terminów gramatycznych online
przedmiot dopełnienie, obiectum
Język: polski
Geneza: kalka łac. obiectum 'rzecz, przedmiot, obiekt'
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. O Zaimkach: Mucz/1825
- Część III. O układaniu wyrazów na utworzenie zdania i łączeniu zdań między sobą: Mucz/1825
- Część IV. O składni: Jak/1823
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Dopełnienie. Wezwanie. Przypadek. Przyimek: Czep/1871–1872
- Etymologia (Słoworód): Mał/1879
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Nauka o zdaniu: Szob/1923
- O Słowie: Malin/1869
- O zdaniu wykształconém czyli określoném: Gr/1861
- Składnia: Mał/1863, Mał/1879, PolTerm/1921, Król/1922, Kon/1920, Łaz/1861, Lerc/1877, ZwO/1924
- Słowniczek: Gaert/1927
Zob. dopełnienie
Cytaty
Wszelki wyraz, który bądź do Rzeczy, bądź do Przymiotu myśli tak ściśle należy, iż bez niego czegoś braknie, lub przezeń dopełnia się wyobrażenie w jednym wyrazie całkowicie nie zamknięte, opuszczonym być nie może, inaczej nie byłoby myśli. W zdaniach przeto wyrazy takie za jedno brać należy z témi od których zależą. Takim jest wyraz przy Słowie czynném położony, Rzecz tę wyrażający, która działaniu jego podlega; zowiemy go Przedmiotem.
[…] Osoba albo rzecz czyniąca lub mówiąca zowie się u Grammatyków podmiotem […] czyli subiektem i stoi zawsze w przypadku piérwszym na pytanie kto? co? Osoba zaś lub rzecz względem któréj ona co czyni lub mówi, nazywa się przedmiotem, np. ja piszę list [...].
[...] Przedmiot, który jako środek czyli narzędzie w działaniu uważamy. Ten stoi w przypadku 6tym np. Dawid zabił Goliata kamieniem.
Czynne Czasowniki są albo przechodnie albo nieprzechodnie. Przechodnie odnoszą działanie podmiotu do jakiegoś przedmiotu, będącego w Bierniku na pytanie kogo? co? lub w Posiadaczu na pytanie kogo? czego? a taki przedmiot sam zwie się w gramatyce przedmiotem prostym lub zgoła przedmiotem (obiektem); np. Sokrates wypił truciznę (B.) [...] Potrzebuję rady (P.).
Czynne Czasowniki są albo przechodnie albo nieprzechodnie. Przechodnie odnoszą działanie podmiotu do jakiegoś przedmiotu, będącego w Bierniku na pytanie kogo? co? lub w Posiadaczu na pytanie kogo? czego? a taki przedmiot sam zwie się w gramatyce przedmiotem prostym lub zgoła przedmiotem (obiektem); np. Sokrates wypił truciznę (B.) [...] Potrzebuję rady (P.).
Czynne Czasowniki są albo przechodnie albo nieprzechodnie. Przechodnie odnoszą działanie podmiotu do jakiegoś przedmiotu, będącego w Bierniku na pytanie kogo? co? lub w Posiadaczu na pytanie kogo? czego? a taki przedmiot sam zwie się w gramatyce przedmiotem prostym lub zgoła przedmiotem (obiektem); np. Sokrates wypił truciznę (B.) [...] Potrzebuję rady (P.).
[…] Podobnież jak zaimka się, nie można także użyć zwrotno dzierżawczego swój: […] Gdy go odnieść można nie tylko do podmiotu, ale także do przedmiotu […].
Jeżeli orzecznikiem jest czasownik lub przymiotnik dodaje mu się według potrzeby rzeczownik w jednym ze spadków zależnych [...] t. j. w dopełniaczu, celowniku, bierniku, narzędniku i miejscowniku, a rzeczownik taki stojący w spadku zależnym nazywa się przedmiotem czyli objektem.
