terminów gramatycznych online
składnia budowa i układ zdania
Język: polski
Geneza: kalka; łac. syntaxis, z grec. sýntaxis
- Cz. II. O wnętrzności języka polskiego. Rozdział IV. O składni czyli konstrukcji zawisłej od myśli: Kop/1817
- Cz. III. O składni: Gddk/1816
- Część II. O wykładaniu. & 1. O znamionach grammatycznych (słowniczek łacińsko-polski): Gott/1794
- Część III. O Składni: Mucz/1825
- Część IV. O składni: Jak/1823
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Do łaskawego czytelnika: SkorM/1828
- Elementy myślenia językowego i jego uzewnętrzniania: BdC/1915
- Gramatyka: Gddk/1816
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- IV. Rozwój polskiej terminologii gramatycznej po Kopczyńskim: Kor/1961
- Mownia: Morz/1857
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (J. Mroziński): Rozp/1830
- O składni: Ryk/1850, Bor/1830, Gott/1794
- O składni w ogólności: DwBg/1813
- O składni, czyli o należytém wyrazów ułożeniu: Ant/1788
- O swobodnem tworzeniu się zdań w mowie polskiej: Oż/1883
- Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
- Projekt terminologii: KarłT/1885
- Przedmowa: Czep/1871–1872
- Przedmowa do wydania drugiego: Kr/1917
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału X: Kop/1785
- Przypisy na klassę drugą: Kop/1780
- Rozdział IV. O składni: Kop/1783
- Rozdział VII. O słowie: Szt/1854
- Składnia: Desz/1846
- Składnia analityczna: Kam/1870
- Spis rzeczy: Bor/1830
- System gramatyczny: Gaert/1927
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, część III. czyli volumen V. (R-T): L/1807–1814
- Słownik, t. 6: S-Ś: SW/1900-1927
- Słownik, tom I. część II. (G-L): L/1807–1814
- Słownik, tom VIII (S-Ś): Dor/1958–1969
- Wstęp: Szt/1854, ZwO/1924
- Wstęp (+ Tabella): SkorM/1816
- Wstęp. O zdaniu w ogólności: Kras/1897
- Zadanie gramatyki i jéj podział: Łaz/1861
- Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925
- Źródłosłowy liczebników: Trz/1865
Składnia (syntaktyka). W tradycji gramatycznej obok morfologii dział gramatyki, którego przedmiot stanowiło łączenie się wyrazów w zdaniu [...]. Współcześnie przez składnię rozumie się teorię, która formułuje reguły tworzenia wyrażeń złożonych z wyrażeń prostych o funkcji ekstratekstualnej (semantycznej).
Cytaty
O pisowni łacińskiéj, tudziéż przestroga o Składni.
Poniewáż w téj Klassie, tylą nad polskim i łacińskim językiém uwágami napełnionéj, pomieścić się nié mogła Skłádnia czyli Konstrukcyá [...]
Poznanié Składni czyli Konstrukcyi, zawisło naprzód od poznaniá Myśli, po wtóré od poznaniá Postaci, po trzecié od poznaniá Przypadków.
A tu widzimy, za co Mowa, nazywa się wiernym obrazém Myśli: poniewáż nié tylko, co są wyobrażéniáá w Myśli, to są wyrazy w Mowie; ale téż jaká zgoda, porządék i związek zachodzi w Mowie między wyrazami. Słowém, Składniá w Myśli, jest źrzódłém i zasadą Składni w Mowie.
Doświádczyliśmy już tego w Rodzajowaniu, Stopniowaniu, Przypádkowaniu i Czasowaniu, i niżéj jeszcze w Przenośni i Składni doświádczymy.
Na téj zasadzie ugruntowani przeszedłszy z dziećmi tysiączné przykłady, a w nich obáczywszy zwyczáj narodowy czyli praktykę w Składni Polskiéj i Łacińskiéj; w téj Klassie dać mámy Ucznióm Teoryą Składni czyli konstrukcyi.
Jak dom, tak mowa, jest obrazem myśli: skąd się wnosi, że zasadą Skłádni czyli Konstrukcji w Mowie, jest Myśl ludzká.
