terminów gramatycznych online
głoska dźwięk mowy
Język: polski
- Abecadło: Br/1848
- Alfabet. Wymawianie samogłosek. Wymawianie spółgłosek: Ryk/1850
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O wymawianiu. Podział liter (głosek): Jak/1823
- Część II. O Imieniu: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Część II. Rozdz. 4. Pisownia czyli ortografia polska: Jes/1886
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Część pierwsza. Rzecz o głoskach: Such/1849
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Głosownia: Kr/1897, Mał/1863, Mał/1879, PolTerm/1921, Król/1922, Kon/1920, Lerc/1877
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Nauka o głosce: Kl/1939
- Nauka o głoskach: Szob/1923
- O Składni: Rew/1845
- O grammatyce w powszechności: DwBg/1813
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (J. Mroziński): Rozp/1830
- O wyrazach osobno wziętych: Ant/1788
- O znakach nad literami, albo pod, lub obok nich, jakich używać należy i jakie usunąć, mianowicie te, które szkodzą ustaleniu i rozwojowi pisowni: Oż/1883
- Pisownia: Morz/1857, Król/1907
- Początki uczenia: Marc/1833
- Przedmowa: Oż/1883
- Rozdzielanie wyrazów: Uchw.AU/1891
- System gramatyczny: Gaert/1927
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słówko o układzie tego dzieła: Bor/1830
- Wstęp: Mał/1863, Desz/1846, Malecz/1882, Such/1849, Szt/1854
- Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869
- Wstęp. Części składowe mowy: Łaz/1861
- Wstęp. O językach: Mucz/1825
- Wyobrażenie, pojęcie, wyraz, znaki pisarskie, głoska, zgłoska, podziały wyrazów: Czep/1871–1872
- Zadanie gramatyki i jéj podział: Łaz/1861
- [Wstęp]: Marc/1833
Głoska jest najmniejszym elementem dźwiękowej formy wypowiedzi, charakteryzującym się stałym zespołem fonetycznych cech artykulacyjnych i akustycznych.
Cytaty
[Przymiotniki] kończące się na e dobiérają głoskę r w stopniu wyższym, inné zgłoskę er.
O dobrej wymowie niektórych głosek. Co się tyczy samogłosek.
Głoski dzielą się 1) na Samogłoski czyli wokale: a ą e ę i j o u y: 2) Na Spółgłoski czyli konsony: b c d f [...] z. Z nich jedné są wargowe [,,,] 3. na Dwugłoski czyli dyftongi [...] 4. na Trójgłoski: iáy, np. iáy.
Mówiąc o znakach języczonej mowy w Kunszcie Pisania, ktore ja nazywam ogulnie Pisami [...] trojakiego rzędu Pisy uważać muszę : 1) Pisy głosowe po stroce, wyrażające głos w złogach lub słowach przez laseczki rożnej w ich zagięciach i ostrzępieniach postaci, które w piśmie Bukwami, a w wysłowie Głoskami nazywać można [...].
Nasze Przyabecadło, ile jeszcze w dzisiejszym stanie nierozstrzygnione, składa się z 15 Bukw czyli Głosek, to jest, z 8 pojedynczych czyli Jednorek, wszystkich rozmaicie według potrzeby rożnienia tonu jotowanych, i z 7 Społek dwubukwowych czyli Dwojorek, zastępujących pojedyncze Pisy, jakieby dopiero wynaleźć natężało, gdyby do wyrażenia naszych przyabecadłowych społtnow nie wystarczały te same bukwy w pary sprzężone, z ktorych albo się żadna nie jotuje, albo tylko druga, do poprzedzającej niejotowanej przyległa, a ktore w takowem społkowamu wcale inaczej na ucho brzmią, niż gdyby były czytane według Wartości abecadłowej.
Podział liter na samogłoski i spółgłoski. W alfabecie 8. głosek a, ą, e, ę, i, y, o, u, zowiemy samogłoskami, że malują sam głos mniejszym lub większym otworem krtani i ust uczyniony [...].
