terminów gramatycznych online
spółgłoska głoska
Język: polski
- Abecadło: Br/1848
- Alfabet. Wymawianie samogłosek. Wymawianie spółgłosek: Ryk/1850
- Część I (wstępna): Jes/1886
- Część I. O głoskach: Mucz/1825
- Część I. O głoskach czyli literach w ogólności...: Mucz/1825
- Część I. O wymawianiu. Podział liter (głosek): Jak/1823
- Część II. O Imieniu: Mucz/1825
- Część II. Rozdz. 1. Wiadomości z głosowni i etymologii: Jes/1886
- Część druga prawideł gramatycznych, czyli odmiennia: Szum/1809
- Część pierwsza prawideł gramatycznych albo początkowania: Szum/1809
- Część pierwsza. O wymawianiu liter: Lor/1907
- Część pierwsza. Rzecz o głoskach: Such/1849
- Dialekty języka polskiego: Nitsch/1923
- Dodatek trzeci: Szum/1809
- Drugie Prawidło rzeczowników żeńskich: Oż/1883
- Fonetyka opisowa: Benni/1923
- Głoski, znamiona, i wymawianie: Bor/1830
- Głoski. Znamiona. Czytanie.: Prz/1792
- Głosownia: Kr/1897, Mał/1863, Mał/1879, PolTerm/1921, Król/1922, Kon/1920, Morz/1857, Lerc/1877
- Głosownia (Fonetyka): Kr/1917
- Główne podstawy mowopisowni polskiej: Oż/1883
- Główne przepisy: Łoś/1918
- Historyczna fonetyka czyli głosownia: Rozw/1923
- III. Krystalizowanie się polskiej terminologii gramatycznej w czasach Oświecenia: Kor/1961
- Nauka o głosce: Kl/1939
- Nauka o głoskach: Szob/1923, Łaz/1861
- O Grafice w ogóle, a w szczególności o Grafice starożytnych i jéj historycznym rozwoju, jako téż o podstawie, na któréj polegá porządek głosek w alfabecie fenickim, greckim i łacińskim: Malin/1869
- O grammatyce w powszechności: DwBg/1813
- O głoskach: Kam/1870
- O głoskach i dwógłoskach czyli o pisowni: Ant/1788
- O głosowni i wymawianiu: ZwO/1924
- O ośmiu częściach mowy: DwBg/1813
- O pismowni w języku polskim: Prz/1816
- O przecinkowaniu: Rew/1845
- O rzeczowniku i przymiotniku: Bor/1830
- O samogłoskach. O znamionach nad samogłoskami (J. Mroziński): Rozp/1830
- Oddział II. Budowa języka samskrytu: SkorM/1816
- Ogólne wykłady poprzedzające: Nał/1774
- Pismo i wymawianie: SkorM/1828
- Pisownia: Król/1907
- Pisownia spółgłosek: Uchw.AU/1891
- Początki uczenia: Marc/1833
- Podział spółgłosek na twarde i miękkie oraz według narzędzi mownych. Zwątlanie samogłosek. Spółgłoski mocne, słabe i płynne. Pochylanie samogłosek: Czep/1871–1872
- Rozdzielanie wyrazów: Uchw.AU/1891
- Rzeczownik: Br/1848
- Składnia: Kurh/1852
- Słowniczek: Gaert/1927
- Terminologia brzmień: KarłT/1885
- Uwagi wstępne: Uchw.AU/1891
- Wstęp: Desz/1846, Malecz/1882, Szt/1854
- Wstęp do Głosowni. - Język słowiański i jego narzecza. - Abecadło wszechsłowiańskie. - Podział mowy odnośnie do Głosowni.: Malin/1869
- Wstęp. Części składowe mowy: Łaz/1861
- Wyobrażenie, pojęcie, wyraz, znaki pisarskie, głoska, zgłoska, podziały wyrazów: Czep/1871–1872
- Zbiór abecadłowy rzeczy: DwBg/1813
- Словопроизведенiе [Źródłosłów]: Grub/1891
Spółgłoski. Głoski, przy których wymawianiu występuje w obrębie jamy ustno-gardłowej przeszkoda (silne zwarcie lub silne zbliżenie narządów mowy), wskutek czego nie jest możliwy przepływ powietrza przez kanał głosowy bez zakłóceń.
Cytaty
L miałkie wymawia się przez il, albo ill i te dwie albo trzy litery za jednę społgłoskę mają być miane.
Społ-Głoski zaś, będąc tylko Łamaniem (articulation) Głosow jednostajnych, nie mogą się samotne wymawiać, a zatym syllabę muszą czynić razem z jaką głoską.
[Y. Brzmi jak ay] Gdy po niém idzie spółgłoska z e niemém Lyre lira layr.
Y. Brzmi jak i gdy po niém idzie spółgłoska jedna lub więcéj bez e niemégo zephyr wiatr zachodni zefir.
Spółgłoski są dwojakie: Nieme i Przezpołgłośne.
Spółgłoski zaś brzmią nie same jedne, lecz daje się przy nich zawsze którąkolwiek samogłoska słyszeć, np. gdy wymawiamy: b f w z, daje się słyszeć: b i ę, f i e, w i u , z i et. Spółgłosek w polskim języku jest 28: b b c ć d f f' g h k l ł m m n ń p p' r s ś t w w' x z ź ż.
B. Spółgłoski, dzielą się one: 1) Na średnio twarde niezłożone, takiemi są: b, c, f, g, k, m, n, p, s, w, x, z [...]. 2) Na zupełnie twarde niezłożone, takiemi są: d, h, ł, r, t, ż [...]. 3) Na miękkie niekreślone, taką jest tylko jedna głoska l [...]. 4) Na miękkie kreślone pojedyncze; takiemi są: b', c', f', m', ń, p', s', w', ź [...].
