terminów gramatycznych online
pisownia
Język: polski
- Cz. II. O wnętrzności języka polskiego. Rozdział II. O rodzeniu się słów, czyli słoworodzie: Kop/1817
- Część I. O głoskach: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- Część III. Składnia szyku: Mucz/1825
- Część V. O pisowni: Jak/1823
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Deklinacja I (Nominativus singularis ...., Nominativus pluralis ... Locativus dualis): Łoś III/1927
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Etymologia: Mał/1879
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- O Grafice w ogóle, a w szczególności o Grafice starożytnych i jéj historycznym rozwoju, jako téż o podstawie, na któréj polegá porządek głosek w alfabecie fenickim, greckim i łacińskim: Malin/1869
- O formach gramatycznych. O końcowych spółgłoskach trybu bezokolicznego (F. Bentkowski): Rozp/1830
- O grammatyce w powszechności: DwBg/1813
- O głoskach: Mroz/1822
- O głoskach i dwógłoskach czyli o pisowni: Ant/1788
- O pisowni: Kam/1870
- O pisowni albo o nauce dobrego pisania: Gott/1794
- O pisowni czyli ortografii: Gott/1787
- O pisowni polskiej: Kop/1780
- O przypadkowaniu polskiem: Kop/1780
- O spółgłoskach. O używaniu liter "i", "y", "j" (L. Osiński): Rozp/1830
- Od Wydawcy: Lor/1907
- Oddział I. Język samskrytu: SkorM/1816
- Oddział IV. O literaturze dawnych Indian: SkorM/1816
- Odezwa ogólna: Malecz/1882
- Pisownia: Kr/1897, Kurh/1852, Mał/1879, Desz/1846, Malecz/1882, Kon/1920, Br/1848, Król/1907
- Pisownia cz. Ortografia: Mał/1863
- Przedmowa: Żoch/1838, Oż/1883, Czep/1871–1872
- Przepisy dla uczących: Sier/1838
- Przypisy do grammatyki na klasę III: Kop/1783
- Przypisy do rozdziału I: Kop/1785
- Przystęp: Prz/1816
- Spis rzeczy i wyrazów: Rozp/1830
- Szczególne znamiona: SkorM/1828
- Słownik, cz. I (A - O): SWil/1861
- Słownik, cz. II (P - Ż): SWil/1861
- Słownik, t. 4: P-Prożyszcze: SW/1900-1927
- Słownik, tom II. część II. (P): L/1807–1814
- Słownik, tom VI (P-Prę): Dor/1958–1969
- Transkrypcja: KarłT/1885
- Tęsknota badaczów za polsczyzną: Oż/1883
- Usprawiedliwienie: Rew/1845
- Uwagi wstępne: Uchw.AU/1891
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp: Morz/1857, Such/1849, ZwO/1924
- Wykaz treści: Kurh/1852
- Zadanie gramatyki i jéj podział: Łaz/1861
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Zbiór nowych słów w tej gramatyce: Gddk/1816
- Вступленiе [Wstęp]: Grub/1891
Cytaty
Dajmy osobliwą baczność na Pisownią czyli Ortografią polską i łacińską.
Nauka zawiérającá w sobie prawidła pisania, zowie się po grecku orthographia po naszému pisowniá.
[...] czyli którégo języka Pisowniá bardziéj się z naturą pisaniá zgádzá.
Gdy była wątpliwość jak trzeba było co pisać, odwoływano się do zwyczaju: zwyczáj nié będąc jednakim, jednakiéj Pisowni nié mógł zrobić.
Ale, poniewáż po Filozoficznému sądząc, powága czyjakolwiek nié więcéj wáży, tylko ile się na rozumie zasadzá, (k) to jest, ilé zdanié o rzeczy, zgádzá się z naturą rzeczy; chcémyli sprawiedliwie sądzić o znamionach Pisarskich, patrzmy na naturę Pisowni.
Czyniąc wcześné przygotowanié do jednéj z Grammatycznych części, którá się Pisownią czyli Ortografią zowie, a nie znájdując jéj Prawideł w żadnym Grammatyku; trzeba jé było wyciągać tak ze zwyczaju Narodowégo, jako z Natury mowy ludzkiéj.
O PISOWNI CZYLI ORTOGRAFII.
GRAMMATYKA ANGIELSKA. Całą tę Grammatykę dzielimy na cztéry części. W piérwszéj mówić będziemy o wymawianiu głosek, dwógłosek [...] CZĘSC PIERWSZA. O głoskach i dwógłoskach czyli o Pisowni.
