Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

zaimek osobisty

Hasło w cytatach: imię istotne, osobiste, osobiste zaimki, osobisty zaimek, zaimek rzeczowny osobisty, zaimki osobiste, záimki osobisté, zajimek osobisty, zajimki osobiste
Język: polski
Dział: Morfologia (współcześnie)

Cytaty

Zaimki [...] názywáją sie téż Osobisté, po Fr. Personnels, że znáczą osobę, jáko to, ja ty on.

Formá kóniugowánia Recyproków, Recyproká, po Fráncusku, Réfléchis zowią sie u Fráncuzów té, ktoré sie ták náchyláją, jáko czyniącé, ále przybiéráją záimki osobisté w spadku oskarżájącym.

Záimki osobisté ták w Dájącym, jáko w Oskarżájącym kłádą się przed słowami, od których tą rządzóné, ále imioná w tych spádkach kłádą się zá słowámi; nap: j'aime mon frere, kocham mego brata [...].

Osobisty Zaimek.

Zaimki Osobiste [...] Są te ktore wprost znaczą Osoby, i wymawiają się zamiast Osob.

P. Czy są jeszcze inne Zaimki Osobiste? O. Jest ich jeszcze dwa, ktore obadwa są Trzeciej Osoby. Zaimek Wsobny (le Pronom réfléchi) soi, się lub siebie; i ogolny Zaimek on.

Zaimki są piąciu rodzajów [...] osobisté są te I ja, thou ty, he on, she ona, we my, you albo ye wy, théy oni, oné.

Zaimki osobisté kładą się z słowami i nie powtarzają się za każdém słowem, kiedy jeden zaimek należy do wszystkich słów np. We went and took a walk together, poszliśmy i odprawiliśmy razem przechadzkę.

Zaimki dzielą się na sześć gatunków:

1) Na osobiste (personalia), np. ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni, one.

Zaimki od różnégo znáczénia, mają różné nazwiska, jako to są: pytaiącé, np. kto? co? czyj? ténżeto? tażto? tożto? Ukazuiącé, np. tén, ta, to: osobisté, np. , ty, on, my, wy, oni; dzierżawczé, np. mój moja mojé, twój twoja twojé swój swoja swojé, nasz, wasz: względné, np. który która któré.

Osobiste Zaimki i ich rodzaje 63, 64.

[Pronomina] Per[s]onalia. [Zaimki] Osobiste.

Zaimki które wyrażają trzy osoby: która mówi, do której i o której lub o czém, zowią się osobiste: i tych jest trzy: na wyrażenie osoby mówiącej, którą zowiemy pierwszą, służy Zaimek ja, a jeśli takich jest więcej osob, my. Osobę drugą nazywaną, do której się mówi, wydaje zaimek ty, kiedy takich jest więcej nad jednę, wy, osobę o której jest mowa, którą zowiemy trzecią, wyraża Zaimek on, jednę; oni więcej nad jednę.

Zaimki, wyrażające trzy osoby, tj. tę, która mówi, do któréj i o któréj lub o czém mówi, zowią się osobiste, i tych jest trzy: na wyrażenie osoby mówiącéj, którą zowiemy piérwszą, służy zaimek ja, a jeśli takich osób jest więcéj, my. Osobę drugą nazwaną, do któréj się mówi, wydaje zaimek ty; kiedy takich jest więcéj nad jednę, wy; osobę, o któréj jest mowa, którą zowiemy trzecią, wyraża zaimek on, jednę; oni więcéj nad jednę.

SŁOWA BEZOSOBISTE Z ZAIMKIEM OSOBISTYM.

C. T. L. p. Boli mię, boli cię, boli go, boli ią, skauda man, skauda tau, skauda jam, jéy. L . m. Boli nas, boli was, boli ich, boli ie. Skauda mums, jums, jems, joms.

Słowo zgadza się z zaimkiem osobistym, lub z innym podmiotem, czy wyraźnym lub domyślnym, w liczbie, rodzaju, i osobie, np. ja byłem, siostra była; w pierwszym razie domyślamy się Konstanty i t. d. w drugim ona.

Najpierwszym przedmiotem dla człowieka był sam człowiek i jego towarzyszka, i jego potomstwo, i dlatego nazwy te najpierwéj musiały być nadane, które dziś po grammatycznemu zaimkami osobistemi nazywamy ja, ty, później nieobecną osobę nazywano on.

Zaimki osobiste oznaczają osoby działające.

Odróżnić trzeba Zaimek osobisty on, ona, ono; jego, jéj od wskazującego, który się porządnie odmienia. P. onego, onéj, C. onemu, onéj itd.

Zaimki osobiste odmieniają się przez liczby i przez rodzaje ale tylko w trzéciej osobie liczby pojedyńczéj. Mają tylko przypadek piérwszy i podmiotowy, czyli czwarty polski. [...] Zaimki osobiste zastępując miejsca imion, osób lub rzeczy, uwalniają od ustawicznego ich powtarzania, i dla tego słusznie tak są nazwane.

