terminów gramatycznych online
zdanie pojedyncze
Język: polski
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część III. O Składni: Mucz/1825
- Część czwarta. Rzecz o zdaniach: Such/1849
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Mownia: Morz/1857
- Nauka o zdaniu: Kl/1939
- O zdaniach: Rew/1845
- O zdaniu złożoném: Gr/1861
- Podział zaimków: Czep/1871–1872
- Składnia: Mał/1863, Kurh/1852, Mał/1879, PolTerm/1921, Kon/1920, Kr/1917, Łaz/1861, Lerc/1877
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, tom X (Wyg-Ż): Dor/1958–1969
- Wstęp. O zdaniu w ogólności: Kras/1897
Zdanie pojedyncze (proste). Konstrukcja zawierające jedno orzeczenie.
Cytaty
Zdania są albo pojedyńcze, t.j. istotne tylko wyrazy w sobie zawierające [...]; albo złożone, t.j. prócz istotnych, poboczne wyrazy zawierające [...].
Po takiém odróżnienia zdań głównych i podrzędnych, winienem dodać, że tak piérwsze jak i drugie może być rozszérzone lub skrócone. Im więcéj dodamy zdań do głównego i podrzędnego, tém bardziéj ogólne zamienimy na [zdanie] pojedyncze (jednostkowe).
Pod względem składu bywają zdania: 1. Pojedyncze, mające tylko jeden podmiot i jedno orzeczenie.
Różne rodzaje zdań. Zdania być mogą pojedyńcze (npocтыя), złożone (сложныя), tudzież główne (главныя), przydane (придаточныя) i nawiasowe (вводныя). 2. Zdanie zowie się pojedyńczem czyli niezłożoném, gdy jeden tylko ma w sobie przedmiot i jeden należący do niego opowiednik. Np. Róża kwitnie. Gdy zaś w zdaniu będzie kilka części jednakowej natury, to jest kilka przedmiotów, lub opowiedników, albo leż kilka do tegoż samego wyrazu należących określeń lub dopełnień, zowie się złożoném. Np. Róże i lilije rozkwitły.
Najkrótszym narysem myśli jest zdanie pojedyncze, niby pojedyncza zgłoska jéj wyrazu. Więcéj takich zdań powiązanych ze sobą w jedność zdania złożonego, jest jakoby syllaba myśli (…).
Zdanie jest pojedyncze, kiedy przedstawia jednę sprawę, to jest, kiedy działki jego są pojedynczemi, np.: człowiek żywi się, a złożoném jest, kiedy działki są złożone, np.: człowiek żyw i się i rośnie, — człowiek i zwierzę żywią się, albo kiedy w sprawomienniku lub innych działkach znajduje się wzięty na określenie czasownik sprawomianu, przez który przybywa do zdania inna podrzędna sprawa (…).
Zdanie, a, lm. a, n. [...] 3) = gram. myśl słowami oddana. Zdanie gołe; zawierające w sobie tylko podmiot i orzecznik bez określników. Zdanie pojedyńcze; zawierające tylko jeden podmiot i jeden orzecznik. Zdanie rozszerzone; główne, wyjaśnione przez podrzędne. Zdanie określające; takie, które służy do bliższego określenia podmiotu, orzecznika lub określnika. Zdanie dopełniające; które dopełnia myśli. Zdanie nawiasowe; takie, które często się umieszcza w nawiasie i bez nadwerężenia myśli może być opuszczoném. Zdanie ściągnione, v. złożone; takie, w którém dwie lub więcéj części jednakowéj przyrody łącznikiem v. spójnikiem są związane np. Słońce oświeca i ogrzewa ziemię. Zdanie opowiadające; zawierające w sobie opowiadanie. Zdanie pytające; zawierające w sobie zapytanie. Zdanie rozkazujące; zawierające w sobie rozkaz. Zdane przecinkowe; ret. przecinek, zdanie odgradzające się przecinkiem. Zdanie przecinkowe niemal o połowę od średnikowego powinno być krótsze. Zdanie średnikowe, ret. ob. Średnik. Długość zdania średnikowego mniéj więcéj odpowiadać powinna długości najdłuższego wiersza w poezji [...].
Zdanie gołe i rozszerzone w przeciwstronności swéj do zdania złożonego, nazywa się pojedyńczem.
[...] Ściąganie zdań i różnica zdania pojedynczego, wieloczęściowego i złożonego. [...] Zdania równorzędne, mające jednę lub więcéj części zdania spólnych, można w ten sposób ściągnąć, że owa część spólna tylko raz się kładzie, np. Cudze ręce (są) lekkie, ale (cudze ręce są) niespore [...].