O PISOWNI ALBO O NAUCE DOBREGO PISANIA.
PISOWNIA, -i, ż., [...]. Pisownia, wyraz nowy, orthographia, znaczy tę część gramatyki, gdzie się dają reguły pisania. Kpcz. Gr. 1, p. 5.
*PRAWOPISTWO, -a, n., pisownia, orthographia, [...].
Nazywam dla tego znakami pisownemi a nie pisarskiemi, że te znaki należą do pisowni, a nie do urzędu pisarskiego.
Pisownia je to nauka pisania pojedynczych wyrazów i myśli z nich złożonych, podług zwyczaju narodowego i Grammatyki.
Pisownia, Ortographia.
Części Grammatyki przedniejszé są: Składniá, Zrzódłosłów, Słoworód, Iloczas i Pisownia.
Pisownia, jest częścią Grammatyki, 1. nauka o niéj 139-157.
Utarty wyraz Pisownia, o wiek całego Pokolenia starszy, znaczy u mnie Początkową Sztukę Pisowania, zwaną u Greków he Grafike; u Rzymian Ars scribendi; a moj młodziuchny wyraz Pismownia wyraża mi Sztukę Pismowania, czyli prawego układania pisma przez umiejących już pisować czyli kształtować pisy, zwaną po Grecku he Orthografike, po Rzymsku zaś Ars recte et correcte scribendi.
Oryginał w Francuzko-Angielskiej pisowni.
W żadnej świata przestrzeni, podobny nie istnieje język, w którymby dla uniknienia wszelkich nieprzyjemności, przykrych w wymawianiu zająkań i chrapowatości, jako skutków zbiegu kilku samogłosek lub spółgłosek, równie przyjemny jak wzorowy znajdował się układ pisowni i składni.
Ortographia. Pisownia.
Stósownie więc zrobione bydź się zdają: Pisowniá, dodatniá, wyrzutniá.
Słowem pisownia nasza nie jest jeszcze w tej mierze uregulowana.
Być może, że głoski te w późniejszych wiekach miększe w języku naszym przybrały brzmienie. Sama nawet pisownia nasza musiała się koniecznie do tego przyczynić.
Ta część Grammatyki, która zamyka w sobie zbiór prawideł uczących najlepszego sposobu pisania, zowie się Pisownia albo Ortografia.
[…] Głoska z, zamienia się w wymawianiu tego drugiego wyrazu na s, mówimy francuski. Pisownia polska w takowym przypadku niekiedy literę zamienia; niekiedy ją zostawia; np. dech, tchu; kubek, kubka.
Pismo powinno być, ile możności, najwierniejszym obrazem mowy mowy. Pisownia jest to nauka, która do tego prowadzi.
Podział pisowni ten się być zdaje najprostszy i najjaśniejszy; uważać: 1) głoski czyli litery szczególne, ilorako się która pisze; 2) głoski złączone czyli zgłoski albo syllaby; 3) wyrazy całkowite jeden względem drugiego; 4) na koniec, przestanki po wyrazach.
I tak na przykład, znajdujemy w ogłoszoném przez druk wydaniu Dêwi-Mâhâtmja [...], która to pisownia dla tego jest nieprzyzwoitą, ponieważ w długim आ â w चचारा czaczârâ, początkowa samogłoska następującego wyrazu już jest objęta, a przeto już przez Apostroph zastąpioną bydź nie może.
Dlaczego pisownia nasza odmienną ma postać na dwojakie brzmienie jednéj samogłoski, kiedy innych podobnie nie odróżnia?
Od szesnastego wieku począwszy, gdy się pisownia polska podług pewnych prawideł ustalać poczęła, aż do wydania Grammatyki Kopczyńskiego, pisano powszechnie iść, dać, jeść i t. p.
PISOWNIA; czy wpływa na łagodzenie języka, 351; 432.
Doskonalenie pisowni (równie jak w ogólności całéj Grammatyki) jest może rzeczą ważniejszą, aniżeli niektórym być się zdaje.
Tenże sam przepis stosuje się i do wyrazów wziętych z Nauki XII, w których błędy przeciwko pisowni i dobremu wymawianiu zachodzą.
Wyrazy zatem: Składnia, Przenośnia, Pisownia, Głoskownia, przedstawiają nam swoją końcówką, zawieranie Uwag właściwych przedmiotowi.