Przeszły [imiesłów] formuje się zawsze z trzeciej osoby l.p. czasu przeszłego, trybu oznajm. a to tym sposobem: Jeżeli po ł stoi samogłoska, w tedy zamienia się ł na wszy, np. znał, znawszy; mówił, mówiwszy; a jeżeli zaś przed ł stoi spółgłoska, wtedy ł się zostaje i dodaje się do niego szy, np. darł, darłszy; przyszedł, przyszedłszy.
Spółgłoska, Consonans.
Spółgłoski, czyli konsony: b c d f g h k l ł m n p r s t w x z.
Spółgłoski czyli konsony: b c d f g h k l ł m n p r s t w x z.
Tak się przypádkują wszystkié mającé przed us spółgłoskę jaką, np. Duvus, Jacobus [...]
Konsony czyli spółgłoski, 2.
Reśtujące 18 bukw zową się Społgłoskami (Consonantes) dlatego, iż żadna nie może być na ucho słyszaną, bez przybrania jednej z Samogłosek przed sobą, lub za sobą, z ktorą się razem w spolnym tonie wygłasza, a sama przez się, jako w wyosobnieniu, jest niemą, bo, tylko z Samogłoskami zstaje się głośną, nie stanowi nigdy żadnej złogi w słowie; a jeżli też znaczy przez się słowo, jak w przedzakach k, w, z, to każda, albo oddzielnie wygłaszać się musi z podłączoną Samogłoską, potrzebną do wydania na ucho tych samych przedzakow bez rządu: ku, we, ze, albo łączyć się ze złogą następującego, od nich rządzonego słowa, i dopiero z Samogłoską, w tej zlodze brzmiącą, czy się bezśrednio na niej opiera, czy przez drugie Społgłoski od niej jest odgrodzoną, w jednym spolnym tonie bydź usłyszaną, np. ksobie , w oknie, z troską itd.
Co do 18 Społgłosek, ich głowny i najrodociwszy podział jest na pewne szeregi , stosowane do pracujących organkow głosowych, za pomocą ktorych Człowiek wyjęzycza je na ucho, skąd wynikają cztery rzędy Społgłosek, zwane organkowemi. I) Wargobitne, ktore się wyderzają z głosem przez wargi, mniej lub więcej z sobą się potrącające; a takich jest 5: B, F, M, P, W. 2) Garłobitne, ktore się wyderzają z głosem przez wypuszczenie rzadszego lub gęstszego tchu z garła, za pomocą języka, mniej lub więcej gnącego się ku podniebieniu; a takich jest 4 : G , J, H, K. 3) Językobitne, ktore się wyderzają z głosem przez język, za pomocą dziąseł lub zębów, przezeń dotykanych; a takich jest 5: D, L, N, R, T. 4) Zębobitne, ktore się wyderzają przez zęby, za pomocą dotykającego ich języka z rożnem cedzeniem, sykiem lub zgrzytem; a takich jest 4: K, S, X, Z.
Nadmienić tu jeszcze należy, że i, które po ostatnich ṁ, ś, t. w pierwszej, drugiej i trzeciej osobie liczby pojedynczej tudzież w Trybie bezokolicznym czyli w źródłosłowie kładziemy, jest tylko cechą miękkiego wymawiania tych trzech spółgłosek, to jest: jak nasze ṁ. np. karṁ, ś. wieś, i ruskie t, miękkie, po którym stoi znak jer.
Inne wszystkie b, c, d, dz, cz, i t. d. zowiemy spółgłoskami, że brzmieć tylko mogą wespół z samogłoską; albo że wydają dźwięk przez uderzenie się narzędzi głosowych uczyniony.
Spółgłoski tak nazwane, że się nie same, ale spólnie tylko z jaką samogłoską wymówić dają: np.: b, p, w, f.
Powiedzieliśmy na początku §. 3, że spółgłoski dzielą się na pojedyńcze i podwójne czyli złożone. Złożone spółgłoski są: cz, dz, dź, ch, rz, sz, szcz.
[...] 1. Nie odmieniają się wcale tak samogłoski, jako téż spółgłoski, o których w następujących uwagach nad samogłoskami odmiennemi, żadnéj nie będzie wzmianki.
W wzorowém uporządkowaniu głosek Sanskrytu, samogłoski od spółgłosek są odłączone i pierwsze w abecadle zajmują mejsce; [...].
Grammatycy, którzy zgłębili mechanizm głosów ludzkich, podzielili spółgłoski na słabe, mocne i płynne. Podział ten, zastosowany do spółgłosek mowy polskiej, rozróżnia je w następujący sposób: słabe: b, d, g, w, z, ż, z, dż, h. mocne: p, t, k, f, s, sz, c, cz, ch. płynne: m, n, l lub ł, r.
Spółgłoska j pochyla najmocniej poprzedzającą samogłoskę (bój, mój), bo brzmienie j jest tylko zakończeniem spółgłoskowém brzmienia samogłoski, która je poprzedza.
Głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski. [...] Spółgłoski od tego są nazwane, że nie brzmią samy, lecz spólnie z e, lub je [...] jako: b [...] z, ź, ż.
Spółgłoski są pięciorakie: twarde, obojętne, miękkie, obce i złożone.
Aby zrobić Stopień wyższy, do głoski pierwiastkowej lub zamienionej w Przymiotniku męzkim Stopnia wyższego, daje się sz z samogłoską rodzajową y, a, e, a to wyrzuciwszy i lub y końcowe, jeśliby przymiotnik nie kończył się na spółgłoskę.
