Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

mowa sposób mówienia, wymowa, język mówiony

Język: polski

Cytaty

Oratio Rede Mowá.

Dialectus Roznożć w mowie.

Wiśniewska 1998, 67: "rożność w mowie" zalicza do terminów prozodycznych.

Ktorych zle używánych i przykrych, do wymowienia ákcentow, podrożni się wystrzegáć máją, áni wiáry dáć że káżda wymowá pospolstwá Toskańskiego jest dobra, ále owszem táż mowá sámá w sobie Toskáńska piękniejsza i ozdóbniejsza jest, kiedy się wymawia według pronuncjáciej, álbo wymowy Rzymskiej, po owym przysłowiu Lingua Toscana in bocca Romana.

Kiedy się tákowy ákcent nád ( â ) kłádzie to się tá literá powinná przedłużáć w mowie.

Słowo jest jedná mowá, ktora się mowi w jednej álbo w wielu syllab, jáko to Roi, vérité.

Literá A [...] przedłuża się w mowie, będąc náznáczoné akcęntęm dáchowátym. náp. [...] nous donnâmes dáliźmy.

W Inszych wszytkich piérwszéj formy słowách wolno nie pisać w futurze, e przed rai, poniewasz i w mowie ták jest krótkié, iż go niektórzy prawie nic nie wymawiają. náp. donrai [...] miasto donnerai [...].

Takaż wątpliwość trafia się o zupełnej mowię [!], z wielu słow złożonej. Na przykład. Czyli imiona kończące się na a oskarżający spadek kończyć powinny ą czyli ę [...] Tamci mowią wielką mi łaskę świadczysz; ci, wielkę mi łaskę świadczysz.

Są albowiem niektore szlady, ktore wydają, że bydź musiały jakiekolwiek ustawy do nauczenia się po Polsku. A te są: że według sposobu Łacińskiego i Greckiego języka, znajdują się wydoskonalone słowa. Jakoż mamy takie, ktore Gelius zowie słowami pośredniemi (voces medias), że między nic nie znaczącymi, i znaczącymi rzecz pewną środkują, i dopiero rzecz pewną znaczą, gdy w zupełnej mowie będą położone. Na przykład: sztuka, rożne rzeczy znaczy, gdy to słowo rożnie kto położy: Sztuka drzewa. To sztuka! sztuka dyamentowa. Sztukę wyrządzić etc.

Te i tym podobne powieści w mòwieniu codziennym jakokolwiek ujść mogą, ale w mowie do słuchaczòw z wielką trudnością.

Zdanie przyczynowe Protasis, nazwać jeszcze możemy poprzednikiem, a wypływowe (Apodosis) następnikiem, i w mowie jak i w piśmie często dla piękności następnik kładziemy przed poprzednikiem.

A że w mowie niewielka jest różnica między e czystém a nosowém; przeto dla uniknienia wiela podobnych zakończeń musiémy 2. i 6. skłońnikowi w licz. pojed. nadać zakończenie a [...].

  1. Od należytego uszykowania wyrazów w zdaniu, zależy jasność, oraz moc i przyjemny tok mowy. 2. Do jasności mowy najwięcéj przyczynia się szykowanie wyrazów grammatyczne, zależące na zachowaniu następnych przepisów.

Uwaga. Dla ożywienia naszej mowy, używamy zamienni, t.j. bierzemy jeden czas zamiast drugiego, lub jeden tryb zamiast drugiego.

Głos wydają łatwo wszystkie zwierzęta, bo mają organa głosu, zresztą głos wydobywa się sztucznie z rozmaitych narzędzi i instrumentów; mowa jednak jest bardzo trudną, bo zależy od umiejętnego i starannego używania narządów mownych; stąd dzieci niedbałe mówią niewyraźnie, stąd ludzie, którym np. zębów przednich brakuje nie mogą dokładnie wymówić niektó­rych głosek.