terminów gramatycznych online
wyraz
Język: polski
- Abecadło: Br/1848
- Alfabet. Wymawianie samogłosek. Wymawianie spółgłosek: Ryk/1850
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część III. Pisownia: Mucz/1825
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Frazy: Kur/1865
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Głoski. Znamiona. Czytanie.: Prz/1792
- Głosownia: Kr/1897, Król/1922, Morz/1857
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- Nauka o budowie wyrazów (słowotwórstwo): Szob/1923
- Nauka o formach (Flexya): Mał/1863, Mał/1879
- Nauka o wyrazach. Nauka o znaczeniu wyrazów: Król/1922
- Nauka o wyrazie: Kl/1939
- O Grafice w ogóle, a w szczególności o Grafice starożytnych i jéj historycznym rozwoju, jako téż o podstawie, na któréj polegá porządek głosek w alfabecie fenickim, greckim i łacińskim: Malin/1869
- O Słowie: Malin/1869
- O czynosłowie: Nał/1774
- O częściach mowy w ogólności: Bor/1830
- O głoskach i dwógłoskach czyli o pisowni: Ant/1788
- O makaronizmach: Dudz/1776
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O pisowni: Such/1849
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (W. Szwejkowski): Rozp/1830
- O wyrazach: Kam/1870
- O zdaniach: Rew/1845
- O zdaniu pierwotném czyli gołém: Gr/1861
- Pismo i wymawianie: SkorM/1828
- Pisownia: Król/1907
- Początki uczenia: Marc/1833
- Podział abecadła i układ jaki powinien być: Oż/1883
- Podział spółgłosek na twarde i miękkie oraz według narzędzi mownych. Zwątlanie samogłosek. Spółgłoski mocne, słabe i płynne. Pochylanie samogłosek: Czep/1871–1872
- Przedmowa: Oż/1883
- Przydatek o Czytaniu i Pisaniu Greczyzny.: Prz/1792
- Rozdział I. Rozbiór wyrazów w ogólności: Szt/1854
- Semantyka: PolTerm/1921
- Składnia: Kurh/1852
- Słowniczek: Gaert/1927
- Słowotwórstwo: PolTerm/1921
- Uwagi wstępne: Uchw.AU/1891
- Wiadomości wstępne: Kr/1917
- Wstęp: Kl/1939, Mał/1863, Desz/1846, Malecz/1882, Szt/1854, Jak/1823, Lerc/1877, Szum/1809, ZwO/1924, Lor/1907
- Wstęp (+ Tabella): SkorM/1816
- Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869
- Wstęp. O językach: Mucz/1825
- Wstęp. Zdanie proste: Kon/1920
- Wyobrażenie, pojęcie, wyraz, znaki pisarskie, głoska, zgłoska, podziały wyrazów: Czep/1871–1872
- Словопроизведенiе [Źródłosłów]: Grub/1891
Wyraz. Rozumiany potocznie jako najmniejsza znacząca jednostka jęz. wykazująca względną samodzielność składniową jest w rzeczywistości terminem wieloznacznym, którego definicja zależna jest od płaszczyzny jęz., dla której pojęcie "wyraz" ma być definiowane. Niezbędne jest wyróżnienie co najmniej czterech odrębnych pojęć obejmowanych tradycyjnym terminem: wyraz fonologiczny, wyraz ortograficzny, wyraz gramatyczny, wyraz słownikowy, czyli leksem, wyraz tekstowy. Jako synonimu terminu „wyraz" używa się niekiedy określenia „słowo"
Cytaty
Źle tedy jest tak po francusku mowić [...] cours-je? [...]. trzeba inszego zażyć Wyrazu jak ten na przykład: est-ce que, [...] est-ce que je cours?
Mowa zaś mieszana, kiedy słowa Polskie z Łacińskiemi mieszane bywają [...] Są jednak niektóre okoliczności, w których możemy użyć tego sposobu [...] Takie są: gdy abo nie mamy wyrazów Polskich, i choćbyśmy wyrazili, nie zrozumiano by nas, abo gdy nie chcemy, aby nas wszyscy rozumieli: abo gdy o takich rzeczach mówić przychodzi, których ojczysty wyraz obraziłby uszy.
