terminów gramatycznych online
tryb oznajmujący
Język: polski
- Cz. I. Powierzchność języka. Rozdział IX. O słowie: Kop/1817
- Cz. II. O słowach osobno wziętych: Gddk/1816
- Czasowanie: Bor/1830
- Czasowanie. Zaimek osobisty. Osobowanie. Liczbowanie. Rodzajowanie. Trybowanie: Czep/1871–1872
- Części mowy: ZwO/1924
- Części mowy odmienne: Malecz/1882
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część II. O wykładaniu. & 1. O znamionach grammatycznych (słowniczek łacińsko-polski): Gott/1794
- Część II. O Słowie: Mucz/1825
- Część III. O przymiotniku. O słowie i imiesłowie: Jak/1823
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Część trzecia. Czasowniki: Lor/1907
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Fleksja: PolTerm/1921
- Fleksja czyli nauka o odmianach: Kr/1897
- Fleksja czyli nauka o odmianach, albo odmiennia: Kr/1917
- III. Część mowy. Słowo: Marc/1833
- Koniugacja: ŁośFl/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o słowach i ich odmianach: Łaz/1861
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- Nauka odmiany wyrazów: Kon/1920
- O Etymologii. §. I. O wyrazach grammatycznych (słowniczek łac.-pol., s.12-13): Gott/1787
- O Składni: Rew/1845
- O Słowie: Malin/1869
- O czasowaniu polskiem: Kop/1780
- O formach gramatycznych. Uwagi nad zakończeniem trybu bezokolicznego (W. Szwejkowski): Rozp/1830
- O formach gramatycznych. Zakończenie trybu rozkazującego (J. Mroziński): Rozp/1830
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O składni, czyli o należytém wyrazów ułożeniu: Ant/1788
- O słowie: Ryk/1850, Kam/1870
- O wyrazach osobno wziętych: Ant/1788
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- O zdaniu pojedyńczym: Kras/1897
- Objaśnienie terminologii: Morz/1857
- Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
- Odmienne części mowy: Lerc/1877
- Przypiski: Uchw.AU/1891
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału IX: Kop/1785
- Przypisy do rozdziału VI: Kop/1785
- Rozdział I. Rozbiór wyrazów w ogólności: Szt/1854
- Rozdział IV. O składni: Kop/1783
- Rozdział VI. O słowie: Kop/1778
- Rozdział VII. O słowie: Szt/1854
- Składnia: Kurh/1852, Mał/1879
- Słowa: Desz/1846
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, część III. czyli volumen V. (R-T): L/1807–1814
- Słownik, t. 6: S-Ś: SW/1900-1927
- Słownik, t. 7: T-Y: SW/1900-1927
- Słownik, tom II. część I. (M-O): L/1807–1814
- Słownik, tom V (Nie-Ó): Dor/1958–1969
- Słowo: Br/1848
- Słówko o układzie tego dzieła: Bor/1830
- Wstęp. O zdaniu w ogólności: Kras/1897
- Zaimek: Prz/1792
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Zbiór nowych słów w tej gramatyce: Gddk/1816
- Znaczenie i życie wyrazów: Łoś II/1925
- Znamiona czasowe i trybowe: Trz/1865
- Словопроизведенiе [Źródłosłów]: Grub/1891
Tryb jest kategorią fleksyjną czasownika [...]. W obrębie tej kategorii gramatycznej tryb oznajmujący jest jej członem nienacechowanym [...] funkcjonalnie i morfologicznie; formy tego trybu oznaczają zwykle czynność traktowaną jako rzeczywista.
Cytaty
Ponieważ czworako używamy w mowie Słowa, raz oznajmując, drugi raz rozkazując, trzeci raz życząc, czwarty raz żadnej z tych okoliczności nie wyrażając, przeto też na takowe odmiany Słowa jest Trybów cztery: pierwszy Oznajmujący (indicativus), np. jesteś, es; drugi Rozkazujący (imperativus), np. bądź, esto: trzeci Życzący (optativus), np. obyś był, esses: czwarty Bezokoliczny (infinitivus), np. być, esse.
