Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

nazwisko nazwa

Język: polski

Cytaty

Názwisko jákiej rzeczy, przezwisko, Nōmen Cice. Nomen non hominis tantum est, sed & aliarum rerum. Idem. Nomina sunt rerum notae. τό όνομα [ónoma].

Przézwisko jákiejkolwiék rzéczy. v. Názwisko.

Appellātio. Nazwisko 1. Názwánie. Przézwisko 3. Apélácyja.

Nōmen. Imię 1. 2. Słowo. Názwisko. Przezwisko 3.

A naprzód wydają mowę dawną, nazwiska pomienionych Narodow, Skitowie po Łacinie Scythae z Greckiego Skythoi nazywają się.

Już bowiem dziś znajdują się jednakowym sposobem formowane nazwiska, ktore daleko rożnym od siebie rzeczom są nadane.

Ale obszerniej by mi pisać potrzeba, niżelim sobie zamierzył, gdybym chciał rozstrząsać te i inne nazwiska, ktore jako prawdziwie Polskie za zwyczajnie używane kłaść radzą [...]

Nazwiska ryb, drzew ziół kamieni etc. te się tylko kładą, których wiadomość pożyteczna bydź się zdała.

Rossyjski Alfabet trzydzieści liter pospolicie ma w używaniu, których Kształt, Nazwiska i Waga są następujące: Kształt A б в [...] Nazwisko Az Buky [...] Waga А B W [...]

Znaków pisownych w polskim języku jest 12, mają one następujące nazwiska, i prawidła używania.

Nazywam Przedimkami a nie Przyimkami dlatego, że nazwisko Przyimek jest dwóznaczne, gdyż przy nie oznacza tego, żeby tylko przed, ale też że może i po imieniu stać, jak np. Przysłówek. Gdy zaś nazwisko Przedimek, nie ma żadnej dwóznaczności.

Cechą rodzaju imion nieodmiennych jest domyślnia. Imiona tedy głosek, i wszystkie wyrazy za imię czyli nazwisko wzięte, są rodzaju nijakiego, przez domyślanie się wyrazu tegoż rodzaju, imię, nazwisko, słowo. I tak mówimy e ściśnione, i długie, moje widzi mi się.

Gatunki i Nazwiska Rzeczowników. Rzeczownik żywotny [...] nieżywotny [...] mężczyński, gdy nazwisko lub imie mężczyźnie tylko służy: Radziwiłł, Hetman, Jan, — Publius.

Zdanie łączne spaja się z główném za pomocą rozmaitych Spójników, od których téż i nazwisko bierze.

Miejsce, gdzie się czynność przedmiotu odbywa, wyraża się w polskim języku najczęściej miejscownikiem, który téż stąd ma swoje nazwisko, n. p. W Piotrkowie odprawiały się sejmy.