Spółgłoski same przez się brzmienia niemaiąc, za pomocą samogłosek tylko głos wydaią, iakby były:
B e, Ce, De, eF, Ge, Ha, Ka, eL, eŁ, eM ,eN, Pe, eR, eS, Te, Wu, yX, Zeta.
Czy zaś na końcu zostawiać spółgłoskę, czy samogłoskę w przenoszeniu rozłączonego wyrazu; to się zostawia własnemu uchu i rozsądkowi, byle była zgłoska, i nie dwa wyrazy z jednego, jak to już rzekłem.
Spółgłoski są brzmienia krótkie przy pomocy innych mowy narzędź wyliczonych wyżej oddane, oprócz jednej s mogącej mieć nieco dłuższe od innych trwanie.
Co to są spółgłoski? Są to głoski, które same i bez pomocy samogłoski nie mogą być wymawiane; głoski b, c, ć, cz, d, dz, dź, f, g, h, ch, j, k, l, ł, m, n, ń, p, r, rz, s, sz, ść, scz, w, x, z, ź, ż, są spółgłoskami.
Spółgłoski dzielą się także na piérwotne i pochodnie […].
W spadkowaniu tych rzeczowników trzeba uważać na spółgłoskę naczelną i przypomnieć sobie czy należy do stałych, czy do zmiennych. W piérwszym razie trzeba ją złagodzić w 3 i 7 spadku, przez i, w drugim zmienić ją w tychże spadkach w spółgłoskę właściwą podług tego, jak to wiemy z opisu spółgłosek zmiennych i dopiéro po téj zmianie dać jéj zakończenie na e [...].
Spółgłoska jest brzmieniem, wyciśnioném za pomocą ruchomych narzędzi mownych.
W języku polskim mamy 45 głosek, a mianowicie 10 samogłosek i 35 spółgłosek.
Spółgłoski dzielą się także na pierwotne i pochodne; piérwsze twardémi, drugie miękkiémi inaczej nazywane.
Wymawianie spółgłosek.
f) Złożone z wielu spółgłosek, mianowicie syczących, i nieporozdzielanych samogłoskami.
Głoski dzielą się na samogłoski i spółgłoski; drugich trzydzieści sześć.
Spółgłoski dzielą się: 1. na twarde: b, c, d, dz, f, g, h, ch, k, ł, m, n, p, r, s, t, w, x, z. 2. miękkie: b', ć, dź, j, l, m', ń, p', ś, w', ź. 3. miękko brzmiące: bi, ci, dzi, fi, gi, hi, ki, mi, ni, pi, si, wi, xi, zi. 4. przyciskowe: cz, dż, rz, sz, szcz, ż.
Drugie, misterniejszy wyrób głosowy, są jakby półtony, cieniujące dla dźwięczniejszego brzmienia głos samogłosek; zawsze na nich oparte, a w oderwaniu same przez się istniéć nie mogące, i dla tego spółgłoskami nazwane.
Mowa polska z tego względu stanie na czele innych, mając u siebie wyrobionych spółgłosek trzydzieści siedm, które są: j, l, ł, n, ń, h, ch, k, k’, g, g’, d, dz, dź, dż, t, c, ć, cz, s, ś, sz, z, ź, ż, r, rz, w, w, f, f’, p, p’, b, b', m, m’.
[...] Spółgłoski są to brzmienia przytłumione (przez stawienie oporu tchnionemu powietrzu albo językiem, albo wargami), które do pełnego i wyraźnego wygłoszenia potrzebują samogłoski, te są w abecadłowym porządku: b, b'; c, cz, ć; dd, dz, dż, dź; f, f'; g; h, ch; j; k; ł, l; m, m'; n, ń; p, p'; r, rz; s, sz, ś; t; w, w'; z, ż, ź.
Spółgłoski pod trojakim względem uważamy: I. co do dźwięku, II. co do mocy, III. co do narzędzi mownych, któremi je wyrabiamy.
[…] Tak samogłoski jako i spółgłoski przemieniają się w odmianach słów i w tworzeniu pochodników (słów pochodnych) np. miasto, w mieście […].
Wiedzieć bowiem raz na zawsze należy, że w pierwotnym stanie języka naszego i wszystkich narzeczy słowiańskich, żaden wyraz nie kończył się nigdy na spółgłoskę, ale zawsze na samogłoskę.
Spółgłoskami (consonantes) nazywamy takie głoski, które ażeby wymówić, nie dość jest tylko otworzyć usta i wydać ze siebie głos, ale prócz tego trzeba jeszcze użyć i poszczególnych narzędzi mówienia, jakiemi są gardło, język, podniebienie, zęby i wargi.
[...] Tutáj widzimy, że Mroziński nie bez słusznego powodu potępiá dwojaki sposób, w jaki oznaczámy jedno i to samo brzmienie ń już za pomocą kréski, już za pomocą postaci i. Aby téj niedogodności zaradzić, nie ma jinnego środka, jak tylko przyjąć jednolitą postać na oznaczenie zmiękczonego n, bez kréski; boć skoro przyjmiemy takową postać, np. n, wtedy nie będzie nám potrzeba ani kréski nad n, ani samogłoski i jako znaku miękczeniá poprzedzającéj spółgłoski przed samogłoską, tj. napiszemy: kon, kona [...].