I. Brzmi jak e krótkié i ściśnioné w następujących wyrazach, birth urodzenie bert, Firm mocny Ferm, virtue cnota wertiu, mirth radość mert, girl dziewczyna gerl.
Samogłoski nawet Krótkie i Wątpliwe robią Zgłoskę Długą, kiedy po którey z nich w jednymże wyrazie następuje albo jedna z trzech spółgłosek poddwoyonych, albo dwie przynaymniey spółgłoski innego rzędu.
Grecy szybko pisząc używają mnogich pęteł skracających wyrazy.
Język ludzki jest to zbiór giestów i wyrazów, przez ludzi dla zrozumienia się wymyślonych.
Każdy a przeto i polski język składa się z wyrazów. B. Wyrazy nasze, co do swej natury, są głosami przez usta wydanemi; co do znaczenia zaś, są znakami rozmaitych wyobrażeń naszych, np. papier, pióro, kwiat, człowiek, Bóg i t. d.
Zaimek jest to wyráz odmiénny przez rodzaje, liczby i przypádki, stopniów tylko nié má. [...] Zowié się zaś stąd zaimkiém, że się pospolicie kładzie za imié, którego powtórzénie w mowie mogłoby być przykré.
Takie przeszyki nastręczać się muszą dla uwdzięczenia mowy naszej w niektorych słowach, jak widzimy w wyrazach: pulchny, zamiast puchlny, słony, zamiast solny, kuternoga, zamiast kurtanoga, tłomaczyć, zamiast tołmaczyć (dolmetschen) i t. d.
Ileż wyrazow, które przez mylne usłyszenie ich z ust cudzych, źle są użyte i źle sprzęgane z drugiemi?
Jak gdy w odległej świata przestrzeni podróżnik, lub wojennemi przygody w dalekie i odmienno-języczne krainy rzucony rycerz, z zachwycającém zdziwieniem podobne do rodowitej mowy usłyszy tony, a nawet odrębne, toż samo co w jego ojczystéj mowie znaczące wyrazy, pada na łono nieznajomego, który je wymawia lub śpiewa [...].
Wyrazami zowiémy pewne dobrane głosy na znaczenie rzeczy, oraz przymiotów, spraw, skutków i okoliczności branych pojedyńczo i oddzielnie; czyli, co toż samo jest, na znaczenie rozmaitych wyobrażeń, bez względu na myśl która z nich powstaje.
[…] Myśli składają się z wyrazów, wyrazy z zgłosek czyli syllab, syllaby z głosek, t.j. postaci do malowania wyrazów używanych, pospolicie literami zwanych […].
Podział pisowni ten się być zdaje najprostszy i najjaśniejszy; uważać: 1) głoski czyli litery szczególne, ilorako się która pisze; 2) głoski złączone czyli zgłoski albo syllaby; 3) wyrazy całkowite jeden względem drugiego; 4) na koniec, przestanki po wyrazach.
Do samogłosek dołączają pospolicie jeszcze dwa znamiona, to jest Anuswâra i Wisarga zwane: pierwsze znamie składa się z punktu (˙) i kładzie się na wierzchu, przy końcu wyrazu zamiast (m), tudzież euphonicznych zmian téj spółgłoski, w środku zaś wyrazu, zamiast wszelkich tonów nosowych (ं); [...].
Odmienny jest wcale dźwięk samogłoski o, w tych wyrazach obok siebie położonych: moc, módz, — łoże, łóżko, — głownie, głównie.
Na téjże karcie wyraz je, (nasze jest) każe pisać przez e; wyraz zaś je, od jeść, przez é.
GRAMMATYKA jest nauką prawideł mowy ustnej i pisanej, a mowa składa się z wyrazów. Wyrazy miesczą w sobie różne głosy czyli dźwięki, które w pismie znakujemy głoskami czyli literami, już większemi, już mniejszemi.
