terminów gramatycznych online
czas zaprzeszły
Język: polski
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział IX. O słowie: Kop/1817
- Cz. II. O słowach osobno wziętych: Gddk/1816
- Czasowanie: Bor/1830
- Czasowanie. Zaimek osobisty. Osobowanie. Liczbowanie. Rodzajowanie. Trybowanie: Czep/1871–1872
- Części mowy: ZwO/1924
- Część II. O wykładaniu. & 1. O znamionach grammatycznych (słowniczek łacińsko-polski): Gott/1794
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 2. Odmiany. (Fleksya) : Jes/1886
- Część III. O przymiotniku. O słowie i imiesłowie: Jak/1823
- Część IV. O składni: Jak/1823
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Część trzecia. Czasowniki: Lor/1907
- Część trzecia. Rzecz o słowach: Such/1849
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Fleksja: PolTerm/1921, Król/1922
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- III. Część mowy. Słowo: Marc/1833
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Koniugacja: ŁośFl/1923
- Koniugacja (Końcowki osobowe, System koniugacyjny...Aoryst. Imperfekt ... Strona bierna. Inne formy złożone): Łoś III/1927
- Mownia: Morz/1857
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o odmianie wyrazów: Szob/1923
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Etymologii. §. I. O wyrazach grammatycznych (słowniczek łac.-pol., s.12-13): Gott/1787
- O Słowie: Malin/1869
- O czasowaniu polskiem: Kop/1780
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O słowie: Ryk/1850, Kam/1870
- O wyrazach osobno wziętych: Ant/1788
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Objaśnienie terminologii: Morz/1857
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Rozdział IX. Formy koniugacji: Kop/1778
- Rozdział VII. O słowie: Szt/1854
- Składnia: Mał/1863, Kurh/1852, Mał/1879
- Słowa: Desz/1846
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik: Mon/1780
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom VI. i ostatni (U-Z): L/1807–1814
- Słownik, tom X (Wyg-Ż): Dor/1958–1969
- Słowo: Br/1848
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Zbiór nowych słów w tej gramatyce: Gddk/1816
- Znamiona czasowe i trybowe: Trz/1865
Czas zaprzeszły (plusquamperfectum) tworzono w stpol. przez dodanie form cz. prze. od słowa posiłkowego być do formy na -ł danego czasownika, odmienianej przez liczby i rodzaje [...] albo przez dodanie osobowych form słowa posiłkowego w cz. prze. do form cz. prze. podstawowego czasownika [...]. Cz. zaprze. wyrażał albo czynność dawno minioną, albo wcześniejszą od innej czynności przeszłej [...]. Dziś można użyć cz. zaprze. [...] w celach stylistycznych, ale z jęz. mówionego wyszedł on zupełnie z użycia.
Cytaty
Czás záprzészły: (plus quám perfectum): Byłeś był.
Słowa dokonané i niedokonané, mają czas zaprzeszły z posiłkowém Słowém np. dáwáłém był & dáłém był &.
Tempora verborum. Czasy słow. Tempus praesens. Czas teraźniejszy. Tempus praeteritum imperfectum. Czas przeszły nie doskonały, czyli nie dokonany. T. praeteritum perfectum. Czas przeszły doskonały. T. praeteritum plusquam perfectum. Czas przeszły więcej jak doskonały, albo krocej, Czas za-przeszły. Tempus futurum. Czas przyszły.
Czasów iest pięć: Czas Teraźnieyszy, Czas Przeszły Niedokonany, Czas Przeszły Dokonany, Czas Zaprzeszły, Czas Przyszły. Supinum y Gerundia.
Czas zaprzeszły I had had miałem był; i daléj jak czas przeszły niezłożóny dodając had.
Czas zaprzeszły I had been i t.d. czasując czas przeszły niezłożony słowa posiłkowégo, i dodając Imiesłów.