Mroziński w powyżéj wymienionym ustępie, ściśle rzecz biorąc, nie myśláł wcale o Ortografiji, lecz jedynie o Grafice. — Ustęp ten przytáczamy, przemieniwszy Ortografiją na Grafikę. — Są to myśli nader wáżne, i kiedyś wprowadzone w życie, będą płodne w wielkie nástępstwa, nie tylko w dziedzinie języka naszego, ale i całéj mowy słowiańskiéj. Oto są słowa jego: „Przekonany jestem, że gramatyka polska nie będzie dopóty jasną, dopóki Grafika nie będzie zastósowaną do gramatycznego mechanizmu języka," tj . dopóki abecadło nasze nie będzie gramatycznym; a nie będzie nim, dopóki wszystkich głosów i brzmień naszego języka nie będziemy oznaczali pojedyńczemi postaciami głoskowemi bez znamion nad spółgłoskami, bez samogłoski i, jako téż bez spółgłosek z, ż, ź, używanych za znamiona miękczeniá twardych spółgłosek, gdyż to jest jedyny rozumny sposób, w jaki Grafika zdołá zaradzić téj niedogodności, którą tak jasno w widziáł i pojmowáł nájgłębszy w swojim czasie znáwca i badácz organizmu naszego języka.
[...] Każdá zaś spółgłoska jest brzmieniem towarzyszącym głosowi samogłoski, powstającym na początku lub na końcu głosu samogłoski przez uderzenie lub ciśnienie na siebie nárzędzi mównych, np. b, m. Nárzędziá mówne są dwojakie: jedne ruchome, jako to: język i wargi, drugie nieruchome, jakiemi są zęby, podniebienie i gardło.
Spółgłoska jest to litera, do wymówienia któréj potrzeba użyć nie tylko głosu, ale jeszcze i narzędzi mownych, jakiemi są: wargi, podniebienie, język, gardło, i dlatego wydają one brzmienie złożone.
Spółgłoski dzielą się na twarde, miękkie, mocne, słabe, płynne i cztery nieforemne.
Współgłoska albo (opuszczając w) spółgłoska jest to znak dla wyrażenia głosu wspólnie z inném brzmieniem, urobioném któremkolwiek narzędziem mowy, jako to: wargami, językiem, zębami, podniebieniem, gardłem czyli krtanią. Spółgłosek jest 37: b, b', c, ć, cz, d, dz, dź, dż, f, f', g, g', h, ch, j, k, k', l, ł, m, m', n, ń, p, p', r, rz, s, ś, sz, t, w, w', z, ź, ż.
[…] Tak np. w wyrazach: grab, pan, dzwon, traf — ostatnie spółgłoski wymawiamy twardo, i dla tego się one zowią twardemi; w wyrazach zaś grab', pań, dzwoń, traf', końcowe spółgłoski wymawiamy miękko, i dla tego się one zowią miękkiemi. Widziemy z przytoczonych przykładów, że miękkie spółgłoski, gdy są położone na końcu zgłoski, różnią się od twardych tém, że mają nad sobą kréskę [...].
Spółgłoski dzielą się jeszcze na mocne, słabe i płynne […].
Spółgłoski są to takie głoski, przy których wymówieniu nie wystarczy samo ust otworzenie i głosu z piersi wydobycie, lecz potrzeba jeszcze koniecznie pomocy jednego z pomiędzy narzędzi mownych. Narzędzia mowne, których przy wymawianiu spółgłosek do pomocy używamy, są: gardło czyli krtań, język, podniebienie, zęby i wargi.
Spółgłoski są następujące: b, b(i), c, cz, ć, d, dz, dź, dż, f, f(i), g, h, ch, j, k, ł, l, m, m(i), n, ń, p, p(i), r, rz, s, sz, ś, t, w, w(i), z, ź, ż.
SPÓŁGŁOSKAMI przeciwnie są takie głoski, które się właśnie dopiero wymawiają za poruszeniem i właściwém użyciém owych poszczególnych narzędzi; np. p daje się dopiero wygłosić za użyciem warg; k za użyciem gardłowych organów; r za użyciem języka końcem swoim wibrującego o podniebienie itd.
Spółgłoski są to brzmienia w kanale naszym mownym do skutku przychodzące za wydaniem głosu i równoczesném użyciem poszczególnych narzędzi mowę ludzką warunkujących. Narzędzia te są w kanale rzeczonym umieszczone w następującym porządku: nasamprzód krtań, w saméj głębi tego kanału - potém podniebienie, a pod niém język - następnie zęby - nakoniec wargi.
Głoski polskie dzielą się głównie na samogłoski i spółgłoski.[...] Samogłoski polskie dzielimy na otwarte: a, e, o, u, nosowe: ą, ę, cienkie: i, grube: y, pochylone: e, ó; wszystkie zaś inne litery zowią się spółgłoskami.
Spółgłoska jest to znowu głoska, która wydaje dźwięk zespolony, jakby złączony z inną literą, np. b (be), f (ef) [...].
Pyt.: Czy wszystkie litery przyjęliśmy, jakie są w abecadle łacińskiem? Odp.: Nie wszystkie, bo odrzuciliśmy spółgłoskę q, i spółgłoskę pojedynczą v.
Małecki Ant. W sprawie pis. pol. o naturze spółgł. j str. 28 i t. d. Łazowski, Suborowski innych.
SPÓŁGŁOSKI czyli brzmienia szmerowe.
W razie gdy przyimka jednozgłoskowego zakończonego na spółgłoskę, nie można łagodnie wymówić przed wyrazem, mającym na początku kilka spółgłosek, przydajemy mu głos eufoniczny -e; i tak: za ostro brzmi.
Te zaś głoski, których bez pomocy innych głosek czysto i dźwięcznie wymówić nie można, nazywają się spół-głosami czyli spółgłoskami, a nazywają się tak dlatego, że je tylko spólnie z samogłoskami dobrze wymówić można. Spółgłoskami będą zatem głoski: b, d, sz, r, l, m, cz, z, s, dz, itp.
Буквы раздѣляются на гласныя, samogłoski, и согласныя, spółgłoski.