Mowa ludzka składa się z wyrazów. Wyrazy dzielą się na części mowy, a te są odmienne i nieodmienne. Odmienne 1. Rzeczownik [...] 2. Przymiotnik [....] 3. Zaimek [...] 4. Liczbownik [...] 5. Słowo [...] Imiosłów [...] 7. Przysłówek odmienny: pięknie, piękniej, najpiękniej, nieodmienny: nader, jeszcze, zgoła, Nieodmienne 8. Przyimek [...] 9. Spojnik [...], 10. Wykrzyknik.
Słowo czyli Czasownik, oznacza czynność jakową lub stan rzeczownika:— czynność, np. chwalę; stan rzeczownika, np. leżę. Poznaje się po tém wyraz że jest słowem, iż można doń dodać zaimek ja, ty, on, ona, ono, i t. d.
Pytania. 1. Jaka w wyrazie głoska, wielka czy mała? i dla czego?
Pytania. 1. Jaka w wyrazie głoska, wielka czy mała? i dla czego?
Te same syllaby iedna nawzaiem z drugą tworzą wyrazy; syllabami wymawiać się maią:
2.
ba-ba, bą-ki, be-la, bę-dą, bi-ci, bo-bu, ca-ła, le-cą [...].
Odpowiedzią często w jednym wyrazie zawiéramy zdanie, jak np. czy Piotr był w Kościele? odp. 1. był. 2. tak. 3. nie.
Język składa się z wyrazów, wyrazy z brzmień w mowie.
Wyrazy składają się z głosek, dlatego tak zwanych, bo każda jest pewném brzmieniem głosu ludzkiego.
Mała litera napisze się, gdy wyrazy po dwukropku dalszym ciągiem są jednego zdania; np. Człowiek z dwu części uczyniony jest: z duszy i ciała.
A [...] Tak samo brzmi w wyrazach: ancient, dawny, scarce, rzadki [...].
Bywa ich bowiem mniéj, gdy którakolwiek część zdania jest domyślną, lub gdy dwa oddzielne wyrazy spajają się w jeden. Więcéj zaś bywa wtedy, gdy jeden wyraz nie jest dostateczny do wydania któréjkolwiek części zdania. Co da się postrzedz w dalszym ciągu uwag nad składem zdania.
Wyrazy są nieprzeliczone, a podług różności narodów rozmaite.
Wszelki głos ludzki znaczący jakie wyobrażenie zmysłowe zowie się wyrazem.
Wszystkie atoli [wyrazy] dadzą się podzielić: 1. Na odmienne, a temi są: imię rzeczowne, przymiotne i liczebne, zaimek, słowo i imięsłów. 2. Nieodmienne: przysłówek, przyimek, spójnik i wykrzyknik.
Wszelka część mowy, czyli wszelki wyraz.
Wyraz jest jednym rysem w obrazie myśli naszéj przez mowę działanym, — stanowi już jednę całostkę w szeregu pojęć, które myśl składają.
I tak w powyższych przykładach wyrazy: słońce, Bóg są podmiotami.
Zdania składają się z wyrazów, wyrazy ze zgłosek, zgłoski czyli syllaby z głosek, a tych znaki piśmienne nazywamy literami.
Z głosek i syllab powstają wyrazy. Każdy wyraz wyraża jakieś wyobrażenie, obecne w myśli mówiącego.
СЛОВА СОЕДИНЕННЫЯ ВЪ ФРАЗЫ. Wyrazy połączone w frazesy.
