terminów gramatycznych online
przyrostek sufiks
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O czytaniu: Kop/1817
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział VII. O zaimku: Kop/1817
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część III. Składnia rządu: Mucz/1825
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Deklinacja: ŁośFl/1923
- Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
- Etymologia: Mał/1879
- Etymologia (Słoworód): Mał/1863, Mał/1879, Kr/1917
- Głosownia: Kr/1897
- Główne przepisy: Łoś/1918
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Kilka słów o etymologii właściwej jako sprawozdanie o niniejszej pracy złożone: Trz/1865
- Koniugacja: ŁośFl/1923
- Mownia: Morz/1857
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O pierwiastkach: Trz/1865
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- O źródłosłowach w ogólności: Trz/1865
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Pisownia: Król/1907
- Pisownia spółgłosek: Uchw.AU/1891
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, t. 5: Próba-R: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom VII (Pri-R): Dor/1958–1969
- Słowotwórstwo: PolTerm/1921, Król/1922
- Zasady pisowni polskiej: Kr/1917
- Zdanie sprawy Deputacyi: Rozp/1830
- Zmiany tematu: Łoś III/1927
- Znaki: KarłT/1885
Cytaty
Wszystkié wyrazy jednozgłoskowé np. me, te, se, de, &c. oprócz przyrostków wszystkich np. que, ve, &c.
Przyrostki, ci, li, to, że, śmy, ście, em, eś, kiedy się łączą z wyrazami należą do drugiéj reguły, np. dawałci, pisałli, możnażto, tencito, mówiłém, mówiłeś, mieliśmy, mieliście
Z zaimków ci, to robią się przyrostki, które tak, jako i drugie li, ż, że, są nieodmienne w przypádkowaniu czy Imion, czy zaimków jakiegokolwiek rodzaju, np. ténci, tégoż, ténli, témuli, w tymli. Mójcito, mójżeto. Waszéto, waszegożto. Cóż, czegoż, czémuż.
[…] Przyrostki ci, li, to, że, em, eś, śmy, ście, kiedy się łączą z wyrazami, należą do drugiego prawidła: dawăłci, pisăłli, możnăżto, tencĭto, mówĭłem, mówĭłeś, mielĭśmy, mielĭście.
Mówiliśmy wyżéj […] o użyciu różnych przyrostków, które się z słowami łączą; pozostaje nam teraz wspomnieć: […] 2) że przyrostek że, ż, kładzie się niekiedy między piérwiastkiem słowa i zakończeniem osoby, np. dałżem mu […].
Przyrostki (enclitica), które nigdy osobnych wyrazów nie czynią, piszą się łącznie, np. chceszli, dałby, ktokolwiek, gdziekolwiek, dałże, byłże, tenżeto i t. p. Toż mówić i o skróconym zaimku on, doń, przezeń, nadeń.
Przysłówki łączne (enclitica), które do innych słów na końcu się przyczepiają, a przeto przyczepkami inaczéj przyrostkami nazywane.
Przyrostki są pojedyncze, złożone i pochodne.
O PRZYDAWKU. (…) Grammatycy zowią go przyrostkiem, wszakże uważam w téj nazwie niewłaściwość, bo ani przyrasta do wyrazu tak, żeby go odczepie nie można, ani téż zjawia się, jako odnoga w rozwoju odmian wyrazowi przybywająca, czyli przyrastająca do jego drdzenia, np. swój, swoj-ego, gdzie przybyłą końcówkę ego można by sprawiedliwiéj przyrostkiem nazwać; nazwa moja pochodząca od przydawania, zdaje się odpowiadać rzeczy.
Te ruchome i zmienne części stanowią zawsze drugą czyli końcową połowę formy czasownika, i dzielą się: A) na zakończenie, nazywane w pewnych razach też przyrostkami (terminatio, suffixum; Endung);
§. 407. Imiona te urabiają się ze słów pierwotnych w taki sposób, że się zawsze do źródłosłowu tych czasowników przyczepia na końcu jaka nowa samogłoska, spółgłoska, albo i cała syllaba; nazywa się to przyrostkiem (suffixum).