Pisownia jest nauka podająca prawidła oddania na piśmie wyrazów ze wszystkiemi dźwiękami przyzwoitemi mowie ust dobrze wykształconych u osób dobrze znających swój język.
Pod wyrazem Pisownia rozumiemy prawidła poprawnego pisania.
Pisownia (ortografia), ucząca poprawnie pisać językiem.
PISOWNIA. (ПРАВОПИСАНIЕ.) Pisownia wskazuje użycie w piśmie liter i znaków przestankowych.
PISOWNIA. §. 1. O literach większych [...] §. 2. Ogólne zasdy pisania liter ze względu na ich wymawianie [...] §. 3. O pisaniu wyrazów [...] §. 4. O znakach przestankowych.
Pisownia jest końcowym działem gramatyki.
J, współgłoska, jest dziesiątą literą alfabetu. Jest ona współgłoską najmiększą i najsłabszą ze wszystkich współgłosek i z tego powodu nie ma ani odpowiedniéj twardéj, ani odpowiedniéj mocnéj. Miękkość jéj to sprawia, że trudno znaleźć różnicę między i, a j; stąd pisownia jéj jeszcze nie ustalona. Z powodu jéj słabości, może ją tylko poprzedzać współgłoska słaba, a z drugiéj strony utrzymuje ją bezpośrednio samogłoska, np. wyjeżdżam, djabeł. Po niéj może następować współgłoska mocna lub słaba, lecz wtedy przed j musi znajdować się bezpośrednio samogłoska, np. wójt, pójdź. J, jako skrócenie [...].
Pisownia, i, lm. e, ż. 1) prze. a) miéjsce gdzie piszą, pisarnia, kancelarja. b) = pisanie, sposób pisania, 1) = ortografja, prawopis, część grammatyki ucząca pisać wyrazy z liter i okresy z wyrazów, oraz używać znaków pisarskich prawidłowie, poprawnie. Znać pisownię. Są tu błędy przeciw pisowni. U nas nie ustalone są jeszcze prawidła pisowni.
Prawopis, m. 1) a, lm. y, a) pisarz praw, prawa piszący. b) = posiadający naukę prawopistwa, poprawnie piszący. 2) = , u, lm. y, a) rozprawa o prawopistwie v. ortografji. b) = nieuż. pisownia, ortografja. Kształty cyrylskiego prawopisu.
Prawopismo, v. Prawopistwo, a, lm. a, n. sztuka poprawnego pisania; pisownia, ortografja.
Stąd wypada podział gramatyki na naukę: […] 5. Naukę o pisaniu słów i używaniu znaków przestankowych, czyli pisownię […].
Pisownia (czyli Ortografia).
§. 811. Najgłówniejszą zasadą pisowni w języku naszym jest, ażeby każdy wyraz tak pisać, jak go wymawiamy. Wszystkie głoski nasze mają swoje osobne piśmienne znaki (litery); powyższa zasada przepisuje więc, aby każdy wyraz pisać temiż głoskami, które w nim znajdujemy przy wymawianiu, czyli które w nim słyszymy.
Ortografijá, czyli, jak ją nazwał ks. Kopczyński, Pisowniá, jest obrazem pojęć gramatycznych o organizmie języka. Jim bowiem dokładniejsze i gruntowniejsze má jaki náród pojęciá o ustroju i budowie swojego języka, tym dokładniejszą i lepiéj urządzoną má pisownią; a na odwrót, jim te pojęciá są płytsze, jim więcéj powiérzchowne, tym niejednostajniejszą i niedorzeczniejszą musi być jego pisowniá [...].
[...] Pisowniá podaje prawidła, jakiemi postaciami głosek oznaczać náleży głosy i brzmieniá, danego języka, wchodzące już w skłád wyrazów; jakiemi znakami oddzielać wyrazy i zdaniá od siebie w ciągu pisma, albo raczéj, jakiemi znamionami oznaczać zdaniá i okresy. Grafika zaś w znaczeniu gramatycznym má nám wskazać postacie głosek, jakiemi oznaczać náleży głosy i brzmieniá danego języka niezależnie od wyrazów, których są cząstkami. Jednym słowem: Grafika uczy nás oznaczać pojedyńcze głosy i brzmieniá, podaje sposób wyráżaniá głosek w abecadle, i jest pisownią, że tak rzekę, abecadłową; Ortografijá zaś jest odnośnie do fonetyki języka pisownią wyrazową, obejmującą prawidła dlá wyrazów, zgoła dlá mowy pisanéj. Grafika daje nám, a przynájmniéj dać nám powinna, w pojedynczych postaciach wyraźny i cáłkowity obráz fonetyki danego języka; Pisowniá zaś jest wynikiem prawideł językowych zastósowanych do etymologiji i gramatyki; powinna być wiernym obrazem nie tylko fonetyki języka, ale i jego organizmu.