UWAGA. Po czém poznajemy zdanie pojedyńcze? Po tém, że ma tylko jeden podmiot, jeden orzecznik, jeden przydatek, jeden przedmiot bliższy czyli biernik od orzecznika zależny, jeden celownik i t. d.; krócéj mówiąc, poznajemy zdanie pojedyńcze po tém, że ma tylko po jednym wyrazie z każdego stósunku.
Nauka o zdaniu pojedyńczem.
§. 595. Połączenie zdania głównego z jedném lub kilku podrzędnemi nazywamy zdaniem złożoném (zusammengesetzter Satz).
Przeciwnie nazywa się pojedyńczém (einfacher Satz) takie zdanie, które się składa z jednego tylko zdania, bez żadnego pobocznego.
[…] Zdanie pojedyńcze jest takie, które nie ma przy sobie pobocznego.
Zdanie składające się z zdania głównego i z jednego lub kilku zdań podrzędnych, nazywamy zdaniem złożonem; przeciwnie to zdanie, które się tylko z jednego zdania składa, nazywamy zdaniem pojedynczem.
Połączenie zdania głównego z jedném lub kilku podrzędnymi nazywamy zdaniem ZŁOŻONÉM (zusammengesetzter Satz). Przeciwnie nazywa się pojedyńczém (einfacher Satz) takie zdanie, które się składa z jednego tylko zdania, bez żadnego pobocznego.
Zdanie takie, w którem jest jeden tylko podmiot i jedno orzeczenie nazywa się także zdaniem pojedyńczém. Jakże więc inaczéj nazywają się zdania nierozwinięte i rozwinięte? (Zdaniami pojedyńczemi).
Co do treści (zawartości) dzielą się zdania naprzód na zdania pojedyńcze i zdania złożone. § 10. Zdanie pojedyncze zawiera jednę tylko myśl, a formalnie jeden łącznik.
I. ZDANIE POJEDYŃCZE.
I. Zdanie pojedyncze.
§ 135. Myśl, wypowiedziana słowami, zowie się zdaniem. Nauka o zdaniach nazywa się składnią. W każdem zdaniu zupełnem znajduje się podmiot i orzeczenie.
Zdanie, składające, się najmniej z jednego zdania głównego i jednego pobocznego, nazywa się zdaniem złożonem.
Zdanie pojedyncze składa się z jednego tylko zdania głównego, bez żadnego pobocznego.
Zdanie oznajmujące, wykrzyknikowe i pytające. Zdanie pojedyncze i złożone. Zdanie nierozwinięte i rozwinięte.
Pojedyncze, p. zdanie III.
III. Zdania ze względu na budowę: A. ★pojedyncze (proste): a) zupełne: 1) ★nierozwinięte, np. rzemieślnik pracuje. 2) ★rozwinięte, np. pilny rzemieślnik pracuje ciężko. b) ★niezupełne wskutek elipsy (= wyrzutni) członu. 1) ★bezpodmiotowe, np. grzmi. 2) ★równoważniki zdań, np. Pożar! Tak!.
Zdaniem pojedynczym nazywamy to, które zawiera tylko jedno orzeczenie.
Zdanie [...] 2. «wypowiedzenie, zespół wyrazów wykazujących gramatyczną od siebie zależność, w którym występuje forma osobowa orzeczenia» [...].∆jęz. Zdanie proste, rozwinięte, zdanie pojedyncze, złożone (współrzędnie, podrzędnie), zdanie poboczne (celowe, skutkowe, przyczynowe itp.). Zdanie oznajmujące, pytające, warunkowe. Zdanie bezpodmiotowe. Równoważnik zdania.
Wszystkie działy szeroko rozbudowane posiada jednak dopiero gramatyka J. Muczkowskiego [...].
Propositio descriptiva — zdanie opowiadające [...], simplex — pojedyncze, gołe (wyd. 2), complexa — złożone, rozwinięte; subiectum — podmiot, praedicatum — predykat, orzeczenie (wyd. 2), copula — łącznik, wyraz określający [...].
Powiązane terminy
- okres niezłożony
- zdanie gołe
- zdanie jednostkowe
- zdanie niezłożone
- zdanie określone
- zdanie pierwotne
- zdanie proste
- zdanie wieloczęściowe
- einfacher Satz
- простое предложение
- członek zdania
- zdanie anakolutyczne
- zdanie bezpodmiotowe
- zdanie nierozwinięte
- zdanie niezupełne
- zdanie podziwienia
- zdanie pojedyncze nierozwinięte
- zdanie pojedyncze rozszerzone
- zdanie pojedyncze rozwinięte
- zdanie pojedyncze współrzędne
- zdanie przeczące
- zdanie pytajne
- zdanie rozwinięte
- zdanie wieloczęściowe ściągnione
- zdanie wykształcone
- zdanie złożone ściągnione
- zdanie zupełne
- zdanie zwyczajne