[Zygmunt Sawczyński] Z kolei idą potem przyrostki, zapomocą których urabiają się różne klasy słów czasowych.
Zdarza się bowiem niekiedy, że przyrostki lub wrostki straciwszy piérwotny charakter tak mocno złączyły się z piérwiastkiem, że je za integralną część piérwiastka uważać można[...].
Najgłówniejszym i niewyczerpanym środkiem tworzenia źródłosłowów są przyrostki (suffixa) albo same przez się, albo w połączeniu z symboliczném źródłosłowów tworzeniem.
Najprawdopodobniejszém jest, że w przyrostkach upatrywać należy po największéj części zaimki, jako określające bliżéj czyli oznaczające względnie (in concreto) stan, czynność, własność..., które piérwiastek bezwzględnie (in abstracto) wyraża.
Przyrostkami nazywamy samogłoski, spółgłoski lub całe zgłoski, które do źródłosłowu wyrazu przyczepiamy.
§. 292. Inne części do składu wyrazów wchodzące są te:
przybranka czyli nawiązka, spotykana tylko w słowach złożonych,
końcówka, w prawidłowym stanie języka konieczna w każdym odmiennym wyrazie, i
przyrostek, niezbędny w każdym wyrazie pochodnym.
PRZYROSTKIEM (suffixum) nazywamy spółgłoskę, kilka spółgłosek albo i całą czasem syllabę, zajmującą miejsce między √ [pierwiastkiem] a końcówką i wchodzącą tylko do składu samych wyrazów pochodnych.
Pozostawiliśmy zupełnie nietkniętém dotąd to wszystko w składzie imion pochodnych, co je od pierwotnych odróżnia, co je właśnie kwalifikować każe jako z tamtych powstałe i co do wieku późniejsze: takim składnikiem zaś jest w tych wszystkich pochodnikach PRZYROSTEK (suffixum), zajmujący zawsze miejsce w środku wyrazu, po temacie pierwotnika a przed końcówką: (za)-bawъ-ka, dziś już zabawka.
Ażeby nie być w ciągłéj konieczności zabierania sobie niepotrzebnie miejsca, wypisując ten nieco długi wyraz „przyrostek", zastępować go tu będę samą początkową literą, ale nie P, w liczbie mnogiéj PP, gdyż te inicyały mają u nas już jak wiadomo inne konwencyjne znaczenie, lecz literami S i SS (od łacińskiéj jego nazwy Suffixum).
Przyrostek Suffix. P.– wywodny Ableitungssuffix.
Suffix Przyrostek.
∣< Przyrostek.
Do piérwiastku dodają się przybranki i przyrostki.
a) Przybranki stoją przed piérwiastkiem [...].
b) Przyrostki dodają się po piérwiastku.
Stopień wyższy urabia się z przymiotnika w stopniu równym, przybierając do źródłosłowu (tematu) przyrostek sz — z końcówką rodzajową -y, -a, -e, (czyli -szy, -sza, -sze).
Rzeczowniki: rachunek, rysunek, szacunek, opiekun itp. piszemy przez u, bo one pochodzą od piérwiastków, przybierających w czasie teraźniejszym i w czasach pochodnych, przyrostek (sufiks) u, np: rys-u-ję, rach-u-je, szac-u-ję.
Wyrazy z przyrostkami -ski, -sko, -skość, -stwo, pisać należy zawsze przez s; wyrazy z przyrostkami -ki, -ko, -ka, -kość, których osnowa kończy się na z, pisać przez z, a więc: boski, praski, francuski, męskość, zwycięstwo i t. d. lecz: wązki, grzązki, blizki, ślizki, nizki, Francuzka, wiązka, wazka.
W memoryale p. Kryńskiego czytamy: [...] "Z etymologii zaś wiadomo, że zarówno imiesłów na szy jak imiesłów na ł (ł, ła, ło) powstają jeden niezależnie od drugiego przez łączenie właściwych im przyrostków z tematem trybu bezokol., bynajmniej zaś forma jednego imiesłowu na ł nie jest podstawą do utworzenia drugiego na szy [...]".
