terminów gramatycznych online
łącznik dywiz, pauza
Język: polski
- Części mowy: ZwO/1924
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część IV. O składni: Jak/1823
- Część druga. Odmiana imion: Lor/1907
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Mownia: Morz/1857
- O pisowni: DwBg/1813, Such/1849
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- O przymiotnikach: Ryk/1850
- O spółgłoskach. O używaniu liter "i", "y", "j" (L. Osiński): Rozp/1830
- O użyciu znaków pisarskich: Kam/1870
- Pisownia: Kurh/1852, Desz/1846, Malecz/1882, Br/1848, Łaz/1861
- Pisownia cz. Ortografia: Mał/1863
- Pisownia czyli ortografia: Lerc/1877
- Pisownia prawidłowa poprawna: Oż/1883
- Wspólne z sobą odmiany: Malecz/1882
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Znaki pisarskie: Kon/1920, ZwO/1924
Cytaty
7my Znak, nazywa się Łącznik. Pisze się tak - Oznacza on złączenie syllab na końcu wiersza napisanych z temi, które są w następującym wierszu.
Łącznik, conjunctionis nota.
Gdy cáły wyráz na jednym wiérszu skończyć się nié może, zostawiwszy na końcu wiersza Łącznik, cała zgłoska jedna lub więcéj na drugi wiersz má się przenosić, według reguł zgłoskowaniá.
Na łączniku (-) nic się nie przestaje. Pisze się a ) na końcu wiérsza, gdzie się cáły wyráz spisać nié może.
Gdy się wyraz cały na jednym wierszu nie kończy, przenosić można na początek następującego syllabę jego jednę lub więcej: w takim razie na końcu wiersza kładzie się łącznik (-).
[…] - Łącznik jest znakiem łączenia niedokończonego na jednym wierszu jednego wyrazu, np. aże-by.
Cudzymów, łącznik i odséłacz, nie do wymawiania wyrazów, ale do ostrzeżenia tylko należą.
Znamię (-) nazwane przez Kopczyńskiego łącznikiem (custos), wyraża wszędzie połączenie, nie zaś rozłączenie, oderwanie głoski, jakiego nam tu potrzeba.
U nas podobnie taki łącznik używanym bywa w piśmie i drukach, kiedy część słowa w jednym wierszu niedokończonego, na drugi wiersz przenosimy.
Znamiona łączące. Łącznik (-); albo ( = ) znak łączący zgłoski, np. Cno-ty i na-u-ki. Nawias ( ); są-to dwa łuczki zamykające w sobie jaki znak lub wyrazy. Cudzysłów („); są dwie kreski obok siebie u początku i u końcu cudzych słów, gdy się je przytacza. Mędrzec Chilon mówi ,,Znaj siebie samego.” Odsyłacz (*), (a), (I), znak w pismie odsyłający czytelnika do takiegoż znaku.
Wszystkie znaki pisarskie na trzy klassy podzielić możemy:
1.na znaki uczucia (affektu): wykrzyknik (!) i znak zapytania (?).
2.na znaki rozłącznych wyobrażeń: przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:) kropka (.) znaki opuszczonych wyrazów (:::::) nawias ( ) znak rozłączny (-) znaki innéj osoby mówiącej (=||).
3.na znaki wskazujące przypadkową okoliczność: łącznik (-) apostrof (‘) czyli wyrzutnik, cudzysłów („ “).
Łącznik, linijka pozioma (–) w długości swojéj krótsza, niż znak zawieszenia, dawniéj i teraz przez dwie często kreski oznaczana, służy do łączenia zgłosek wyrazu; gdy ten w końcu wiersza pomieścić się nie może.
Czasem dla rozróżnienia znaczeń wyrazów łącznik potrzeba położyć np. Dali-Bóg! dali-Pan! pod-robić, po-drobić [...] Ponieważ nie położywszy łącznika w pierwszym słowie myśl będzie inna.
(-) Łącznik kładzie się albo przy części wyrazu, którego koniec przenosi się do drugiego wiérsza, albo służy do połączenia dwóch, lub więcéj wyrazów, nie stanowiących wyrazu złożonego […].
Rozdzielnik (łącznik) (-) rozłącza zgłoski na końcu wiérsza lub w wykładzie gramatycznym.
Język angielski będąc niezmiernie zamożny w wyrazy składane, ma także wiele przymiotników tego rodzaju. Tworzą się one przez przybranie innich wyrazów, z którem są łącznikiem połączone.
Z drugiéj znowu strony wyrazy złożone, zbyt długie, rozdzielają się na części, z których powstają; i w takim razie niekiedy pomiędzy ich częściami kładą się łączniki. Np. Słownik Polsko-łacińsko-francuzki.
Używają się jeszcze w piśmie znaki, któreby można nazwać ostrzegającemi. Do tych należą: cudzysłów (кавычки или вносный знакъ), nawias (скобки или знакъ вмѣстительный), odsyłacz (выноски), i łącznik (знакъ единитный).