Myśli składają się z wyrazów, wyrazy z zgłosek czyli syllab, syllaby z głosek, t.j. postaci do malowania wyrazów używanych, pospolicie literami zwanych.
Litery od znaczenia głosu nazwane głoskami, jak są w pisaniu rozmaite, tak rozmaicie brzmieć muszą i pojedyńcze w abecadle i złożone w słowach.
Cechą rodzaju imion nieodmiennych jest domyślnia. Imiona tedy głosek, i wszystkie wyrazy za imię czyli nazwisko wzięte, są rodzaju nijakiego, przez domyślanie się wyrazu tegoż rodzaju, imię, nazwisko, słowo. I tak mówimy e ściśnione, i długie, moje widzi mi się.
Użyto ich najwłaściwiéj do oznaczenia naszych samogłosek ściśnionych, bo ta sama głoska, w tém samém słowie, miewa raz brzmienie otwarte, drugi raz ściśnione.
Idzie więc tylko o to, czy głoska a ma w mowie naszéj dwojakie brzmienie, otwarte i ściśnione.
Głoski podzieliłem stosownie do ich własności w języku polskim, nie zaś podług ich wyrabiania się w ustach za pomocą głosu i pewnych części ciała.
Dza, dzą, dze, dzę, dzi, dzy, dzo, dzu.
dża, dżą, dże, dżę, dży, dżo, dżu.
Brzmienie tych syllab powinno się wydać tak, iakby iedną lub dwiema tylko głoskami były. Szczególniey ch, sz, cz, r z , szcz, dz, przez niejakieś tchu wydanie, głos wydać należy.
Paragrafy 1. o Głoskach i ich podziale. Podział liter na samogłoski i spółgłoski, tychże brzmienie za pomocą samogłosek, tych zaś samych przez się.
Aby wyrazy po sobie idące nie zaczynały się jednakowo, ani następujący, aby się nie zaczynał od tej głoski, na jaką się kończył poprzedni np. on się ściganiem mojej osoby zajął, Jan jadł jabłka jadowite, on był łagodny.
Brzmienia oddają się w piśmie postaciami, znakami, głoski zwanemi [...]. Głosek wszystkich jak brzmień prostych w naszej mowie jest sześćdziesiąt sześć. Ich podział najwybitniejszy jest na samogłoski i spółgłoski.
Wyrazy składają się z głosek, dlatego tak zwanych, bo każda jest pewném brzmieniem głosu ludzkiego.
Głoski dzielą się 1. na pojedyńcze i złożone, 2. na samogłoski i spółgłoski, 3. na naczelne i podrzędne.
Słowo składa się z głosek (liter), połączonych w zgłoski (sylaby).
Głoska jest każde brzmienie, w naczyniach mownych za pomocą narzędzi mownych wydane.
Głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski, a w obcych językach jeszcze i na dwugłoski.
W języku polskim mamy 45 głosek, a mianowicie 10 samogłosek i 35 spółgłosek.
Ue 1. Podobnie jak ua, zlewa się czasem w jedną głoskę.
O głoskach polskich. Zanim się przystąpi do nauki grammatycznéj, potrzeba wprzód poznać głoski polskie, ich znaczenie i podział; gdyż od tego zależy dokładne zrozumienié całéj grammatyki. Głosek polskich jest w liczbie 47, jak następują: a, á, ą, b, b', c, ć, cz, d, dz, dź, dż, e, é, ę, f, g, h, ch, i, j, k, l, ł, m, m', n, ń, o, ó, p, p', r, rz, s, ś, sz, szcz, t, u, w, w', x, y, z, ź, ż.
Głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski.
Głoski dzielą się [...] na łagodne i ostre.
Nauka o głoskach należy właściwie do ortografii.
Litera w mowie, podobnie jak nuta w śpiewie ma wyobrażać głos pojedynczy, osobny, czyli głoskę. Tyle więc powinno być liter, ile jest w głoskozbiorze głosek.
Stąd wypada podział gramatyki na naukę: 1. O brzmieniu tudzież o przemianach pojedynczych głosów (głosek), będących zarazem podstawą pisowni […].