Chcą wyrazić sąd z tą okolicznością, że co oznajmujémy, albo rozkazujémy, albo życzymy; mámy na to tryby, oznajmujący, rozkazujący, życzący np. kochám, kocháj, obyś kocháł.
Poniewáż my Polácy nié mámy Trybu życzącégo, ale go zastępujémy Trybem oznajmującym; Spojniki naszé té, oby, gdyby, aby, żeby, nié mogą się kłaść tylko z zakończéniém czasu przeszłégo, np. oby to było &c.
Piérwsza osobliwość tak się má: że gdy piérwszé słowo kładzie się bez przéczéniá, czyli bez tego Przysłówka nie, a drugié słowo kładzie się z Przysłówkiém iż, czyli że, odmiéniając sąd piérwszégo Słowa twiérdzący na przéczący, to jest, dodając do owégo Słowa przéczący Przysłówek nie; Przysłówek iż, czyli że, przy drugiém Słowie połóżony, odmiéniá się na Przysłowek żeby: czyli Słowo drugié położoné w twiérdzéniu w Trybie oznájmującym; w przéczéniu odmiéniá się na Tryb życzący.
[...] względy na té okoliczności Sądu, zowią się Trybami, czyli Sposobami, Oznájmującym, Rozkazującym, Życzącym, Łączącym, Pozwálającym i Możnym (Indicativus, Imperativus, Optativus, Coniunctivus, Permissivus, Potentialis) Nadto, jest jeszcze Tryb Bezokoliczny (Infinitivus), którym się zwyczajné okoliczności Czasu, Liczby, Osoby i Rodzaju nié wydają.
- położénié za Zrzódło czyli Thema w każdéj Formie Trybu, nie, (jak dotąd bywało), Oznájmującégo, Czasu teraźniejszégo; ale Trybu Bezokolicznégo, ponieważ w języku naszym nie mają Czasu teraźniejszégo w Trybie Oznajmującym Słowa Dokonanémi zwané, wszystkie zaś, jakiékólwiek Słowa, mają Tryb Bezokoliczny.
indicativus oznajmujący
Trybów iest cztery: Oznaymuiący, Rozkazuiący, Zyczący y Bezokoliczny.
Shall posiłkuje czas przyszły trybu oznájmującégo, przeszły niezłożony, i przyszły trybu życzącégo, kiedy się oznacza przymuszenié, powinność, obowiązek. I tym sposobem w czasie przyszłym trybu oznájmującégo. I shall, Thou shalt, He shall, We shall, you shall, They shall.
Ought jest jednym z czasów przeszłych słowa to owe bydź powinnym: bo to słowo ma ich dwa owed i ought. Piérwszy prawie zawsze jest używanym, kiedy idzie o dług pieniężny lub inny jakiéj rzeczy, w któym przypadku drugi się nie używa; tak dalece, że się zdaje, iż zwyczáj zupełnie go poświęcił trybowi oznajmującemu możność, którego on jest znakiem.
Trybów jest 5: Oznaymujący, Rozkazujący, Życzący, Łączący i Bezokoliczny.
Modus [...] indicativus, tryb oznaymuiący.
OZNAJMIĆ [...]. – Grammat. tryb oznajmujący, modus indicativus, [...].
TRYB, -u, m. [...]. – §. Grammat. tryb, modus verbi [...]. Tryb bezokoliczny Infinitivus, oznajmujący indicativus, łączący coniunctivus, rozkazujący imperativus modus. Kpcz. Gr. 2, p. 204.
Trybów jest w polskim języku 4:
1wszy: Bezokoliczny (Infinitivus), [...].
2gi: [tryb] Oznajmujący (Indicativus), przedstawia on czynność w sposobie oznajmiającym, np. znam, znałem, znałem był, będę znał.