[...] Pisowniá podaje prawidła, jakiemi postaciami głosek oznaczać náleży głosy i brzmieniá, danego języka, wchodzące już w skłád wyrazów; jakiemi znakami oddzielać wyrazy i zdaniá od siebie w ciągu pisma, albo raczéj, jakiemi znamionami oznaczać zdaniá i okresy. Grafika zaś w znaczeniu gramatycznym má nám wskazać postacie głosek, jakiemi oznaczać náleży głosy i brzmieniá danego języka niezależnie od wyrazów, których są cząstkami. Jednym słowem: Grafika uczy nás oznaczać pojedyńcze głosy i brzmieniá, podaje sposób wyráżaniá głosek w abecadle, i jest pisownią, że tak rzekę, abecadłową; Ortografijá zaś jest odnośnie do fonetyki języka pisownią wyrazową, obejmującą prawidła dlá wyrazów, zgoła dlá mowy pisanéj. Grafika daje nám, a przynájmniéj dać nám powinna, w pojedynczych postaciach wyraźny i cáłkowity obráz fonetyki danego języka; Pisowniá zaś jest wynikiem prawideł językowych zastósowanych do etymologiji i gramatyki; powinna być wiernym obrazem nie tylko fonetyki języka, ale i jego organizmu.
Jeżeli odniósłszy się do źródłosłowu lub odmian wyrazu, jeszcze dostatecznéj wskazówki pisowni nie mamy, trzeba się odnieść wtedy do wyrazów pokrewnych jemu.
Oprócz tego kursu mam zamiar wydać jeszcze dwa inne, t.j. składnią (kurs drugi), fonologiją, pisownią oraz o nieforemnych odmianach i szczegóły o odmianie słów (kurs trzeci) […].
Ta właściwość wymawiania oddziałała i na pisownią, która co do tego punktu nad wszelki wyraz jest chwiejną.
Ileż to bowiem nie nawchodziło w pisownię naszę już bałamuctw [...], które potém z wielkim trudem trzeba znowu było odrabiać. A jeszcze więcéj naliczyćby można takich rzeczy jako projektów (dzięki Bogu nadaremnie dotąd proponowanych). Do rzędu takich projektów należały lub należą, np. [...], Żóchowskiego jjem, jjeść („bo to powstało z jeść-jestem"); tego gramatyka i X. Malinowskiego ji (np. w jigła zamiast iłga) [...]; Deszkiewicza on cierpie, on musie, musiecie, musiemy („bo musieć") [...]. Do drugiéj kategoryi bałamuctw, t. j. do takich pisowni tradycyjnéj niby-poprawek, które już były przyjęte, albo nawet i do dziś dnia nie są jeszcze wyrugowane, zaliczam np. Kopczyńskiego szedłszy, wpadłszy („bo to się formuje od szedł, wpadł"); tegoż kreskowane é w krótkiégo , dobrému itp.
ó, u. Dwie te samogłoski nie różnią się wcale od siebie w wymowie, gdyż ó przybiera brzmienie u. Iżby więc roztrzygnąć tę wątpliwość, należy zapatrywać się na pisownią tego języka, z którego wyraz z wątpliwą samogłoską pochodzi. Jeżeli zaś wyraz ten, jest szczéro polski, przeprowadzić go przez odmiany gramatyczne, a to wydźwignie nas z niepewności.
Poza gramatyką, niejako dalszy jej ciąg, przytoczyłam Pisownią, składającą się z ustępów, wprawiających dzieci w bezbłędne pisanie, co, niechaj będzie dla nich pierwszém przygotowawczém dyktowaniem.
Poznanie mowy i pisowni ojczystej w całej rozciągłości jej niezmiernego bogactwa, rozwoju i ujednostajnienia, a to na podstawach chcąc oprzeć zasadniczo naukowych, czyli klasycznych, było i jest dotąd głównym przedmiotem obszernych badań i poszukiwań najgorliwszych naszych badaczów tak dawniejszych jako też tegoczesnych, do których liczby i ja zostałem wciągniętym.