[...] Pisowniá podaje prawidła, jakiemi postaciami głosek oznaczać náleży głosy i brzmieniá, danego języka, wchodzące już w skłád wyrazów; jakiemi znakami oddzielać wyrazy i zdaniá od siebie w ciągu pisma, albo raczéj, jakiemi znamionami oznaczać zdaniá i okresy. Grafika zaś w znaczeniu gramatycznym má nám wskazać postacie głosek, jakiemi oznaczać náleży głosy i brzmieniá danego języka niezależnie od wyrazów, których są cząstkami. Jednym słowem: Grafika uczy nás oznaczać pojedyńcze głosy i brzmieniá, podaje sposób wyráżaniá głosek w abecadle, i jest pisownią, że tak rzekę, abecadłową; Ortografijá zaś jest odnośnie do fonetyki języka pisownią wyrazową, obejmującą prawidła dlá wyrazów, zgoła dlá mowy pisanéj. Grafika daje nám, a przynájmniéj dać nám powinna, w pojedynczych postaciach wyraźny i cáłkowity obráz fonetyki danego języka; Pisowniá zaś jest wynikiem prawideł językowych zastósowanych do etymologiji i gramatyki; powinna być wiernym obrazem nie tylko fonetyki języka, ale i jego organizmu.
Każdá mowa skłádá się ze zdáń , będących obrazem myśli. Każde cáłkowicie wyrażone zdanie skłádá się z wyrazów. Wyraz jest obrazem pojęciá lub wzajemnego stosunku pojęć lub zdáń do siebie i ostatecznym, że tak rzekę, krańcowym czynnikiem duchowéj czyli umysłowéj strony każdego języka; dalsze bowiem dzielenie wyrazu na jego części i cząstki wkraczá już w zmysłową stronę językowego ustroju [...].
[...] Wszystkie atoli te znaczeniá schodzą się s sobą, jakoby w punkcie centralnym, w ogólnym znaczeniu wyrazu, tak że pospolicie w mowie naszéj wyráz i słowo znaczą jedno i prawie to samo. Lecz w gramatyce słowo (verbum, rhema) służy za názwę naukową (terminus technicus), oznaczającą jednę s części mowy. Słowo tedy, jako názwa naukowá, oznaczá nám w gramatyce byt, jistnienie, stán, czynność lub bierność jakiéj jistoty w danym czasie [...].
Wyraz jest to część mowy, mająca jakieś znaczenie w myśli.
Co to jest wyraz? Nazwanie istoty, wyobrażenia lub pojęcia jéj, czynności i przymiotu, nazywa się wyrazem.
Mowa składa się z wyrazów […].
[…] Tak np. w wyrazach: grab, pan, dzwon, traf — ostatnie spółgłoski wymawiamy twardo, i dla tego się one zowią twardemi; w wyrazach zaś grab', pań, dzwoń, traf', końcowe spółgłoski wymawiamy miękko, i dla tego się one zowią miękkiemi. Widziemy z przytoczonych przykładów, że miękkie spółgłoski, gdy są położone na końcu zgłoski, różnią się od twardych tém, że mają nad sobą kréskę [...].
Mowa nasza składa się ze zdań [...] Każde zdanie składa się z wyrazów, a każdy wyraz z głosek czyli liter, np. wyraz „matka” składa się z głosek: m, a, t, k, a. Bóg z głosek B, ó, g.
Z głosek i syllab powstają wyrazy. Każdy wyraz wyraża jakieś wyobrażenie, obecne w myśli mówiącego. Ponieważ zaś wyobrażenia nasze rozlicznej są natury, stąd też i wyrazy różnią się znaczeniem między sobą.
P. Z czego składa się mowa ludzka? 0. Mowa ludzka składa się ze zdań, np. To dziecko uczy się dobrze. P. A zdania z czego się składają? 0. Zdania składają się z wyrazów, które inaczej zowiemy częściami mowy, np. To—dziecko—uczy—się—dobrze.[...] Wyrazy składają się z syllab czyli ze zgłosek, np. To, dzie-cko, u-czy, się, do-brze.
Ze wszystkich djalektów europejskich, litewski najwięcej ma w sobie wyrazów sanskryckich.
Nie mamy składanych zlepionych w mowie żywej głosek, tylko z pojedyńczych głosek składamy nasze wyrazy i w abecadle naszem pojedyncze głoski powinny to malować, te nasze uczucia i pojęcia stanowczo.
Nazwa osoby lub rzeczy, wypowiedziana lub napisana, to jest: wyrażona, stanowi wyraz.