Daléj, pokazuje się części w myśli i w mowie względém Szykowania Zgody i Rządu: stąd wypływá troistá w mowie Skłádniá, którá jak má być dziecióm w téj Klasie pokazywaná.
O składni, czyli należytém wyrazów ułożeniu.
Syntaxis, składnia.
CZĘŚĆ III. O SKŁADNI. §. I. O Składni Przedimków.
O SKŁADNI IMION. NAUKA II. O Składni Imion Rzeczownych, czyli Rzeczownikow.
KONSTRUKCYA, -yi, ż., termin gramatyczny, znaczący ułożenie słów w mowie. Kras. Zb. 1, 473. [...]. ib. szyk, składnia.
SKŁADNIA, -i, ż., sztuka składania [...]. - Grammat. Układ czyli zjednoczenie części mowy, zowie się składnią, konstrukcją, syntax. Kpcz. Gr. 1, p. 167 et 3, 40.
Poznanie składni zawisło od poznaniá myśli, przypádków i postaci.
Ujęcié słowa domyślnégo wpráwdzie, ale do sénsu i Składni potrzebnégo, jeżeli nie czyni żádney odmiany w Składni, zowié się Wyrzutniá, np. wielé lát zamiást przez wielé lát: jeżeli zaś zachodzi jaká odmiana w Składni dlá domyślnégo słowa; naténczas zowié się Syllepsis, np. Ignacy z Jáném z Andrzeja zrodzéni (ludzie); otwórzcie tam kto (o! ludzie): jeżeli na koniec trudno się domyślić opusczonégo słowa, a Składnia niezwyczajná podobná jest jakiému cudzoziemskiému językowi; zowié się to powszechnie cudzoziemczyzną.
[...] Podobnież my, tokiem mowy, składnią wiersza i tożsamością odrębnych wyrazów zachwyceni, długo z upragnionemi, rozstać się nie mogliśmy dziełami.
Podług sposobu szykowania wszystkich w malowaniu myśli połączonych części mowy, czyli składni (Constructio).
O składni (de syntaxi nominum et verborum) Samskrytu.
O Składni, lub należytym słów ułożeniu.
O Składni Imion.
Co jest skłádnia czyli Konstrukcja, jéj szacunek i podział? Imié samo, polskié i łacińskié, pokazuje, że jest to nauka skłádániá w jedno ciało rozłożonych członków mowy.
Nauczyć się sposobu układania części, które z osobna tylko widzieliśmy, w całkowitą mowę: i to jest, co Składnią czyli konstrukcją nazywamy.
Składnia dzieli się na: 1) składnią zgody, która nas uczy, jak jeden wyraz z drugim zgadzać należy. 2) składnią rządu, dającą poznać, jak wyrazy jedne od drugich zawisły, czyli które wyrazy innemi, i w jakim względzie rządzą. 3) składnią szyku, wskazującą, jak wyrazy jedne przy drugich ustawiać, czyli jak je szykować, żeby mowa i z zwyczajem narodowym zgodna i jasna była.
Co do składni i szyku części mowy z załączonych wyciągów obrazów myśli w Samskrycie, w mowie najczęsciéj wiązanéj miarą iloczasu, tudzież iloczasu i zakończenia wiersza (kadencja), zwłaszcza w dalszym ciągu przypisów; przekonają się, że szyk wyrazów i słów w Samskrycie czyli składnia, jest wolną, do sławiańskiéj najbardziéj zbliżoną.
Wszystkie języki słowiańskie powstały z jednego szczepu: wszystko więc, czém się teraz między sobą różnią, jest skutkiem zmian, które z czasem nastąpiły w ich głoskach, w ich akcencie, w zewnętrzności i znaczeniu wyrazów, w formach grammatycznych, w ich bogactwie lexykologiczném, w ich składni i szyku.
Mowa ludzka na kształt budynku składa się z wielu rozmaitych części. Układ czyli połączenie tych czę- ści zowie się Składnią, a ta jest trojaka; Zgody, Rządu, Szyku.
O składni.
Sposób połączenia wyrazów w mowie stanowi składnią.