TRYB OZNAJMUJĄCY
Czas teraźniejszy
znam [...].
3cia osoba l. p. trybu rozk. formuje się zawsze z trzeciej osoby l. p. czasu teraźn. trybu oznajm. przez dodanie syllaby niech, np. zna, niech zna; mówi, niech mówi i t. d.
Oznajmujący tryb, modus indicativus.
Słowo ma cztery tryby: oznajmujący, np. jestém; rozkazujący, np. bądź: życzący, np. obyś był; bezokoliczny, np. być.
Oznajmujący tryb Słów 71.
Trybów istotnych jest cztery, to jest 1o. Oznajmujący (Indicatif). 2o. Przyczyną będący, czyli skutkujący (causal effectivus). 3o. Życzący (Optativ). 4o. Częstotliwy (frequentiv) i piąty bezokoliczny.
Czas Teraźniejszy Trybu Oznajmującego. Wyraża rzecz która się teraz staje.
[Verborum Modi] Indicativus. [Słow tryby] Oznajmujący.
TRYB OZNAJMUJĄCY czas teraźniejszy. Liczba pojed. osoba 1. Jestém 2. Jesteś 3. Jest. Podwójná, osoba 1. Jesteśwa, 2. Jesiesta, 3. Jesteśta. Liczba mnogá, osoba 1. Jesteśmy, 2. Jesteście, 3. Są.
Pospolicie w mowie naszéj, albo oznajmujémy co komu, albo rozkazujémy. Stąd urodziły się dwa tryby. Tryb oznajmujący, nájbogatszy jest w zakończénia, bo téż względy do tego Trybu należące są nájliczniéjsze. Względy mówię, czasu, liczb, osób, rodzaju. [...] Tryb rozkazujący nájskromniéjszy jest w zakończéniach swoich, bo téż ludzie nie bardzo lubią rozkazy. Nie masz rozkazu, ani na przeszły, ani na teraźniéjszy czas: przeto ten tryb maluje tylko przyszłego czasu okoliczność.
Jeden [tryb] oznajmującym zwany; (lepiej byśmy go nazwali rzeczywistym) którego używamy na obwieszczenie, że sprawa lub okoliczność jaka prawdziwie i rzeczywiście znajduje się w rzeczy, i do niej całkowicie należy.
Mamy jednakże 1) tryb oznajmujący, którego używamy na obwieszczenie, że sprawa lub okoliczność jaka, prawdziwie i rzeczywiście znajduje się w rzeczy, i do niéj całkowicie należy, np. mój przyjaciel jest pracowitym; ojciec kocha syna.
Tak dodawane, są równie cechą trybu bezokoliczncgo, jak w trybie oznajmującym są cechą 1széj osoby dodawane do pierwiastku litery m, lub am, ę, lub ję, lub uje.
Słowo jadł, powinnoby, podług form zwyczajnych, mieć w trybie oznajmującym jedzie, lecz gdy jedzie pochodzi od jechał, słowo przeto jadł ma tryb oznajmujący nieforemny je.
[...] w 1szej osobie liczby pojedyńczej, Czasu teraźniejszego lub przyszłego, Trybu oznajmującego, jako znam, powiem, umiem.
Uważałem nadto, iż prócz czterech Trybów dotąd wyrażanych, Bezokolicznego, Oznajmującego, Rozkazującego i Łączącego, są jeszcze w mowie naszej, Warunkowy i Życzący, a co dowiodłem w Przypiskach.
Da żodźey dalinas atmaynose ing kiatures pakalenies, (cztery Tryby.) Pirma ira apznayminanty (Tryb oznaymuiący,) kt: iestem esu.