Do drugiéj klasy liczymy takie uzupełnienia przydane słowom albo niekiedy przymiotnikom, które wyrażają przedmiot czynności lub własności, o której mowa. Są to imiona (rzeczowniki, zaimki, liczebniki itd.) położone w przypadku II, III, IV, wreszcie niekiedy i VItym. Przypadki te są zawsze rządzone przez słowo albo przymiotnik, do którego należą. Ten rodzaj uzupełniających dodatków nazywa się w ogóle Przedmiotem (objectum). np. Mąż prawy nienawidzi zdrady. — Był to człowiek chciwy bogactw i zaszczytów.
[…] W piérwszym przykładzie pole, drevo jest mianownikiem wyrażającym podmiot zdaniá, w drugim zaś biernikiem oznaczającym przedmiot czynności.
Dopełnienie jest to wyraz w zdaniu, przez który myśl staje się pełniejszą, i oznacza istotę czyli przedmiot, na które spływa działanie podmiotu; dopełnieniem podobnie jak i podmiotem są istotniki, lecz podmiot odpowiada na pytania: kto? co? i oznacza istotę działającą; dopełnienie oznacza istotę bierną, uległą działaniu podmiotu i odpowiada na pytania: kogo? czego? komu? czemu? kogo? co? kim? czém? O (na, w, przy) kim? O (na, w przy) czém? [...].
Rzeczownik, przymiotnik, zaimek lub liczebnik położony w drugim, trzecim, czwartym, a niekiedy nawet w szóstym przypadku, na który czynność lub właściwość, o której mowa, przechodzi, nazywamy przedmiotem, np. Ojciec kocha syna. Uczeń pilny nienawidzi lenistwa. Człowiek chciwy bogactw i zaszczytów. Gardzimy człowiekiem, który się brzydzi pracą. Powiedz to bratu swemu. Mów zawsze prawdę, a brzydź się kłamstwem. Kochaj cnotę, a nienawidź występku.
Jeżeli się na koniec o kim mówiło jako o przedmiocie cudzéj czynności, to się wtedy do ◻ takiego imienia doczepiała głoska m. W ten sposób przybywa do deklinacyi więc jeszcze i ACCUSATIVUS czyli przedmiotowy przyp.
Uzupełnienia przydane słowom albo niekiedy przymiotnikom, które wyrażają przedmiot czynności lub własności, o której mowa. Są to imiona (rzeczowniki, zaimki, liczebniki itd.) położone w przypadku II, III, IV, wreszcie niekiedy i VItym. Przypadki te są zawsze rządzone przez słowo albo przymiotnik, do którego należą. Ten rodzaj uzupełniających dodatków nazywa się w ogóle PRZEDMIOTEM (objectum). np. Mąż prawy nienawidzi zdrady. — Był to człowiek chciwy bogactw i zaszczytów.
Od czego więc zależny jest ten dodatek? (od czasownika pragnąć, wymagającego dla siebie zawsze uzupełnienia czyli przedmiotu w przyp. 2-gim).
Wszelkie uzupełnienia, przydane czasownikom lub przymiotnikom, wymagającym po sobie zawsze przedmiotu jakiegoś w przypadku II, III, IV lub VI-tym, nazywamy w ogóle Przedmiotem — albo z łacińska: Objektem— .
Słowa przechodne wyrażają działanie przechodzące na pewien przedmiot, który też w zdaniu nazywa się przedmiotem prostym albo krótko przedmiotem; np. ojciec uczy, syna, brat czyta książkę, robotnik otrzymuje zapłatę, chory słucha lekarza, i t. p. Przedmiot taki wyraża się w formie biernika (na pytanie kogo, co?), albo też w formie dopełniacza (na pytanie kogo, czego?).
Rzeczownik, wyrażający imię osoby lub rzeczy, na którą przechodzi czynność czasownika, nazywa się w zdaniu przedmiotem.
Przedmiot przy czasownikach przechodnich, wyrażających myśl przeczącą, kładzie się zawsze w przypadku II-gim.