Składnia uczy łączyć wyrazy w zdania.
Grammatyka powinna obejmować: [...] 3. używanie wyrazów czyli składnią.
Jednakże użycie jednego lub drugiego sposobu mówienia biernego nie jest dowolne, ale trzeba umiéć wybierać kiedy i które jest stosowniejsze, o czym będzie obszerniéjsza nauka przy składni.
ROZDZIAŁ II. O MYŚLACH I ICH SKŁADNI. (Syntaxis).
Poczęta w tém swojém ognisku przez Słowo żywota wciska się w wyrazy, – a w nich utkwiona, wynurza się na świat zewnętrzny. Myśl przeto badaną być może w dwojakim względzie: w wyrazach, jako jéj przybytku, do którego wstępuje, i w słowie, które ją stwarza, a w nię wcielone, stawa do sprawy wobec ludzkości i Boga. Tamten pogląd zewnętrzny, co do formy, stanowi składnią i należy do grammatyki; — ten zaś ostatni wewnętrzny, co do ducha, daje pojęcie zasad logiki, filozofii poezji i wymowy, — które są osobnemi naukami [...]. Prawidła tego organizmu zewnętrznego postaciowania tchnień duszy, czyli zasady układu wyrazów w takie stosunki, aby tworzyły myśl pojęciu drugich przystępną, podaje składnia.
Skład, u, lm. y, m. [...] 8) = gramatyczny, ob. Składnia [...].
Słowoszyk, u, lm. i, m. nieuż. składnia.
Syntaksa, y, lm. y, ż. v. Syntaksys, nieod. ob. Składnia.
Stąd wypada podział gramatyki na naukę [...] 4. O zdaniach czyli składni, która w sobie zawiera prawidła łączenia i zgadzania ze sobą słów w zdaniu, tudzież prawidła łączenia ze sobą zdań (składnia zdań) […].
W starosłow. stoi każde słowo osobno i odmienia się tylko to, które według zasad składni odmieniać się może.
Składnia grammatyczna uczy jak składać, czyli łączyć wyrazy, aby dokładnie wypowiedziały myśl naszą.
Oprócz tego kursu mam zamiar wydać jeszcze dwa inne, t.j. składnią (kurs drugi), fonologiją, pisownią oraz o nieforemnych odmianach i szczegóły o odmianie słów (kurs trzeci) […].
Sposób układania zdań, nazywa się po pol. Składnią.
Składnia Syntax. [...] Syntax Składnia.
Składnia opiera się przeważnie na logice. O ile zasadnicze formy myślenia u wszystkich narodów są te same, o tyle składnia wszystkich języków ma wiele wspólnego. Że jednak materiał, z którego się zdanie buduje (tj. wyrazy) w różnych językach, zwłaszcza pod względem morfologicznym czyli pod względem odmian, bardzo się różni, i ponieważ każdy język nadto w szczegółach polega na odmiennych zapatrywaniach i obrazach, — dlatego każdy język ma swą odmienną składnię.
Składnia, i, lm. e [...] 4. gram. nauka poprawnego łączenia wyrazów w zdaniu, syntaksys: S. rządu, szyku, zgody. Układ czyli zjednoczenie części mowy zowie ś. S. Kopcz.
Morfologja wogóle dzieli się na morfologję wyrazów i na morfologję zdań (składnię). To, co w morfologji wyrazów jest całością, staje się w morfologji zdań elementem czyli częścią składową.
[Adam Antoni Kryński] W wydaniu obecnym prócz drobnych poprawek i uzupełnień w całej książce, a zwłaszcza w głosowni, wprowadzono dział składni, opracowany przez Mirosława Kryńskiego.
