terminów gramatycznych online
część zdania
Język: polski
Części zdania – elementy wyodrębniane w zdaniu na podstawie funkcji syntaktycznych, jakie w nim pełnią. W językoznawstwie tradycyjnym wyróżniano następujące podstawowe cz. z.: podmiot, orzeczenie, dopełnienie, przydawkę i okolicznik. W funkcji tej samej cz. z. mogą wystąpić różne pod względem kategorialnym elementy językowe (różne części mowy, pojedyncze wyrazy, grupy wyrazowe, a nawet zdania).
Cytaty
Bywa ich bowiem mniéj, gdy którakolwiek część zdania jest domyślną, lub gdy dwa oddzielne wyrazy spajają się w jeden. Więcéj zaś bywa wtedy, gdy jeden wyraz nie jest dostateczny do wydania któréjkolwiek części zdania. [...] Trzy części zdania przedmiot, jego własność i łącznik zowią się po łacinie subjectum, attributum i copula; a zaś opowiednik nazywa się praedicatum. Nie należy przeto wyrazów attributum i praedicatum brać za jedno, licząc takie trzy części zdania subjectum, praedicatum i copula; bo praedicatum (opowiednik, objawnik, albo jako inni zowią orzeczenie, po rossyjsku сказуемое) jest częścią złożoną, zawierającą w sobie własność upatrywaną w przedmiocie (attributum, качество) i łącznik (copula, связка). Obacz Gram. Rossyjsk. Wostokowa, § 108 i 109.
Podmiot czyli subjekt, przydatek czyli atrybut, orzecznik czyli predykat i przedmiot czyli objekt nazywamy częściami czyli członkami zdania dla tego, że one mają rzeczowe czyli rzeczywiste znaczenie w zdaniu.
Powiązane terminy
- apozycja
- atrybut
- części zdania podrzędne
- dopełnienie (wyraz określający, część zdania)
- główna część zdania
- łącznik (w orzeczeniu)
- obiekt
- objawnik (orzeczenie)
- określenie
- określenie przysłówkowe
- opowiednik
- orzeczenie
- podmiot (część zdania)
- przedmiot (dopełnienie, obiectum)
- przedmiot (podmiot)
- przydatek (dopowiedzenie)
- przymiot (orzecznik)
- rzecz (podmiot)
- rzeczownik dopełniający
- subiekt
- wyraz główny (składnia)