Gdy w zdaniu znajdują się słowa zmysłowe: widzę, słyszę, czuję, powoniam, smakuję, i t. d. lub umysłowe: twierdzę, wyobrażam, przeczę, sądzę, i t. p. twierdząc, mają po sobie tryb oznajmujący ze spójnikiem, że, jak, bo, a przecząc, mają słowo w trybie życzącym ze spójnikiem: żeby, jakby.
W słowach różne są odcienie sądu: raz tylko twierdzimy: że coś było, jest lub będzie; i to nazywa się po gramatycznemu mówić w sposobie (trybie) oznajmującym.
Tryb oznajmujący, który wyraża działanie bezwarunkowo, to jest że takie działanie jest, było lub będzie [...].
Tryb oznajmujący tak jest nazwany, że przezeń oznajmujemy istnienie lub działanie i razem wskazujemy kto istnieje i działa. Old men forget, Starzy ludzie zapominają.
Łącznik być, w czasie teraz. tr. oz. wzięty, bywa niekiedy domyślny.
Z pomiędzy trzech czasów trybu oznajmującego (изъявительное наклонение), teraźniejszy (настоящее время) wyraża, co się dzieje w chwili mówienia; przeszły (прошедшее), co tę chwilę poprzedziło, a przyszły (будущее) oznacza, co po niéj ma nastąpić.
Tryb jest to pewna odmiana słów, stósująca się do pewnych okoliczności, z jakiemi sąd czyli zdanie o rzeczach jest połączone. [...] Mamy ich [...] pięć: bezokoliczny, oznajmujący, warunkowy, łączący i rozkazujący.
Tryb oznajmujący jest jasne wyszczególnienie sądu, czyli zdania o przeczy połączonego z okolicznościami czasu, osoby, liczby, rodzaju i t. d.; np. ja widzę, widziałem, będę widział i t. d. [...] Słowo położne w trybie oznajmującym z imieniem wyraźnym lub domyślnym, składa myśl zupełną i zrozumiałą, np. człowiek pracuje.
Tryb oznajmujący mieści w sobie czasów: siedm', razem niedokonanych i dokonanych.
Piérwotnik .... Piérwiastek, (osoba trzecia liczby pojedynczéj, rodzaju męskiego, czasu przeszłego, trybu oznajmującego), słowa piérwotnego, niepochodnego.
Oznajmiać, ał, a, v. Oznajmować, ał, uje, scz. nd. Oznajmić, ił, i, dk. [...] Tryb oznajmujący; odmiana słów wyrażająca stan lub czynność, o któréj kto mówi, np. kocham, będę kochał [...].
Tryb, u, lm. y, m. (z niem.) [...]. 2) = gram. in. Sposób; odcień sądu wyrażany końcowemi odmianami słów (czasowników) lub dodanemi do nich wyrazami; =[tryb] oznajmujący, gdy mówimy tylko, że coś było, jest lub będzie, np. upadł, chodzi, zniszczy; = rozkazujący, gdy wymagamy po kim aby co, uczynił po czém aby się stało wedle naszéj chęci, np. rób', uderzmy, niech zginie; = bezokoliczny, gdy oznaczamy bytność, czynność sposobem oderwanym, bez względu na żadne okoliczności, np. być, robić, stuknąć; = życzący, warunkowy, łączący, w języku naszym nie mają własnych kształtów w zakończeniu słów, lecz urabiają się z oznajmującego przez dodanie właściwych wyrazów oznaczających warunek, łączenie lub życzenie, np. zrobiłbym gdyby, prosiłem ażeby przyszedł, bodajeś przepadł! i t. p. [...].
Tryb oznajmujący wyraża rzeczywiste działanie lub stan podmiotu, np. Rozumny wiele myśli, a mało mówi.
Podobnie orzecznik rzeczowny i przymiotny nie wyraża sam przez się różnicy trybu; bo w przykładzie: Ty dobry, nie można wyrazić różnicy trybu oznajmującego, życzącego, warunkowego, rozkazującego. Abyśmy więc mogli wyrazić różnicę trybu, dodajemy orzecznikowi łącznik być i mówimy: Jesteś doby; abyś był dobry; obyś był dobry; byłbyś dobry; bądź dobry.