Z fonetyki uwzględnione są przedewszystkiem zjawiska o znaczeniu ogólniejszem, ale nieraz i podrzędniejsze, o niewielkim zakresie, jeśli typowe są dla pewnych dialektów i uwydatniają ich związki geograficzne; z morfologji podniesione głównie najrozmaitsze uproszczenia typów odmian. W obu razach na drugi plan usunięte tak szczątkowe archaizmy jak i odosobnione nowe zmiany. Składnia naogół pominięta, w zgodzie ze stanem nauki, ale niejedno zagadnienie z zakresu używania form włączone do morfologji. Pominięta też t. zw.»etymologja ludowa«,jako niełącząca się właściwie z geografją języka, krótko omówiony słownik mimo jego wielkiej do tych celów ważności, znów z powodu braku prac przygotowawczych
Od języka łacińskiego przejęły też języki romańskie całą składnię, wspaniały dobór wyrazów i słów, jakich się język łaciński w przeciągu prawie 1000 letniego istnienia dorobił.
§ 390. Baudouin de Courtenay wykład wstępny w Uniwersytecie petersburskim z r. 1900 [...] poświęcił rozważaniom nad mieszanym charakterem wszystkich języków. Stwierdza on tam, że niema czystego t. j. nie dotkniętego obcemi wpływami języka na świecie, a naleciałości obce upatruje nietylko w zasobie słownikowym, ale i w zakresie wszystkich innych objawów językowych, fonetyce, fleksji, składni.
Składnia więc zajmuje się grupami wyrazów w zdaniu, ich stosunkiem formalnym i znaczeniowym (1. Syntaktyczne użycie form fleksyjnych) oraz budową i znaczeniem pełnych zdań (2. Składnia zdania).
Składnia ż I [...] 1. jęz. a) «gramatyki traktujący o charakterze wyrazów ze względu na ich w zdaniu oraz o związkach i zależnościach między zdaniami [...], syntaksa» b) «funkcje wyrazu w zdaniu; układ zdania, jego budowa»: Wyraz blisko ma dosyć różnoraką składnię, to znaczy, że w dosyć rozmaity sposób się łączy z wyrazami obok stojącymi. DOR. Rozm. II, 29.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego [...].
Syntaxis convenientiae — jednoczenie, konstrukcyja, składnia (t. 2) zgody, regiminis — rządu, ordinis — szykowania, szyku (t. 2); propositio singularis — zdanie pojedyncze, composita — złożone (t. 3).
Z chwilą uzyskania niepodległości i organizowania na nowo szkolnictwa polskiego przystępując do nauczania języka ojczystego językoznawcy polscy na zjeździe w roku 1921 uchwalili zrąb terminologii gramatycznej [...].
Składnia: przynależność, zdanie oznajmujące, pytające, wykrzyknikowe, (nie)rozwinięte, podmiot, orzeczenie zasadnicze, (nie)rozwinięte, zdanie bezpodmiotowe, orzeczenie czasownikowe, imienne, orzecznik, łącznik, określenie, przedmiot bliższy, dalszy [...].
Powiązane terminy
- konstrukcja (składnia)
- łączenie wyrazów
- morfologia zdania
- skład (składnia)
- składanie (konstrukcja składniowa, składnia)
- składnia zdania
- słowa złączająca nauka
- syntaks
- syntaksa
- syntaktyka
- syntaxis
- syntezys
- szykowanie wyrazów
- układ zdania
- ułożenie (słów, wyrazów)
- uszykowanie
- zgadzanie (składnia)
- constructio
- construction
- Konstruktion (składnia)
- sintaxe
- Syntax
- syntaxis
- Wortfügung
- Zusammenfügung
- Zusammensetzung der Wörter
- словосочинение
- łączenie zdań
- mowa niezależna
- mowa pozornie zależna
- mowa zależna
- porządek (szyk)
- porządkowanie (szyk)
- przynależność (porządek zdań)
- rząd
- rząd przyimka
- rząd słowa
- składnia analityczna
- składnia dowolna
- składnia gwarowa
- składnia historyczna
- składnia imiesłowu
- składnia kaszubska
- składnia naturalna
- składnia porządku
- składnia przekładana
- składnia przyimka
- składnia rozbiorowa
- składnia rządu
- składnia słów
- składnia syntetyczna
- składnia szyku
- składnia werbalna
- składnia wolna
- składnia zbiorowa
- składnia zgody
- stosunek składniowy
- szyk
- urządzić
- zgadzanie (się) (zgoda)
- zgoda
- związ