Pomiędzy temi cząstkami morfologicznemi najważniejszą jest zgłoska, w której tkwi główne znaczenie wyrazu, czyli jego pierwiastek [...]. Dodane do niej inne cząstki na początku, czyli przedrostki, (na-uk-a, wy-ucz-yć), i na końcu, zwane przyrostkami, (na-uk-a, ucz-eń, na-uk-owy), tworzą zwykle wyrazy.
Orzecznik imienny i łącznik. […] Zarówno przy orzeczniku rzeczownym, jak i przymiotnym łącznik zwykle się opuszcza w 3. os. l. poj. I mn. czasu teraźniejszego, zwłaszcza w przysłowiach i sentencjach. W os. zaś 1-ej i 2-ej czasu teraźn. łącznik rzadko się opuszcza, lecz często pozostaje z niego tylko przyrostek jego (—m, —ś, —śmy, —ście), który zwykle się dodaje do pierwszego wyrazu w zdaniu.
Z [...] Wyjątkowo z zachowuje się stale w przyimkach roz i bez (rozdać, rozpiąć), i w wyrazach, których osnowa kończy się na z, stykające się z k i c przyrostka blizki, nizki, wązki, ślizki, grzązki [...]
Przyrostek, tka, lm. tki [...] gram. a) składowa część wyrazu pochodnego, znajdująca ś. po pierwiastku jego, sufiks
Przyrostki: stwo, ski, sko. Rzeczowniki z przyrostkiem stwo, przymiotniki z przyr. ski i przysłówki z przyr. sko zachowują zawsze s bez względu na ostatnią głoskę osnowy [...]
Gdy po samogłosce następuje dwie lub więcej spółgłosek, wówczas bierze się pod uwagę pierwiastek, przedrostek dodany na początku i przyrostki końcowe wyrazu i dzieli się wyraz tak, ażeby jego części morfologiczne nie były rozrywane [...] np. oddziela się pierwiastek od przedrostka: bez-ład, nad-miar, roz-dać [...] Oddziela się przyrostek od pierwiastku: głów-ka, głos-ka, gło-śny, naj-waż-niej-szy, wóz-ka, pisz-cie, grud-nia.
Zamiast terminów «pierwiastek» albo «rdzeń», oraz sufiks (przyrostek), prefiks (przedrostek), końcówka itp. używamy jednoczącego je wszystkie terminu «morfema», rozróżniając jednak morfemy semazjologicznie rdzenne, centralne (pierwiastek, rdzeń, oraz morfemy z tego stanowiska dodatkowe, bądź to semazjologicznie określające, bądź też czysto morfologiczne, właściwe pewnemu typowi budowy morfologicznej. Najprostszemi żywemi elementami morfologji myślenia językowego są morfemy, t.j. kompleksy wrażeń akustycznych i czuć muskularnych (wrażeń od prac muskularnych), będące
W ten sposób w każdym wyrazie można odszukać pewne części składowe, połączone celowo w całość, z których każda ma swoje znaczenie. Temi częściami składowemi wyrazu są: pierwiastek, przedrostek, przyrostek i końcówka.
Przyrostki. § 173. Przyrostkiem nazywamy część wyrazu, następującą po pierwiastku.
W przyrostkach wyrazów przeważnie obcych, zatym przedewszystkim (ale nie wyłącznie) w ich zgłoskach końcowych, pisać j, np. Arabja, Serbja [...].
Będziemy też pisać j w przyrostku -jan, odpowiadającym łacińskiemu -ianus.
Oddziela się przyrostek: -szy, -sza i pochodne: wyż-szy, wyż-szość.
§ 70. Przypatrzmy się raz jeszcze umieszczonym powyżej przykładom stopniowania przymiotników, a obaczymy, że stopień wyższy tworzy się od tematu przymiotnika za dodaniem końcówki (przyrostka) szy lub ejszy, np. słab-szy, ściśl-ejszy. Stopień najwyższy tworzy się tak samo, tylko na początku wyrazu dodajemy jeszcze tak zwany przedrostek naj, np. naj-słab-szy, naj-ściśl-ejszy.
Rdzeń (pierwiastek). Temat (osnowa), zmienny i niezmienny. Przedrostek – przyrostek – wrostek.