Napisz: książka. Czy to jest rzeczywista książka? Nie — Co to jest? — Jest to wyraz, służący na nazwanie książki, przypominający mi książkę.
Слово, wyraz, выражаетъ какое либо понятіе или чувствованіе, напр. przyjaciel, morze, skromność, dobry, pięć, ja, szanować, czytający, biała, jutro, między, zatem, ach!, aj!
Tak np. pytanie, czy należy używać w IV p. l. p. formy moję lub moją, Francyę lub Francyą i t . p., nie należy zgoła do pisowni; toż samo usunąć należało z kwestyi ortograficznych pytania: nawiedzić czy nawidzić, śpiewać czy spiewać, skarżyć czy skarzyć, i t. p., chodzi tu bowiem o samo brzmienie wyrazów, nie zaś o sposób pisania.
Zalecając, żeby pisano mleko, chleb, zastosujemy się tylko do modnego ale nawet nie bardzo rozpowszechnionego sposobu wymawiania wyrazów, których brzmienie prawidłowe jest inne.
Projekt Rady Szkolnej zmierzał do radykalnej reformy w sprawie pisowni imion własnych ze świata starożytnego. Stawiając ogólną zasadę: "zatrzymać pisownię oryginału, chyba wyraz zupełnie spolszczony, jak n.p. Cezar, Ateny", kazał "nazwiska greckie pisać we formie łacińskiej (Pisistrates, Alcibiades)", łacińskie zaś "we formie łacińskiej, o ile nie zostały spolszczone (Vergilius ale Wergiliusz), zostawić q i x (Quintilian, Xenofon) a s nietylko po spółgłosce (Persefona), lecz także między samogłoskami (Pausanias)".
§ 38. Zasadzie akcentowania przedostatniej zgłoski wyrazu w języku polskim podlegają zarówno wyrazy pojedyńcze czyli niezłożone, np. wiedza, waga, prawda, mówny, ..., jak i złożone, np. samowiedza, równowaga, ludożerca..., ostrosłup, czworokąt, dziwoląg, ludojad.
Gdy po samogłosce następuje dwie lub więcej spółgłosek, wówczas bierze się pod uwagę pierwiastek, przedrostek dodany na początku i przyrostki końcowe wyrazu i dzieli się wyraz tak, ażeby jego części morfologiczne nie były rozrywane [...] np. oddziela się pierwiastek od przedrostka: bez-ład, nad-miar, roz-dać [...] Oddziela się przyrostek od pierwiastku: głów-ka, głos-ka, gło-śny, naj-waż-niej-szy, wóz-ka, pisz-cie, grud-nia.
Najgłówniejsze pojęci gramatyczne.
Każda mowa składa się z wyrazów. Niektóre wyrazy oznaczają osoby, inne zwierzęta, inne zaś rzeczy nieżywe; niektóre wyrazy powiadają o przymiotach, inne zaś, co się dzieje i t. d.
Te mniejsze szeregi (grupy) dźwięków lub liter nazywają się wyrazami.
Wyraz więc jest to część zdania, a zarazem grupa pewnych dźwięków albo grupa pewnych liter.
W zdaniu: słońce świeci — podmiotem jest wyraz słońce, w zdaniu: śnieg leży na ziemi — podmiotem jest wyraz śnieg, bo myśleliśmy o śniegu.
Wielu jednak wymawia nie spółgłoskę z jotą ale po prostu spółgłoskę zmiękczoną, co bywa zwłaszcza pod wpływem wymowy tego języka, z którego wyraz zapożyczono np. słyszymy często debiut, bordiura.
Zdania składają się ze słów czyli wyrazów.
Semantyka (nauka o znaczeniu wyrazów). Wyrazy samodzielne i niesamodzielne
Słowotwórstwo (nauka o budowie wyrazów).
Fleksja (nauka o odmianie wyrazów).
Głosownia. (Nauka o głoskach). Mowa nasza składa się z wyrazów, które dadzą się rozłożyć na poszczególne, najmniejsze cząstki głosowe: dźwięki lub szmery. Cząstki te nazywamy głoskami.