[…] Głoski są dwojakie: samogłoski i spółgłoski.
Zdania składają się z wyrazów, wyrazy ze zgłosek, zgłoski czyli syllaby z głosek, a tych znaki piśmienne nazywamy literami.
Cały zasób głosek (brzmień) języka polskiego zawarty jest w szeregu 45 znaków piśmiennych (liter), stanowiących tak zwany alfabet czyli abecadło polskie.
[…] Wszystkie głoski wchodzące w skłád wyrazów dzielą się na samogłoski i spółgłoski […].
Znaki brzmień czyli głosów, z których składają się wyrazy, nazywamy literami, czyli głoskami.
Każde zdanie składa się z wyrazów, a każdy wyraz z głosek czyli liter, np. wyraz „matka” składa się z głosek: m, a, t, k, a. Bóg z głosek B, ó, g.
Mamy w języku naszym głosek 45, te są: a, ą, b, b(i), c, cz, ć, d, dz, dź, dż, e, é, ę, f, f(i), g, h, ch, i, j, k, ł, l, m, m(i), n, ń, o, ó, p, p(i), r, rz, s, sz, ś, t, u, w, w(i), y, z, ź, ż. Głoski te dzielą się na samogłoski i spółgłoski. Samogłosek jest 10, spółgłosek zaś 35.
Cały zasób głosek (brzmień) języka polskiego zawarty jest w szeregu 47 znaków piśmiennych (liter), stanowiących tak zwany alfabet czyli abecadło polskie.
Zgłoski czyli syllaby składają się z liter, czyli głosek: T-o, d-z-i-e, c-k-o, u, c-z-y, s-i-ę, d-o, b-r-z-e.[...] Ileż mamy głównych liter czyli głosek w polskiém abecadle? O. Głosek pierwotnych, głównych, w polskiém abecadle mamy 24.
Samogłoska jest to litera, która wydaje dźwięk pojedynczy, dźwięk sam jeden bez pomocy innej głoski. P. Które głoski są głównemi samogłoskami. O Głównemi samogłoskami są: a, e, i, o, u, y.
Spółgłoska jest to znowu głoska, która wydaje dźwięk zespolony, jakby złączony z inną literą, np. b (be), f (ef) [...].
[Józef Mroziński] Jeżeli w gram. języka naszego ogrom wyjątków i podziałów przy każdem niemal prawidłe przeraża najgorliwszego nawet miłośnika ojczystej mowy, a cudzoziemcowi trudność jęz. pol. zdaje się być nad siły ludzkie, pochodzi to po wielkiej części stąd, że żaden gramatyk nie śledził natury polskich głosek.
[Wojciech Szwejkowski] "Głoska z powiada: u nas gra rolę główną i podrzędną, raz występuje na scenę za siebie, dwa razy za swoje dzieci, z, ż, ź trzy razy włączona do d-d-ż-d-ź; raz za r miętsze, dwa razy za s i c mocniej syczące (s-z c-z), a wcale dla siebie obce".
Te oddzielne brzmienia mowy naszéj nazywamy głosami, albo powszechniej głoskami. Brzmienia: a, i, u, ę, s, m... są to więc głoski.
Każdy taki członeczek wyrazu nazywamy zgłoską; zgłoską dlatego, że jest złożony z głosek.
Głoska, którą obecnie literą é (e pochylone) oznaczamy, zbliża się w wymawianiu do y [...] lub do i.
[Antoni Małecki] W pierwszym razie pamiętać zatem o tem należy, że nie można oderwanych końcowych głosek przybranki doczepiać do wyrazu głównego, ani też początkowych głosek wyrazu głównego doczepiać do przybranki.
§ 5. Głoski i litery. Mowa nasza składa się z wyrazów, a wyrazy z pojedyńczych dźwięków czyli głosek . Każdy wyraz wymówiony możemy napisać za pomocą znaków piśmiennych czyli liter. Litery nie należy brać za jedno z dźwiękiem. Dźwięki słyszymy: są to wrażenia słuchowe; litery zaś czyli znaki napisane rozpoznajemy za pomocą wzroku.