Tryb oznajmujący (Modus indicativus) [...] wyraża rzeczywistą czynność podmiotu, t. j. taka czynność, która się nie w przypuszczeniu, nie pod warunkiem, ale w istotnéj rzeczywistości przezeń odbywa, odbyła, albo też niezawodnie będzie odbywać.
§. 64. Tryby liczy gramatyka porównawcza w języku indoeuropejskim cztéry: oznajmujący (indicativus), rozkazujący (imperativus), idealny (conjunctivus), życzący (optativus).
Ani tryb oznajmujący ani tryb rozkazujący trybami właściwie nie są, bo nie mają żadnych znamion trybowych, a w ogóle tego, co istotę trybu stanowi.
Tak zwany tryb oznajmujący jest negacyją, wyrazem niebytu właściwego trybu, co się bezpośredniem końcówek osobowych ze źródłosłowem czasownym połączeniem wyraża.
O trybach (modi). Wyráz tryb, z niemieckiego ,,treiben,“ już od niepamiętnych czasów nabył w języku naszym práw obywatelstwa. Znaczenie jego opisuje Słownik Wileński Orgelbranda z r. 1857 za Lindem, jak następuje na str. 1723 łám 2gi. [...] 2. W gramatyce znaczy sposób, odcień sądu, wyrażany końcowemi odmianami słów, lub dodanemi do nich wyrazami: tryb oznajmujący, gdy mówiemy tylko, że coś było, jest lub będzie [...]. Tryb rozkazujący, gdy wymágámy po kim, aby co uczynił, po czym, aby się stało wedle naszéj chęci np. [...]. Tryb bezokoliczny, gdy oznaczámy bytność, czynność sposobem oderwanym bez względu na żádne okoliczności [...]. Tryb życzący, warunkowy, łączący w języku naszym nie mają włásnych ksztáłtów w zakończeniu słów, lecz urábiają się z oznajmującego przez dodanie właściwych wyrazów oznaczających warunek, łączenie lub życzenie [...].
[...] Tryb oznajmujący (modus indicativus) jak w całéj jafeckiéj rodzinie językowéj, tak i w naszym języku nie má żádnego sobie włáściwego znamieniá, jak tego dowodzą wszystkie formy osobowe gramatycznych czasów, náleżących do trybu oznajmującego, o jakich już była mowa w poprzedzających paragrafach, a takiemi są: a) Czas teraźniejszy niedokonany [...]. b) Czas teraźniejszy częstotliwy [...]. c) Czas przeszły niedokonany [...]. d) Czas przeszły częstotliwy [...]. e) Czas przeszły dokonany [...]. f) Czas zaprzeszły niedokonany [...]. g) Czas zaprzeszły dokonany [...]. h) Czas zaprzeszły częstotliwy, (rzadko używany) [...]. i) Czas przyszły niedokonany [...]. k) Czas przyszły częstotliwy [...]. l) Czas przyszły dokonany [...].
Tryb oznajmujący wyraża czynność nasza lub drugich bez żadnego rozkazu i wątpliwości, a po prostu opowiada, że coś się dzieje lub stało.
Tryb czyli sposób oznajmujący wyraża rzeczywistą czynność podmiotu, t.j. taką czynność, która się przezeń odbywa w istotnéj rzeczywistości, bez żadnych zastrzeżeń, wątpliwości, zależności […].
Tryb oznajmujący wyraża stosunek rzeczywistości i usuwa wszelką niepewność i wątpliwość, np. Nauczyciel chwali ucznia. Ojciec kocha syna. Książka leży na stole. Rolnik orze rolę. Słońce wschodzi i zachodzi.
