terminów gramatycznych online
dźwięk głoska, głos artykułowany
Język: polski
- Budowa wyrazów: Łoś II/1925
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział II. O czytaniu: Kop/1817
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głosownia: Kr/1897, PolTerm/1921, Król/1922
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Główne podstawy mowopisowni polskiej: Oż/1883
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- O nauce dobrego pisania i czytania: Lub/1778
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Objaśnienia: ZwO/1924
- Od Wydawcy: Lor/1907
- Ortografia: Murz/1551 (wyd. 1), Jan/1594
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału I: Kop/1785
- Szczególniejsze prawidła wymawiania: SkorM/1828
- Słownik: Mącz/1564 (war. B), Kn/1621, Tr/1764, Kn/1644 (I wyd. 1626)
- Słownik, t. 1: A-G: SW/1900-1927
- Słownik, t. 2: H-M: SW/1900-1927
- Słownik, t. 8: Z-Ż: SW/1900-1927
- Słownik, tom II (D-G): Dor/1958–1969
- Terminologia brzmień: KarłT/1885
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp. O językach: Mucz/1825
- Wstępek do ortografii: Jan/1594
Cytaty
W języku polskim, kto chce wyrazić ten dźwięk ktory w wymáwianiu słów słyszemy, ty litery abo figury musi znać.
Co wadzi ku każdyj figurze z osobna, słów kilka na przykłád przywiéźć, s ktorych by się mogło okazać, jaki dźwięk każdyj litery jest, i jakoby miała być wymáwiána.
Tedy wiédzmy że, y, inszy má dźwięk niż i, jako to każdy słyszy.
[...] ij ijem chléb, naijesz śię, Bo najész się, inszą rzecz znaczy, i inszy dźwięk má, jako nagiem inszá niż naijem.
Mutae literae, Littery nieme, Niemájące sámy z siebie żadnego dźwięku jesli k niem vocales á głośne littery nie będą przyłożone.
Phtongus, phtongi, masc. Latine Sonus, Brzmienie, głos, dźwięk. Diphtongus, Dwojaki dzwięk, sowity głos.
Álbo téż w wymawiániu słów, jednè ledwie ná tchu człowieczym, drugié ná sámym bądź cienkim i subtélnym, bądź miązszym i grubym głosie: trzecie ná własnym przebiérániu języká sámègo, álbo téż w otwirániu i w przywiérániu warg záwisły: dla których trudno wymyśláć było liter cáłych: tám zá długim namysłem, jednè áspirátiámi, drugié áccentámi i to róznèmi, trzecié punktámi, álbo kréskami, czwartè diphtongámi znáczyli: i nie literas, ále tonos, sive tenores vocum, dźwięki álbo głos słowá własnègo przezywáli.
Ták á nie ináczéj inszè języki wszystkié, choć nie używáją inszych liter krom łácińskich, jeno już odrodzonè i nákáżonè będąc, i inszy dźwięk w sobie májąc, już téż inszè, álbo tym podobnè podpory mieć muszą.
Tegóż ypsylon używáją tèż Fráncuzowie, ále inákszym nie tym dźwiękiem.
Brzmienie, dźwięk, Sŏnus m.s. Sonus nervorum, vocis. Cicero.
Dźwięk, ἡ φωνὴ [hē phōnḕ], Sonus masc. secundae Cicero. quartae Sisennae.
Sŏnus. ni. et priscè us. Brzmienie. Dźwięk.
Brzmienie, dźwięk. [...] 2) Laut eines Wortes, eines Buchstaben. [...] 2) son, expression d'une letre, d'un mot. [...] 2) ą polskie wydaje brzmienie francuskich liter on.
Samobrzmiące А. У . Ы . wymawiają się jasnym i nieodmiennym dzwiękiem a reszta mają odmiany godne uwagi. § II. Litera E. wymawia się pięcio różnemi sposobami . 1. ) Zwyczajnym pełnym czystym i otwartym dzwiękiem.
Przeciąg od ust przez gębę, gardło, krtań, aż do płuc, podobny jest do piszczáłki, płuca samé, co do postaci, dwóm winnym gronóm, a co do dziurkowatości, są gębce podobné: sprężystość błonek przy główce krtani osadzonych, sprężystość i gibkość podbródká, języka, wárg i nosa: myszki, błony, a nájbardziéj Diaphragma, to jest błona poziomo śrzodkującá między piérsiami a brzuchém, tudziéż żyły są na ksztáłt nájrucháwszych sprężyn albo strón do wydaniá i uczuciá głosu służących: chrząstki krtani, gardła i nosa, szczęki i zęby, jako części twardszé, służą do mocniéjszégo i głośniéjszégo dzwięku [...].
Namieniwszy, co jest dźwięk, i ilé się schodzi rzeczy do zrobieniá i uczuciá dźwięku: powiédziawszy, że głos jest gatunkiém dźwięku [...]