Litera ż pisze się tylko w wyrazach, gdzie głoska ż wyraźnie jest słyszana np.: żaden, życie, bliżej itp. (ruskie „ж“ nie ,,р“)[...].
GŁOSOWNIA (Fonetyka). § 77. Głosownia jest nauką o dźwiękach, których szeregi nazywamy zdaniem mówionym (§ 7). Dźwięki te nazywają się głoskami. Zadaniem głosowni jest przedstawić wszystkie dźwięki języka, naturę każdego dźwięku, oraz przemiany, jakim one ulegały.
Głoski. § 78. Zdanie mówione składa się z wyrazów (mówionych), a wyrazy z pojedynczych dźwięków, czyli głosek. Głoski oddzielne nie mają żadnego znaczenia. Język polski (literacki) posiada wielkie bogactwo głosek, bo aż 44.
Głosownia czyli nauka o głoskach.
§ 1. Wyrazy składają się z głosek, np. m-a-t-k-a, k-o-ń. Znak, który w piśmie oznacza jedną głoskę, nazywa się literą.
Głoski wymawiamy — litery piszemy.
Głoski słyszymy — litery widzimy.
Głoska. Głoski dźwięczne i bezdźwięczne.
Głosownia. (Nauka o głoskach). Mowa nasza składa się z wyrazów, które dadzą się rozłożyć na poszczególne, najmniejsze cząstki głosowe: dźwięki lub szmery. Cząstki te nazywamy głoskami.
Mowa, rozpatrywana ze strony zewnętrznej, daje szeregi wrażeń słuchowych, czyli głosów. Głosy, składające się na mowę ludzką, nazywają się głoskami.
Język polski warstw wykształconych posiada dzisiaj, jak wiemy, 36 spółgłosek i 8 brzmień samogłoskowych, czyli razem 44 głoski.
Na całej przestrzeni tamują dyftongizację następujące spółgłoski nosowe i u̯ [...]; gwarach z przystosowaniem nieistniejącego w nich o głoskom najbliższym; stąd też w dialekcie kociewskim (bez å) śau̯lis [...].
Głoski poszczególne są wprawdzie tylko w bardzo małym zakresie zarazem wyrazami, a normalnie istnieją tylko w obrębie mniejszych lub większych grup fonetycznych, to jest wyrazów lub powiedzeń; mimo to jednak posiadają swoją indywidualność, pewien odrębny byt indywidualny (oczywiście psychiczny przede wszystkiem), w innym stopniu ale podobnie jak wyrazy (znowu z szeregiem stopniowań) w stosunku do powiedzeń (zdań).
Głoski są to twory czyli wyobrażenia psychofonetyczne, płynne, jak wszelkie twory psychiczne, to znaczy nie mają stałych i niewzruszonych granic, nie mają ściśle i stale zakreślonego niejako obwodu swego ciała, a powtóre są to wyobrażenia złożone, znowu jak wszelkie wyobrażenia. Bliższy wywód tego tu nie należy, tylko stwierdzenie, że głoska jest tworem złożonym z całego szeregu składników (cech) t. j. wyobrażeń szczegółowych, a z drugiej strony pojęciem gatunkowem, nie jednostkowem, bo powstaje z całego szeregu jednostkowych, konkretnych wyobrażeń.
Najmniejszą jednostką, elementem mowy jest głoska. Nauka o powstawaniu głosek, ich połączeniach i zmianach nazywa się głosownią.
★Głoski, najmniejsze elementy wymawianiowo-słuchowe.
I. Części wyrazów: A.Głosowe: głoska, ★zgłoska (sylaba): ★zamknięta (spółgłoską), np. kot-(ka) lub ★otwarta, np. ko-ta; ★nagłos (początek), ★śródgłos (środek), ★wygłos (koniec) wyrazu. B. Słowotwórcze:...
Wszystkie głoski polskie dzielą się na samogłoski lub spółgłoski.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego.