Projekt Rady Szkolnej zmierzał do radykalnej reformy w sprawie pisowni imion własnych ze świata starożytnego. Stawiając ogólną zasadę: „zatrzymać pisownię oryginału, chyba wyraz zupełnie spolszczony, jak n.p. Cezar, A teny“, kazał „nazwiska greckie pisać we formie łacińskiej (Pisistrates, Alcibiades)“, łacińskie zaś „we formie łacińskiej, o ile nie zostały spolszczone (Vergilius ale Wergiliusz), zostawić q i x (Quintilian, Xenofon) a s nietylko po spółgłosce (Persefona), lecz także między samogłoskami (Pausanias)".
II. Pisownia spółgłosek.
Wyjątek stanowią tylko takie zgłoski, które się kończą na j albo na płynną (ł, l, r, rz, m , n, ń), ilekroć ona ma po sobie jakąkolwiek drugą spółgłoskę; n. p. szyj-ka, kij-kiem, biał-ko, wiel-ki, biel-szy, czar-ny, mar-twy, mor-ski, kłam-ca, Trem-becki.
§ 10.Spółgłoski. Spółgłoski są to szmery, powstające w pewnych miejscach jamy ustnej podczas pędu powietrza i przy zbliżeniu się lub zetknięciu ruchomego narządu mowy z nieruchomym.
Spółgłoska rz brzmi jak ż na początku lub w środku wyrazów, na końcu zaś wyrazów jak sz.
Litery: a, e, i, o, u, y nazywamy samogłoskami, a wszystkie inne spółgłoskami.
Dźwięki (głoski) mowy naszej dzielą się na samogłoski i spółgłoski.
Spółgłoski są to głoski, które powstają podczas pędu powietrza z płuc i krtani przez jamę ustną lub nosową wskutek zbliżenia się lub zetknięcia ruchomego narządu mowy z nieruchomym.
Przytem wyrazy na -nier mają różne pochodzenie, a mianowicie jedne pochodzą od obcych, w których w rodzimym języku pisze się też -nier, a więc w nich obce i między spółgłoską a samogłoską winnoby się oddawać w polszczyźnie przez j np. francuskie ingenieur, pol. inżynjer.
W ogólności zawsze piszemy i (nie ji) na początku wyrazów i po samogłosce: igła, ich, moi, pokoik, kleić, stoisz i t. d. a także w złożeniu po przedstawce na spółgłoskę np. bezimienny, rozigrany.
§ 3. Wszystkie głoski w języku polskim dzielą się na samogłoski i na spółgłoski. [...]
Spółgłoski wymawiamy, wydobywając głos z piersi i równocześnie używając poszczególnych narzędzi mowy, któremi są: krtań, podniebienie, zęby, język, wargi.
Spółgłoskami są np. b, c, s, z, dz i t. d.
§ 10. W języku polskim mamy następujące spółgłoski: b, b(i), c, cz, ć, d, dz, dź, di, f, f(i), g, g(i), h, ch, j, k, k(i), l, ł, m, m(i), n, ń, p, p(i), r, rz, s, sz, ś, i, w, w(i), z, ź, ż.
Spółgłoska. Spółgłoski dźwięczne i bezdźwięczne. Spółgłoski czyste i nosowe. Spółgłoski twarde i miękkie. Spółgłoski: wargowe, wargowo-zębowe, przedniojęzykowe (zębowe i dziąsłowe), średniojęzykowe i tylnojęzykowe. Spółgłoski chwilowe (zwarte i zwarto-szczelinowe) i trwałe (szczelinowe i półotwarte).
Gdy wydech, wydobywający się z płuc przez tchawicę i krtań, wprawi w ruch wiązadła głosowe [...] otrzymujemy wrażenie głosu (a, o, e, i, y, u) o różnem zabarwieniu, zależnie od tego, jaką formę przybiera jama ustna. Głoski te możemy łatwo wymawiać same, bez połączenia z innemi, stąd ich nazwa: samogłoski w przeciwstawieniu do takich głosek, przy których tworzeniu czynne są narządy mowne (wargi, język, zęby itd). Są to: spółgłoski.
Spółgłoski i ich podział. 1) dźwięczne: b w d z struny głosowe drgają, wydając pewien ton muzykalny, bezdźwięczne: p f t s struny głosowe nie drgają, słyszymy tylko szmery. 2) czyste: b, b', c, ć, cz itd. nosowe: m, m', n, ń. 3) twarde: b, p, m, f, [...] miękkie: b', p', m', f' [...].
Współczesny język polski warstw wykształconych ma następujące spółgłoski: p, p', b, b', m, m', f, f', w, w', t, d, n, s, z, c, dz, sz, ż, ł, l, r, cz, dż, ś, ż, ć, dź, ń, k, k', g, g', ch, ch'.
Ze względu na czynności wiązadeł głosowych dzielimy spółgłoski na dźwięczne i bezdźwięczne; ze względu na stopień zamknięcia - na zwarte, szczelinowe, zwarto-szczelinowe i półotwarte; wreszcie ze względu na miejsce, w którem się tworzą w jamie ustnej - na wargowe, wargowo-zębowe, przedniojęzykowe (zębowe i dziąsłowe), średniojęzykowe i tylnojęzykowe.
Spółgłoski [...] nigdy same przez się zgłoski nie tworzą, nie mogą w niej być wymawiane samodzielnie, są więc głoskami niezgłoskotwórczemi.
Nazwy te określają tylko rolę głoski w zgłosce; mianowicie samogłoska tak się nazywa, gdyż sama może utworzyć zgłoskę, podczas gdy spółgłoska tworzy zgłoskę, tylko wespół z samogłoską.
Toteż z całego tego pasa przejściowego za polskie uchodzić mogą tylko Tworków i Bieńkowice, gdzie w związku z polskiem poczuciem narodowem przejęto mnóstwo wyrazów w formie polskiej, zwłaszcza z nosówkami, z g, z brakiem rzadziej z dyspalatalizacją samogłosek a palatalizacją spółgłosek, np. końcówka 3 os. l. mn. -ům [...].