Tryb oznajmujący (Modus indicativus) [...] wyraża rzeczywistą czynność podmiotu, t. j. taką czynność, która się nie w przypuszczeniu, nie pod warunkiem, ale w istotnéj rzeczywistości przezeń odbywa, odbyła, albo też niezawodnie będzie odbywać.
§. 735. Mamy w języku naszym wiadome nam już trzy tryby: oznajmujący, rozkazujący i warunkowy. Każdy z tych trybów wyraża pewien odrębny stósunek, zachodzący między podmiotem a przypisaną mu czynnością czyli orzeczeniem.
Trybem Oznajmującym wypowiadamy czynności, w stósunku do odnośnego podmiotu rzeczywiste (§.225); Rozkazującym, rozkazane albo zakazane (§. 226); Warunkowym, czynności tylko możliwe, przypuszczone, życzone, zamierzone itp.
Tryb oznajmujący oznajmia, która z trzech osób gramatycznych, i w jakim czasie wykonywa swe działanie, czynność, istnienie, np. uczę się, nauczycie się, będziesz się uczyła: przędę, przedłyśmy, uprzędzie i t.d.
Zestawiwszy dwa wyrazy: kupiłem i kupiłbym, widzimy dwie formy jednego słowa, dwa sposoby wyrażenia, dwa tryby. Pierwszy nazywa się trybem oznajmującym, bo wyraża, oznajmia czynność rzeczywistą; drugi nazywa się trybem warunkowym, bo wyraża czynność warunkową, która zależy od okoliczności, warunków.
Польскіе глаголы имѣютъ три наклоненія. 1) Изъявительное tryb oznajmujący, показывающее: кто и когда дѣйствуетъ, т. е. означающее время, лицо, число и родъ; напр. piszę, czytałeś, grała, pojedziemy, będziecie się przechadzali.
W memoryale p. Kryńskiego czytamy: [...] "W gramatykach, począwszy od Kopczyńskiego, uznano, że imiesłów „osobliwy" na szy tworzy się „od 3-ej osoby liczby pojed. rodz. męskiego, czasu przeszł., trybu oznajm. na ł z poprzedzającą spółgłoską, przyjmując do tego samego zakończenia: szy, n. p. rzekłszy". [...]"
Tryb oznajmujący, jeżeli oznajmujemy, stwierdzamy, że czynność pewna odbywa się, odbywała, lub będzie się odbywać; np. pracujecie, uczyliśmy się, napiszesz.
Orzekającym (verbum finitum) nazywa się czasownik, posiadający końcówki osobowe, a więc w trybie oznajmującym, w trybie warunkowym i w trybie rozkazującym.
[…] Tryb oznajmujący wyraża twierdzenie osoby mówiącej o rzeczywistości albo zaprzeczenie tej rzeczywistości.
Tryb, u, lm. y [...] gram.: T. słowa, czasownika = postać konjugacyjna, wyrażająca pewien stosunek czynności do rzeczywistości: T. oznajmujący, warunkowy, rozkazujący. T. bezokoliczny, infinitivus, oznajmujący, indicativus, rozkazujący imperativus modus. Kopcz.
Skazujący [...] 2. X Sposób S[kazujący] = tryb oznajmujący. Troc. X Zdanie skazujące = zdanie definitywne Troc.
Tryby i klasy czasowników.
„Józef pisze list, Jan już list napisał, a Helena dopiero napisze". W tem zdaniu mamy trzy czasowniki (verbos): pisze, napisał, napisze. Wszystkie trzy są w trybie oznajmującym (modo indicativo), ale każdy w innym czasie (tempo) [...].
Tryb oznajmujący, który służy do wyrażenia, że czynność pewna odbywa się, odbywała się, lub też będzie się odbywać; np. pracujecie, uczyliśmy się, napiszesz.
§ 101. Tryby.
I) Stanisław bierze książkę do ręki i uczy się zadanej lekcji. [...]
I) Powiadamy, że coś dzieje się lub jest rzeczywiście, pewnie ― tryb oznajmujący.