Tempus, czas. præsens, terażnieyszy. præteritum imperfectum, przeszły niedokonany. præteritum perfectum, przeszły dokonany. præteritum plusquamperfectum, zaprzeszły. futurum, przyszły. supinum, imiesłów. gerundia, imiesłów osobliwy.
ZAPRZESZŁY, -a, -e; [...]. – Gramm. czas zaprzeszły. Plusquamperfectum.
Czasów jest:
1) w trybie oznajmującym cztery, to jest: [czas] teraźniejszy (Praesens), np. znam; [czas] przeszły (Preteritum), np. znałem; [czas] zaprzeszły (Plusquamperfectum), np. znałem był, i [czas] przyszły (Futurum), np. będę znał albo znać będę i t. d.
Czas zaprzeszły formuje się zawsze z przeszłego i z słowa posiłkowego, np. znałem był, znałeś był, i t, d.
Zaprzeszły, plusquamperfectum.
Słowa niedokonané mają tylko czas teraźniejszy i przeszły, tudziéż zaprzeszły i przyszły.
Za Przeszły Czas. J'avois donné, dałem dawno.
Czas Zaprzeszły. Wyraża rzecz dwojako przeszłą; to jest nie tylko przeszłą względem siebie, lecz i względem drugiej także przeszłej; na przykład: Je m'étois levé, lorsque vous êtes venu chez moi; Jużem był wstał, gdyś przyszedł do mnie.
[Verbum tempora] Plusquam perfectum. [Słow czasy] Zaprzeszły.
Niektórzy do trzech czasów, dodają czwarty, i nazywają go zaprzeszłym: ale prawdziwie nie masz tylko trzy czasy, przeszły, teraźniéjszy i przyszły. Reszta są dodatki do języków obcych stosowane.
Ciągnienie albo dokonanie zdarzenia lub sprawy, zaczętej przed okolicznością inną, która się już działa, albo już być przestała: czyli jeden czas przeszły, bądź dokonany, bądź niedokonany przed drugim przeszłym, wyrażamy niekiedy przez dodanie wyrazu był dla wszystkich osób liczby pojedyńczej czasu przeszłego; wyrazu zaś byli dla wszystkich osób liczby mnogiej tegoż czasu: np. napisałem był, napisałeś był, napisał był, napisaliśmy byli, napisaliście byli, napisali byli. Czas takowy zaprzeszłym zowiemy, który będzie dokonanym lub niedokonanym podług gatunku słowa. [...] Częściej jednak ten czas wyrażamy bez dodatku był byli: schodząc się bowiem z sobą dwie myśli, wydadzą łatwo tę w czasach różnicę, który z nich stał się przed drugim.
Tryb życzący. 1. Czas teraźniejszy, albo warunkowy 1szy. 1. Miałbym [...] 2. Czas przeszły albo warunkowy 2gi. Gdybym, obym, bodajbym miał [...] 3. Czas zaprzeszły albo warunkowy 3ci. Gdybym, obym był miał.
Czasy przeszłe mogą być określone przez [...] czasy przeszłe takie, które się działały lub ziściły przez tamtemi: np. Przyszedł już był do majątku, lecz go nie użył. Wyrażamy je przez czasy zaprzeszłemi zwane.
Czas zaprzeszły wyraża czynność taką, która już wtedy była ukończona, kiedy nastąpiła inna czynność, już teraz skończona czyli przeszła; i dlatego téż, czas ten zaprzeszłym nazwano, np. Już byłem książkę oddał, gdyś po nią do mnie przysłał.
Czas przeszły niedokonany i czas zaprzeszły nazywają się też czasami względnymi, gdyż one się same nie używają, ale zawsze odnoszą się do czasu przeszłego dokonanego, czy wyraźnie położonego, czyli w myśli dopełnić się mającego.
Od czasu przeszłego formuje się czas zaprzeszły [...] dodając każdéj osobie według jéj rodzaju i liczby czas przeszły słowa posiłkowego był [...].