Wszystkie nasze Samogłoski Abecadłowe wygłaszają się na ucho czysto i tonem pełnym, stopniami zpadającym przez samo otwarcie ust, głośny dech wydających, od najwyższego aż do najniższego dźwięku, samym styrem języka nieznacznie miarkowane, bez żadnego potrącania się między sobą organkow ustnych, a tak się jedna od drugiej wyrożnia, iż ani się zmieszać, ani ztosamocić z sobą nie mogą, trwając jednorazowo w jasnyj brzmienni.
Wymówić każdą głoskę jak brzmiała w Abecadle i w zgłoskowaniu, swoim właściwym dźwiękiem, to jest twardym, miękkim, przyciskowym, otwartym, ściśnionym, nosowym, a zawsze i wszędzie zrozumiałym i wdzięcznym: nie opuszczając, ani dodając, ani przékładając. Przeciwko czemu grzészą pospolicie poczynający czytelnicy.
W drukowanych naszych księgach dwoiste mamy abecadła figury: niemieckie czyli gotyckie, i łacińskie czyli rzymskie. Łacińskie jako gładsze i prostsze w pospolitém dzisiaj są używaniu. Z figur niemieckich zatrzymaliśmy w (podwójne), zamiast pojedyńczego v; z łacińskich jednośmy Q opuścili, oddają je przez k. Dodaliśmy do niektórych kreski i inne znaki, lub utworzyliśmy z kilku głosek nowe złożone brzmienie na oznaczenie dźwięku, którego łacińskiemi głoskami nie można było wyrazić.
Na końcu wyrazów to znamie zastępuje miejsce spółgłoski म ma, i tak się też wymawia, lecz może także, ze zmianą swego wymawiania, nawet i tam być zachowane, gdzie podług prawidła o dobrém brzmieniu, wargowo-nosowe म ma, w takową postać zamienione być powinno, która dźwiękowi początkowéj litery następnego wyrazu odpowiada.
Takie powinno być abecadło, jakie odrysowuje się w mowie całej żywej narodu, tj. ile w ustnej mowie jest różnych brzmień, dźwięków, syczeń, przycisków i dechów, tyleż powinno być liter w naszem abecadle [...].
Samogłoski polskie, zwane pospolicie nosowymi, dla różnicy od powyższych ṃ ṇ, należałoby nazywać znosowanymi. [Dopisek A. A. Kryńskiego]: Sądzę, że utartéj nazwy samogłoska nosowa nie ma potrzeby odłączać od samogłosek ą i ę i przenosić jéj na oznaczenie innych brzmień; wystarczy bowiem, zatrzymując tę starą nazwę dla samogłosek ą i ę, ..., nazywać dźwięki ṃ ṇ, jak wyżéj radzi szan. projektodawca, "samogłoskowym m" i "samogłoskowym n".
P. Kalina złożył następujące oświadczenie: „Zgadzam się co do a) i b). Jednakże jeżeli ma się pisać z przed s, sz, ś, to konsekwencya nakazuje pisać także z przed c, cz, ć, ponieważ dźwięki te są fizyologicznie równe, albo pisząc s przed c, cz, ć, trzeba pisać s przed s, sz, ś; w przeciwnym razie nie ma żadnej konsekwencyi.
§ 5. Głoski i litery. Mowa nasza składa się z wyrazów, a wyrazy z pojedyńczych dźwięków czyli głosek [...] Litery nie należy brać za jedno z dźwiękiem. Dźwięki słyszymy: są to wrażenia słuchowe; litery zaś czyli znaki napisane rozpoznajemy za pomocą wzroku.
W innym nieco znaczeniu może być podmiotem, (jak w ogóle członkiem zdania rzeczownym) każda część mowy, nawet nieodmienna, a także dźwięk jaki, połączenie wyrazowe i całe zdanie, jeżeli są użyte rzeczownikowo z domyślnym rzeczownikiem: wyraz, słowo, wyrażenie, powiedzenie itp.
Zamiennia, i, lm. e 1. gram. zmiana dźwięku w wyrazie na inny dźwięk. Kopcz.
Dźwięk, u, lm. i † Źwięk [Źwięk, Źwink] 1. głos, szczeg. czysty, wysoki, wydawany przez metal a. strunę, brzmienie, odgłos [...]
[Źwięk, u. lm. i] † Źwięk p. Dźwięk. Głos.
[Zwink, u lm. i, Źwincek] 1. p. Dźwięk.
Miękczenie, a, blm. 1. czynność cz. Miękczeć [...] M. dźwięków, głosek (= upodobnienie, palatalizacja głosek).
