Słownik historyczny
terminów gramatycznych online

znamię znak pisarski

Hasło w cytatach: známię, znamiona
Język: polski
Dział: Pisownia (współcześnie)
Definicja współczesna

znak interpunkcyjny

Cytaty

Obelus, obeli, masc. sec. pen. cor. Latine veru, Rożen, też známię álbo punkt w księgách którym známionują fáłsz álbo co niepewnego, áby zá podejźráne było miano.

Do znamion dechów przydać należy dwa inne znamiona pisarskie szczególne Grekom, a w polskiem piśmie nieużywane, to jest odcinek i rozdzielnik.

ZNAMIĘ, -ienia, n. [...]. – Grammat. Znamię, tym powszechnym wyrazem zowiemy wszystkie znaki pisarskie, notas orthographicas, a każde znamię ma w szczególności swoje nazwisko. Kpcz. Gr. 1, p. 7 [...]. Znamię prawe acutus, znamię lewe gravis. ib. 1, prz. 38.

Co przestankami w mówieniu, to w piśmie znamionami różnémi wyrażać zwykliśmy.

Pismo jest nie tylko tłumaczem, ale i przewodnikiem mowy: musi jéj tedy skazywać i wiernie i zupełnie wszystkie spólne własności: czego by wykonać nie można, gdyby nie było na to odpowiadających not, czyli znamion.

O pisaniu znamion po wyrazach. Znamy już postaci znamion piszących się po wyrazach, i ich własności, któreśmy w §. 6. IV. wyłożyli.

Do samogłosek dołączają pospolicie jeszcze dwa znamiona, to jest Anuswâra i Wisarga zwane: pierwsze znamie składa się z punktu (˙) i kładzie się na wierzchu, przy końcu wyrazu zamiast (m), tudzież euphonicznych zmian téj spółgłoski, w środku zaś wyrazu, zamiast wszelkich tonów nosowych (ं); [...].

Znamię (-) nazwane przez Kopczyńskiego łącznikiem (custos), wyraża wszędzie połączenie, nie zaś rozłączenie, oderwanie głoski, jakiego nam tu potrzeba.

Słuchając mówiących, czujemy wyraźnie: kropkę, znak zapytania, cudzysłów, i znaki innéj osoby mówiącéj, te więc znamiona zdają się być najpotrzebniejsze: Czytając pismo, dostrzegamy potrzebę: przecinka, średnika, dwukropku, nawiasu [...].

Znamię, mienia, lm. miona, n. (v. prze. Znamiono, a, lm. a, n.), [...] 12) = gram. każdy znak pisarski np. przecinek, punkt i t.d. [...].