Spójnik nie spaja istoty wyrazów w jednę, ale je tylko łączy w jeden tok myśli, —właściwsze byłoby dla niego nazwanie łącznik, — ale że łącznik jest już znany w pisowni, obadwa zaś odpowiadają dosyć pojęciom, jakie przedstawiają, — zachowuję dawne nazwisko, abym uniknął podejrzenia umyślnego przewrotu całej nomenklatury grammatycznej.
Znaki przestankowe są: kropka (.), przecinek (,), średnik (;), dwukropek (:), znak pytania (?), znak wykrzyknięcia (!), zwrotnik (—), kropki czyli myślnik [...], nawias ( ), przytocznik („ “) i łącznik (- albo ,,).
Łącznik (-). Łącznik jest znakiem spojenia głosek lub zgłosek w jedno słowo.
[...] Łącznik jest znakiem spojenia głosek lub zgłosek w jedno słowo. Używamy go: 1. Przy dzieleniu słów na końcu wiersza, tudzież, gdy podział słowa na głoski lub zgłoski, z których powstało, okazać chcemy [...]. 2). Spajamy łącznikiem słowa złożone, które się nie zrosły [...] 3). Oddzielamy nim przyrostki i zakończenia osobowe, gdyby jaką wątpliwość lub dwuznaczność zrobić mogły [...]. 4). Spajamy łącznikiem słowa złożone, których druga część składowa spólna jest dwom lub trzem słowom [...].
Są to tak zwane znaki przecinkowe (Interpunctionszeichen).
Są one następujące:
1) , Przecinek czyli komat (comma) [...]
11) - albo = Łącznik (Trennungszeichen).
Łącznik (-, =). [...]
J. 854. Łącznika używamy przy rozdzielaniu wyrazów, przenosząc drugą ich połowę na nową linią. Nadto kładziemy go niekiedy też w wyrazach złożonych ; np. ciemno-zielony, górno-szląski, zakład chirurgiczno-medyczny itd.
Łącznika używamy przy rozdzielaniu wyrazów, których połowę na drugi wiersz przenosimy, lub między wyrazami jedne pojęcie stanowić mającemi [...]. Taki łącznik i kilka kropek położonych na początku pisma oznaczają, że to co piszemy - jest tylko wyjątkiem jakiéjś całości, a przynajmniéj, że pierwszéj myśli brakuje.
Łącznik jestto znak, którego używamy do połączenia rozdzielonych części wyrazów. Łącznika używamy, gdy połowę wyrazu, nie mogącego się zmieścić w końcu wiersza, na nowy wiersz przenosimy, np. do-bro-tli-wość, spra-wie-dli-wość.
Znaki pisarskie. 1. Przecinek , 2. Średnik ; 3. Dwukropek : 4. Kropka . 5. Pytajnik ? 6. Wykrzyknik ! 7. Myślnik — 8. Domyślnik .... 9. Nawias () [] 10. Cudzysłów „“ 11. Łącznik - 12. Odsyłacz ) a) ) i t. p.
Rozłączanie wyrazów na zgłoski. Jeżeli na jednym wierszu nie można całego pomieścić wyrazu, robi się kréseczkę poziomą, łącznikiem (-) zwaną, i resztę wyrazu przenosi na inny wiersz.
Łącznik - gdy wyraz nie mieści się w jednym rzędzie, a przenosimy na drugi.
( - ) Łącznik. Znaku tego używamy przy przynoszeniu wyrazów do nowego wiersza; albo do łączenia wyrazów składanych.
Krótsze formy me, te, lhe, o, a, nos, vos, lhes, os, as kładzie się przed albo za czasownikiem; jeżeli stoją za czasownikiem, pisze się przed niemi łącznik (—); na prz.: Elle me deu, on mi dał; deu-me dał mi; eu te vejo, ja cię widzę; vejo-te widzę cię; [...].
Łącznik (-).
§ 204. Do-bro-dziej-stwo; biało-czerwony; słownik francusko-polski; zakład chirurgiczno-medyczny.
Łącznika używamy przy rozdzielaniu wyrazów, gdy przenosimy drugą ich część do następnego wiersza. Nadto kładziemy go niekiedy i w wyrazach złożonych.
Gdy dwa słowa tworzą jeden wyraz tak że nie ma między niemi żadnego łącznika (tak zw. hyphen), n p. girasol (słonecznik), girasóes (słoneczniki).
Znaki pisarskie
(Signaes graphicos — Pontuação) [...]
Nawias - - Traço de união [...].
Powiązane terminy
- przestanek (znak pisarski)
- znak ortograficzny
- znak pisarski
- znak pisarski (diakryt lub znak przestankowy)
- znak pisowny
- znak przecinkowy
- znak przestankowy
- znaki ostrzegające
- znamię (znak pisarski)
- znamię pisarskie
- znamiona głoskowe
- znamiona łączące
- znamiona pisowne
- kreska (znak złączenia)
- laseczka (dywiz, pauza)
- linijka (kreska)
- połącznik
- rozdzielnik (łącznik, dywiz)
- tiret
- znak łączący
- znak połączający
- znak rozłączny
- znak rozłączny (kopia)
- znak złączenia
- Bindezeichen
- coniunctio (pauza, dywiz)
- coniunctionis nota
- custos
- hífen
- hyphen
- tiret
- traço-de-união
- Trennungszeichen
- знак единитный