CZASOWANIE DWUOSOBOWNE SŁOWA Być [...] TRYB OZNA(J)MUJĄCY [...] Czas zaprzeszły było się niegdyś nieumiejętnym było byli tacy którzy się byli nie uczyli.
Żodźéy tur atmaynas; per czesus (przez czasy,) kuriu ira kiatury tykry: kt: (Czas teraźnieyszy) [...]. (Czas zaprzeszły) czesas seney perejas, kt: byłem był buwau buwias.
Czas zaprzeszły różni się od przeszłego tylko dawniéjszym bytem [...].
Słowa nieosobowe rzadko są używane w czasie zaprzeszłym […].
Do czasy przeszłego należy czas zaprzeszły, który wyraża, iż coś się piérwéj działo lub stało, nim co innego zaszło; np. Czytałem był książkę, zanim brat przyszedł.
Zamiast czasów zaprzeszłych kładziemy króciéj przeszłe; np. Gdy Leszek Biały Haliczanów, ziemię polską najéżdżających, pod Zawichostem poraził (był), od narodu na trzon zaproszonym został.
Czas [...] zaprzesz..
Trzy są główne czasy; teraźniejszy, przeszły i przyszły i dwa podrzędne, przeszły nieokreślny i zaprzeszły. Z tych dwa tylko pierwsze są nieskładane, inne tworzą się zapomocą słów posiłkowych.
Czas zaprzeszły 1. Formuje się dodając imiesłów czasu przeszłego do każdéj osoby czasu przeszłego słowa posiłkowego to have: I had consented, zezwoliłem był. Czas ten oznacza tę z dwóch przeszłych czynności, która poprzedziła drugą.
Czas zaprzeszły. I could (might) have had, mogłem był mieć, We could (might) have had, mogliśmy byli mieć. i t. d.
Stąd wynika, że gdy z pomiędzy dwóch czynności przeszłych, jedna wprzód się wykonywa niż druga, natenczas piérwsza z nich w polskim języku dostatecznie wyraża się czasem przeszłym dokonanym. W innych językach jest na to oddzielna słów forma, zwana czasem zaprzeszłym.
Czasy zaprzeszłe w języku naszym mają swoje osobne i własne znaczenie; znajdują się nie tylko u nas, ale także i w innych językach słowiańskich i mają swój początek w języku starosłowiańskim [...], np. byłbym go odwiedził, gdybym był wiedział że był słaby i t. d.
Za tym nieustannym chwil przepływem, za tym strumieniem biegnącego czasu, jest cichy zbiorownik dawniéj ubiegłego, w wiecznym spoczynku zostające łożysko, tak zwany czas zaprzeszły, który właściwiéj jest nazwać dawnym. Ten zdaje się być najpóźniejszym wyrobem słowa, bo téż myśl badawcza dopiéro po tamtych, jakby w jednéj wiązce razem będących, zapuściła się w głębie dawnych zabytków przeszłości.
Czas dawny .... Czas zaprzeszły.
Zaprzeszły, a, e, p. [...] 3) gram. Czas zaprzeszły, (plusquam perfectum); jedna z odmian słowa przez czasy, wyrażająca okoliczność, iż czyn lub stan był w przeszłości przed innym czynem lub stanem do przeszłości także należącym; w języku polskim czas ten formuje się dodaniem słowa był, była, było do czasu przeszłego.
Czas zaprzeszły jest także dwojaki: niedokonany i dokonany.
Czas zaprzeszły (plusquamperfectum), np. czyniłem był, czyniłam była, czyniłom było.
Dalej urabiamy za pomocą słowa być i imiesłowu czynnego przeszłego na ł, nasz czas przeszły i czas zaprzeszły: robiłem (robił-jestem); robiłem był (powstało z robił byłem, a to z robił był jestem).
§. 726. Czas zaprzeszły wyraża w języku polskim czynność dawno minioną, t. j. taką czynność, która była ukończona już w chwili, kiedy się poczynała inna czynność, obecnie także już przeszła. np. Lew zjadł był woła.