Terminologia. Litera vocalis brevis — głoska samogłoska, wokala krótka, longa — długa, a, e, o — jasna, á, é, ó — ściśniona, nasalis — nosowa, diphthongus — dwugłoska, dyftong, consonans gutturalis — spółgłoska gardłowa, muta — pomowna, semivocalis — przedmowna, liquida — łagodna (t. 3), consonans dura — twarda (t. 2, s. 24), mollis — miękka [...].
Powiązane terminy
- brzmienie (głoska)
- brzmienie pojedyncze
- dźwięk (głoska, głos artykułowany)
- dźwięk mowy
- fonema
- głos (dźwięk mowy)
- głos (głoska)
- litera (głoska)
- składnik fonetyczny
- szmer
- wyobrażenie psychofonetyczne
- articulation
- expression (wymowa)
- Laut
- littera (głoska)
- son
- sonus (dźwięk)
- sound
- vox (głoska)
- буква (głoska)
- звук
- ? głoska właściwa zwarta
- ? końcowe (głoski, litery)
- A (głoska)
- B (głoska)
- brzmiąca
- brzmienie pojedyncze (samogłoska)
- dwubukwa samogłoskowa
- dwubukwa spółgłoskowa
- dwugłosica
- dwugłoska
- dwugłoska spółgłoskowa
- dwugłoska zwarto-szczelinowa
- dwusamogłoska
- dwuspołgłoska
- dyftong
- dywergent
- e eufoniczne
- e pochylone
- e wstawne
- f
- g
- głoska (samogłoska)
- głoska alternująca
- głoska bezdźwięczna
- głoska boczna
- głoska całkowita
- głoska cechowa
- głoska ciężka
- głoska cisząca
- głoska cisząca bezdźwięczna
- głoska cisząca dźwięczna
- głoska czysta
- głoska drugorzędna
- głoska dźwięczna
- głoska dźwięczna szczelinowa
- głoska dźwięczna zwarta
- głoska epentetyczna
- głoska eufoniczna
- głoska fakultatywna
- głoska gardłowa
- głoska głosowa
- głoska głucha
- głoska indywidualna
- głoska izolowana
- głoska jerowa
- głoska językowa
- głoska końcowa (wyrazu, powiedzenia)
- głoska luźna
- głoska łacińska
- głoska łagodna
- głoska mieszana
- głoska miękka
- głoska mocna
- głoska naczelna
- głoska nagłosowa
- głoska niegłosowa
- głoska nienosowa
- głoska nieodbita
- głoska nieotwarta
- głoska niesamoistna
- głoska niezgłoskotwórcza
- głoska nosowa
- głoska nosowa dwuwargowa
- głoska nosowa dwuwargowa miękka
- głoska nosowa dwuwargowa twarda
- głoska nosowa przedniojęzykowo-dziąsłowa
- głoska nosowa przedniojęzykowozębowa
- głoska nosowa środkowojęzykowa
- głoska nosowa tylnojęzykowa
- głoska nowa
- głoska obniżona
- głoska odbita
- głoska okrągła
- głoska ostra
- głoska otwarta
- głoska otworzysta
- głoska pełnobrzmiąca
- głoska pierwotna
- głoska płynna
- głoska poboczna
- głoska pochodna
- głoska podniebienna
- głoska podręczna
- głoska podrzędna
- głoska pojedyncza (litera pojedyncza)
- głoska pojedyncza
- głoska poprzedzająca
- głoska powiewna
- głoska półotwarta
- głoska półotwarta boczna
- głoska półotwarta dźwięczna
- głoska półotwarta nosowa
- głoska półotwarta ustna
- głoska protetyczna
- głoska przedakcentowa
- głoska przednia
- głoska przedniojęzykowa twarda
- głoska przedniojęzykowo-dziąsłowa
- głoska przejściowa
- głoska przewiewna
- głoska przybrana
- głoska przysuwna
- głoska rodzima
- głoska samodzielna
- głoska samoistna
- głoska silna
- głoska słaba
- głoska słowiańska
- głoska sonorna
- głoska spowinowacona
- głoska sycząca
- głoska sycząca bezdźwięczna