Kopczyński wprowadził wyraz polski, od słowa pisać, „Pisownia", a grecki wyraz dla Greków zostawił.
Język białorusiński nie posiada żadnéj racyjonalnéj pisowni, ani grafiki, czy łacińskiéj, czy innéj.
Uwaga. Jeśli nauczyciel chce, aby uczniowie zrozumieli podział spółgłosek, musi kazać wymawiać je bez pomocy samogłosek; inaczej nauka mało przyniesie pożytku, a podział zwłaszcza na mocne i słabe, tak potrzebny ze względu na pisownię, będzie dla nich całkiem stracony.
Сообразно этимъ правиламъ, грамматика содержитъ въ себѣ три отдѣленія: I. Словопроизведеніе Źródłosłów. II. Словосочиненіе Składnią. Ш. Правописаніе Pisownią.
Gdyby chodziło o zasadniczą reformę, o obmyślenie nowej grafiki i pisowni, opartej na zasadach umiejętności języka, Akademia nie byłaby mogła odsuwać od siebie tego zadania.
Zdrowy instynkt naszej społeczności odtrącił ze wstrętem różne pomysły nowej grafiki i pisowni, zrywające bądź to w części (ks. F. Malinowski), bądź też zupełnie z tradycją dawnej ortografii (Krystyn Ostrowski, Edward Bogusławski i t p.).
Zdrowy instynkt naszej społeczności odtrącił ze wstrętem różne pomysły nowej grafiki i pisowni, zrywające bądź to w części (ks. F. Malinowski), bądź też zupełnie z tradycją dawnej ortografii (Krystyn Ostrowski, Edward Bogusławski i t p.).
Projekt Rady Szkolnej zmierzał do radykalnej reformy w sprawie pisowni imion własnych ze świata starożytnego.
Przez pisownię czyli ortografję rozumiemy z jednej strony sposób oznaczania wyrazów i form gramatycznych w piśmie, z drugiej zaś i naukę czyli teorję tych zasad, których w danym języku trzymamy się przy pisaniu.
Tak pojmowana pisownia czyli ortografja rożni się od grafiki, w której chodzi jedynie o sposoby oznaczania pojedyńczych brzmień czyli głosek za pomocą liter danego abecadła, ich połączeń i przyjętych znaków djakrytycznych (rozróżniających) […] Przeciwnie pytanie: jak pisać np. wyrazy: student, kredens ..., przez en czy ę, lub wyrazy: bronz, konsyljum ... przez on czy ą, należy do dziedziny pisowni.
Pisownia polska, a w mniejszym lub większym stopniu i pisownia każdego języka, daje się sprowadzić do trzech zasad: fonetycznej, etymologicznej i historycznej.
Pisownia, i, lm. e 1. zbiór przepisów poprawnego pisania, ortografia: P. akademicka (= zatwierdzona dla ogółu przez krakowską Akademję umiejętności). P. etymologiczna, fonetyczna, historyczna, zwyczajowa.
Pisownia (ortografja) polega na trzech następujących zasadach: 1. zasada fonetyczna (pisanie wyrazów tak, jak je słyszymy w wymowie osoby wykształconej). 2. zasada etymologiczna (pisanie wyrazów sprzeczne z wymawianiem, lecz zgodne z ich pochodzeniem). 3. Zasada historyczna (oparta na zachowaniu pisowni dawnej, uświęconej zwyczajem i głęboko wkorzenionej, pomimo, że może ona być pozbawioną racjonalnej podstawy). Niniejsza książeczka uwzględnia te wszystkie trzy zasady (bez podziału), a nadto wkracza gdzieniegdzie w zakres gramatyki.
Ponieważ i pisownia bywa czasami podwójna, jak: pae i pai — ojciec, escusar i excusar — uniewinnić, usprawiedliwić i t d., przeto uczący się znajdzie obie formy w niniejszej książeczce.
Część dodatkową w gramatyce stanowi rzecz o pisowni (ortografja), zawierająca praktyczne zastosowanie w piśmie tych zasad, które w poprzednich częściach gramatyki zostały wyłożone.
Gdybyśmy pisownię ściśle stosowali do wymowy, to we wszystkich tych wypadkach musielibyśmy używać różnych systemów pisowni, każdy z nas odpowiednio do tego, jak dane słowo wymawia.