Zwłaszcza przy samogłoskach trudno rozróżniać oba rodzaje zmian. Ale ostatecznie są zjawiska, wyglądające na ogólniezależne, na rezultat ogólnych tendencyj fonetycznych, jak np. przejście dawnych długich, a zarazem jakościowo różnych od krótkich, pełnogłosek w krótkie t. z. pochylone, albo rozwój spalatalizowanych przedniojęzykowych spółgłosek w afrykaty itp.; zwłaszcza zaś w obrębie spółgłosek.
Podobnie w grupach spółgł. + m, n + spółgł..
W kadzielnica <= kadzidlnica (podobnie w czes.) itp. obok poradlne poralne i obok radelne itp. mamy odrębną grupę spółgł. + r, l, m, n + spółgł. z wtórnem przejściem t. zw. pobocznej zgłoski w pełną, por. §§ 31 uw. 39, 61 od końca, 64 od końca.
Abecadło portugalskie dzieli się na samogłoski i spółgłoski.
Spółgłoski (consonantes) rozróżniamy: A. Ze względu na miejsce artykulacji: ★wargowe (bilabialne, dwuwargowe), ★wargowo-zębowe (labialno-dentalne), ★przedniojęzykowe: ★zębowe (dentalne) i ★dziąsłowe (alweolarne), ★średniojęzykowe, ★tylnojęzykowe (gardłowe, gutturalne).
Przy wymawianiu spółgłosek jama ustna jest w mniejszym lub większym stopniu zamknięta, np. b, z, cz, l.
Spółgłoska wyjątkowo może stać się zgłoskotwórczą w kilku wykrzyknikach, np. pst!, prr!, brr!, psz!, ps!.
Najlepsze jednak świadectwo spopularyzowania się już rodzimej terminologii gramatycznej, i to po szkołach, daje konsekwentnie ją stosująca gramatyka francuszczyzny S. Nałęcz-Moszczeńskiego [...].
Terminologia. Litera vocalis nasalis — litera głoska przez nos, brevis — krótka, longa — długa, diphthongus — dwogłoska, kilkogłoska (właściwa), consonans — spółgłoska, łamogłoska, brzmiąca; syllaba — syllaba, spójka, accentus — akcent.
Fakultatywności rodzimej terminologii gramatycznej położył tamę podręcznik polszczyzny O. Kopczyńskiego.
Terminologia. Litera vocalis brevis — głoska samogłoska, wokala krótka, longa — długa, a, e, o — jasna, á, é, ó — ściśniona, nasalis — nosowa, diphthongus — dwugłoska, dyftong, consonans gutturalis — *spółgłoska gardłowa, muta — pomowna, semivocalis — przedmowna, liquida — łagodna (t. 3), consonans dura — twarda (t. 2, s. 24), mollis — miękka* [...].
Powiązane terminy
- brzmiąca
- brzmienie szmerowe
- brzmienie złożone (o spółgłosce)
- fonema niezgłoskotwórcza
- głoska niezgłoskotwórcza
- głoska półotwarta
- głoska szczelinowa
- głoska współbrzmiąca
- głoska zwarta
- głoski zamknięte
- konsona
- konsonans
- konsonant
- przeźwięczywa
- samogłoska niezgłoskotwórcza
- spółgłos
- spółgłoska głosowa
- spółton
- współgłoska
- współgłoska podniebienna
- consoană
- consona
- consonans
- Consonans
- consonant
- dwibalse (wsp. lit. priebalsis)
- sudetyne (wsp. lit. priebalsis)
- буква согласная
- ? spółgłoska przedniojęzykowa spalatalizowana
- [głoska] wargowo-nosowa
- afrykata
- afrykata przedniojęzykowa
- aspirata
- B (głoska)
- b niepalatalne
- C
- cienka (głoska)
- d dźwięczne
- d eufoniczne
- d spalatalizowane
- dwoista spółgłoska
- dwójka (dwuznak, głoska)
- F
- f obce
- funkcjonalny podział spółgłosek
- G
- geminata
- głos miękki pojedynczy
- głos miękki złożony
- głos zupełnie twardy złożony
- głos zupełniotwardy pojedynczy
- głoska dechowa
- głoska językowa
- głoska odbita
- głoska podniebienna sycząca
- głoska spowinowacona
- głoska sycząca
- głoska średniotwarda
- głoska twarda
- głoska twarda zębowa
- głoska wargowa
- głoska zębowa
- grube g
- grupa spółgłoskowa
- H
- h czeskie
- h obce
- J
- j bezdźwięczne
- j wirtualne
- j wyraźne
- jota
- jь mocne
- jь słabe
- K
- k bezdźwięczne
- k jotowane
- klasyfikacja fonetyczna spółgłosek
- L
- l epentetyczne
- l miałkie
- litera sycząca
- litera zdwojona
- Ł
- ł organiczne
- ł zębowe
- M
- miękka spółgłoska bezdźwięczna
- niedźwięczne l, r, m, n
- niezwargowane w, ł
- ń miękkie
- obojętne l
- oddechowa (spółgłoska)
- P
- p niepalatalne
- podwójna współgłoska
- Q
- r dźwięczne
- ř frykatywne
- r płynne
- ruskie t
- rz miękkie
- rz płynne
- s eufoniczne
- š obce
- sąsiednia spółgłoska
- spirant
- spirant przedniojęzykowy
- spiranta
- spółgłoska (s)pieszczona
- spółgłoska aspirowana
- spółgłoska bezdźwięczna
- spółgłoska bilabialna
- spółgłoska brzmiąca
- spółgłoska cechowa