Język portugalski dla nas Polaków, jest bardzo łatwym do nauczenia się. Tłomaczy się to, nie tylko zdolnością naszą do języków obcych w ogóle, ale i tem, że wszystkie dźwięki jakie znajdujemy w portugalskim i w naszym języku posiadamy
Dźwięki języka są tylko możliwe, są tylko in potentia, ale nie istnieją. Jednakże możliwość wymawiania istnieje ciągle [...].
To też przy wypowiadaniu każdej myśli powstaje szereg dźwięków i to za każdym razem inny. Wypowiadanie myśli za pomocą szeregu dźwięków stanowi mowę mówioną.
Dawniej rz stanowiło dźwięk odrębny, dziś nie różni się zupełnie od ż.
[...] słychać wyraźnie j po spółgłosce (według zdania jednych — bezpośrednio po spółgłosce, według innych — między spółgłoską a dźwiękiem j słychać bardzo krótką samogłoskę i lub y).
Głos (wrażenie słuchowe). Dźwięk (głos, wywołany falowaniem prawidłowem). Szmer (głos wywołany falowaniem nieprawidłowem).
Głosownia. (Nauka o głoskach). Mowa nasza składa się z wyrazów, które dadzą się rozłożyć na poszczególne, najmniejsze cząstki głosowe: dźwięki lub szmery. Cząstki te nazywamy głoskami.
[...] narządy mowne: Należą tu: 1) tchawica, przez którą wydostaje się z płuc prąd powietrza, zwany wydechem, 2) krtań, czyli główna część tchawicy, w której umieszczone są 3) wiązadła głosowe, sprężyste błony, zdolne do drgania i wydawania przez to brzmienia, czyli dźwięku. Między strunami znajduje się 4) szpara głosowa, przez którą przepływa powietrze bezdźwięcznie (np. przy wydychaniu). W krtani znajduje się oprócz tego nagłośnia, zamykająca tchawicę.
Artykulację więc spółgłoski miękkiej można określić jako kompromis dwóch czynników: wymowy odpowiedniej spółgłoski twardej z wymową dźwięku i.
Na pn. od podanej granicy zupełnie wyraźną różnicę y od i ma tylko Suwalskie, gdzie się mówi mysy, zły, ewent. my's, my’sy, psy', zły', dobry, czyli zwykłe y w zgłoskach nieakcentowanych, a dyftongiczne, lekko zwężające się ku końcowi, w akcentowanych; oba te dźwięki różnią się tak od i [...], jak od ė [...].
Jest to czasem tylko spirantyczne j, po p' f' bezdźwięczne, po b' v' dźwięczne, ale w dalszym ciągu powstaje z niego osobny dźwięk: palatalny spirant środkowo-tylnojęzykowy χ' y' lub przedniojęzykowy, identyfikujący się z ś, ż [...].
Dźwięk rz dzisiaj jak wiadomo równy głosce ž wzgl. š, z zatratą wibracji, brzmiał prawdopodobnie jeszcze w XVIII wieku jak rz wzgl. rš, która to wymowa utrzymała się dzisiaj w narzeczach kaszubsko-słowińskich, a na obszarze polskim w śląskich dialektach, na Spiszu i Orawie, nadto tu i owdzie na Podhalu i Kociewiu.
Niektóre dźwięki brazylijskiego języka można oddać niekoniecznie temi samemi literami polskiego alfabetu, dlatego też przy podawaniu wymowy w tej gramatyce, ten sam dźwięk wypisuje się czasem sposobem odmiennym.
Zazwyczaj morfem rdzenny (rdzeń, pierwiastek) występuje dość wyraźnie; gdy porównywamy z sobą wyrazy pokrewne, np. biorę, bierzesz, brać, obiór, wybór, narzuca się tu samo przez się naszej świadomości, że główna część tych wyrazów, nadająca im w pewnym stopnia wspólne znaczenie, obejmuje szereg dźwięków od spółgłoski b (b') do r (rz), i tę właśnie część nazywamy rdzeniem czyli pierwiastkiem [...].
Dźwięk […] 3. «dźwięk artykułowany wchodzący w skład wyrazów; głoska»: Fizjologiczny proces mówienia jest zmechanizowany i nie zawsze mówiący zdaje sobie sprawę z procesu powstawania i łączenia dźwięków. DOBOS. Jęz. 47. Przedmiotem fonetyki, jak się zazwyczaj określa, są dźwięki mowy, czyli głoski. DOR. Gram. I, 35. Przeważna część dźwięków spółgłoskowych wytwarza się w jamie ustnej i nosowej. MAL. Akust. 260.
Powiązane terminy
- brzmienie (sposób wymawiania, dźwięk)
- brzmienie (głoska)
- dźwięk mowy
- fonema
- głos (głoska)
- głoska (dźwięk mowy)
- Laut
- littera (głoska)
- phōnḗ
- phtongus (dźwięk)
- son
- sonus (dźwięk)
- sunet
- tenor (ton)
- voix (głos, dźwięk)
- vox (głoska)
- звук