W dzisiejszym zaś czasie przyszłym czasowników niedokonanych i w czasie zaprzeszłym, jak n. p. będę pisał, czytać będę; pisałem był, przeczytałem był, jest jeszcze zupełna odrębność części składowych.
Może się także zdarzyć, że czynność jaká przeszłá odbyła się bardzo dáwno lub już przed jinną czynnością także przeszłą; formę słowa oznaczającą takową czynność przeszłą nazywámy czasem zaprzeszłym, który może być niedokonanym lub dokonanym […].
Czasów podrzędnych jest dwa: 1. Zaprzeszły, który pokazuje, że z dwóch odbytych już czynności jedna wprzód jeszcze od drugiéj skończoną była.
[…] Czas zaprzeszły wyraża, iż z dwóch czynności (stanów) uskutecznionych, jedna wprzód się skończyła, niż druga. Ten czas wyrażamy przez czas przeszły ze słowem był, a, o, byli, ły […].
Oprócz tych czasów mamy jeszcze czas zaprzeszły, np. kochałem był, kochałam była, kochałom było; czyniliśmy byli, czyniłyśmy były; pisał był, pisała była, pisało było.
Czas zaprzeszły oznacza czynność, która się dawniéj odbyła lub odbywała, aniżeli się druga czynność zaczęła, która obecnie także już jest przeszłą, np. pisałem był, czytałem był, kupiłem był itd.
Czas dzielimy, jak wiadomo, na teraźniejszy, przeszły i przyszły, wedle tego, czy zdarzenie, o którém mówię, odbywa się w téj chwili, kiedy o niém mówię; czy już się przedtém odbyło, czy też ma dopiero nastąpić. [...] Posiada zatem język polski w ogóle cztéry gramatyczne czasy (tempora) na oddanie tych wszystkich względów: [...]
- CZAS ZAPRZESZŁY (plusquamperfectum), np. czyniłem był, czyniłam była, czyniłom było.
Kładziemy w czasie Zaprzeszłym mianowicie takie czynności, które się pierwéj odbyły, nim się druga, także już teraz miniona czynność, poczęła.
Czas Tempus. Orzekając, najlepiéj opuszczać wyraz czas, więc zatem zamiast czas teraźniejszy mówić Teraźniejszy, Teraźniejszość i t. d. [Ter. Przech. Przesz. Przysz. Zaprzesz.].
Oprócz tych trzech czasów, możemy wyrazić jeszcze tak zwany czas zaprzeszły, wyrażający czynność jeszcze dawniejszą od przeszłéj; np.: Lew zjadł był wołu; strach dokoła powstał niezmierny, bo wół był mierny (Kras.) w przykładzie tym, forma: zjadł był jest właśnie owym czasem zaprzeszłym, gdyż wyraża istotnie czynność wcześniej odbytą aniżeli tamte drugie, także już przeszłe czynności (powstał,— był wierny). Ale czasu tego rzadko używamy; zwykle zastępujemy go czasem przeszłym.
Czas zaprzeszły: { a) niedokon: mówiłem był b) częstotl: mawiałem był (bywało mawiałem) dokon: zmówiłem był.
Stosownie do tego, w jakim czasie odbywa się czynność wyrażona słowem, rozróżniamy odpowiednie formy czasowe, a mianowicie w dzisiejszej polszczyźnie mamy: czas teraźniejszy, przeszły, zaprzeszły (o ile czynność odbyła się przed inną przeszłą) i czas przyszły.
Czas zaprzeszły jest formą opisową, złożoną z czasu przeszłego i z imiesłowu przeszłego na ł słowa posiłkowego; np. zaniosłem był.
[…] Czas, względnie do tej chwili, gdy mówię, może być trojaki: teraźniejszy, przeszły lub przyszły. Gramatyka jednak zna więcej czasów, niż trzy, ponieważ język może wyrażać czasy nie tylko jako teraźniejszość, przeszłość lub przyszłość mówiącego (czyli względem chwili obecnej mówiącego), lecz także jako współczesne lub uprzednie względem innej czynności lub stanu. — Są języki, które mają 6, 7 lub 8 różnych czasów gramatycznych; język polski wyraża ich tylko 4: oprócz teraźniejszego, przeszłego i przyszłego, jeszcze tylko czas zaprzeszły, który nawet dość rzadko się używa [...].