- spółgłoska cerebralna
- spółgłoska chuchowa
- spółgłoska chwilowa
- spółgłoska cicha (bezdźwięczna)
- spółgłoska cienka
- spółgłoska cienko-przyciskowa
- spółgłoska cienkobrzmienna
- spółgłoska cisząca
- spółgłoska czysta
- spółgłoska czysto ustna
- spółgłoska czysto-gardłowa
- spółgłoska ć
- spółgłoska dechowana
- spółgłoska depalatalizowana
- spółgłoska długa
- spółgłoska dłużej wytrzymana
- spółgłoska doraźna
- spółgłoska drgająca
- *spółgłoska drgająco podniebienna gardłowa
- spółgłoska drżąca
- spółgłoska dwuwargowa
- spółgłoska dziąsłowa
- spółgłoska dźwięczna
- spółgłoska dźwięczno-przyciskowa
- spółgłoska ejektywna
- spółgłoska eksplozyjna
- spółgłoska frykatywna
- spółgłoska funkcjonalnie czynna
- spółgłoska funkcjonalnie miękka
- spółgłoska funkcjonalnie twarda
- spółgłoska funkcjonalnie zmiękczona
- spółgłoska gardłowa
- spółgłoska gardłowo-dechowa
- spółgłoska gardłowo-podniebienna
- spółgłoska gęsta (bezdźwięczna)
- spółgłoska głośna (dźwięczne)
- spółgłoska głucha
- *spółgłoska gruba (twarde)
- spółgłoska gruba sycząca
- spółgłoska grubiej przyciskowa
- spółgłoska grubo-miękka
- spółgłoska gutturalna
- spółgłoska jednochwilowa
- spółgłoska jęcząca
- spółgłoska językowa
- spółgłoska językowa (retrofleksyjna)
- spółgłoska językowo-płynna
- spółgłoska językowo-przyciskowa
- spółgłoska jotowana
- spółgłoska końcowa
- *spółgłoska labialna
- spółgłoska labialno-dentalna
- spółgłoska łagodna
- spółgłoska miękka
- spółgłoska miękka historycznie
- spółgłoska miękka kreślona pojedyncza
- spółgłoska miękka niekreślona
- spółgłoska miękko brzmiąca
- spółgłoska miękko wyrobiona
- spółgłoska miękkopodniebienna
- spółgłoska miękliwa
- spółgłoska mocna
- spółgłoska mocna zębowa
- spółgłoska momentalna
- spółgłoska mózgowa
- spółgłoska naddechowa
- spółgłoska nadechowa
- spółgłoska nagłosowa
- spółgłoska najmiększa
- spółgłoska najpłynniejsza
- spółgłoska nakrawędna
- spółgłoska narzędnikowa
- spółgłoska niby twarda
- spółgłoska niby-miękka
- spółgłoska nieaspirowana
- spółgłoska nieforemna
- spółgłoska niema
- spółgłoska nieodbita
- spółgłoska niepalatalna
- spółgłoska niepodniebienna
- spółgłoska nieprzeciągliwa
- spółgłoska niesonorna
- spółgłoska niestała
- spółgłoska niezamienna
- spółgłoska niezmienna
- spółgłoska nosowa
- spółgłoska nosowa bezdźwięczna
- spółgłoska nosowa tylnojęzykowa
- spółgłoska obca
- spółgłoska obojętna
- spółgłoska odpodniebienniona
- spółgłoska osnowna
- spółgłoska ostatnia grupy
- spółgłoska ostra
- spółgłoska ostra sycząca
- spółgłoska otaczająca
- spółgłoska otworzysta
- spółgłoska palatalna
- spółgłoska pierwotna (głoska)
- spółgłoska pierwotnie miękka
- spółgłoska pieszczotliwa
- spółgłoska płynna
- spółgłoska poboczna
- spółgłoska pochodna
- spółgłoska pochylająca
- spółgłoska początkowa
- spółgłoska podniebieniowa
- spółgłoska podniebienna
- spółgłoska podniebienna (palatalna)
- spółgłoska podniebienna dawna
- spółgłoska podniebienna historycznie
- spółgłoska podniebienna płynna
- spółgłoska podniebienno nosowa płynna
- spółgłoska podręczna
- spółgłoska podwojona
- spółgłoska podwójna
- spółgłoska pogłosowa
- spółgłoska pojedyncza
- spółgłoska pomocnicza
- spółgłoska pomowna
- spółgłoska poprzednia
- spółgłoska poprzedzająca
- spółgłoska pośrednia
- spółgłoska pośrednicza
- spółgłoska powiewna
- spółgłoska powstała przez palatalizację
- spółgłoska półotwarta
- spółgłoska półotwarta nosowa
- spółgłoska półotwarta nosowa miękka
- spółgłoska półotwarta nosowa twarda
- spółgłoska półotwarta ustna
- spółgłoska półotwarta ustna boczna
- spółgłoska półotwarta ustna boczna miękka
- spółgłoska półotwarta ustna boczna twarda
- spółgłoska półotwarta ustna przednia
- spółgłoska półotwarta ustna przednia miękka
- spółgłoska półotwarta ustna przednia twarda
- spółgłoska prosta
- spółgłoska przeciągliwa
- spółgłoska przedmowna
- spółgłoska przedmowna łagodna
- spółgłoska przedniojęzykowa
- spółgłoska przedniojęzykowa miękka
- spółgłoska przedniojęzykowa niepalatalna
- spółgłoska przedniojęzykowa szczelinowa
- spółgłoska przedniojęzykowa zwarta
- spółgłoska przedniojęzykowo-dziąsłowa
- spółgłoska przedniojęzykowo-zębowa