I. Pisownia (ortografja).
Uwaga. Podane niżej prawidła nie są wyczerpujące. Dokładne wskazówki, jak pisać należy, znajdą uczniowie w osobnej książeczce, poświęconej wyłącznie sprawom pisowni.
Interesującem jest porównać siłę wymawiania i długość trwania tych głosek w takich wypadkach, jak dżdżu, czczy. Pisownia tutaj zaciera rzeczywistość, gdyż litery dż i cz oznaczają w tych dwóch wyrazach co innego, gdy stoją na pierwszem miejscu, i co innego, gdy się znajdują na drugiem.
Za poprawniejszą uważana jest wymowa, dokładnie trzymająca się pisowni.
Fonetycznie oznaczamy tutaj głoskę szczelinową tylnojęzykową dźwięczną za pomocą ɣ, w zwykłej pisowni nie ma ona swego specjalnego znaku.
Widoczny tu wpływ sąsiednich głosek; jeszcze wyraźniej objawia się on w stałem prawie puł oraz częstem srumam się, gdzie nowa pisownia przez ó wzgl. o jest drugorzędna.
Por. dalej częstą pisownię w st. zabytkach owszeki || owszejki, rozwój przymiotnika uprzejmy z czes. upřiemý, szereg lece lejce (lice) = léce itd.
W stp. języku do połowy XIV wieku panuje pisownia ir(z), co zatem może równie dobrze odpowiadać dzisiejszemu i jak niskiemu ï.
Ten wniosek nasuwają przynajmniej najdawniejsze źródła t. j. dokumenty: bulla z r. 1136 pisze jeszcze wyłącznie t d r, natomiast od r. 1153 pojawiają się pisownie jak Bartozege = Bartodzieje i stają się coraz częstsze; nieco później pojawia się pisownia rs, rz.
Język portugalski używany w Brazylji różni się od macierzystego we wymowie i pisowni, obecnie dopiero powoli ustalanej na własnych zasadach.
§ 87. Formy biernika w znaczeniu mianownika (Ac. N.) niezawsze dadzą się wyróżnić, a mianowicie gdzie pisownia nie odróżnia spółgłoski miękkiej od twardej, np. dyabli 95, 5, czytał Hanusz djabły (SKJ. II, 162).
Pisownia ż I, D. -i «sposób pisania wyrazów; ogół zasad dotyczących poprawnego pisania wyrazów; ortografia»: Z biegiem czasu zwiększa się rozdźwięk między mową a pismem i rośnie liczba wypadków, w których pisownia nie jest dokładnym odbiciem wymowy. DOBOS. Jęz. 42. Pomimo tylowiekowego rozwoju i niezaprzeczonego udoskonalenia pisowni, główna jej zasada pozostała taż sama: oparcie się na alfabecie łacińskim. ŁOŚ Krótka 23. Każdy pojmował dotąd, co się przez słowo ortografia rozumie. Zjawiła się [...] na jej miejsce pisownia. CZART. Myśli 203. Ujednostajnić, ustalić, uporządkować pisownię. [...] // L.
Powiązane terminy
- grafika (sposób wyrażania dźwięków mowy)
- nauka dobrego pisania
- ortografia (zasady pisowni i wymowy)
- ortographia
- pisania nauka
- pisiemna nauka
- początkowa sztuka pisowania
- początkownia
- prawopistwo
- ars scribendi
- he grafiké
- orthographe
- orthographia
- Orthographia
- orthographía
- Rechtschreibung
- Wortschreibung
- правописание
- dzielenie wyrazów
- interpunkcja
- kreskowanie
- ortografia (zasady pisowni)
- pismo fonetyczne
- pisownia abecadłowa
- pisownia błędna
- pisownia cudzoziemska
- pisownia czeska
- pisownia etymologiczna
- pisownia fonetyczna
- pisownia gramatyczna
- pisownia historyczna
- pisownia klasyczna
- pisownia konwencjonalna
- pisownia literacka
- pisownia łączna
- pisownia naukowa
- pisownia nieorganiczna
- pisownia niewłaściwa
- pisownia obca
- pisownia organiczna
- pisownia oryginalna
- pisownia pierwotna
- pisownia polska
- pisownia rozłączna
- pisownia skombinowana
- pisownia stara
- pisownia swojska
- pisownia szwargonowa
- pisownia tradycyjna
- pisownia ustalona
- podwajanie głosek
- prawidło pisowni
- przenoszenie wyrazów
- rozłączanie wyrazów