§ 289. W zakresie zdania pojedynczego tylko jeden czas zaprzeszły ma znaczenie względne, t. j. oznacza zawsze czynność uprzednią czyli wcześniejszą względem innej czynności przeszłej, czyli czynność taką, która była już skończona, kiedy nastąpiła inna czynność przeszła; najczęściej łączy się z przysłówkami: już, jeszcze nie, zaledwie, właśnie.
[…] W zakresie zdania pojedyńczego tylko jeden czas zaprzeszły ma znaczenie względne, tj. oznacza zawsze czynność uprzednią czyli wcześniejszą względem innej czynności przeszłej, czyli czynność taką, która była już skończona, kiedy nastąpiła inna czynność przeszła; najczęściej łączy się z przysłówkami: już, jeszcze nie, zaledwie, właśnie.
Zaprzeszły 1. poprzedzający przeszły: Rok Z. Czas zaprzeszły = wyrażający wcześniejszą czynność (a. wcześniejszy stan) z dwóch przeszłych czynności albo stanów
Czas, u, lm. y [...] 13. gram. rodzaj formy czasownikowej: C. teraźniejszy, zaprzeszły, przeszły, dokonany, niedokonany, pierwotny, pochodny, prosty, złożony, główny, historyczny. ♰ Nieniejszy C. = praesans. ♰ Będący C. = futurym. ♰ Minęły niezupełny C. = imperfectum. ♰ Minęły zupełny czas = perfectum. C. co ś. już dawno stał = plusquamperfectum. Henr.
Czas zaprzeszły (tempo pretérito mais que perfeito) oznacza taką czynność przeszłą, która się odbyła przed inną, także przeszłą czynnością.
Czas zaprzeszły oznacza czynność odbytą bardzo dawno; np. czytałem był kiedyś tę książkę, poznałem był go przed laty. W języku codziennym postaci czasu zaprzeszłego używają się bardzo rzadko.
Oprócz form prostych, strona czynna słowa posiada jeszcze formy złożone albo opisowe, do których należą: 1) czas przeszły (byłem, widziałem); 2) czas zaprzeszły (zrobiłem był, przyrzekł był); 3) czas przyszły słów niedokonanych (będę bić, będę pisał); 4) tryb warunkowy (poszedłbym, byłbym wziął); oraz wszystkie formy strony biernej słowa.
Czas zaprzeszły jest formą złożoną z czasu przeszłego odmienianego słowa i imiesłowu przeszłego słowa być, np. posłałem był, uczynili byli. Formy tego czasu są w dzisiejszym języku bardzo rzadkie.
Czasowniki, oznaczające czynność przeszłą, która się odbyła przed inną czynnością przeszłą, położone są w czasie zaprzeszłym.
Czas teraźniejszy, przyszły, przeszły i zaprzeszły.
Strona czynna. Tryb orzekający. Czas teraźniejszy: [...] Czas zaprzeszły: l pisał-em -am -om był-a-o, 2 pisałeś -aś -oś był-a-o [...]
Forma t. z w. czasu zaprzeszłego, przez który oznaczamy czynność przeszłą, poprzedzającą jakąś inną czynność przeszłą. Na przykład: Drzewa zrzuciły już były pożółkłe liście i suchemi sterczały gałęźmi.
Formy takie, jak czytałem był, byłem czytał; zginął bym; przyrzekłeś był wskazują, że forma czasu zaprzeszłego jest również złożona i składa się z imiesłowu przeszłego czynnego i czasu przeszłego słowa posiłkowego być.