Zaimki osobiste zgadzają się z imionami, których miejsce zastępują w rodzaju, liczbie i osobie, a w tych dwóch ostatnich i ze słowami.

Używany bowiem dawniéj przymiotnik onego, onemu i t.p. należy do ukazujących, nie zaś dzierżawczych; powtóre, wyraz ten dla podobieństwa w 1 m przypadku z zaimkiem osobistym, był niedogodnym pod względem jasności, a dla jednoznaczności z wyrazami ów, tamten, stał się niepotrzebnym.

Połączenia zdań głównych ściągających się do téjże saméj osoby lub rzeczy, albo téż do tego samego czasu i miejsca. Zdania te łączą się z sobą za pomocą zaimków osobistych, liczebników porządkowych, oraz spójników pojedyńczych (oдинакiе союзы), np. i, oraz, tudzież, lub, i t. p.

Zaimki osobiste są te, które zastępują miéjsce osób wyraźnych, lub innych rzeczy za takie uważanych, te są: ja, tym, on, ona, ono, siebie.

Okazało się w przypadkowaniu zaimków osobistych, że one w niektórych przypadkach mają po kilka osobnych i wcale różnych zakończeń. [...] Uważając przeto rozmaite zakończenia i stósunki rzeczownych zaimków położonych, tak samych jak łącznie z innemi częściami mowy, można je wszystkie podzielić na złączne, rozłączne i obojętne.

Zaimki rzeczowne są: 1. Osobiste, które osobę dokładnie wskazują: ja, ty, on, ona, ono. 2. Zwrotno-osobisty zaimek: siebie, się, który zwrot działania na osobę wyraża. 3. Niepewno-osobiste, które niepewną osobę oznaczają: się, kto, co, ktoś, coś, ktokolwiek, cokolwiek, nikt, nic.

[...] Od starego 1go p. ji (albo: jen), ja, je, pochodzą dalsze przypadki; nowy 1szy p. on, ona, ono, jest właściwie zaimkiem wskazującym. Gdy zaimka osobistego ji, ja, je, użyto za określnik do przymiotnika [...], pokazała się potrzeba zastąpić go wskazującym [...].

[…] Zaimki osobiste zastępują imiona osób lub rzeczy, o których była mowa poprzednio, nie mogą przeto odnosić się do rzeczownika następującego […].

Tak opuszczamy zwykle podmiot przy czasowniku, gdy tym podmiotem jest zaimek osobisty, ponieważ czasownik już swém zakończeniem osobę czyli podmiot wskazuje, n. p. Czytam (ja); czytasz (ty).

Zaimki osobiste (pron. personalia) służące na oznaczenie osoby, czy to w zastępstwie rzeczownika, czy też przymiotnika.

  1. Zaimki osobiste w ścisłém znaczeniu, ja, ty, my, wy itd. , których używamy zamiast imienia osoby, która mówi, albo do któréj się mówi, t. j. zamiast osoby pierwszéj lub drugiéj. Zaimka osobistego trzeciéj osoby właściwie nie ma; zastępujemy brak ten za pomocą zaimków wskazujących: on, ona, ono; jego, jej, jego, itd.
  2. Zaimki zwrotne (reflexiva).

Te obydwa rodzaje zaimków są rzeczownymi zaimkami osobistymi.

Zajimek oznaczá stosunek mówiącego do osoby lub osób, do których albo o których przemawiá, a takiemi są tak zwane zajimki osobiste já, ty, on […].

Wszelkie zajimki oznaczające osobę 3cią dzielą gramatycy według jich znaczeniá jak następuje: 3. Zajimki dzierżáwcze (pronomina possesiva), zostające w etymologicznym związku z zajimkami tak osobistemi, jak i ze zwrotnym, jako to: mój, tvój, svój, nas, vas. Te zajimki, przydáwane do rzeczowników, oznaczają włásność czyli dzierżenie lub náleżytość rzeczy do jednéj lub do kilku osób [...]. Zajimek tedy svój jest zwrotny, dzierżáwczy i może oznaczać włásność każdéj ze trzech osób [...].

Rozpatrzywszy się w budowie i ustroju temátów słowa polskiego w poprzedzających paragrafach, przystępujemy teráz do jego spájaniá. Każdá forma jednolitá, urobioná od tematu słównego, albo wyráżá w temácie orzeczenie (praedicatum), w końcówce podmiot (subjectum), albo jest przymiotnikiem lub rzeczownikiem słównym, którego końcówki niczym jinnym nie są, jak tylko pogłosami. Ponieważ podmiotem zdaniá może być osoba, którá mówi, lub osoba, do któréj się mówi, albo o któréj jest mowa, przeto te końcówki, jak i formy niemi urobione nazywać będziemy osobowemi, które się oznaczają tak w semickiéj jak i w jafeckiéj rodzinie językowéj, a następnie i w mowie słowiańskiéj szczątkami zajimków osobistych, jakkolwiek niekiedy skażonemi [...].