Nie tylko rodzaj zabarwienia głosu, ale i długość przycisku odgrywa ważną rolę. Inaczej akcentujemy wyraz „daleko” w zdaniu „Do wieczora jeszcze daleko”...
Wszystkie wyrazy w naszej mowie dadzą się podzielić na dwie grupy: 1. Wyrazy samodzielne t.j. takie, które same przez się mają wyraźne znaczenie (ojciec, dom, praca, żyję, dobry, śpiewać, pięknie itd.). 2. Wyrazy niesamodzielne zaś nie mają same przez się znaczenia wyraźnego (do, od, przez, gdyż itd.).
Związek między treścią znaczeniową wyrazu a jego materjałem głoskowym opiera się na skojarzeniach, ustalonych przez zwyczaj społeczno-językowy. Jeżeli psa nazywamy wyrazem pies, a kota –wyrazem kot i nigdy odwrotnie, to dzieje się dzięki temu, że pod wpływem otoczenia, od którego nauczyliśmy się języka, przyzwyczailiśmy się z głoskami, składającymi się na te wyrazy, kojarzyć takie a nie inne treści.
Toteż z całego tego pasa przejściowego za polskie uchodzić mogą tylko Tworków i Bieńkowice, gdzie w związku z polskiem poczuciem narodowem przejęto mnóstwo wyrazów w formie polskiej, zwłaszcza z nosówkami, z g, z brakiem rzadziej z dyspalatalizacją samogłosek a palatalizacją spółgłosek, np. końcówka 3 os. 1. mn. -ům [...].
Przy tem wszystkiem trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre wyrazy jak wilk, milczeć mają tę właśnie postać w całej niekaszubskiej Polsce.
Zaznaczam wyraźnie, że wszystkie przytoczone w tej pracy bez gwiazdki wyrazy i formy są autentyczne i mogą być poparte cytatami.
Od języka łacińskiego przejęły też języki romańskie całą składnię, wspaniały dobór wyrazów i słów, jakich się język łaciński w przeciągu prawie 1000 letniego istnienia dorobił.
II. Wyrazy jako całości ze względu na znaczenie (części mowy): A. Wyrazy samodzielne: 1. imiona (nomina): a) rzeczownik (substantivum), b) przymiotnik (adiectivum), c) liczebnik (numerale).
Wyrazy języka są bowiem znakami dźwiękowymi, a w piśmie optycznymi, znakami, które wskazują i nazywają przedmioty, właściwości, czynności, stany.
Wyraz stanowi głoska lub zespół głosek posiadający pewne znaczenie.
Powiązane terminy
- dykcyja (słowo)
- nazwa
- nazwy wszystkiego, co istnieje w przestrzeni i czasie
- nazwy wszystkiego, co pomyślanem być może
- nazwy zjawisk zachodzących we wszechświecie
- rzeczenie
- słowo (wyraz)
- symbol językowy
- symbol językowy pojedynczy
- syntagma
- termin (wyraz)
- wyraz ustny
- cuvânt
- dictio
- dictum
- epos
- lexis
- léxis
- logos
- lógos (słowo)
- mot
- parole (słowo)
- rhêma (słowo)
- verbum (słowo)
- vocabulum
- vocula
- vox (słowo)
- żodzis (wsp. lit. žodis)
- речение
- слово
- antonim
- augmentatyw
- barbaryzm
- budowa wyrazów
- cząstka składowa (wyrazu)
- cząstka wyrazu
- część składowa wyrazu
- część wyrazu
- człon (wyrazu złożonego)
- deminutyw
- *denominativum
- homonim
- koniec (wyrazu, słowa, rzeczenia)
- małozgłoskowy
- następujący wyraz