Czas zaprzeszły. § 93. Różni się od przeszłego złożonego, że przybiera jeszcze formę imiesłowu był, była, było, przyczem słowo osobowe (posiłkowe) w os. 3 wcześnie tu znikało np. przypadł był strach FI. 104, 37 z opuszczonem jest. Formy czasu zaprzeszłego naogół rzadko używano, i tylko pisarz Kazań Gnieźnieńskich lubował się w niej niepomiernie [...].
Tryb oznajmujący
(Modo indicativo)
Czas teraźniejszy (Presente) [...]
Czas przeszły niedokonany (Imperfeito) || Czas zaprzeszły (Preterito mais que perfeito)
W Gn. 3 osoba nigdy bez jest lub są: jest się narodził 1 a; jest była 180 b, zresztą bardzo to są formy rzadkie, gdyż prawie zawsze pisarz posługuje się tu czasem zaprzeszłym.
Czas zaprzeszły.
§ 604. W języku stp. zapewne wyrażał się tak, jak w stsł., tj. przez imiesłów na -łъ i aoryst lub imprf. słowa być, por. stsł. bě prišьlъ, běaχǫ prišьli (Gr. stsł. 134).
★Czas (tempus) forma czasownika, wyrażająca stosunek chwili czynności do chwili mówienia lub do chwili innej czynności. Ze względu na stosunek czynności do chwili mówienia rozróżniamy czas: ★teraźniejszy (praesens); ★przeszły (praeteritum): a) niedokonany (imperfectum), b) dokonany (perfectum), c) nieokreślony (aoristus), d) ★zaprzeszły (plusquamperfectum).
Formy czasu zaprzeszłego wychodzą w nowej polszczyźnie z użycia; uznaczają one czynność (stan), która odbyła się bardzo dawno lub przed inną czynnością przeszłą.
Forma czasu zaprzeszłego składa się z osobowej formy czasu przeszłego oraz z dawnego imiesłowu przeszłego (równego 3 os. czasu przeszłego) słowa być odnośnego rodzaju.
Formy czasu zaprzeszłego są w dzisiejszej polszczyźnie bardzo rzadkie i zawsze można je zastąpić formami czasu przeszłego. Stąd wniosek, że we współczesnym poczuciu językowym odrębność znaczeniowa form czasu zaprzeszłego zatarła się. Niekiedy forma czasu zaprzeszłego nazywa wydarzenie, które rozegrało się w przeszłości przed innym wydarzeniem.
Zaprzeszły [...]∆jęz. Czas zaprzeszły «czas wyrażający czynność przeszłą, uprzednią względem innej czynności przeszłej».
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Coniugatio — czasowanie [...], tempus praesens — czas teraźniejszy, praeteritum — przeszły, plusquamperfectum — zaprzeszły, futurum — przyszły, persona prima — osoba pierwsza, secunda — druga, tertia — trzecia, verbum personale — osobiste.
Powiązane terminy
- czas dawny
- czas przeszły więcej jak doskonały
- czas warunkowy trzeci
- czesas seney perejas (wsp. lit. būtasis atliktinis laikas)
- pluperfect tense
- tempo pretérito mais que perfeito
- tempus plusquamperfectum
- tempus praeteritum plusquamperfectum
- czas nieosobowy zaprzeszły
- czas zaprzeszły częstotliwy
- czas zaprzeszły dokonany
- czas zaprzeszły drugi
- czas zaprzeszły niedokonany
- czas zaprzeszły pierwszy
- czas zaprzeszły słów często dokonanych
- czas zaprzeszły słów częstokrotnych
- czas zaprzeszły słów częstokrotnych dokonanych
- czas zaprzeszły słów częstokrotnych dokonanych nieosobowych
- czas zaprzeszły słów częstokrotnych nieosobowych
- czas zaprzeszły słów dokonanych
- czas zaprzeszły słów dokonanych nieosobowych
- czas zaprzeszły słów jednokrotnych
- czas zaprzeszły słów jednokrotnych dokonanych
- czas zaprzeszły słów jednokrotnych nieosobowych
- czas zaprzeszły słów nieosobowych