Tryb orzekający, przypuszczający i rozkazujący.
Wszędzie tam [...] odnosi się do dwu osób, o których jednak przeważnie można też użyć formy liczby mnogiej, zwłaszcza w trybie oznajmującym [...].
Czas teraźniejszy. § 65. Różnice konjugacyjne najwyraźniej występują w czasie teraźniejszym (trybu oznajmującego strony czynnej). W konj. I tematowa spółgłoska jest twarda w 1. os. l. p. i w 3 os. l. mn. w innych zaś formach miękka lub stwardniała np. rzekę, rzeczesz, rzecze, rzeczemy, rzeczecie, rzeką, rzeczewa, rzeczeta, wiodę, wiedziesz i t. d.
W każdej odmianie mamy pięć trybów — modos:
Indicativo — [tryb] oznajmiający, który wyraża czynność pewną, rzeczywistą: estudo (uczę się) [...].
I. — Ter - Mieć
Tryb oznajmujący
(Modo indicativo)
Czas teraźniejszy (Presente)
Tenho - mam
§ 368. Tryby według dawnych gramatyków greckich wyrażają „dyspozycje" czyli nastroje. Funkcja trybu oznajmującego zasadza się na konstatowaniu czynności (stanu), przyczem uczucia osoby mówiącej wcale tu się nie zaznaczają, albo się zaznaczają jedynie przez ton wykrzyknikowy, a uczucie ciekawości przez ton pytania.
II. Formy słowotwórcze: 1. ★bezokolicznik (infinitivus); 2. ★imiesłów (participium) [...]; 3. ★tryb (modus) oznacza stosunek czynności do rzeczywistości i woli mówiącego: a) ★orzekający (oznajmujący, indicativus).
Najczęściej używa się trybu oznajmującego, kiedy oznajmia się o czyjejś rzeczywistej czynności (stanie), np. czytam, pisałeś, rozmawiała, leżymy, chorowałyście, napiszą.
Oznajmiać ndk I, -any — oznajmić dk Vla, -ij, rzad, -ajm, -ony 1. «dawać o czym znać; podawać co do wiadomości; zawiadamiać, powiadamiać, komunikować, donosić, oświadczać»: [...] ∆ przestarz. jęz. Tryb oznajmiający, zdanie oznajmiające (objaśnienie p. orzec): Mamy [...] w języku polskim trzy tryby: rzeczywisty, zwany zwykle orzekającym (oznajmiającym), przypuszczalny, czyli przypuszczający (zwany też warunkowym) i rozkazujący. LEHR Gram. 133. [...] // L.
Oznajmować ndk IV, -owany daw. dziś żywe tylko w imiesłowie współczesnym (przymiotnikowym i przysłówkowym) p. oznajmiać w zn. 1: [...] ∆ jęz. Tryb oznajmujący, zdanie oznajmujące (objaśnienie p. orzec): Tryb oznajmujący wyraża twierdzenie osoby mówiącej o rzeczywistości orzeczenia albo zaprzeczenie tej rzeczywistości. KRASN. Składnia 190. Intonacja zdania oznajmującego zaczyna się nisko, następnie wznosi się i zatoczywszy luk spada znów nisko. Jęz.Pol. 1939, s. 109. [...] // L.
Powiązane terminy
- *indicativus
- indykatyw
- obyczaj ukazujący
- sposób mianujący (tryb)
- sposób oznajmujący
- sposób pokazujący
- sposób skazujący
- sposób szukający
- tryb orzekający
- tryb oznaczający
- tryb oznajmialny
- tryb pierwszy
- tryb rzeczywisty
- tryb ukazujący
- tryb wskazujący
- apznayminanty (wsp. lit. tiesioginė nuosaka)
- indicatif
- indicativ
- indicative mood
- Indicativus
- modo indicativo
- modus indicativus
- изъявительное наклонение