzeni, mającéj obwodu kilkanaście kroków. (Goszcz.).
Są to tak zwane znaki przecinkowe (Interpunctionszeichen).
Są one następujące:
1) , Przecinek czyli komat (comma).
Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie. Kładzie się między zdaniem główném a poboczném; również między współrzędnemi zdaniami, jeżeli takowe są krótkie, przez spójniki i, albo ze sobą niepołączone, i jeżeli żadno z nich nie ma zależnego od siebie zdania pobocznego.
Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie i oddzielamy nim zdanie główne od podrzędnego, a także i pojedyncze wyrazy nie należące do zdania, obok którego stoją.
[…] Przestanki w mowie oznaczają się w piśmie znakami pisarskiemi, z których używańsze są: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), punkt (.), znak zapytania (?), znak wykrzyknienia (!).
Wyraz w zdaniu, który się nie ściąga ani do podmiotu, ani do orzeczenia, oznaczający istotę, do któréj mówiący zwraca się, którą wzywa, nazywa się wezwaniem. Dla oznaczenia wezwania używa się zwykle istotnik. Wezwanie na początku i na końcu zdania ma po sobie znak wykrzyknienia (!), a w środku zdania kładzie się między przecinkami.
Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie, kładzie się zaś: 1. Pomiędzy zdaniem głównem a pobocznem, np. Kochamy Boga, który nas stworzył. Chodzimy do szkoły, aby się czegoś nauczyć. 2. Pomiędzy zdaniami współrzędnemi, jeżeli te nie są spójnikami i, albo, ze sobą połączone, np. Człowiek sądzi, Bóg rządzi. Rolnik orze, krawiec szyje, żołnierz walczy. [...]
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
Tu jasny dowód nie potrzebuje sam przez się dowodzenia, ale jaki znak dobrać gdyż dotąd nad ż literą przewodniczką ich, nic mądrego nieustalono, bo używano na przemian, to już przecinka to już kropki, jak nad i małą i t. d.
Przecinek-, kładziemy w zdaniu po każdym najmniejszym przestanku głosu potocznego.
Takoż do r przyciskowy znak dobiera się dla wyrazów złączonych i przyciskowych np. z ogonkiem czyli przecinkiem u spodu ʒ znajdziecie w pismach utarte i używane takowe do wyboru w pisaniu złączajcie rʒ.
Myśli pokrewne lub dopełniające się wzajemnie można łączyć w jedno większe zdanie, oddzielając je tylko przecinkiem od siebie.
( , ) Przecinek. Przecinek oznacza najkrótszy przestanek w mowie.
Знаки препинанія суть: 1) Запятая, przecinek (,). 2) Точка съ запятой, średnik (;). 3) Двоеточіе, dwukropek (:). 4) Точка, kropka (.), 5) Многоточіе, kilka kropek (....). 6) Знакъ восклицательный, wykrzyknik (!). 7) Знакъ вопросительный, znak pytania (?). 8) Черта или тире, pauza (–). 9) Скобки или знакъ вмѣстительный, nawias ( ). 10) Двузапятая или кавычки, cudzysłów („ ”).
Zdania pojedyńcze, wchodzące w skład zdania złożonego, oddzielają się od siebie przecinkami.
[…] Ogólne prawidło co do połączenia kilkakrotnych członków zdania jest następujące: a) Członki współrzędne albo się oddzielają krótkim przestankiem mowy, (który na piśmie oznacza się przecinkiem), albo też łączą się za pomocą spójników łącznych: — i, a, ni, ani, albo, lub, czyli, czy.
Przecinek, nka, lm. nki 1. znak przestankowy, wyrażający najmniejszy z przestanków w wymawianiu, oznaczanych przez znaki przestankowe, koma, tenże znak użyty do oddzielenia od siebie cyfr sąsiednich.
Przecinkować, uje, ował gram. kłaść przecinki a. wog. znaki przestankowe, przestankować.
Koma, y, lm. y 1. przecinek, znak pisarski [...].
Średnik, a, lm. i, X Śrzednik [...] 2. a. Medjanota znak pisarski oznaczający przestanek większy od przestanku oznaczonego przez przecinek, a mniejszy od przestanku oznaczonego przez dwukropek.
II. Znaki pisarskie.
Przecinek (,).
§ 190. Grab należy do najtwardszych drzew, które rosną w naszych lasach [...].
Przecinek jest to najkrótszy przestanek w mowie; kładzie się, jak widzimy: między zdaniem głównem a pobocznem; również między współrzędnemi zdaniami, jeżeli nie są połączone spójnikiem i, albo, lub, ani.
Znaki pisarskie
(Signaes graphicos — Pontuação)
Przecinek , Virgula
Przecinek m III D., -nka 1. «znak interpunkcyjny (,) oddzielający lub wyodrębniający zdania lub ich części».
Powiązane terminy
- czerta
- przestanek (znak pisarski)
- znak główny
- znak nieodzowny
- znak pisarski
- znak pisarski (diakryt lub znak przestankowy)
- znak pisowny
- znak przecinkowy
- znak przestankowy
- znaki wierszowe, wierszowe znaki
- znamię (znak pisarski)
- znamię pisarskie
- znamię przestankowe
- znamiona ortograficzne
- znamiona pisowne
- cząstka (przecinek)
- komat
- kreska (przecinek)
- prążek
- zapięta
- comma
- Comma
- incisum
- virgula
- virgula (przecinek)
- vírgula
- virgule
- запятая