Określenia. Rodzaje określeń: a) właściwość: przydawka (dopowiedzenie, dopełniacz, przydawka), b) stosunek: okolicznik (miejsca, czasu, sposobu); c) przedmiot: przedmiot (nie tylko w bierniku), bliższy i dalszy.
Przedmiot w zdaniu. W dopełniaczu: Z tęsknotą oczekujemy wiosny. [...] Naczelnik ogłosił ludowi, przedm. bliższy, wolność, przedm. dalszy
Zdania podrzędne: [...] 3) określeniowe zastępuje a ) przydawkę: Zły to ptak, co własne gniazdo kala /kalający własne gniazdo/. b) przedmiot: Miał nadzieję, że zostanie w domu /zostania w domu/ przedm. w dop.
Zdania podrzędne: [...] 3) określeniowe zastępuje a ) przydawkę: Zły to ptak, co własne gniazdo kala /kalający własne gniazdo/. b) przedmiot: Miał nadzieję, że zostanie w domu /zostania w domu/ przedm. w dop.
Przedmiotem lub obiektem nazywamy takie określenie, które wskazuje na przedmiot. Naprz. Oczy, pełne smutku i wzgardy, odwrócił od świata.
W zdaniu może się znajdować czasownik przechodni (verbo transitivo), oznaczający czynność przechodnią, która z osoby działającej przechodzi na jakąś inną osobę lub rzecz. W zdaniu, ta osoba lub rzecz odbierająca działanie nazywa się przedmiotem (objecto, complemento).
Przedmiot, p. zdanie I.
I. Części zdania: [...] C. ★Określenia: a) ★przydawka, określająca właściwość [...]; b) ★okolicznik, określający stosunek [...]; c) ★przedmiot (dopełnienie, obiectum) określa wyrazy wskazując na osobę lub rzecz.
O ile w gramatyce Mrozińskiego najbardziej rozbudowaną część stanowiła fonetyka, to u M. Jakubowicza była nią semantyka i morfologia [...].
Subiectum — imię przedniejsze, praedicatum — przysądzone, obiectum — przedmiot, appositio — imię przyległe.
Składni poświęcona była książeczka S. Gruszczyńskiego.
Terminologia. Propositio simplex — zdanie pierwotne, gołe, complexa — wykształcone, określone; subiectum — podmiot, praedicatum — orzecznik, predykat, copula — łącznik, kopula, obiectum — przedmiot, obiekt dopełniający, dopełnienie [...].
Podobną popularność, jaką za czasów Oświecenia zyskał podręcznik Kopczyńskiego, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku osiągnęła gramatyka A. Małeckiego [...].
Propositio simplex — zdanie gołe, complexa — rozwinięte, subiectum — podmiot, praedicatum — orzeczenie, copula — łącznik, obiectum — przedmiot, obiectum adverbiale — określenie przysłówkowe [...].
Powiązane terminy
- część zdania
- objaśniające dodatki należące do przymiotnika
- objaśniające dodatki odnośne do słowa
- objaśniające określenie orzeczenia
- określenie
- wyraz dopełniający
- dodatek
- dopełnienie (wyraz określający, część zdania)
- obiekt
- obiekt bliższy
- określenie (przedmiot)
- complemento
- obiectum
- objeto
- дополнительное слово
- obiekt adwerbialny (okolicznik)
- obiekt dokładniej określający (okolicznik)
- przedmiot adwerbialny (okolicznik)
- przedmiot bierny
- przedmiot bliższy
- przedmiot cząstkowy
- przedmiot czynny
- przedmiot dalszy
- przedmiot dopełniający
- przedmiot istotny
- przedmiot myślny
- przedmiot osobowy
- przedmiot pozorny
- przedmiot prosty
- przedmiot przysłówkowy (okolicznik)
- przedmiot rządzony
- przedmiot uboczny
- przedmiot ujemny
- przedmiot zewnętrzny
- przypadek przedmiotu
- stosunek przedmiotowy