- spółgłoska przedniopodniebienna
- spółgłoska przedsufiksalna
- spółgłoska przegubna
- spółgłoska przewiewna
- spółgłoska przezpołgłośna
- spółgłoska przybierająca odkryta
- spółgłoska przyciskowa
- spółgłoska przyciskowo-dźwięczna
- spółgłoska przydechowa
- spółgłoska przyimkowa
- spółgłoska rdzenna
- spółgłoska rdzenna zmiękczona
- spółgłoska retrofleksyjna
- spółgłoska rzadka (dźwięczna)
- spółgłoska samoistna
- spółgłoska samorodna
- spółgłoska słaba
- spółgłoska sonantyczna
- spółgłoska sonorna
- spółgłoska spalatalizowana
- spółgłoska spółotwarta
- spółgłoska spółotwarta nosowa
- spółgłoska spółotwarta ustna
- spółgłoska stała
- spółgłoska stwardniała
- spółgłoska stwardzona
- spółgłoska sycząca
- spółgłoska syczna
- spółgłoska szczelinowa
- spółgłoska szczelinowa miękka
- spółgłoska szczelinowa twarda
- spółgłoska szczelinowa tylnojęzykowa miękka bezdźwięczna
- spółgłoska szczelinowa tylnojęzykowa miękka dźwięczna
- spółgłoska szumiąca
- spółgłoska szumna
- spółgłoska średnia
- spółgłoska średnio twarda niezłożona
- spółgłoska średniojęzykowa
- spółgłoska średniojęzykowa-podniebienna
- spółgłoska średniotwarda
- spółgłoska środkowa
- spółgłoska środkowojęzykowa
- spółgłoska śrzednia
- spółgłoska tematowa
- spółgłoska tematowa miękka
- spółgłoska tematowa twarda
- spółgłoska topna
- spółgłoska trwająca
- spółgłoska trwała
- spółgłoska twarda
- spółgłoska twarda zębowa
- spółgłoska twardopodniebienna
- spółgłoska tylna
- spółgłoska tylnio-językowa
- spółgłoska tylnojęzykowa
- spółgłoska tylnojęzykowa bezdźwięczna
- spółgłoska tylnojęzykowo-miękkopodniebienna
- spółgłoska ustna
- spółgłoska uśredniojęzykowiona
- spółgłoska wargowa
- spółgłoska wargowa nosowa
- spółgłoska wargowa palatalna
- spółgłoska wargowo-bezdźwięczna
- spółgłoska wargowo-dźwięczna
- spółgłoska wargowo-podniebienna
- spółgłoska wargowo-zębowa
- spółgłoska welarna
- spółgłoska wprowadzona drugorzędnie
- spółgłoska współotwarta
- spółgłoska wtrącona
- spółgłoska wygłosowa
- spółgłoska wygłosowa bezdźwięczna
- spółgłoska wygłosowa dźwięczna
- spółgłoska wygłosowa głucha
- spółgłoska wygłosowa nosowa
- spółgłoska wygłosowa twarda
- spółgłoska zadwójna
- spółgłoska zaimkowa
- spółgłoska zamienna
- spółgłoska zębowa
- spółgłoska zębowa twarda
- spółgłoska zębowo-językowa
- spółgłoska zębowo-podniebienna
- spółgłoska zębowo-przyciskowa
- spółgłoska zgłoskotwórcza
- spółgłoska zgrubiała
- *spółgłoska zgrubiona
- spółgłoska zjotowana
- spółgłoska złożona
- spółgłoska zmienna
- spółgłoska zmiękczająca się
- spółgłoska zmiękczona
- spółgłoska zupełnie twarda niezłożona
- spółgłoska zwarta
- spółgłoska zwarta miękka
- spółgłoska zwarta przedniojęzykowa twarda
- spółgłoska zwarta twarda
- spółgłoska zwarto-szczelinowa miękka
- spółgłoska zwarto-szczelinowa twarda
- spółgłoska zwartoszczelinowa
- spółgłoska, głoska językowo-podniebienna
- spółgłoska, głoska językowo-zębowa
- spółgłoski całkiem miękczebne
- spółgłoski doraźne
- spółgłoski grubobrzmienne
- spółgłoski jednobrzmiące
- spółgłoski niezmienne
- spółgłoski obobrzmienne
- spółgłoski organkowe
- spółgłoski podniebienne
- spółgłoski przeciągłe
- spółgłoski przydechowe
- spółgłoski równobrzmienne
- spółgłoski różnobrzmienne
- spółgłoski sąsiadujące
- spółgłoski spółprzeciągłe
- spółgłoski syczące
- spółgłoski wargowe
- spółgłoski, spółgłoskowe i, u
- sykająca
- t bezdźwięczne
- t spalatalizowane
- w nieorganiczne
- w przydechowe
- współgłoska kreślona
- z eufoniczne
- zbieg (spółgłosek)
- zębowo-wargowa (głoska)
- zwargowane w, ł
- źródłosłów spółgłoskowy
- ż słabe
- dwójka samogłoskowa
- głoskownia (fonetyka)
- głosomownia prawidłowa klasyczna
- konsonantyzm
- kreseczka (znak zmiękczenia)
- kreska cienka (jor, diakryt)
- międzyspółgłoskowy
- położenie spółgłoski
- przestawnia spółgłosek
- przydech ostry
- przypodobnienie spółgłosek
- przyrostek przymiotny
- samogłoska niepodniebienna
- samogłoska pierwszorzędna
- spółgłoszczeć
- stężeć
- system spółgłoskowy
- trójspółgłoskowy
- upodobnienie fonetyczne
- wpływ ruszczyzny
- wtrącanie nieorganiczne
- wypadanie spółgłosek
- zespółgłoszczenie
- saubalse (wsp. lit. balsis)