- odmienny wyraz
- paroksyton
- paroksyton, paroksytonon
- paroksytonon
- początek słów, rzeczeń (nagłos)
- początek wyrazu
- pokrewny (wyraz, słowo, czasownik)
- proparoksyton
- proparoksyton, proparoksytonon
- proparoksytonon
- skrótowiec
- sylabowiec
- sylabowiec (kopia)
- synonim
- szczególny wyraz
- środek wyrazu, rzeczeń, dykcji
- wulgaryzm
- wyraz abstrakcyjny
- wyraz akcentowany
- wyraz bierny
- wyraz blisko-znaczący
- wyraz bliskoznaczny
- wyraz ciemny
- wyraz cudzoziemski
- wyraz cudzy
- wyraz czasowny
- wyraz częstotliwy
- wyraz czterozgłoskowy
- wyraz czworozgłoskowy
- wyraz czynny
- wyraz czysto angielski
- wyraz czysto polski
- wyraz dawnego utworu
- wyraz dawny
- wyraz deminutywny
- wyraz dobitnie wyrażający kierunek czynności
- wyraz dokonany
- wyraz dwiękonaśladowczy
- wyraz dwusylabowy
- wyraz dwuzgłoskowy
- wyraz enklityczny
- wyraz etymologicznie przejrzysty
- wyraz foremny
- wyraz formalny
- wyraz gatunkowy
- wyraz główny (morfologia)
- wyraz gminny
- wyraz gotowy
- wyraz gramatyczny
- wyraz gwarowy
- wyraz hipokorystyczny
- wyraz ilościowy
- wyraz istny
- wyraz jasny
- wyraz jednoczłonowy
- wyraz jednorodny
- wyraz jednosylabny
- wyraz jednosylabowy
- wyraz jednotliwy
- wyraz jednozgłoskowy
- wyraz jednoznaczny
- wyraz językowy
- wyraz kilkozgłoskowy
- wyraz książkowy
- wyraz kunszciarski
- wyraz liczbowny
- wyraz liczbowy
- wyraz liczebny
- wyraz literacki
- wyraz ludowy
- wyraz ludzki
- wyraz łączny
- wyraz mający zupełnie inne znaczenie w obu liczbach
- wyraz męski
- wyraz mowny
- wyraz narodowy
- wyraz naukowy
- wyraz nazywający
- wyraz nieakcentowany
- wyraz nieczasowny
- wyraz niedokonany
- wyraz nieforemny
- wyraz nieliczbowny
- wyraz nieodmienny
- wyraz nieprzyswojony
- wyraz nierodzajowny
- wyraz nierozwinięty
- wyraz nierównozgłoskowy
- wyraz nieskładany
- wyraz niespadkowny
- wyraz niespolszczony
- wyraz niestopniowny
- wyraz nieutarty
- wyraz niewłaściwy
- wyraz niezłożony
- wyraz niezmiennotematowy
- wyraz nieżywotny
- wyraz nijaki
- wyraz nowo utworzony
- wyraz nowo utworzony krajowy
- wyraz nowy
- wyraz o wybitnej wyrazistości semantyczno-morfologicznej
- wyraz obcego pochodzenia
- wyraz obcy
- wyraz oddzielny
- wyraz oderwany
- wyraz odmienny
- wyraz odrębny
- wyraz odróżniający
- wyraz ogólnopolski
- wyraz ogólny
- wyraz ojczysty
- wyraz onomatopeiczny
- wyraz onomatopoetyczny
- wyraz osobisty
- wyraz osobny
- wyraz osobowy
- wyraz pełnobrzmiący
- wyraz pierwiastkowy
- wyraz pierwotnikowy
- wyraz pierwotny
- wyraz pięciozgłoskowy
- wyraz pobratymski
- wyraz pochodny
- wyraz pochodzenia cudzoziemskiego
- wyraz pochodzenia swojskiego
- wyraz początkowy
- wyraz podstawowy
- wyraz pojedynczy
- wyraz polski
- wyraz poprzedzający
- wyraz pospolity
- wyraz potoczny
- wyraz powstały sztucznie
- wyraz powszechny
- wyraz pożyczany
- wyraz późniejszego utworu