- głoska sycząca dźwięczna
- głoska sycząca miękka
- głoska sycząca miękka dźwięczna
- głoska szczelinowa
- głoska szczelinowa środkowojęzykowa
- głoska szczelinowa tylnojęzykowa
- głoska szczelinowa tylnojęzykowa bezdźwięczna
- głoska szczelinowa tylnojęzykowa dźwięczna
- głoska szczelinowa wargowa
- głoska szczelinowo-zębowa
- głoska szczelinowo-zębowa bezdźwięczna
- głoska szczelinowo-zębowa dźwięczna
- głoska szczelinowo-zębowa miękka
- głoska szczelinowo-zębowa miękka bezdźwięczna
- głoska szczelinowo-zębowa miękka dźwięczna
- głoska szeroko otwarta
- głoska szumiąca
- głoska szumiąca bezdźwięczna
- głoska szumiąca dźwięczna
- głoska średnio otwarta
- głoska środkowa
- głoska śródgłosowa
- głoska tchnięta
- głoska trąca
- głoska trwała
- głoska twarda
- głoska tylna
- głoska tylnojęzykowa nosowa
- głoska ustna
- głoska ustno-nosowa
- głoska wargowa
- głoska wąsko otwarta
- głoska wsuwna
- głoska wybuchowa
- głoska wygłosowa
- głoska zamienna
- głoska zaostrzona
- głoska zastępcza
- głoska zębowa
- głoska zgłoskotwórcza
- głoska złagodzona
- głoska złożona
- głoska zredukowana
- głoska zwarta
- głoska zwarta dwuwargowa
- głoska zwarta dwuwargowa bezdźwięczna
- głoska zwarta dwuwargowa dźwięczna
- głoska zwarta dwuwargowa miękka
- głoska zwarta dwuwargowa miękka bezdźwięczna
- głoska zwarta dwuwargowa miękka dźwięczna
- głoska zwarta przedniojęzykowa
- głoska zwarta przedniojęzykowa bezdźwięczna
- głoska zwarta przedniojęzykowa dźwięczna
- głoska zwarta przedniojęzykowo-dziąsłowa
- głoska zwarta tylnojęzykowa
- głoska zwarta tylnojęzykowa bezdźwięczna
- głoska zwarta tylnojęzykowa dźwięczna
- głoska zwarta tylnojęzykowa miękka
- głoska zwarta tylnojęzykowa miękka bezdźwięczna
- głoska zwarta tylnojęzykowa miękka dźwięczna
- głoska zwarto-szczelinowa
- głoski sąsiadujące
- głoski spojone
- głosy polskie
- h
- j eufoniczne
- jer (półsamogłoska)
- kilkogłoska
- konsonant
- końcowa głoska, samogłoska
- korelatyw
- litera nienosowa
- litery przytłumione
- następnik (głoska)
- pełnogłoska
- poprzednik (głoska)
- półgłoska
- półsamogłoska
- samo-głos
- samogłoska (głoska)
- skład głoski
- sonant
- spirant
- spółgłoska (głoska)
- spółton
- stanowcza głoska
- sufiksalne i, l
- syllabne r, ł, l
- szczelinowa głoska dwuwargowa
- trójgłosica
- trójgłoska
- wątpliwa głoska (głoski alternujące)
- wokala
- współgłoska
- zbieg (głosek, samogłosek i spółgłosek)
- zgoda głosek
- Ź (litera)
- Ź (głoska)
- Ż (głoska)
- ? część składowa (głoski)
- długość trwania głoski
- głoska (znak alfabetu)
- grupa głosek
- kombinacja (głosek)
- łańcuch głosek
- miejsce spojenia głosek
- następ
- osłabienie głosek, samogłosek
- pierwociny mowy
- połączenie głosek
- postać głoskowa
- prawo głoskowe
- prawo głoskowne
- przejście
- przyczyna głoskowa
- przypodobnienie spółgłosek
- redukcja głosek
- rozkładać (głoskę)
- siła głoski
- spojenie głosek
- synteza głosek
- szczyt
- upodobnienie głosek
- ustęp
- wymawianie głosek izolowane
- wypadanie głosek
- zabarwienie (głosu, głosek)
- zanik głoski
- zasób głosek