Zaimki osobiste kładą się za imiona czy też istotniki osób, wchodzących do mowy, mianowicie téj, która mówi, téj do któréj się mówi, i téj o któréj się mówi […].

Zaimki, według wewnętrznéj swéj istoty, dzielą się na osobiste, zwrotny, dzierżawcze, pytające, względne, wskazujące i nieokreślne.

Jeżeli podmiotem są zaimki osobiste: ja, ty, on, ona – ono; my, wy, oni, one, w takim razie zwykle w zdaniu je wypuszczamy, gdyż w naszym języku łatwo z czasownika osobę odgadnąć możemy, np. Wygrałeś. Napisaliśmy. Stój! Idźmy. Piszcie.

ZAIMKI OSOBISTE (pron. personalia), służące na oznaczenie osoby, czy to w zastępstwie rzeczownika, czy też przymiotnika.

Deklinacja zaimków osobistych, nierównie więcéj zawikłana niż drugich zaimków, wymaga osobnego rozbioru.

Zaimek podług rozmaitego swego znaczenia bywa: osobisty, zwrotny, dzierżawczy, ukazujący, pytający, względny i ogólny. [...] Zaimek osobisty oznacza osobę działającą, np. ja, ty! on, ona, ono, my, wy, oni, one.

[Zajimki] Osobiste.

Sam Sami

Samego Samych

Samemu Samym

Samego Samych [...]

Sama Same

Samej Samych

Samej Samym [...].

Jeżeli kto szuka i pyta nas, wnet zapytujemy: kto. co! kogo czego? Mamy zatem zajimek 1 szukający, 2 wskazujący bliżej, 3 wskazujący dalej, 4 wsk. najdalej, 5 osobisty Sam, 6 Względny który, 7 osobowy objasniający Ja, Ty, 8 Dzierżawczy, 9 przymiotnikowy Jaki, Jaka. Odp. Taki, Taka, 10 własności czyj, czyja; 11 nieokreslne rozmaite.

Zaimki mają w mowie naszej różne przeznaczenie. I tak:

a) Jedne zastępują imiona osób i dlatego zowią się [zaimkami] osobistemi.

Między wszystkiemi zaimkami mają znowu zupełnie odrębną odmianę zaimki osobiste i zaimek zwrotny.

Zaimek osobisty 3-éj osoby.

W IV. przyp. l. p. zaimków osobistych mię, cię, się i wskazuj. .

Zaimki ja, ty, my, wy, których używamy zamiast imienia osoby, która mówi, albo do której się mówi, nazywają się zaimki osobiste.

Przeprowadzona jej krytyka w stosunku do Duchênebillota budzi ciekawość, jak wyglądała ona u samego Malickiego, bo każe się spodziewać u niego i pod tym względem szeregu zmian.

Terminologia. Litera vocalis — wokala [...].

Nomen substantivum proprium — imię istotne [...], pronomen personale — zaimek osobisty, reciprocum — w sobie samym cofający znaczenie, demonstrativum — pokazujący, possessivum — dzierżawny, relativum — przypominający, na pamięć odnoszący, relatyw (s. 195), infinitum — niedeterminowany.

Z języków nowożytnych wiek Oświecenia przynosi znaczne zainteresowanie językiem niemieckim, stąd zaczynają się pojawiać liczne przeróbki gramatyki J.K. Gottscheda [1766]. Już najstarsza z nich posiada nawet słownik terminologii rodzimej [...].

Nomen substantivum proprium — imię istotne własne [...], pronomen personale — zaimek osobisty, reflexivum — ściągający się, demonstrativum — pokazujący, possessivum — dzierżący, interrogativum — pytający, relativum — skazujący, improprium — niewłasny.

Najlepsze jednak świadectwo spopularyzowania się już rodzimej terminologii gramatycznej, i to po szkołach, daje konsekwentnie ją stosująca gramatyka francuszczyzny S. Nałęcz-Moszczeńskiego [...].

Nomen substantivum proprium — imię, miano jestotne [...], pronomen personale — zaimek osobisty, reflexivum — wsobny, (d)osobny, demonstrativum — pokazujący, ukazujący, possessivum — (p)osiadły, posiadający, interrogativum — pytający, relativum — odnośny, odnoszący (s. 264), infinitum — nieokreślony.

Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].

Nomen substantivum proprium — imię rzeczowne [...]; pronomen personale — zaimek osobisty, demonstrativum — ukazujący, possessivum — dzierżawczy, interrogativum — pytający, relativum — względny, substantivum — rzeczowny, adiectivum — przymiotny [...].