Wyrazy: grób, pan, syn, są nierozwinięte. Gdy zaś dodamy do nich przedrostki, lub przyrostki, wówczas będą rozwinięte: ogrodnik, pańszczyzna, synowiec...
Końcowa część wyrazu, występująca w całym szeregu wyrazów i mająca wszędzie jednakowe znaczenie, nazywa się przyrostkiem.
[...] Rzeczowniki zaś z tematami miękkiemi w XVI w. i później zapewne dlatego, że były też, w użyciu formy na -e, właściwe mianowniki dawnych tematów spółgłoskowych np. nieprzyjaciele Fl. 36, 21 również ziemianie Fl. 48 i t. p. (bez przyrostka in- który występuje w formach l. poj.), a także tematów dawnych na -i [...].
Zaimki odróżniające rodzaj. § 52. Odróżniamy śród nich utworzone od tematów twardych i utworzone od tematów miękkich; prapolską deklinację łatwo można odtworzyć drogą metody porównawczej; jako wzór bierzemy zaimek wskazujący tъ oraz zaimek jь; na miejscu tych form w najdawniejszej polszczyźnie mamy formy złożone z przyrostkiem -nъ [...].
Od tematu z przyr. -a-: plwać, kiwać (formy starsze zastąpione dziś przez pluć, kłuć), tajać, bajać, krajać, także wiać [...].
§ 1. Najprostszym elementem formalno-znaczeniowym wyrazu jest morfem t.j. głoska lub grupa głosek, mająca pewne znaczenie. Morfemy ze względu na znaczenie dzielą się na pierwiastki czyli rdzenie i narostki (afiksy), te zaś są przyrostkami (sufiksami), jeśli następują po pierwiastku, i przedrostkami (prefiksami), skoro stoją przed pierwiastkiem.
§ 9 . Rzeczowniki osobowe z suf. złożonym -an-in tworzą formy przypadkowe tylko w l. poj. od tematu z przyrostkiem -in, np. ziemianin Sul. 88, Sasin TPaw. IV, nr. 3376, Slężanin IV, nr. 4042, [...].
Przyrostek, p. wyrazy I B.
I. Części wyrazów: [...] B. Słowotwórcze: [...] b) formalne:
1) ★rdzeń (pień, ★pierwiastek) — część wyrazu powtarzająca się w całej rodzinie wyrazów, np. kos-a, kos-ić; stol-arz, stoł-ek, stol-nica itp.
2) ★przyrostki (afiksy, sufiksy) słowotwórcze, części wyrazów, urabiające pewne ich kategorje, np. nazwy osób działających, czasowniki dokonane i t. p.: ★przedrostek (prefiks) dodany przed pniem, np. wy-jechać, ★wrostek (infiks) dodany w środku pnia i ★przyrostek (sufiks), dodany po pniu, np. płot-ek.
Liczne wyrazy z różnym rdzeniem mają po nim taką samą cząstkę, np. stolarz, kramarz, pisarz, tramwajarz; radość, piękność, złość, czystość, śmiałość, białość, wesołość; oczko, kółko, piórko, jeziorko, słówko. Nazywa się tę cząstkę przyrostkiem.
Przyrostek nadaje zazwyczaj pewne określone znaczenie wyrazowi, w którego skład wchodzi, co się widzi z zestawienia kilku wyrazów z tym samym przyrostkiem i porównania ich z wyrazami podstawowymi.
Przyrostek [...] 1. jęz. «cząstka słowotwórcza występująca po rdzeniu lub po innym przyrostku (np. wys-ok-ość-owi-ec); sufiks»: [...].
Podobną popularność, jaką za czasów Oświecenia zyskał podręcznik Kopczyńskiego, w drugiej połowie dziewiętnastego wieku osiągnęła gramatyka A. Małeckiego [...].
Radix — pierwiastek, praefixum — przybranka, suffixum — przyrostek, thema — słoworód, temat (1879), terminatio — końcówka (1879) [...].
Niektóre z przytoczonych terminów znaleźć można i u A. A. Kryńskiego [...].