- wyraz prasłowiański
- wyraz prawdziwie polski
- wyraz proklityczny
- wyraz prosty
- wyraz prowincjonalny
- wyraz przeczący
- wyraz przejęty
- wyraz przenośny
- wyraz przestarzały
- wyraz przybrany
- wyraz przydawniejszy
- wyraz przydłuższy
- wyraz przyjęty
- wyraz przyrostkowy
- wyraz przyswajany
- wyraz przyswojony
- wyraz rdzennie polski
- wyraz rekonstruowany
- wyraz rodowy
- wyraz rodzajowny
- wyraz rodzajowy
- wyraz rodzimy
- wyraz rozłączny
- wyraz rozwinięty
- wyraz równozgłoskowy
- wyraz równoznaczny
- wyraz różnorodzajowy
- wyraz rządzący
- wyraz rządzony
- wyraz rzeczowny
- wyraz rzeczywisty
- wyraz samoistny
- wyraz składany
- wyraz skrócony
- wyraz słowiański
- wyraz słowodosłowny
- wyraz spadkowny
- wyraz specjalny
- wyraz spolszczony
- wyraz społmalowczy
- wyraz spójnikowy
- wyraz spółimienny
- wyraz spółznaczny
- wyraz staropolski
- wyraz stary
- wyraz stopniowny
- wyraz swojski
- wyraz synonimiczny
- wyraz szczególny
- wyraz szczeropolski
- wyraz szczytny
- wyraz sześciozgłoskowy
- wyraz szlachetny
- wyraz techniczny
- wyraz trójzgłoskowy
- wyraz trzechzgłoskowy
- wyraz trzyzgłoskowy
- wyraz twierdzący
- wyraz umysłowy
- wyraz urzędowy
- wyraz utarty
- wyraz utworzony
- wyraz uważany powszechnie
- wyraz uważany szczególnie
- wyraz wiejski
- wyraz wielo-znaczący
- wyraz wielosylabny
- wyraz wielosylabowy
- wyraz wielozgłoskowy
- wyraz wieloznaczny
- wyraz więcejzgłoskowy
- wyraz właściwy
- wyraz współrzędny
- wyraz wtrącony
- wyraz wyróżniający
- wyraz wysoki
- wyraz względny
- wyraz zamarły
- wyraz zamilczany
- wyraz zapożyczony
- wyraz zaprzeczający
- wyraz zasadczy
- wyraz zasadniczy
- wyraz zbiorowy
- wyraz zbytkowy
- wyraz zbytkujący
- wyraz zdrobniały
- wyraz zestawiony
- wyraz zgrubiały
- wyraz złączny
- wyraz złożony (compositum)
- wyraz złożony (derywat, wyraz pochodny)
- wyraz złożony nieodmienny
- wyraz złożony odmieniony
- wyraz zmiennotematowy
- wyraz znaczeniowo bliski
- wyraz zrostkowy
- wyraz zupełny
- wyraz zwierzęcy
- wyraz źródłosłowowy
- wyraz żargonowy
- wyraz żeński (forma r. żenskiego)
- wyraz żywotny
- wyraz żywy
- wyraz, który oznacza to samo w obu liczbach
- wyrazik
- wyrazy służebne
- wyrazy szlachetne
- zakończenie wyrazu
- zapożyczenie
- zgrubienie
- złożenie (wyraz złożony)
- złożenie prefiksalne
- czasownik pierwiastkowy
- cząstka morfologiczno-semazjologiczna
- części wyrazów
- część końcowa
- część mowy
- część przedkońcówkowa
- imię pierwiastkowe
- materiał wyrazowy
- nauka funkcji słownych
- nauka odmian
- nauka znaczeń
- nazwa dwuwyrazowa
- omównik
- połączenie międzywyrazowe
- rozdział na sylaby
- samogłoska drugorzędna
- samogłoska pierwszorzędna
- składnia porządku
- stosunek wewnątrz wyrazu
- struktura wyrazu
- użycie
- wyrazorodztwo
- wyrazotwórstwo
- wzięty rzeczownie (w funkcji podmiotu)
- zasada budowy wyrazów
- zasób wyrazowy
- życie wyrazów