Etymologia — etymologija: radix — pierwiastek, pień, rdzeń, suffixum — przyrostek, thema — osnowa, temat, terminatio — końcówka, aspectus — postać.
Istniejące w pewnych kategoriach nowe zamieszanie terminologiczne wywołało oczywiście chęć likwidacji istniejącego stanu rzeczy przez ustabilizowanie dla danych pojęć pewnych określeń. Ich projektu wraz z uwagami teoretycznymi dostarczył J. Karłowicz [...].
Etymologia — słowotwór: compositio — złożenie, radix — pień, praefixum — rostek, suffixum — przyrostek, infixum — wrostek, thema — osnowa, terminatio — końcówka.
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Słowotwórstwo: wyraz prosty, złożony; złożenie (właściwe), zestawienie, zrost, rdzeń, pierwiastek, wyraz rdzenny, (nie)rozwinięty, przyrostek (słowotwórczy), żywy, martwy [...].
Powiązane terminy
- budowa słowotwórcza wyrazów
- budowa wyrazów
- cząstka słowotwórcza
- części morfologiczne (wyrazu)
- części wyrazów formalne
- morfema poboczna
- przyrostek (afiks, partykuła)
- tryb idealny
- względnik
- ⸄
- cząstka morfologiczna
- formant
- końcówka (morfem gramatyczny)
- morfema
- przydawek
- przyrostek słowotwórczy
- sufiks
- tworzywnik
- względnik źródłosłowny
- zgłoska znaczeniowa
- żywioł imiesłowny
- enclitica
- Suffix
- suffixum
- przyrostek całosylabny
- przyrostek czasownikowy
- przyrostek czasowny
- przyrostek czasowy
- przyrostek dalszorzędny
- przyrostek deminutywny
- przyrostek drugorzędny
- przyrostek etymologiczny
- przyrostek imienny
- przyrostek imiesłowny
- przyrostek imionowy
- przyrostek komparatywny
- przyrostek nieokreślny
- przyrostek nieżywotny (sufiks)
- przyrostek participialny
- przyrostek patronimiczny
- przyrostek pierwotny
- przyrostek pierwszorzędny
- przyrostek pochodny
- przyrostek pojedynczy
- przyrostek prosty
- przyrostek przymiotnikowy
- przyrostek przymiotny
- przyrostek przysłówkowy
- przyrostek rozszerzony
- przyrostek rzeczownikowy
- przyrostek rzeczowny
- przyrostek słowny
- przyrostek słoworodny
- przyrostek specjalny
- przyrostek spółgłoskowy
- przyrostek tematowy
- przyrostek wywodny
- przyrostek zaimkowy
- przyrostek zdrabniający
- przyrostek zdrobniały
- przyrostek zgrubiający
- przyrostek zgrubiały
- przyrostek złożony
- aoryst mocny
- aoryst posiłkowy
- dzierżenie czynne
- forma podwojona
- głoskownia słowiańska
- imiesłów czasu przeszłego strony biernej
- imiesłów czasu teraźniejszego strony biernej
- imiesłów czasu teraźniejszego strony czynnej
- imiesłów konieczności
- imię istot działających
- imię męskie istot działających
- imię pokrewieństwa
- kombinacja przyrostkowa
- kreseczka (znak zmiękczenia)
- nazwa istoty młodej
- pierwiastek urobiony
- pochodzenie supinowe
- postać podwójna
- postać skrócona (postać skrócona zaimków osobowych)
- przejście idealne
- przyrostek fleksyjny
- przysłówek imiesłowny
- rozszerzenie (przyrostka, sufiksu)
- rzeczownik umysłowy żeński
- słowa czasowe
- spółgłoska zjotowana
- symbolizacja
- wytrącenie
- względnik słowny
- zaimek osoby drugiej
- zespółgłoszczenie
- znaczenie dzierżenia
- znaczenie imiesłowne
- znaczenie trwało-czynne przechodnie
- znaczenie zbiorowe
- znaczenie zdrobniałe
- znamię czasu teraźniejszego
- źródłosłów idealny
- źródłosłów imienia nijakiego
- źródłosłów przyrostkowy
- źródłosłów spółgłoskowy
- żywioł dzierżawczy